
David Bowie jako król Goblinów w klasycznym filmie fantasy Labirynt (1986)
w reżyserii Jima Hensona. Mick Jagger w dekadenckim kryminale z czasów kontestacji Performance (1970, reż. Nicholas Roeg, Donald Cammell). Moby, Alice Cooper, Iggy Pop oraz Alex Lifeson z zespołu Rush w komedii wampirycznej Suck (2009, reż. Rob Stefaniuk).

W Hollywood dawno już odkryli, że jeśli w komedii gra Reese Witherspoon, to film znajdzie swoją widownię. Można zapłacić jej dzikie miliony, można spełnić każde jej żądania, oszczędzając na scenariuszu i wszystkim innym. I pewnie mają rację. Historia miłości dwóch agentów do jednej kobiety jest przyzwoita, chociaż sensu jest naprawdę niewiele. Typowo efekciarskie kino Hollywood.

Dramat psychologiczny, thriller czy horror? W tej kwestii scenarzysta i reżyser starają się trzymać nas w niepewności. Babycall to na pewno kino szarpiące nerwy, jeden z tych filmów, w trakcie których człowiek nie wie, czy chciałby zaopiekować się głównym bohaterem czy go udusić.

25 maja na ekrany polskich kin wejdą „2 dni w Nowym Jorku” – owacyjnie przyjęta na festiwalu w Sundance kontynuacja „Dwóch dni w Paryżu”. W porównywanej z najlepszymi przebojami Woody’ego Allena komedii wystąpili Julie Delpy – aktorka i reżyserka w jednej osobie oraz Chris Rock i Vincent Gallo. Co może być lepszego od dwóch dni w Paryżu? Dwa dni w Nowym Jorku!

4 maja w warszawskich kinach: Kinoteka, Luna, KINO.LAB oraz we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) rusza przedsprzedaż biletów na 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. Przedsprzedaż potrwa do 11 maja w Warszawie oraz do 14 maja we Wrocławiu. Pierwsze 100 osób, które kupi w przedsprzedaży minimum 10 biletów (Kinoteka) lub 6 biletów (DCF), otrzyma darmowe katalogi.

„Bez wstydu” w reżyserii nominowanego do studenckiego Oscara Filipa Marczewskiego zawalczy o Złote Lwy prestiżowego Konkursu Głównego 37. Gdynia Film Festival. Film trafi do kin 3 sierpnia 2012. Główni bohaterowie "Bez wstydu" - Tadek (Mateusz Kościukiewicz) i Anka (Agnieszka Grochowska) - to rodzeństwo połączone intensywnym uczuciem, przekraczającym granice kulturowego tabu. Po powrocie do rodzinnego miasteczka Tadek odkrywa, że jego siostra Anka związana jest z żonatym mężczyzną, powszechnie szanowanym biznesmenem z politycznymi ambicjami (Maciej Marczewski, znany z przebojów Juliusza Machulskiego „Ile waży koń trojański” i „Kołysanka”).

W trailerze filmu dowiadujemy się, że oto twórcy wymyślili coś zupełnie nowego w – przyznać trzeba – dość schematycznych filmach o grupkach młodych ludzi, którzy udają się w odosobnienie, aby tam umierać w różny, raczej mniej niż bardziej wyrafinowany sposób. I przyznać trzeba, że efekt osiągnęli, chociaż cały film trudno jest nazwać rewolucją w gatunku. Ogląda się sprawnie, chociaż pewnie bardziej przypadnie do gustu wielbicielom horrorów.

Niby schematyczne a jednak niesamowicie oryginalnie. Doskonałe kino. Przede wszystkim mądre, czego nie można powiedzieć o wielu horrorach. Doskonale zagrane i trzymające w swoich mocnych objęciach od samego początku aż do ostatniej sceny. To jeden z tych filmów, które zaraz po wyjściu z kina wywołują burzliwe dyskusje, takie które trwają jeszcze wiele dni po skończeniu projekcji.

Historią ich miłości żyła cała Polska. Ona, Agata Mróz to wulkan energii. Mimo, że od 17. roku życia choruje na chorobę szpiku kostnego jest siatkarką reprezentacji Polski. On, przystojny 35-letni architekt, introwertyczny. Spotykają się w górach. Zakochują. A potem walczą o siebie i o jeszcze jedno istnienie. Już 11 maja historię ich niezwykłego uczucia zobaczymy w kinie w filmie „Nad życie”.

Trzymający w napięciu, nowocześnie skonstruowany wojenny thriller Marcina Krzyształowicza „Obława” to zrealizowana na serio, z poszanowaniem realiów historycznych, polska wariacja na temat „Bękartów wojny” Quentina Tarantino. Film będzie walczył o Złote Lwy – główną nagrodę tegorocznego Gdynia Film Festival.

Od 1 maja w Kinie Internetowym Cineman.pl będzie można zobaczyć nowatorską odsłonę klasyczniej opowieści Aleksandra Dumasa „Trzej muszkieterowie” w doborowej obsadzie: Orlando Bloom, Milla Jovovich i Christoph Waltz. Wśród majowych propozycji znajdzie się również mityczna opowieść o walce o los ludzkości – „Immortals: Bogowie i herosi” z Mickeyem Rourke i Freidą Pinto. Swoją premierę w serwisie ma również thriller „Anatomia strachu” z Nicolasem Cagem i Nicole Kidman.

Naziści z Księżyca, Udo Kier jako następca Hitlera i ścieżka dźwiękowa autorstwa Laibach – Timo Vuorensola, reżyser „Iron Sky”, dzięki pieniądzom internetowych fanów zdołał stworzyć film, który pod względem ilości efektów specjalnych dorównuje „Transformers”. Sensacja tegorocznego Berlinale ma wielką szansę przejść do kanonu science-fiction, a już dziś wchodzi na ekrany naszych kin.

W każdą sobotę kwietnia o godzinie 21: 00 na widzów SciFi Universal czekać będą podwójne seanse filmów katastroficznych. W najbliższą sobotę będą to: „Nasiona destrukcji” oraz
film dokumentalny „Następstwa: Świat bez ludzi”. Wojujący ekolodzy, Kate (Luisa D'Oliveira) i Joe (Jesse Moss), przypadkowo stają się świadkami niecodziennego zdarzenia. Rejestrują je na wideo. Gigantyczny system korzeniowy rozrasta się w niesamowitym tempie niszcząc miasto.

W „DORWAĆ GRINGO” aktor wciela się w kryminalistę (Driver), który wpada w nie lada tarapaty - nieudana ucieczka po jednym ze skoków, kończy się dla niego odsiadką w meksykańskim więzieniu. Mel Gibson już od dłuższego czasu myślał o tym filmie (producentem jest wytwórnia ICON PRODUCTIONS). By poszerzyć swoją wiedzę na temat więziennego życia, Gibson pojechał do El Pueblito – „Ze zdziwieniem czytałem o rzeczywistości meksykańskich więzień. Bynajmniej nie tych federalnych.

Mike Mignola, autor „Hellboya”, twierdził, że Hitler zmarł w 1958 roku, a jego śmierć zbiegła się z końcem tzw. Wojny Okultystycznej. Twórcy filmu „Iron Sky” (premiera 27 kwietnia) idą w swych wizjach jeszcze dalej. Według nich, po przegranej wojnie naziści osiedli na Księżycu, skąd powrócą w 2018 roku. Chociaż pomysł filmowców może budzić wesołość, eksperci przytaczają szereg dowodów na to, że w trakcie II wojny światowej naukowcy Rzeszy realizowali tajny program budowy UFO!

Producenci „Nimfomanki” ogłosili, że główną rolę w najnowszym projekcie Larsa von Triera zagra Charlotte Gainsbourg. Będzie to trzeci wspólny film aktorki i kontrowersyjnego duńskiego reżysera. Poprzednio pracowali razem na planie „Antychrysta”, za występ w którym Gainsbourg otrzymała nagrodę w Cannes, i „Melancholii

Will, Simon, Jay i Neil – poznajcie „Seksualnych, niebezpiecznych” – najsłynniejszy brytyjski kwartet od czasów The Beatles. Film z ich udziałem zanotował na Wyspach najlepsze otwarcie w całej historii angielskiej komedii. Nominowani do BAFTY zadymiarze, którym uległa sama Bridget Jones, zawitają na ekrany polskich kinach 4 maja. Po egzaminach kończących naukę w liceum, czterech angielskich nastolatków wyrusza na Kretę, by oddać się rytualnemu piciu, flirtowaniu i podrywaniu przy dźwiękach największych wakacyjnych hitów ostatnich lat. Towarzyszy im niezłomne przekonanie, że wreszcie zaliczą... najfajniejsze wakacje w życiu. Czy seks to dla nich misja niemożliwa?

Wydarzeniem 12. edycji festiwalu będzie pierwszy w Polsce przegląd mockumentów, czyli filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do stworzenia własnej, nieistniejącej rzeczywistości. We Wrocławiu zobaczymy „sfałszowane dokumenty" o fikcyjnych zespołach muzycznych, filmach, wydarzeniach i osobach. Jak twierdzi jeden z selekcjonerów sekcji Jan Topolski, to dokumenty „złośliwe, śmieszne, nostalgiczne, fałszywe, udawane”, idealna formuła, służąca krytyce rzeczywistości.

Z każdego bodajże reklamującego film plakatu wyziera do nas Rihanna, która właśnie przed kamerą postanowiła rozwijać swoje talenty. Nie mam nic przeciwko słynnej dzisiaj Barbadosce, ale ten film to coś znacznie więcej niż ona. To dwie godziny bezsensownej, ale jakże zabawnej rozrywki. Dla wielbicieli gatunki gratka jakich mało.

27 kwietnia, w dzień premiery filmu „Iron Sky”, polskie kina czeka zmasowany atak nazistów… z Księżyca. Na czele kosmicznej inwazji stanie demoniczny Udo Kier – ulubieniec Larsa Von Triera, aktor znany z ról wampirów i wilkołaków oraz występów w teledyskach Korna i Madonny. Do roli przywódcy kosmicznej Rzeszy twórcy „Iron Sky” potrzebowali osoby unikatowej, która w idealny sposób wkomponuje się w dopieszczany przez lata projekt. Wystarczy jedno spojrzenie na biografię Kiera, by stwierdzić, że Udo spełnił te wymogi z nawiązką.