
Kreatywne wykorzystywanie rekina w kinie nie przestaje mnie zadziwiać. Mieliśmy oczywiście kultowe „Szczęki”, mieliśmy kilka naprawdę dobrych filmów z morskimi mordercami, ale rekin w kinie to dzisiaj przede wszystkim filmy klasy C, rzadko wypuszczane na duży ekran. Zmieniają się tylko miejsce i środowisko w którym występuje bestia. Mieliśmy już rekiny w piasku, mieliśmy w jeziorach, teraz zaś przyszedł czas na bagna. Ciekawe co będzie dalej. Rekin w kosmosie?

Znamy polski tytuł psychologicznego thrillera „Sleep Tight”, jednego z najwyżej ocenionych i najpopularniejszych hiszpańskich filmów 2011 roku. Brzmi on „Słodkich snów”. Nowe dzieło Jaume Balaguero, twórcy przebojowej serii [REC], wejdzie do kin 29 czerwca. Cesar (popisowa rola Luisa Tosara – gwiazdy numer 1 hiszpańskiego kina) wzorowo wypełnia obowiązki dozorcy w luksusowej kamienicy w samym sercu Barcelony. Gdy jednak w jednym z najelegantszych mieszkań zamieszka piękna Clara (Marta Etura, „GranatowyPrawieCzarny”), w skrytym Cesarze obudzi się demon. Zrobi wszystko, by zbliżyć się do fascynującej go kobiety.

Emir Kusturica, twórca takich filmów jak: „Underground”, „Czarny kot, biały kot”, „Obiecaj mi” dwukrotny laureat Złotej Palmy na festiwalu w Cannes wprowadza nas w niezwykłe i niesamowite życie jednego z największych piłkarzy świata – Argentyńczyka Diego Armando Maradony. Film prowadzi widza przez życie i karierę Mardony, jego triumfy i porażki, najważniejsze miejsca w życiu – Buenos Aires, Kuba, Neapol - od skromnych początków w willi Slumsy Fiorito do Buenos Aires dzisiaj, gdzie mieszka z żoną i dwiema córkami.

8 czerwca na ekrany kin wejdzie „Koriolan” najnowocześniejsza od czasu „Romea i Julii” Baza Luhrmana, ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira. Debiut reżyserski Ralpha Fiennesa, aktora nominowanego do Oscara za role w „Liście Schindlera” i „Angielskim pacjencie”, to historia krwawej zemsty generała Kajusa Marcjusza (Fiennes) na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie.

Pyszna, paryska komedia znakomicie doprawiona humorem i przyprószona szczyptą miłości! Bon Appétit! Alexandre Lagarde (Jean Reno), uznany w całym Paryżu mistrz kuchni, cierpi na brak kulinarnej weny. Choć prowadzona przez niego restauracja jest niczym Luwr wśród muzeów, a goście z wielotygodniowym wyprzedzeniem muszą oczekiwać na stolik, Alexandre wpada w nie lada tarapaty. Nowy właściciel restauracji planuje zastąpić dotychczasowe menu rewolucyjną, znacznie tańszą kuchnią molekularną.

Plemię kulturystycznych barbarzyńców cieszy się w krainie Wszechściemia sławą niepokonanych wojowników. Jednak pewnego dnia, wskutek zdradzieckiej intrygi, prawie wszyscy bitni pakerzy trafiają do niewoli okrutnego księcia, chorobliwie napalonego na władzę nad światem. Prawie czyni wielką różnicę. Obdarzony wąskimi barami i szerokim uśmiechem Roman, wieczny przedmiot kpin współplemieńców, cudem pozostaje na wolności i musi zebrać w sobie nadludzką odwagę, aby ruszyć z odsieczą uwięzionym barbarzyńcom.

Pochodzą z Miami na Florydzie. Tańczą na ulicy, w galeriach sztuki i centrach handlowych. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych a każda, nawet najdziwniejsza lokalizacja może stać się parkietem. Nazywają się „The Mob”. Grupie przewodzi niejaki Sean. Pewnego dnia chłopak spotyka piękną nieznajomą o imieniu Emily. Dziewczyna przyjechała do Miami aby zostać profesjonalną tancerką. Teraz będzie miała okazję uczestniczyć w czymś więcej niż tylko w zawodach tanecznych - dzielnica członków „The Mob” zagrożona jest wyburzeniem.

Studenci Wiedzy o filmie UG, Koło Naukowe Filmoznawców, Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego ALTERNATOR zapraszają na: Spotkanie promocyjne almanachu PRZEZROCZE podsumowującego 2011 rok w światowym kinie. To doskonała okazja do rozmowy o najnowszych produkcjach – nie bójmy się wyrażać własnych opinii!

Zapraszamy do obejrzenia polskiego zwiastuna filmu „Valhalla: mroczny wojownik”, w którym czciciele dawnych bogów zmierzą się z chrześcijanami. Na okrutne widowisko do świata wikingów zaprasza Nicolas Winding Refn, reżyser „Drive”. Rok 1000. Jednooki wojownik (Mads Mikkelsen) od lat trzymany jest w klatce przez wrogie plemię, które zmusza go do krwawych walk.

Noc Krótkich Filmów, czyli święto krótkiego metrażu, 1 czerwca w kinach studyjnych w całej Polsce. Noc Krótkich Filmów, to pierwsza tego typu artystyczna inicjatywa. Po raz pierwszy na dużym ekranie, w tym samym dniu i o tej samej porze, w kinach studyjnych w całej Polsce będzie można zobaczyć produkcje Studia Munka. Pierwsze krótkometrażowe filmy fabularne absolwentów szkół filmowych.

Simon i Hanna są parą od 20 lat. Mieszkają w Berlinie. Są atrakcyjni, modni, dojrzali, bezdzietni i mocno stąpający po ziemi. Romanse, pragnienie posiadania dzieci, wspólne mieszkanie, ucieczki i powroty: to wszystko już było. Kochają się i świetnie rozumieją, ich życie wypełnione jest działaniem, a jednak oboje czują pustkę. Kiedy spoglądają w przyszłość, widzą tylko niepewne jutro, te same czynności, te same twarze. Ten stan trwa do dnia, w którym oboje, nie wiedząc o swoich czynach, zakochują się w tym samym mężczyźnie, Adamie.

O dziwo, ta ostatnia część serii jest zdumiewająco wprost inteligentna. Fakt, żarty dalej pochodzą z toalety, ale znacznie więcej jest tych mądrych, bardzo wnikliwych i prawdziwych spostrzeżeń co do dorosłego życia. W przeciwieństwie do poprzednich – mocno obrzydliwych części – ta naprawdę zostaje w pamięci. I chyba nawet bardziej tych dorosłych widzów.

Już w najbliższy piątek (25.05) na ekrany kin wejdzie film „UWODZICIEL” na podstawie skandalizującej książki „Bel Ami” Guya de Maupassanta. Choć powieść opublikowano w 1885 roku, po dziś dzień poraża swoją aktualnością. Wizja świata jaką przedstawiał autor, uczeń Flauberta i wyznawca Schopenhauera, jest bardzo pesymistyczna – dla władzy, seksu, pozycji społecznej i pieniędzy ludzie zrobią wszystko. Na ekranie: Uma Thurman, Christina Ricci, Kristin Scott Thomas i Robert Pattinson.

Już w najbliższy piątek na ekranach polskich kin zadebiutuje film „Jiro śni o sushi”. To fascynujący portret 85-letniego Jiro Ono, właściciela najmniejszej restauracji świata, która otrzymała trzy gwiazdki w prestiżowym rankingu Michelina i niekwestionowanego mistrza sushi. Reżyser filmu David Gelb poznał Jiro, gdy wspólnie z krytykiem kulinarnym Yamamoto, wziął udział w wyprawie szlakiem najlepszych restauracji sushi w Tokio. Tak odkrył słynną Sukibayashi Jiro i spróbował najsmaczniejszego sushi w swoim życiu.

Pierwowzór opowieści o ludziach, którym splatają się losy ustanowił przed niemalże dekadą film „To właśnie miłość”. On też wyznaczył niedościgniony poziom, którego, przynajmniej do tej chwili, nie dosięgnęły inne, podobne filmy. Ten można z powodzeniem obejrzeć, można się wzruszyć i ubawić, chociaż na pewno żadnej rewolucji nie ma. Ot kino dla każdego, do rozrywki i chwili refleksji. Ale to też bardzo dużo, bo w kinie zalanym niejednokrotnie przez filmowe szambo, naprawdę trudno jest o coś mądrego.

Cineman.pl to jedyny internetowy serwis VOD w Polsce oferujący filmy w rozdzielczości 720p. W maju 2012 roku poszerzona została biblioteka tytułów dostępnych w jakości HD i już 150 filmów z oferty portalu można obejrzeć w wysokiej jakości. Wielbiciele kina coraz chętniej wybierają filmy w wysokiej rozdzielczości, o czym świadczy coraz większa liczba sprzedawanych płyt Bluray oraz telewizorów HD. Coraz więcej polskich internautów korzysta z łączy o przepustowości min. 5Mbit/s, która umożliwia płynne oglądanie filmów w jakości HD.

Weź udział w konkursie, prześlij nam najsprytniejsze sposoby na udowodnienie komuś zdrady i wygraj ciekawe książki!
Są rozczarowani, stracili zaufanie do partnerów, podejrzewają ich o cudzołóstwo. Zranione żony i wściekli mężowie wynajmują prywatnych detektywów, by udowodnić swoim drugim połówkom zdradę.

Robert Pattinson ma już dość łatki „zakochanego wampira”. Coraz częściej wybiera role, które przeczą jego dotychczasowemu wizerunkowi. We wchodzącej na ekrany kin ekranizacji powieści Guya de Maupassanta („Uwodziciel” w kinach od 25 maja) wciela się w postać bezwzględnego karierowicza. Już niedługo także międzynarodowa publiczność zobaczy go w najnowszym dziele Davida Cronenberga pt. „Cosmopolis” (polska premiera 22 czerwca). Film jest jednym z największych faworytów 65. MFF w Cannes.

„2 dni w Nowym Jorku” to owacyjnie przyjęta na festiwalu w Sundance kontynuacja „Dwóch dni w Paryżu”. Po rozstaniu z Jackiem, Marion (Julie Delpy) przenosi się do Nowego Jorku, gdzie, przygotowując wystawę swoich fotografii, poznaje słynnego prezentera radiowego Mingusa (Chris Rock). Wszystko zdaje się ich dzielić, ale to właśnie w ramionach obdarzonego wyjątkowo ciętym dowcipem gwiazdora eteru ponętna Francuzka znajdzie pocieszenie po miłosnym zawodzie.

Ten film do doskonały dowód na to, że pewne opowieści nie powinny być tworzone w seriach. Część pierwsza była kinową przyjemnością, część druga lekkim zmęczeniem. Część trzecia, w zasadzie powtarzająca znane już sceny, jest dość trudna w odbiorze, chociaż być może całość zrekompensuje przyjemne zakończenie.