Aniołek

aniołek

W najbliższy piątek (30 sierpnia) w kinach pojawi się najnowsza komedia twórców „Zakochanego Anioła” i „Anioła w Krakowie” pt.: „Wszystkie kobiety Mateusza”. Film ten jest ekranizacją książki Beaty Pawlak zatytułowanej „Aniołek”. Artur Więcek „Baron” i Witold Bereś to twórcy dobrze przyjętych przez widownię filmów „Zakochany Anioł” i „Anioł w Krakowie”. Do swojej najnowszej komedii, „Wszystkie kobiety Mateusza”, zaprosili znakomitych aktorów (Krzysztof Globisz, Agata Kulesza, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Romantowska, Ewa Kaim, Anna Seniuk, Katarzyna Galica, Iwona Bielska, Karolina Kominek), świetnego autora zdjęć (Adam Sikora) oraz wybitnego kompozytora (Leszek Możdżer - uhonorowany nagrodą za najlepszą muzykę na XX Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2013). Scenariusz „Wszystkich kobiet Mateusza” został oparty na książce Beaty Pawlak pt.: „Aniołek”.


"Znaliśmy się wcześniej z Beatą. Przegadaliśmy z nią wiele godzin. Zapowiadało się bardzo dobrze, a do tego doszedł jeszcze intrygujący i uroczy temat: historia o istnieniu i nieistnieniu, zawieszona gdzieś między światami, tym realnym i nierealnym, wyśnionym i rzeczywistym, między żartem i powagą, miłością i zdradą, między życiem i śmiercią nawet… Czyli, z jednej strony poważnie i serio, a z drugiej, z lekkim przymrużeniem oka, tak jak w życiu, tak jak lubię." - wspomina reżyser, Artur Więcek.

Bohaterką "Aniołka" jest Karolina. Osoba niemłoda, która - wydawałoby się - swoje w życiu osiągnęła. A jednak zdąży jeszcze pochować męża (który mimo tego wcale nie stanie się w jej życiu mniej obecny), pokochać i być kochaną. "Aniołek" to pełna uroku opowieść o oswajaniu śmierci poprzez miłość, o niewierności i jej konsekwencjach, o kobiecości i o tym... że nigdy nie jest za późno. Autorka książki, Beata Pawlak, była podróżniczką, reporterką i dziennikarką "Gazety Wyborczej". Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na początku lat 80. XX wieku działała w opozycji demokratycznej, a od 1984 roku przebywała na emigracji w Paryżu. Po 1989 roku wróciła do Polski. W marcu 2002 roku wyruszyła do Azji - od Indii przez Nepal i Tajlandię aż po Malezję. Zginęła 12 października 2002 roku w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Od 2003 roku przyznawana jest nagroda im. Beaty Pawlak za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowany w języku polskim.

Książka "Aniołek" dostępna będzie w sprzedaży od 17 września.



"Wszystkie kobiety Mateusza" w kinach od 30 sierpnia

Komentarze
Polityka Prywatności