Film - artykuły

Wybierz

Szlakiem Kodu Leonarda Da Vinci w Wielkiej Brytanii

Wybierz: Wydarzenia

Wielka Brytania to doskonałe miejsce dla osób zafascynowanych światowym bestsellerem Dana Browna znanym w Polsce pod tytułem Kod Leonarda da Vinci oraz jego ekranizacją. W Polsce będzie można przemierzać tajemniczy szlak odkrywany przez Roberta Langdona oraz Sophie Neveu już od 19 maja kiedy to film, z Tomem Hanksem w roli głównej wejdzie na ekrany kin.

 „By przeżyć ponownie tę wspaniałą przygodę warto udać się w miejsca gdzie toczy się akcja książki i filmu, rozwiązując zagadki jeszcze raz lecz tym razem samemu, zwiedzając Galerię Narodową (National Gallery)
w Londynie czy kościół Temple oraz Opactwo Westminster”
– mówi Piotr Hlawiczka z Brytyjskiej Centrali Turystyki VisitBritain.  Następnym punktem na szlaku w Zjednoczonym Królestwie jest malowniczo położne miasteczko Roslin, gdzie rozegrały się najbardziej dramatyczne sceny w filmie. To tu znajduje się słynna piętnastowieczna kaplica Rosslyn z zachwycającą kolumną czeladnika (Apprentice Pillar). Podążając dalej śladami profesora Harvardu, Roberta Langdona  dotrzemy  do Lincolnshire, gdzie tutejsza katedra, ‘zagrała’ rolę westminsterskiej świątyni. Wędrówkę zakończy wizyta w Winchester, gdzie nie tylko nakręcono niektóre sceny rozgrywające się w Watykanie, ale również znajdująca się tam wystawa pomoże lepiej zrozumieć symbolikę opisywaną w książce.

 

Kod Leonarda da Vinci w Londynie

To właśnie w Londynie rozegrały się kluczowe sceny zarówno w książce jak też w filmie. To właśnie tu leży odpowiedź na nurtujące czytelnika czy widza pytania. Poruszając się po labiryncie historycznych budynków, licznych podwórek i zakamarków jak też tajemniczych ogrodów, w końcu docieramy do kościoła Temple, znajdującego się pomiędzy ulicą Fleet Street i Tamizą. Kościół ten, konsekrowany
w 1185 roku, stanowił część zbudowanej w XII wieku świątyni przeznaczonej na angielską siedzibę Zakonu Templariuszy. Kolistą część kościoła zaprojektowano wzorując się na rotundzie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

 

Podążając dalej tropem, który wiódł Roberta Langdona docieramy do Opactwa Westminster, prawdziwego dzieła sztuki jedenastowiecznej architektury, symbolicznego miejsca dla monarchii Angielskiej gdzie od 1066 roku nieprzerwanie dokonywano koronacji królów i królowych. W katedrze westminsterskiej pośród licznych nagrobków i kaplic stworzonych niegdyś na cześć monarchów, znajduje się grób Izaaka Newtona dzierżącego klucz do kodu da Vinci. Sceny w pobliżu świątyni nakręcono w rzeczywistych plenerach majestatycznej budowli, jednak wnętrza Opactwa, które możemy podziwiać w filmie to faktycznie udekorowana katedra Lincoln, znajdującej się trzy godziny drogi na północ od stolicy Wielkiej Brytanii.


Podróż po Londynie warto zakończyć odwiedzając londyńską Galerię Narodową (National Gallery) gdzie pośród całego bogactwa najwspanialszych obrazów oraz innych historycznych artefaktów znajduje się sześć dzieł Leonarda da Vinci, w tym druga wersja Madonny na Skałach pozbawiona ezoterycznego palca widocznego w oryginalnej wersji.

 

Kod Leonarda da Vinci w Szkocji

Dalej szlak Kodu biegnie do Szkocji, regionu zachwycającego widokami i majestatycznymi zamkami.
W malowniczo położonej wiosce Roslin, 10 kilometrów na południe od Edynburga rozegrały się najbardziej dramatyczne sceny filmu. To właśnie w słynnej kaplicy Rosslyn (Roslyn Chapel) wznoszącej się na szczycie wzgórza Ross podobno Templariusze przechowywali Świętego Graala. Przepięknie ozdobione kamiennymi płaskorzeźbami o roślinnych motywach wykonanych z naukową precyzją wnętrze przyniosło kaplicy przydomek Biblii wykutej w kamieniu. Najwspanialsze i najbardziej oryginalne rzeźbienia znajdują się na kolumnie czeladnika (Apprentice Pillar), która według miejscowej legendy została stworzona przez pomocnika miejscowego artysty. Ten w przypływie zazdrości uśmiercił swojego czeladnika, zachwycony pięknem kolumny. Dziś w przeciwległych rogach kaplicy można ponoć oglądać wykute w skale obie twarze – ucznia i mordercy. Z kolei w Edynburskim Zamku znajdują się szkockie insygnia koronacyjne wraz z zapierającym dech w piersiach Kamieniem Przeznaczenia.

 

Kod Leonarda da Vinci w Lincolnshire

Podążając śladami Toma Hanksa dotrzemy do Lincolnshire, znanego z bujnych łąk, wysoko wznoszących się świątyń i czarujących wiosek. Nic zatem dziwnego, że właśnie ten region wybrał Ron Howard, reżyser "Kodu da Vinci" jako miejsce będące esencją angielskiego krajobrazu do nakręcenia niektórych najbardziej intrygujących scen. Wnętrza katedry Lincoln wybudowanej w XIV wieku, która tylko cudem przetrwała pożar i trzęsienie ziemi, zostały przekształcone na czas zdjęć w najbardziej znany budynek sakralny w Wielkiej Brytanii czyli Opactwo Westminster. Z kolei jedenastowieczny zamek Belvoir wraz z przepięknymi ogrodami różanymi to nic innego jak filmowy Castle Gandolfo.
Z kolei pobliski szesnastowieczny dworek Burghley'a, głównego doradcy królowej Elżbiety I, stał się scenerią dla dramatycznych scen, które rozegrały się w Château Villette

 

Kod Leonarda da Vinci w Winchester

Szlak Kodu kończy się w Wielkiej Brytanii w katedrze Winchester, gdzie każdy do 21 lipca 2006 może "złamać kod" odwiedzając wystawę poświęconą symbolice opisanej w książce Dana Browna. Licząca sobie ponad 900 lat bazylika jest jedną z najbardziej niezwykłych budowli sakralnych nie tylko ze względu na spektakularną architekturę, ale również ukryte bogactwa. Wzdłuż najdłuższej średniowiecznej nawy w Europie znajdują się groby pierwszych angielskich królów, znanych pisarzy takich jak Jane Austin czy Izaaka Waltona. W czasie zdjęć do filmu świątynia posłużyła jako sceneria dla niektórych wątków toczących się w Watykanie.  


Komentarze


Szkoły policealneNauka języka za granicą
kursy_boks_2016.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura