
Wśród filmów nominowanych do prestiżowej nagrody Independent Spirit znalazł się w tym roku nowy obraz Davida Ayera pt. „Bogowie ulicy". Film twórcy między innymi „Dnia próby" czy „Szybkich i wściekłych" otrzymał nominację w dwóch kategoriach. Doceniony za drugoplanową rolę męską trzydziestosześcioletni Michael Peña, znany między innymi z ról w „Mieście gniewu” i „Prawniku z Lincolna" gra policjanta Mike'a Zavalę. Przygotowując się do tej roli Peña przeszedł kilkumiesięczny trening policyjny.

Reżyser „Miłości z Księżyca” Veit Helmer będzie gościem 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino w Poznaniu. O filmie: "Cokolwiek spadnie z nieba, możesz zachować". To niepisane prawo kazachstańskich stepów, które chciwie przestrzegane jest przez mieszkańców małej wioski. Na co dzień zbierają gruz kosmiczny pochodzący z pobliskiej stacji kosmicznej Bajkonur. Ostatnimi dwoma młodymi mieszkańcami wioski jest Iskander zwany Gagarin oraz szalona Nazira, która potajemnie kocha się w chłopaku.

Są filmy i są filmy magiczne. „To tylko wiatr” zdecydowanie pasuje do tek drugiej kategorii, bo pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie. Chcecie zaproszenia do kina Praha na dowolny seans 7-9 grudnia? Damy je autorom co 11 poprawnej odpowiedzi na konkursowe pytanie.

Seria filmów „Step up” przeszła długą drogę. Zaczęliśmy od filmów z dobrą fabułą, gdzie taniec był jedynie opakowaniem dla opowiedzianej historii. Potem były nieznośne, przypominające teledyski pseudo filmowe produkcje, kalki części pierwszej. Teraz wyszło gdzieś pośrodku. Fabuła dalej trochę kuleje, ale przynajmniej jest inna i w miarę spójna. Taniec, doskonały jak we wszystkich częściach, tutaj znowu jest ilustracją do opowieści. Jest nieprzesadzony efektami specjalnymi, pokazuje ludzi, którzy po prostu mają swoją pasję. Zmieniłam zdanie. Znowu to „Step up” lubię.

W styczniu 2013 ruszą zdjęcia do filmu „Jack Strong”. Reżyserem i autorem scenariusza jest Władysław Pasikowski. „Jack Strong” to film sensacyjny, opowiadający jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. To prawdziwa historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - człowieka, który, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym (choć niewidocznym) aktorem czasu zimnej wojny.

Trzęsienia ziemi, gigantyczna powódź, a może wielka katastrofa nuklearna - Przeżyj koniec świata razem z Scifi Universal. W latach 60. ubiegłego wieku odnaleziono tajemnicze tablice, które nazwano potocznie kalendarzem Majów. Według przetłumaczonych na nasz język informacji, 21 grudnia 2012 roku ma nastąpić koniec świata. Ta prorocza wizja zagłady zainspirowała kanał Scifi Universal do rozpoczęcia końcowego odliczania. Każdego wieczora, od 1 do 21 grudnia, zapraszamy na wieczór z filmem katastroficznym, który „umili” czas oczekiwania na totalną zagładę Ziemi.

Naprawdę trudno jest się wyleczyć z oglądania filmów klasy Z. „Bestia z głębin” jest godnym reprezentantem swojej kategorii, błyszcząc średnio oryginalną historią i budżetem wielkości standardowego kieszonkowego nastolatka. Ale i tak znajdą się chętni na obejrzenie całości. Bo taki gatunek ma swoich zagorzałych fanów.

Niezwykle poruszająca i nakręcona z ogromnym rozmachem historia rodziny, która przeżyła tsunami 2004 roku – jeden z największych kataklizmów naszych czasów. Tajlandia, 2004 rok. Maria (Naomi Watts) i Henry (Ewan McGregor) wraz z trójką synów postanawiają spędzić święta Bożego Narodzenia w samym sercu tropikalnego raju. Przepiękny hotel położony w malowniczym otoczeniu palm, złocistej plaży i błękitnego oceanu wydaje się być gwarancją wymarzonego odpoczynku.

Tylko wizjoner może zostać geniuszem zbrodni! Twórcy cyklu „Piła”, najpopularniejszej serii filmów grozy ostatniej dekady, powracają z najbardziej wstrząsającym dziełem w dotychczasowym dorobku. Ich najnowsza produkcja – „Kolekcjoner 3D” to podróż w świat koszmarów rodem z chorej wyobraźni Jigsawa i Leatherface'a. Rzecz dla widzów o stalowych nerwach i równie mocnych żołądkach. „Kolekcjoner 3D” wyruszy na krwawe łowy 11 stycznia 2013, a już dziś prezentujemy galerię klimatycznych zdjęć z filmu.

Teheran, rok 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec godnych zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Bezskutecznie. Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. Postanawia położyć się do łóżka i… czekać na śmierć. Przez siedem następnych dni pogrąża się w głębokiej zadumie, a sny, tak melancholijne, jak i radosne, zabierają go z powrotem do czasów młodości, a nawet na rozmowę z Azraelem, Aniołem Śmierci, który objawia mu przyszłość jego dzieci… Wraz z odkrywaniem kolejnych elementów tej układanki na jaw wychodzi wzruszający sekret życia Nassera-Alego: wspaniała historia miłości, która zainspirowała jego geniusz i jego muzykę…

Nowy film autorki „Galerianek” to kolejny – po „Sali samobójców” i „Jesteś Bogiem” – odważny, wnikliwy, poruszający, ale też nie pozbawiony humoru, portret pokolenia młodych Polaków. Generacji facebooka, smsów, blogów i fast foodów. „Bejbi blues” w kinach od 4 stycznia 2013. 17-letnia Natalia urodziła dziecko. Ale to wcale nie była „wpadka”. Natalia ciążę zaplanowała, bo chciała mieć kogoś do kochania. Razem ze swoim chłopakiem – maturzystą Kubą próbują podołać obowiązkom rodziców, choć sami jeszcze na dobre nie dorośli.

Myślałeś, że to dom był zły? Nie widziałeś "Supermarketu". 12 godzin, które nie są normalnym dniem w supermarkecie, szef ochrony, który skrywa brutalną przeszłość i rozmowa, która nie jest zwyczajnym ultimatum. Supermarket - niezwykły thriller pełen pozornie błahych wydarzeń, których konsekwencji nie sposób przewidzieć. Nagrodzony podczas 49. International Antalya Golden Orange Film Festival, Marian Dziędziel fascynuje w każdej scenie jako zręczny manipulator.

26 grudnia na ekranach kin zagości „360” – nowy film Fernando Meirellesa. Tym razem autor nominowanych do Oscara obrazów „Miasto Boga” i „Wierny ogrodnik” skorzystał ze scenariusza ulubieńca Amerykańskiej Akademii Filmowej Petera Morgana (nominacje za „Królową” i „Frost/Nixon”), opartego na „Korowodzie” – głośnej sztuce Arthura Schniztlera, twórcy literackiego pierwowzoru „Oczu szeroko zamkniętych”. W obsadzie plejada gwiazd, m.in. Rachel Weisz, Jude Law i Anthony Hopkins.

W dniach 18-20 grudnia w kinie Muranów odbędzie się przegląd kina fińskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze filmy wyprodukowane w ciągu ostatnich lat w Finlandii. Gośćmi pokazów będą: Antti Jokinen – reż. filmu Oczyszczenie, Markus Sellin – producent filmu Oczyszczenie oraz Mara Jelinko reżyser filmu Zadłużona.

Mała wieś w środkowych Włoszech lat 30. Mężczyźni mają tutaj prawo do traktowania niewierności jako niezaprzeczalnej potrzeby fizjologicznej, a kobiety cierpliwie to znoszą… Właśnie tu mieszka przystojny Carlino Vigetti, najstarszy syn biednej chłopskiej rodziny. Nie jest wprawdzie najbystrzejszym mężczyzną we wsi, ale, podobnie jak jego ojciec i dziadek, posiada pewien ukryty dar, któremu nie umie się oprzeć żadna z lokalnych przedstawicielek płci pięknej. Carlino korzysta więc ze swojej popularności, uwodząc kobiety na prawo i lewo.

Światowa premiera filmu „Nieulotne” – najnowszy obraz Jacka Borcucha zakwalifikował się do prestiżowego Konkursu Międzynarodowego festiwalu Sundance. W polskich kinach od 8 lutego 2013. 17 stycznia w Park City w Utah startuje Sundance Film Festival, największy festiwal filmów niezależnych w USA. Na festiwalu będzie miała miejsce światowa premiera filmu „Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha, jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych za granicą polskich reżyserów młodego pokolenia, którego poprzedni obraz - „Wszystko, co kocham” był polskim kandydatem do Oscara. Film zostanie zaprezentowany w elitarnym Konkursie Międzynarodowym. „Nieulotne” to drugi z rzędu film Borcucha wybrany do selekcji festiwalu Sundance, co niewątpliwie jest wielkim sukcesem reżysera, ale i znaczącym osiągnięciem polskiego kina na arenie międzynarodowej.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu „Sugar Man”, laureata Nagrody Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles i Melbourne. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał. „Sugar Man” to uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu.

Kobiety wytrzymują z nim tylko 2 tygodnie. Można mieć pecha raz lub dwa, ale co zrobić, gdy każdy związek kończy się katastrofą? Takie pytanie zadaje sobie bohater komedii „Tylko nie miłość”, błyskotliwy Julian. Mimo że sam jest świetnym terapeutą małżeńskim, to nie potrafi zatrzymać przy sobie kobiety na dłużej niż dwa tygodnie. Odkąd pamięta, przynosi pecha wszystkim swoim dziewczynom. Każda z nich, prędzej czy później, ląduje na ostrym dyżurze. Dlatego, gdy poznaje Joannę wpada na genialny plan, jak w końcu przechytrzyć złośliwy los.

W dzisiejszym kinie naprawdę brakuje dobrych horrorów, które straszyłyby widza prawdziwym napięciem, a nie tylko bluzgającą wszędzie krwią i odcinanymi członkami ciała. Mam dosyć ginących na odludziu nastolatek, mam dosyć koszmarnego epatowania przemocą. Jeśli horror jest w stanie wystraszyć mnie okropnie, ale za pomocą minimalistycznych środków, to jest to horror niezmiernie udany. Witamy w „Sinister”.

Ma wszystko o czym mogłaby zamarzyć. Jest piękna, ma świetną pracę i przede wszystkim kocha nad życie. Jednak, gdy ukochany prosi ją o rękę, wpada w panikę. Dziwne? Niekoniecznie. W jej rodzinie od pokoleń bowiem panuje klątwa - pierwsze małżeństwa zawsze kończą się szybkim rozwodem. Dziewczyna wpada na szalony pomysł, jak oszukać przeznaczenie – postanawia znaleźć i poślubić przypadkowego mężczyznę, a potem jak najszybciej się z nim rozwieść.