
Wysłaniem kart do głosowania przez PwC, wiodącą na świecie firmę audytorsko-doradczą, rozpoczęło się głosowanie na najlepszy film dokumentalny minionego roku. Warunki konkursu spełniły aż 52 filmy. Najlepszy Dokument to nowa kategoria w konkursie Polskich Nagród filmowych Orły, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej: „Witamy w naszym gronie znakomitych autorów filmów dokumentalnych i animowanych! Serdecznie dziękuję Kolegom, którzy przyjęli moją prośbę o wspólną pracę nad kryteriami, a bez których wprowadzenie tej nagrody do Orłów nie byłoby możliwe: Jackowi Bławutowi, Maciejowi Drygasowi, Andrzejowi Fidykowi i Pawłowi Łozińskiemu. Cieszę się, że Członkowie Polskiej Akademii Filmowej poparli zaproponowane inicjatywy. To była najwyższa pora, żeby film dokumentalny był nie tylko reprezentowany, ale i wybierany przez Akademię.”

Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości…

Za nami światowa premiera „Nieulotne”. Najnowszy obraz Jacka Borcucha, jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych za granicą polskich reżyserów młodego pokolenia, został w minioną niedzielę zaprezentowany w ramach prestiżowego Konkursu Międzynarodowego festiwalu Sundance. Jeszcze przed startem imprezy serwis Worldsmovies zaliczył polską produkcję do TOP 10 najciekawszych tytułów festiwalu, obok nowych produkcji Richarda Linklatera, Jane Campion, Park Chan-Wooka i Michaela Winterbottoma, a portal Parkrecord.com z Utah w swojej recenzji gratulował Borcuchowi kolejnego „wciągającego i głębokiego filmu”, który od pierwszych minut „zachwyca pięknymi ujęciami” i grą aktorów „których kocha kamera”. A co o swoim filmie mówi sam twórca?

Uznany za jeden z najlepszych filmów roku 2012 portugalski melodramat „Tabu” pojawi się w polskich kinach 1 marca 2013 roku. Tytuł ten przyznali mu krytycy filmowi związani z magazynem „Sight and Sound”. „Tabu” znalazło się na drugim miejscu w rankingu, a zatem w ścisłej czołówce zaledwie 10 najlepszych filmów ubiegłego roku.

W listopadzie 2005 roku wybuchła sprawa tajnych więzień CIA w Europie – jednym z krajów, gdzie miały znajdować się domniemane ośrodki, była Polska. Sprawa po dziś dzień nie została wyjaśniona, a zmowa milczenia trwa. Dzięki najnowszemu filmowi „Wróg numer jeden” Kathryn Bigelow (w kinach od 8 lutego) temat może powrócić. Jeden z filmowych epizodów odbywa się w tajnym więzieniu CIA w… Polsce.

Telewizyjny film dla każdego, kto szuka tylko w miarę przyzwoitej, ale dość schematycznej rozrywki. Gdyby całość trwała powyżej ustawowych (dla średniej jakości filmu) 90 minut, polecałabym raczej zrezygnować. Tak, proszę bardzo. Ale jeśli naprawdę nie macie nic lepszego do roboty.

W najbliższy weekend – sobota (19 stycznia) oraz niedziela (20 stycznia) – w warszawskim kinie Muranów będzie można zobaczyć filmy Gutek Film nominowane do w sumie 13 Oscarów. Nominowana aż w pięciu kategoriach (najlepszy film, najlepszy scenariusz i reżyseria, najlepsza aktorka, najlepszy film zagraniczny) „Miłość” Michaela Hanekego pokazana zostanie w sobotę o 17.30 i 22.00 oraz w niedzielę o 16.00. Jeden z najgłośniejszych filmów sezonu ma już na swoim koncie Złotą Palmą z Cannes, a także przyznany przed czterema dniami Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego.

Plakat Festiwalu Transatlantyk 2012 autorstwa Tomasza Opasińskiego (Rev Creative) zdobył koleją już nagrodę na międzynarodowym FILM FESTIVAL POSTER AWARDS 2012. Już drugi rok z rzędu Transatlantyk zdobywa nagrodę w tym prestiżowym konkursie.

Kanał HISTORY przygotował na luty 2013 roku następujące propozycje programowe.
Starożytni kosmici (seria 4)
Piątki od 8 lutego o 21.00
„Starożytni kosmici” opowiadają o najbardziej wiarygodnych dowodach obecności obcych na Ziemi w ciągu ostatnich 75 mln lat: od epoki dinozaurów, przez starożytny Egipt, po niebo nad pustynią na zachodzie współczesnych USA; od naskalnych rysunków dziwnych stworzeń, przez przypominającą asfalt substancję znalezioną w egipskiej piramidzie, wytworzoną ze szczątków niezidentyfikowanych stworzeń, po masowe obserwacje zagadkowych pojazdów latających w USA.

Twórca hitu „Notting Hill” przedstawia opartą na prawdziwych wydarzeniach fascynującą historię spotkania króla Jerzego VI i królowej Elżbiety, bohaterów „Jak zostać królem” z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem (Bill Murray). Jest rok 1939. Wielka Brytania stoi w obliczu agresji Niemiec. Król Jerzy VI wyrusza z oficjalną wizytą do USA, aby przekonać prezydenta Roosevelta do zaangażowania się w wojnę w Europie. Królewski weekend w letniej rezydencji prezydenta w Hyde Park jest pretekstem do serii zabawnych nieporozumień, kiedy amerykańska bezpośredniość spotyka się z dworską etykietą. W dodatku Roosevelt, goszcząc parę monarchów, zaczyna równocześnie ryzykowany romans ze swoją kuzynką (Laura Linney).

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego spotu promującego romantyczną komedię „Wesele w Sorrento”. To najnowszy film duńskiej reżyserki Susanne Bier („Bracia”, „Tuż po weselu”), laureatki Oscara za „W lepszym świecie”. „Wesele w Sorrento”, które do polskich kin trafi 1 lutego, światową premierę miało na festiwalu w Wenecji. Niespodziewany zwrot Bier w stronę kina lżejszego, ale cały czas mądrego, bardzo spodobał się publiczności, a także dziennikarzom, którzy chwalili tę bezpretensjonalną, zabawną i inteligentna komedię z Piercem Brosnanem w roli głównej.

NIEMOŻLIWE na ekranach polskich kin już w kolejny piątek (25.01). Ta oparta na faktach opowieść o rodzinie, która przeżyła tsunami w Tajlandii w 2004 roku, wzbudza w widzach zachwyt i przerażenie. „Oszałamia i wzrusza jak widowisko Spielberga” -napisało Variety. Twórcy dołożyli wszelkich starań by za pomocą środków filmowych oddać nie tylko skalę śmiercionośnej fali, ale i pokazać ludzkie emocje, bo to ludzie właśnie są w tej historii najważniejsi.

Fani cyklu „Piła” czekali dwa lata na taką wiadomość. Patrick Melton i Marcus Dunstan, ojcowie najpopularniejszych horrorów dekady, powracają z nową produkcją. „Kolekcjoner” to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy zdążyli zatęsknić za diabolicznymi pomysłami Jigsawa. Film wejdzie do kin 25 stycznia, a już dziś prezentujemy polski plakat. Od wysłania na emeryturę Jigsawa twórcy „Piły” nie mogą narzekać na brak zajęć. Piszą scenariusze, tworzą dokumenty, występują w filmowych epizodach. Ich producencki grafik jest rozpisany do 2014 roku, a plotki wiążą ich nawet z długo wyczekiwaną ekranizacją „God of War” – hitu rodem z konsoli PlayStation.

„W IMIĘ…” Małgośki Szumowskiej w konkursie głównym 63 – go Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Największy międzynarodowy sukces polskiego kina ostatnich lat. Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej zostanie zaprezentowany w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, obok najnowszych dzieł Gusa van Santa, Stevena Soderbergha, Wong Kar Waia, Bruno Dumonta i Ulricha Seidla.

„Polowanie” – głośny film Thomasa Vinterberga, autora niezapomnianego „Festen”, zadebiutował na 1. miejscu box office w Danii, pokonując tym samym takie hity jak „Hobbit: Niezwykła podróż” i „Życie Pi”. W zaledwie 4 dni, uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową dramat z Madsem Mikkelsenem w roli głównej, obejrzało ponad 133 tysiące widzów. Jest to drugie najlepsze otwarcie, jakie zanotował duński film na rodzimym rynku od ponad dekady.

„Nieobliczalni”, najnowsza komedia z Omarem Sy, gwiazdą „Nietykalnych”, największego francuskiego hitu wszech czasów, znakomicie wystartowała we francuskich kinach. Na starcie osiągnęła lepszy rezultat niż równolegle debiutujące tam „Życie Pi” oraz „Jack Reacher” z Tomem Cruisem, a sytuując się w box office zaraz za „Hobbitem”.

5 kwietnia na ekrany kin wejdzie „Układ zamknięty”, film reżysera „Przesłuchania” i scenarzystów hitu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Chociaż do premiery pozostały blisko trzy miesiące, oparty na prawdziwych wydarzeniach thriller Ryszarda Bugajskiego zdobył już pierwszą nagrodę. W miniony weekend, w ramach corocznej gali Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, „Układ zamknięty” nagrodzono Wektorem Nadziei.

Kanał dokumentalny Crime & Investigation Network POLSAT przygotował następujące premierowe propozycje na luty 2013 roku: Stan paranormalny (seria 3). Środy o 21:00 od 6 lutego. Nowy cykl „Stan paranormalny” opowiada o niezwykłym życiu studentów Penn State University, takich jak Ryan Buell, którzy w ramach pierwszego uniwersyteckiego Towarzystwa Badań Zjawisk Paranormalnych zajmują się ustalaniem prawdy o wszelkich tajemniczych zjawiskach. Oprócz Ryana grupa składa się z 4 chłopców i 3 dziewcząt w różnym wieku, o różnych uzdolnieniach i osobowościach. Choć członkowie Towarzystwa na co dzień są zwykłymi studentami – i mają typowe dla studentów problemy z odnalezieniem się w świecie – interesują ich także „inne" światy: duchów, nawiedzonych domów i tego, co nieznane i często przerażające.

Janusz Zaorski, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia MFF w Berlinie i Grand Prix MFF w Locarno, powraca do kin z filmem „Syberiada polska”. Najnowszy obraz twórcy „Jeziora Bodeńskiego“ i „Matki Królów“ to jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem przywołuje dramatyczne losy Polaków deportowanych na Syberię. „Syberiada polska” wejdzie na ekrany 22 lutego. W międzynarodowej obsadzie m.in. niezapomniany odtwórca roli Jerzego Popiełuszki – Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Jan Peszek i Sonia Bohosiewicz.

Ekranizacja nowej powieści Stephenie Meyer, autorki „Sagi Zmierzch”! Przyszłość. Panowanie na Ziemi przejął niewidzialny wróg. Najeźdźcy opanowali ludzkie ciała umieszczając w nich Dusze, dla których ludzie są jedynie żywicielami. Dusze są z natury dobre, spokojne i łagodne, ale nie potrafią czuć jak my. Melanie - jedna z ostatnich wolnych istot, zostaje schwytana, a w jej ciele umieszczona zostaje Wagabunda.