
Już za tydzień – 23 listopada – na ekrany wybranych kin w Polsce wejdzie film Morgana Spurlocka, twórcy słynnego „Super Size Me”, opowiadający o jednym z największych na świecie festiwali popkultury. O miejscu gdzie lord Darth Vader przytula się ze Spider-Manem, gdzie Batman przechadza się obok Sylvestra Stallone'a i Bruce'a Willisa, a postaci z gier wideo kupują komiksy na oczach zachwyconych fanów. Tym miejscem jest Comic-Con w San Diego, gdzie raz do roku bije serce całego amerykańskiego przemysłu rozrywkowego.

„Atlas chmur” to imponująca rozmachem (ponad 100 milionów dolarów budżetu, gigantyczne plany zdjęciowe na Balearach, w Edynburgu i Berlinie) ekranizacja światowego bestsellera Davida Mitchella, której podjęli się mistrzowie kina – Tom Tykwer („Pachnidło: Historia mordercy”) oraz Andy i Lana Wachowski (trylogia „Matrix”). Łączy ona europejską wrażliwość w ukazywaniu zmagań jednostki z niezgłębioną zagadką losu i życia z hollywoodzką sprawnością, najnowocześniejszymi efektami specjalnymi oraz przełomowymi, godnymi Oscara, osiągnięciami w charakteryzacji czołowych gwiazd współczesnego kina.

Jeden z ważniejszych twórców Nowego Kina Hollywoodzkiego. Autor legendarnych filmów z początku lat 70.: Narkomanów z Alem Pacino, adaptacji książki Jamesa Millsa, jednego z pierwszych filmów poruszających w kinie amerykańskim problem uzależnienia wśród młodych ludzi oraz Stracha na wróble z Alem Pacino i Genem Hackmanem, filmu drogi o dwóch życiowych desperatach, który otrzymał na festiwalu w Cannes Złotą Palmę.

Cóż można jeszcze napisać o nieśmiertelnej już sadze „Zmierzch”? Że odniosła sukces na miarę dekady? Że przed premierą kinową niektóre nastolatki spały przez tydzień na chodniku przed kinem, tylko po to, aby należeć do pierwszych, którzy obejrzą film? Że Renesmee to dzisiaj jedno z najpopularniejszych imion w Ameryce? Wszystkie części miały swoich zwolenników i przeciwników, ale trzeba im oddać honor. Uczyniły z aktorów światowe gwiazdy. Porwały do kina miliony. I te filmy, ośmielam się stwierdzić są naprawdę lepsze niż książki. Wszystkie po kolei.

Znany z zespołu Jonas Brothers – Kevin Jonas oraz jego żona Danielle Deleasa zostali bohaterami nowego reality show „Poślubiona Jonasowi”. Premierowe odcinki programu można oglądać w Polsce na kanale E! Entertainment w każdą niedzielę o godzinie 22:00. Kevin i Danielle poznali się podczas wakacji na Bahamach. Kiedy popularny muzyk z zespołu Jonas Brothers, Kevin Jonas ożenił się z dziewczyną z New Jersey, Danielle Deleasa, wyglądało na to, że tak jak w bajce będą „żyli, długo i szczęśliwie”.

W sekcji konkursowej American Docs prezentujemy produkcje dokumentalne sezonu, pokazujące różne oblicza Ameryki. Już dzisiaj ostatnia szansa, żeby obejrzeć Wonder Women! Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek w reżyserii Kristy Guevara-Flanagan (12:45, NH8), który opowiada o tym, czemu amerykańskie komiksy są zdominowane przez męskich herosów. Kolejna dawka tytułów z tej sekcji w piątek, 16 listopada.

26 grudnia na ekranach kin zagości „360” – nowy film Fernando Meirellesa. Tym razem autor nominowanych do Oscara obrazów „Miasto Boga” i „Wierny ogrodnik” skorzystał ze scenariusza ulubieńca Amerykańskiej Akademii Filmowej Petera Morgana (nominacje za „Królową” i „Frost/Nixon”), opartego na „Korowodzie” – głośnej sztuce Arthura Schniztlera, twórcy literackiego pierwowzoru „Oczu szeroko zamkniętych”. W obsadzie plejada gwiazd, m.in. Rachel Weisz, Jude Law i Sir Anthony Hopkins.

W najbliższą niedzielę, 18.11 o godz. 18:00 Kino KC zaprasza na wyjątkowy pokaz w ramach przeglądu PORTRETY FILMOWE: „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore. Bohaterem filmu jest tym razem samo Kino. Każdy kto kocha filmy i poddał się magii oglądania filmów w kinie, odnajdzie tu kawałek siebie. To pokaz szczególny także dla samego kina, z tej okazji Kino KC przygotowało niespodzianki dla widzów.

Johnny Greenwood, gitarzysta Radiohead, jednego z najpopularniejszych i najbardziej inspirujących zespołów na świecie, często odpoczywa od swojej macierzystej formacji tworząc m.in. ścieżki dźwiękowe do filmów. W jego kompozytorskim dorobku znajduje się muzyka do głośnego dokumentu „Bodysong”, adaptacji prozy Harukiego Murakamiego „Norwegian Wood”, czy „Musimy porozmawiać o Kevinie” Lynne Ramsay z Tildą Swinton w roli głównej.

Serial na festiwalu filmowym? A co w tym dziwnego, skoro amerykańskie seriale biją rekordy popularności i czasami mówi się o nich więcej niż o filmach? Produkcja HBO Dziewczyny opowiada o życiu mieszkających w Nowym Jorku młodych kobiet. Bohaterki to dwudziestokilkulatki, które wiodły dotychczas beztroskie i rozrywkowe życie, i nagle stają przed życiowymi decyzjami. Dwa lata po skończeniu college'u 24-letnia Hannah traci grunt pod nogami, kiedy jej rodzice oświadczają,
że nie będą jej dłużej utrzymywać.

Pełna zaskakującej akcji, nowych zagrożeń i romantycznych scen – „Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2” pojawi się niebawem na gigantycznych ekranach kin IMAX! Już 15 listopada o godzinie 22:00 zobacz przedpremierowo finał emocjonującej historii na specjalnych pokazach! Ostatnia części Sagi Zmierzch: Przed świtem została cyfrowo zremasterowana do jakości dźwięku i obrazu wykorzystywanej w technologii IMAX. Krystalicznie czysty obraz połączony z odpowiednio dopasowaną geometrią kin IMAX stworzą unikalną przestrzeń, w której publiczność poczuje się tak, jakby osobiście uczestniczyła w walce z krwawym rodem Volturi.

Najnowszy film w reżyserii Piotra Trzaskalskiego, który zbiera laury na festiwalach od Europy po Azję, tym razem zachwycił krytyków w Chicago, a publiczność zażądała dodatkowego pokazu. „To prawdziwa przyjemność” – pisze Drew Hunt na łamach Chicago Reader, „tchnie świeżością i autentyzmem” dodaje Stanisław Błaszczyna.

Paweł Małaszyński: „czegoś takiego w polskim kinie jeszcze nie było!” „Kiedy pierwszy raz przeczytałem scenariusz, powiedziałem sobie – trudne, mocne, sensacyjne kino. Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było!” – mówi Paweł Małaszyński, który w thrillerze „Sęp” gra narwanego policjanta z wydziału wewnętrznego. „Nie przypominam sobie filmu, który nakręcony byłby w podobnym stylu. Myślę, że większość osób, która pracowała na planie nie doświadczyła tego rodzaju scenariusza, czy produkcji” – przekonuje.

„Atlas chmur” bije rekordy popularności w Rosji. Najnowsza superprodukcja twórców „Matrix” i reżysera „Pachnidła” w zaledwie cztery dni zarobiła u naszych wschodnich sąsiadów blisko 3,3 miliona dolarów. Co znaczące, te imponujące przychody to zasługa samych pokazów przedpremierowych, na które bilety wyprzedano błyskawicznie. Regularna dystrybucja filmu w Rosji rozpocznie się bowiem w najbliższy czwartek, kiedy obraz Wachowskich zaistnieje równocześnie na 1447 ekranach. Do naszych kin film trafi 23 listopada.

„Mistrz” to wielki powrót Joaquina Phoenixa do kina. Krytycy prześcigają się w pochwałach, porównują jego grę w filmie Paula Thomasa Andersona do największych kreacji Roberta DeNiro i wieszczą nominację do Oscara. Aktor znowu jest na topie, a przecież w 2008 roku zapowiedział, że kończy z tą profesją, by... zostać raperem.

Do programu 3. AFF w ramach pokazów specjalnych dołączył dokument West of Memphis w reżyserii dociekliwej Amy Berg. Reżyserka opowiada o słynnej sprawie Trójki z Memphis. W 1994 roku trzech nieletnich chłopców oskarżono o brutalne potrójne morderstwo dzieci. Jessie Misskelleya, Damiena Echolsa i Jasona Baldwina skazano na dożywocie. Po 18 latach od niesprawiedliwego wyroku w ich obronie stają m.in. Johnny Depp i Peter Jackson. Dramatycznemu śledztwu Berg towarzyszy muzyka Nicka Cave'a i Warrena Ellisa.

W Dzień Niepodległości, 11 listopada o godzinie 18:00 KINO KC zaprasza na pokaz autorskiego filmu Lecha Majewskiego „Wojaczek”. W roli „poety przeklętego”, Rafała Wojaczka, wystąpił również poeta Krzysztof Siwczyk. Ponadto na ekranie: Dominika Ostałowska, Andrzej Mastalerz oraz w roli Edwarda Stachury Robert Gawliński. Autorem zdjęć jest Adam Sikora. Film zostanie pokazany w ramach przeglądu PORTRETY FILMOWE w KINIE KC.

Film „Broken”. Rufusa Norrisa, który w Polsce wejdzie do kin 25 stycznia 2013 r., został nominowany w 9 kategoriach do Brytyjskiej Nagrody dla Filmów Niezależnych (BIFA). Tym samym został liderem pośród innych filmów nominowanych. Rozdanie nagród nastąpi 9 grudnia w Londynie. Debiut Rufusa Norrisa „Broken” został również nominowany do Europejskich Nagród Filmowych ( EFA) do European Discovery 2012 - Prix FIPRESCI. Nagroda przyznawana jest co roku i wyróżnia autora pełnometrażowego debiutu.

Warszawscy widzowie pokochali festiwale filmowe i pokazywane jednorazowo filmy z całego świata. Publiczność festiwalowa stanowi liczną grupę odwiedzającą kina w Polsce i dla niej właśnie w kinie Praha (ul. Jagiellońska 26) w każdą środę trwa festiwal filmowy, na który, w odróżnieniu od innych imprez filmowych, pozwolić może sobie każdy. Bilet na specjalne festiwalowe seanse kosztuje jedynie 5 zł, a obejrzeć można najlepsze filmy nie tylko ostatnich sezonów, ale też klasykę kina światowego. A zatem środy w kinie Praha to festiwalowy crème de la crème!

Interesujący pomysł, który nie potrzebuje aż tak agresywnych środków wykonania aby odnieść sukces. Nie potrzeba tylu efektów specjalnych, całkowicie zbędny jest efekt 3D. Ta opowieść jest sama w sobie tak przyjemnie dziwaczna, że obroniłaby się samym aktorstwem. Nomen omen doskonałym.