Małżeństwo od pierwszego wejrzenia

Małżeństwo od pierwszego wejrzenia (Married at first sight) to eksperyment społeczny, w którym wzięło udział sześciu odważnych singli poszukujących bezskutecznie drugiej połówki. Godzą się na to, żeby wziąć w pełni legalny ślub z zupełnie obcą osobą i to podczas pierwszego spotkania(!). Czterech specjalistów – seksuolog, psycholog, socjolog oraz duchowy doradca stworzą trzy idealne pary, opierając się na naukowej metodzie matchmakingu (swatania). Pary nie spotkają się i nie będą znały swoich imion aż do momentu, kiedy staną na ślubnym kobiercu.


Program pokaże ich wspólną podróż od ślubu, przez podróż poślubną, aż do wspólnego mieszkania i pierwszych kłótni małżeńskich. Po kilku tygodniach każda z par podejmie decyzję, czy zostaną razem, czy zdecydują się na rozwód.

OPINIE EKSPERTÓW NA TEMAT EKSPERYMENTU SPOŁECZNEGO "MAŁŻEŃSTWO OD PIERWSZEGO WEJRZENIA?" I SKUTECZNOŚCI MATCHMAKINGU
Czy taki program jest potrzebny? Czy ten eksperyment można by powtórzyć w Polsce?
Katarzyna Gajek, właścicielka Agencji Aspire Matchmakers: Do obejrzenia pierwszego odcinka podeszłam z dużym dystansem. Spotkanie z przyszłym mężem lub z przyszłą żoną po raz pierwszy na ślubnym kobiercu - wariactwo. Podejrzewałam, że program może być zrealizowany w taki sposób, żeby wywołał jak najwięcej kontrowersji, podobnie jak wiele innych programów emitowanych w telewizji. Jestem jednak pozytywnie zaskoczona. Twórcy podeszli do sprawy nie tylko profesjonalnie, ale i bardzo serio. Nie igrają z ludzkimi emocjami. Choć całość jest eksperymentem, podoba mi się podejście twórców programu - naukowe, socjologiczno-psychologiczne. Zaprezentowanie tła, sylwetek ekspertów i historii uczestników wiele wnosi do programu i uwiarygodnia przeprowadzenie eksperymentu. Bardzo bym sobie życzyła, aby ten program był kiedyś powtórzony w naszym kraju, bo wyznaczyłby wysoki poziom dla "randkowych" produkcji.
Czy możliwe jest zbudowanie szczęśliwego związku z pomocą swatki?
Maciej Koper, założyciel portalu Przeznaczeni.pl: Tak, osoba profesjonalnie zajmująca się dobieraniem ludzi w pary ma wiedzę, jakie cechy, wartości, cele osób powinny być zbieżne, żeby mieli szansę na stworzenie szczęśliwego związku. Doradca podczas rozmów może poznać oczekiwania danej osoby, czy takie cechy jak temperament, ekspresja, które również mają wpływ na to, czy dwoje ludzi będzie do siebie pasowało, czy między nimi zaiskrzy. Jednak tutaj należy mocno zaznaczyć, że właściwy dobór partnera nie gwarantuje trwałości i powodzenia związku. Rola swatki jest istotna na początku, ale to czy dwoje ludzi poczuje do siebie coś więcej, a przede wszystkim czy uda się im stworzyć trwały i wartościowy związek, zależy już jedynie od nich.
Katarzyna Gajek, właścicielka Agencji Aspire Matchmakers: W naszym kręgu kulturowym małżeństwa aranżowane wydają się być czymś archaicznym, a przecież na świecie wciąż połowa małżeństw to małżeństwa aranżowane. Do analizy tego programu, podobnie jak do usługi matchmakingowej musimy przyjąć nową definicję małżeństwa aranżowanego. Definicję nieobarczoną stereotypami. Te nowoczesne małżeństwa aranżowane to małżeństwa z własnej i nieprzymuszonej woli dwojga dorosłych ludzi, w których nie chodzi o podtrzymanie statusu finansowego czy społecznego wielopokoleniowych rodzin. Na świecie prowadzono badania małżeństw aranżowanych i niezbicie dowodzą one, że małżeństwa takie są trwalsze, a małżonkowie darzą się w tych związkach silniejszym uczuciem, niż małżeństwa zawarte w wyniku nagłego porywu serca.



Czy doradca duchowy w takim eksperymencie jest potrzebny?
Maciej Koper, założyciel portalu Przeznaczeni.pl: W trakcie poszukiwania partnera obecność doradcy duchowego (kapłana, księdza) dodaje otuchy. Sama świadomość tego, że ktoś wspiera przy wyborze partnera jest jednocząca i budująca. Doradca duchowy może również dostarczyć ważnej wiedzy pod kątem praktycznych wskazówek do życia. Jako obserwator życia rodzinnego, jako powiernik, spowiednik, obserwator, może udzielić dobrych i ważnych wskazówek.
Zwykle doradza w sytuacji pojawienia się wątpliwości, może naprowadzić, pomóc. W przypadku katolickiego małżeństwa istotna jest też nierozerwalność. Kapłan zawsze będzie zmierzać do tego, żeby związek był trwały i tutaj jego rola w dalszych etapach związku może być nawet istotniejsza niż w początkowej fazie. Rola doradcy duchowego jest też szczególnie ważna dla osób wierzących.
Czy w Polsce wiele osób korzysta z usług matchmakerów/swatek?
Katarzyna Gajek, właścicielka Agencji Aspire Matchmakers: Na pewno znacznie mniej niż z portali randkowych. Choć według badań liczba użytkowników serwisów randkowych nie rośnie już w takim tempie jak kilka lat temu, ponieważ słabnie wiarygodność zamieszczonych tam profili. Matchmaking to świetna alternatywa. Matchmaking w Polsce jest dość młodą praktyką, głównie kierowaną do grona osób, dla których dyskrecja i utrzymywanie jak najdłużej anonimowości, są bardzo ważne. Nasza agencja nie działa w formule klasycznego biura matrymonialnego. Jesteśmy profesjonalnymi doradcami, "headhunterami", aktywnie wyszukujemy kandydatów, korzystając z różnych ścieżek kontaktów i bardzo wnikliwie analizujemy profile klientów. Aranżujemy także spotkania potencjalnych partnerów zarówno indywidulanie, jak i podczas spotkań w większym gronie, podczas wspólnego gotowania, czy uprawiania sportu. Wierzymy, że w naturalnych, niewymuszonych warunkach ludzie będą mogli lepiej się poznać i dostrzec w sobie nawzajem cechy, na które być może nie zwróciliby w cale uwagi w innych okolicznościach.


Komentarze
 
Polityka Prywatności