Film

Przed dwoma laty Jesse Eisenberg zachwycił widzów i krytyków rolą Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, w „The Social Network”. Teraz nominowany do Oscara, Złotego Globu i BAFTY aktor powraca w „Zakochanych w Rzymie”, najnowszej komedii Woody’ego Allena. Jak mówi, występ w filmie słynnego nowojorczyka był dla niego niczym „udział w koncercie ulubionego zespołu”.
Kino Praha wraz z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza na pokazy filmów oraz wystawę fotograficzną projektu Polska.doc. Film i fotografia są obecnie jednym z najpopularniejszych mediów służących poznawaniu i opisywaniu świata przez ludzi młodych. Polska.doc to cykl intermedialnych spotkań dla młodych twórców i początkujących animatorów kultury zainteresowanych filmem i fotografią.
W sierpniu serwis VOD Cineman.pl proponuje film „Ścigana” w gwiazdorskiej obsadzie – Ewan McGregor, Michael Fassbender, Michael Douglas, Antonio Banderas i Channing Tatum. Udostępniona online zostanie również kolekcja filmów mistrza japońskiej animacji – Hayao Miyazaki, nazywanego często „Japońskim Disneyem”.
Podobno pierwszy na pomysł adaptacji „W drodze” wpadł... Jack Kerouac. Gdy tylko egzemplarze legendarnej książki zjechały z taśm drukarskich w 1957 roku on już pisał list do samego Marlona Brando, w którym przekonywał go, że kupienie praw do tej powieści to świetny interes. Słynny aktor miał zagrać Deana Moriarty'ego, a pisarza Sala Paradise’a, sam Kerouac. „Zrewolucjonizuję amerykańską literaturę i będę pił szampana z hollywoodzkimi gwiazdeczkami” - mówił ponoć Kerouac.
Long Island International Film Expo to jeden z najciekawszych festiwali kina artystycznego w USA. Tegoroczna, XV edycja, odbyła się w dniach 12-19 lipca w Nowym Jorku. Pokazom filmowym (około 200 filmów fabularnych i krótkometrażowych z całego świata) towarzyszyły panele dyskusyjne dotyczące m.in. dystrybucji filmowej, legalnej muzyki i tworzenia scenariusza.
„Siostra twojej siostry” to jeden z największych przebojów niezależnego amerykańskiego kina ostatniego roku. Obyczajowa komedia Lynn Shelton zbiera świetne recenzje, a niedawno zarobiła swój pierwszy milion dolarów w amerykańskich kinach. Krytycy nie mają wątpliwości, że za sukcesem filmu w dużej mierze stoi trójka świetnych aktorów, którzy stworzyli postaci, zdobywające sympatię widzów od pierwszej minuty.
2 listopada na ekrany polskich kin wejdzie jedna z najdroższych europejskich superprodukcji ostatnich lat –„Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”. W najnowszej adaptacji francuskiego komiksu wszech czasów, którego dotychczasowe aktorskie ekranizacje obejrzało w Polsce niemal dwa miliony widzów, zobaczymy prawdziwych geniuszy komedii znad Sekwany – debiutującego w roli dziarskiego Gala Asterixa – Edouarda Baera („Zakochany Molier”, „Za ile mnie pokochasz?”, „Bóg jest wielki, a ja malutka”), rozbrajająco jowialnego Gérarda Depardieu jako Obelixa, popularnego także w Polsce gwiazdora rekordowych hitów „Jeszcze dalej niż Północ” i „Nic do oclenia” Danny’ego Boona oraz Gérarda Jugnot – pamiętnego „Pana od muzyki”.
To opowieść o tym, jak kłamstwo wypowiedziane w jednej, szybkiej chwili powoli rujnuje życie nie tylko jego autorce, ale też wielu ludziom dookoła. Wszystko jest bardzo dobrze zagrane, mocno poprowadzone – całość mogłaby być jednak troszkę krótsza. Przynajmniej o czterdzieści minut.
Podczas pracy na planie komedii „Kochanie, poznaj moich kumpli” było tak wesoło, że reżyser (Stephan Elliott) musiał wyrzucać aktorów z planu –rozśmieszali się tak bardzo, że burzyli plan zdjęć. Kris Marshall, który w „To właśnie miłość” doprowadzał swoim brytyjskim akcentem Amerykanki do orgazmu i Kevin Bishop – jeden z najlepszych komików wykpiwających celebrytów na Wyspach - „nakręcali się nawzajem do czerwoności” – zdradza Elliott. Reżyser nie miał też lekko z najzabawniejszą aktorką Hollywood - Rebel Wilson („Druhny”) i Jonathanem Bigginsem, który odpowiadał na zaczepki kolegów genialnym australijskim sarkazmem.
„Amelia”, „Nietykalni” czy nieśmiertelne hity Louisa de Funes – nikogo nie trzeba przekonywać, że Francuzi wiedzą jak rozśmieszać na światową skalę. To, co bez wątpienia łączy Polaków i Francuzów, to poczucie humoru i fakt, że ponad wszystko uwielbiamy dobre komedie. Następną okazją żeby pośmiać się przy genialnej francuskiej komedii, będzie przygodowy „Na tropie Marsupilami”. Film twórców komiksowego przeboju „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” trafi do Polski już 28 września.
Już w niedzielę, 22 lipca w MTV premiera dokumentu o życiu młodych ludzi z odmienną orientacją seksualną. Ambitny projekt jest odpowiedzią na problem nietolerancji oraz apelem, mającym uświadomić zagrożenia, jakie powoduje brak walki z dyskryminacją.
Prometeusz wylądował w Polsce. Nie ma wątpliwości, że to jeden z trzech chyba najbardziej oczekiwanych filmów roku. I bez wątpienia spełni nadzieje 99 procent tych, którzy kochają science – fiction i doceniają, kiedy robi je Ridley Scott. A tej kombinacji nie było od dawna. Szkoda tylko, że proporcje egzystencjalizm/rozrywka nie idą troszkę bardziej w stronę rozrywki.
23 sierpnia trafi do sprzedaży DVD z jednym z najgłośniejszych europejskich filmów. „Dobre chęci”, bo o nich mowa, to historia rodziców Ingmara Bergmana, do której scenariusz napisał on sam po 10 latach od przejścia na filmową emeryturę. Przejmujące, znakomicie opowiedziane i zagrane „Dobre chęci” w reżyserii Billego Augusta miały swoją premierę w 1992 roku na festiwalu w Cannes. Zachwyciły tam jury, które postanowiło nagrodzić Pernillę August za najlepszą rolę, a sam film uhonorować Złotą Palmą.
„Wrong” to jeden z najgłośniejszych filmów tego roku. Po światowej premierze w konkursie festiwalu w Sundance, zarówno widownia jak i krytyka były wyjątkowo zgodne – czegoś tak szalonego i oryginalnego nie było w kinie od dawna! Popularny filmowy blog Indiewire umieścił komedię Quentina Dupieux wśród 5 najlepszych obrazów, które pokazane zostały w Sundance. Inni recenzenci pisali, że to najbardziej szalony i jednocześnie najśmieszniejszy film festiwalu, a jego twórca okrzyknięty został nowym wizjonerem kina, który łamiąc jego reguły tworzy filmy zachwycające.
Mandy Moore, Keri Russell i Courteney Cox znajdą się w szpitalu! Na szczęście nic im nie dolega. W sierpniu gościnnie występują w serialu „Hoży doktorzy” w Comedy Central. Akcja serialu „Hoży doktorzy”, emitowanego na kanale Comedy Central, toczy się w fikcyjnym szpitalu Świętego Serca. W nim rozpoczynają praktykę nowi rezydenci - doktor J.D. Dorian wraz z chirurgiem Chrisem Turkiem i jego dziewczyną, pielęgniarką Carlą Espinozą.
Młodych matek jest coraz więcej, ale akceptacja społeczna wobec wczesnego rodzicielstwa i problemów, z jakimi zmagają się młodzi rodzice, jest wciąż bardzo niska. W programie „Licealne ciąże” MTV próbuje walczyć ze stereotypami, ale też zasygnalizować nastolatkom, że nie są pozostawione samym sobie, że mogą znaleźć pomoc i profesjonalne wsparcie. Na antenie stacji właśnie startuje czwarty sezon produkcji.
Po pierwszej części filmu publiczność oszalała. Widzowie zachwycili się „staromodnym” podejściem do kina akcji, które nie korzysta z efektów komputerowych, dystansem aktorów, poczuciem humoru. Druga część zapowiada się jeszcze lepiej! Nie tylko dlatego, że do ekipy dołączył Chuck NorrisJ NIEZNISZCZALNI 2 na ekranach kin już od 24 sierpnia.
Już po pierwszym pokazie „Bestii z południowych krain” na festiwalu w Sundance, gdzie film miał swoją światową premierę, wiadomo było że wydarzyło się coś wyjątkowego. Entuzjazm widowni, jednogłośny zachwyt krytyków i pewność, że to jeden z najlepszych filmów nie tylko tej imprezy, ale ostatnich kilku lat. „Bestie...” w reżyserii Benha Zeitlina wyjechały z Sundance z główną nagrodą i statuetką za najlepsze zdjęcia, a o filmie mówiło się coraz więcej i coraz lepiej.
W czwartek 19 lipca rozpoczyna się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Do Wrocławia przyjedzie kilkudziesięciu twórców festiwalowych filmów. Swój udział zapowiedzieli między innymi mistrzowie światowego kina: Carlos Reygadas, Leos Carax, Zeki Demirkubuz i Dušan Makavejev.
Przewidziana na 3 sierpnia polska premiera szalonej komedii Quentina Dupieux, twórcy kultowego filmu „Opona”, będzie równocześnie premierą światową! Polska jest bowiem pierwszym krajem, który wprowadzi „Wrong” do regularnej dystrybucji kinowej. Dopiero miesiąc później film wejdzie na ekrany we Francji, a data jego premiery w Stanach Zjednoczonych nie jest jeszcze ustalona.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności