Kwiat Pustyni

Kwiat Pustyni zdobył właśnie Nagrodę Publiczności na 57. Międzynarodowym Festiwalu w San Sebastian! Film oparty na bestsellerowej powieści Waris Dirie sprzedanej w rekordowej liczbie 11 mln egzemplarzy! Wstrząsające wyznania somalijskiej top modelki... Urodzona w Somalii Waris Dirie zostaje jedną z najbardziej rozchwytywanych modelek świata.

Waris, pochodząca z rodziny pasterzy kóz, odbywa fascynującą podróż, którą rozpoczyna na afrykańskiej pustyni, a kończy na prestiżowych wybiegach mody I w luksusowych pismach dla kobiet. Sama Naomi Campbell, wówczas szesnastoletnia dziewczyna, powiedziała: ,,Wiesz co, Waris? Kiedyś będziesz sławna! Nie zapomnij wtedy o mnie!"
Życie Waris jednak nie było usłane różami. W wieku pięciu lat została poddana nieludzkiemu zabiegowi obrzezania. To potworne przestępstwo przeciw kobietom jest praktykowane zarówno przez Muzułmanów jak I Chrześcijan na całym świecie. Zgodnie z obliczeniami ONZ, dziennie, ofiarami tego okrucieństwa pada około 6 tysięcy dziewczynek. Według szacunków ONZ, na świecie żyje 130 milionów obrzezanych kobiet, a 2 miliony rocznie, czyli 6 tysięcy dziennie pada ofiarą tej praktyki.
W wieku lat 13. Dziewczyna ucieka przed narzuconym jej małżeństwem. Wiele dni błąka się Po pustyni zanim udaje się jej dotrzeć do stolicy Somalii - Mogadiszu. Wkrótce krewni wysyłają ją do Londynu, gdzie pracuje przez kilka lat jako gosposia w ambasadzie Somalii. Kiedy ją opuszcza, nie potrafi nawet pisać I nie ma gdzie mieszkać. Jako że przebywa w Anglii nielegalnie, w każdej chwili może zostać deportowana do ogarniętego wojną ojczystego kraju.

Spotyka na swojej drodze rezolutną ekspedientkę Marylin, która otacza ją przyjazną opieką. Waris podejmuje pracę w barze szybkiej obsługi, gdzie wypatruje ją słynny fotograf Terry Donaldson. Razem z ambitną agentką Lucindą pracują and przemianą dziewczyny w zawodową modelkę. Jednak za błyszczącą fasadą nowego życia Waris kryje się wstrząsające zdarzenie z przeszłości. Będąc u szczytu kariery I sławy, dziewczyna wyjawia, że w dzieciństwie została rytualnie okaleczona. Jej historia wywołuje falę współczucia I kontrowersji, a Waris postanawia poświęcić życie na walkę z barbarzyńską tradycją.

* * *
W 1997 roku, autobiografia, "Kwiat Pustyni", została opublikowana w Nowym Jorku I natychmiast stała się światowym bestsellerem.

W Niemczech przez kolejne 120 tygodni znajdowała się na szczycie Top Ten Spiegel Booklist.

* * *
W 2002 roku top modelka utworzyła Fundację Waris Dirie z siedzibą w Austrii. Fundacja at zajmuje się organizowaniem I wspieraniem międzynarodowych kampanii na rzecz zaprzestania obrządku obrzezania. Poprzez adres mailowy
waris@utanet.at, fundacja oferuje pomoc działaczom, zwolennikom, poszkodowanym oraz mediom. Do dziś, ze strony skorzystało ponad 30 tysięcy osób.

* * *
Fundacja Ludnościowa ONZ zaprosiła Waris do udziału w walce przeciwko obrzezywaniu kobiet. We współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia opracowała Dane statystyczne przedstawiające faktyczny rozmiar problemu.
Kiedy przyjrzałam się tym liczbom, stało się dla mnie jasne, że to rzeczywiście nie tylko mój problem. Obrzezywanie kobiet albo, bardziej uczenie, okaleczanie żeńskich organów płciowych praktykowane jest w dwudziestu ośmiu krajach Afryki.
Waris Dirie

* * *
Mająca na swym koncie liczne sukcesy scenarzystka I reżyserka Sherry Hormann ("Father's Day") oraz producent I laureat Oskara - Peter Herrmann ("Nigdzie w Afryce"), zaadoptowali książkę Dirie na potrzeby ekranu. Tak powstała współczesna baśń, której akcja rozgrywa się jednocześnie pośród oślepiającego blichtru I archaicznych rytuałów. Baśń pełna życia, uczuciowej głębi I niesłychanego współczucia. A jednocześnie poruszający apel o zaprzestanie okrutnej tradycji obrzezania kobiet.

W roli głównej występuje top modelka I aktorka Liya Kebede. Towarzyszą jej wyśmienici aktorzy charakterystyczni: zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia I Złotego Globu - Sally Hawkins ("Happy-Go-Lucky"), Timothy Spall ("Harry Potter", "Sekrety I Kłamstwa"), Craig Parkinson ("Control"), Juliet Stevenson ("Bend It Like Beckham"), Anthony Mackie ("8 mila") oraz Meera Syal ("Scoop. Gorący temat").

Komentarze
Polityka Prywatności