Film - artykuły

Wybierz

Twarz

„Tylko dystans i dowcip mogą nas uratować” Małgorzata Szumowska o swojej nowej produkcji. „Twarz”, czyli nowy film autorki „Body/Ciało” w kinach od 6 kwietnia!

Po pokazie w ramach konkursu głównego na tegorocznym 68. MFF w Berlinie, polska i zagraniczna prasa wskazywała na dużą dozę komediowości, dowcipu i ironii w "Twarzy", czyli nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem (Wielką Nagrodą Jury), najnowszym filmie Małgorzaty Szumowskiej. Co o humorze w swojej produkcji myśli sama reżyserka? Prezentujemy jej wypowiedź i przypominamy, że "Twarz" pokaże swoje prawdziwe oblicze w polskich kinach już w najbliższy piątek - 6 kwietnia.


"Robię filmy o tym, co uwiera mnie w Polsce." - mówi Małgorzata Szumowska, reżyserka "Twarzy" - "Bolą mnie: głęboko zakorzeniony, bezmyślny katolicyzm, hipokryzja, agresja, brak tolerancji, zamknięcie na to, co inne, nowe. Te elementy były obecne w moich wszystkich filmach, ale rzeczywiście "Twarz" jest bardziej zaczepna od reszty. Nie wyobrażam sobie podchodzenia do pewnych tematów na kolanach, z pokorą czy też z jakąś tezą już na początku. Ja wiem, że pewnych rzeczy nie mogę przewalczyć, ale mogę je obśmiać. Mam wrażenie, że gdybyśmy się w Polsce częściej śmiali, a rzadziej kłócili, to wszystkim nam wyszłoby to na dobre. I taki jest mój film - Jacek wbrew przeciwnościom losu i zachowaniu bliskich nie traci pogody ducha. Widzę, co dzieje się w Polsce, martwi mnie to, boli i napawa lękiem, niepokojem, ale gdybym w ten sposób o tym opowiedziała, nikt nie chciałby tego słuchać. Więc wybieram czarny humor."

"Wraz z Michałem Englertem coraz lepiej rozumiemy kino, które chcemy tworzyć." - dodaje - "Mamy do siebie zaufanie, wydaje mi się też, że stać nas na coraz większe ryzyko. A z humorem w filmie jest tak, że sami sprawdzamy, jak to wyjdzie. Polskie kino nie ma zbyt wielu komedii w historii docenionych za granicą. Być możne należy to zmienić. Nie zamierzać teraz robić wyłącznie komedii, ale interesuje mnie czarny humor w kinie polskim, bo to działa odświeżająco i jest po prostu atrakcyjne. Myślę, że to cenna próba, by pokazać Polaków z innej strony niż ta poważna, historyczna czy martyrologiczna. Miałam ochotę już wcześniej podejść do wielu narodowych tematów - czy takich emblematycznych z punktu widzenia obyczajowości - z przymrużeniem oka, ale to się różnie udawało. Po filmie "Body/Ciało", kiedy nasze filmowe poczucie humoru zostało docenione przez krytyków w kraju i za granicą, jeszcze mocniej zapragnęłam ukazać to, że Polacy miewają dystans do siebie. W życiu też coraz częściej myślę o tym, że tylko dystans i dowcip mogą nas uratować."


"TWARZ" - w kinach od 6 kwietnia

Oficjalny zwiastun filmu "Twarz":

https://youtu.be/fj5s5JzPDS8


Nagrodzony Wielką Nagrodą Jury na 68. Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej, jednej z najciekawszych polskich reżyserek, laureatki wielu międzynarodowych nagród m.in.: Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie ("Body/Ciało"), Teddy Award na 63. MFF w Berlinie ("W Imię…"), Silver Leopard Award na 61. MFF w Locarno ("33 sceny z życia"). Szumowska była trzykrotnie nominowana do Europejskich Nagród Filmowych oraz otrzymała Nagrodę publiczności za najlepszy film europejski ("Body/Ciało"). Odtwórcą głównej roli w "Twarzy" jest Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko co kocham", "W imię", "Matka Teresa od kotów", "Amok"). W pozostałych rolach występują Agnieszka Podsiadlik nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie "Baby Bump" oraz Małgorzata Gorol, debiutująca na dużym ekranie, laureatka prestiżowych nagród teatralnych, między innymi Nagrody im. Leona Shillera.Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.Za zdjęcia i montaż odpowiadają kolejno stale współpracujący z Małgorzatą Szumowską - Michał Englert i Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy ("Wołyń", "W imię…", "Róża), kostiumy Katarzyny Lewińskiej ("Body/Ciało", "Córki Dancingu", "Disco Polo") i Julii Jarży ("Body/Ciało", "W imię…", "33 sceny z życia"), zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego ("Maria Skłodowska-Curie", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Katyń"). W filmie wykorzystane zostaną utwory zespołu Metallica.Gatunek: dramat

Produkcja: Polska 2017

Reżyseria: Małgorzata Szumowska ("Body/Ciało", "W imię…", "Sponsoring", "33 sceny z życia")

Scenariusz: Małgorzata Szumowska/Michał Englert ("Body/Ciało", "W imię…")

Obsada: Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko co kocham", "W imię", "Matka Teresa od kotów", "Amok", "Francesco"), Agnieszka Podsiadlik ("Królewicz Olch", "Bejbi Blues", "Jak całkowicie zniknąć", "Z daleka widok jest piękny"), Małgorzata Gorol, Roman Gancarczyk ("Szczęście świata", "Body/Ciało", "Pani z przedszkola", "Pod Mocnym Aniołem")

Producent: Jacek Drosio ("Body/Ciało")

Produkcja: NOWHERE SP. Z O.O.

Koprodukcja: NInA, KBF, TVN, DREAMSOUND SP Z O.O., DI FACTORY, PLATIGE FILMS SP Z O.O., PIRAMIDA FILM, LEŚNODORSKI, ŚLUSAREK I WSPÓLNICY, KINO ŚWIAT

Producent wykonawczy: INGA KRUK

Współfinansowanie: PISF

Dystrybucja w Polsce : KINO ŚWIAT


data ostatniej modyfikacji: 2018-04-04 08:21:26
Komentarze

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
PUM_220.jpg
WSE_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Budynke WSB w Opolu - 2
miniatura WSB w Poznaniu
 
Polityka Prywatności