
Od najbliższego piątku na ekranach kin będzie można zobaczyć najnowszy film jednego z najważniejszych autorów kina azjatyckiego, twórcy Samarytanki, Pustego domu i Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna oraz gościa ubiegłorocznej edycji festiwalu – Kim Ki-duka. Mistrz kina metafizycznego tym razem przygotował dla swoich fanów bezkompromisową filmową psychoterapię. Nagrodzony na ostatnim festiwalu w Cannes nagrodą Un Certain Award, do bólu autokrytyczny film jest refleksją nad twórczością i życiem reżysera.

„Iron Sky”, sensacja tegorocznego Berlinale, skutecznie potwierdza miano jednej z najbardziej oczekiwanych produkcji europejskich AD 2012. W miniony weekend niepoprawna politycznie i historycznie komedia SF o inwazji nazistów z Księżyca zaliczyła rewelacyjny debiut w Niemczech, gdzie w przeliczeniu widzów na kopię była najchętniej oglądanym filmem, deklasując pod tym względem „Igrzyska śmierci” i „Titanica 3D”!

Program VII. Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera gotowy! Startujemy w warszawskiej Kinotece 19.04 i serwujemy najlepsze kino prosto z Afryki aż do 26.04. Bilety do nabycia w KINOTECE od 12 kwietnia. Wielokulturowa i kolorowa Afryka wciąż kryje mnóstwo tajemnic, odrywajcie je wraz z różnymi odsłonami AfryKamery. W tym roku zobaczycie m.in.: kobiecą stronę Afryki, jej artystyczną odsłonę w muzycznych dokumentach oraz Afrykę oczami artystów tworzących poza granicami ojczyzny. W sobotę zabierzcie maluchy – pokażemy set afrykańskich animacji oraz krótkich filmów.

Jedną z największych niespodzianek podczas uroczystej gali wręczenia tegorocznych Cezarów była statuetka dla Omara Sy za pierwszoplanową rolę męską w komedii „Nietykalni”. Bezsprzecznym faworytem w tej kategorii był Jean Dujardin nagrodzony Oscarem za występ w „Artyście”, więc kiedy Francuska Akademia Filmowa wyróżniła Sy wielu przecierało oczy ze zdumienia. Ale zaraz zaczęto też mówić, że wygrała rola po prostu lepsza.

5 kwietnia br. Komitet Organizacyjny 37. Gdynia Film Festival. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zaakceptował selekcję do Konkursu Głównego Festiwalu w następującym kształcie:

A miało być tak pięknie. Udany skok i góra kasy do podziału, a na koniec niekończące się wakacje w rajskim kurorcie. Wakacje może i będą, tylko kurort zmienił się w meksykańskie więzienie, partner nie żyje, a kasa się ulotniła. Driver od lat w rubryce „zawód” może wpisać „przestępca”, ale w takich tarapatach jeszcze nie był. Trafił do paki, która jest właściwie małym ogrodzonym miasteczkiem. Żyje tu mnóstwo bandziorów, szczurów i bezpańskich psów, ale także dzieci, ich matek, a może nawet i babek. Kupisz tu co tylko chcesz, a w knajpach znajdziesz wszystkie zakazane rozrywki. Całym tym bajzlem zarządza meksykańska mafia.

Brytyjski dziennikarz Robert Torres wyrusza do Hiszpanii, aby napisać książkę o założycielu Opus Dei – Josemaría Escrivá. Na miejscu ma się spotkać ze swoim ojcem, Manolo Torresem. Nie wszystko układa się jednak po jego myśli, a cała historia owiana jest tajemnicą. Okazuje się, że ojciec Roberta nie tylko wychowywał się w tym samym mieście co Josemaría, ale w dzieciństwie był także jego najlepszym przyjacielem.

W dniach 13-19 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu 3. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Wśród prezentowanych tytułów znajdą się filmy, które na międzynarodowych festiwalach zdobyły prestiżowe nagrody, pochwały krytyków i, co najważniejsze, uznanie publiczności. Wrocławski program zawiera 7 filmów, w tym jeden dokument – Zidane, portret XXI wieku, który rozpocznie przegląd. Zrealizowany z technologicznym rozmachem obraz prezentuje sylwetkę światowej gwiazdy futbolu – Zinédine Zidana.

4 maja na ekrany naszych kin wejdą „Seksualni, niebezpieczni” – brytyjska odpowiedź na „American Pie”. Błyskotliwie śmieszna komedia zachwyciła widzów i krytyków, bijąc na Wyspach historyczny rekord otwarcia „Bridget Jones: W pogoni za rozumem” i w ciągu dwóch tygodni dystansując „Borata” w wyścigu o miano angielskiej komedii wszech czasów.

Marieke ma dwadzieścia lat i lubi starszych - żeby nie powiedzieć starych - panów. To, jak sama mówi, jej przyjaciele, kochankowie. Film o niej jest śliczny, trochę smutny, trochę zabawny, wzruszający.

Film jest tak pozytywny, sympatyczny i rodzinny, że aż trudno to wytrzymać; a jednak nie sposób źle się na nim bawić. Jest tu dużo całkiem udanych żartów, sporo zręcznie uchwyconych zabawnych drobiazgów i demoniczna Kirstin Scott Thomas.

Typowy niskobudżetowy film dla nastolatków, chociaż przyznać trzeba, że ma swoje momenty. Jeśli film zrobiony tak niskim kosztem potrafi zaskoczyć, już trzeba uznać go za udany. Bo przecież wiele podobnych nie dało rady zbudować chociażby najmniejszego napięcia.

Robert Pattinson („Saga Zmierzch”, „Twój na zawsze”) w roli czarującego uwodziciela uwikłanego w NIEBIEZPIECZNE ZWIĄZKI z trzema pięknymi kobietami. Młody, ubogi i niezwykle przystojny George (Robert Pattinson) przyjeżdża do Paryża. Miasto aż kipi od przepychu, zepsucia i, przede wszystkim, wielkich pieniędzy. Mężczyzna postanawia za wszelką cenę wejść do lepszego świata i zrobić karierę. Dzięki swojemu urokowi, pewności siebie i umiejętnie sterowanym intrygom wkrótce udaje mu się znaleźć w samym środku paryskiej elity.

Już 11 kwietnia rozpoczną się zdjęcia do historycznego serialu szpiegowskiego „Szpiedzy w Warszawie” - pierwszej wspólnej produkcji fabularnej TVP i BBC. TVP i BBC rozpoczynają pierwszą w historii wspólną produkcję fabularną - historyczny serial szpiegowski „Szpiedzy w Warszawie” na podstawie światowego bestsellera Alana Fursta pod tym samym tytułem. Scenariusz serialu napisali Dick Clement i Ian La Frenais, autorzy m.in. scenariusza do „The Commitments” Alana Parkera.

„SHE MONKEYS” to współczesny western o władzy, kontroli, napięciu seksualnym i zawiłościach dorastania. Spotkanie głównych bohaterek - Emmy i Cassandry - rozpoczyna relację pełną fizycznych i psychicznych wyzwań, prowadzi do gry bliskości, sił i wytrzymałości, a wreszcie do przemocy. Film był wielokrotnie nagradzany m.in. na Tribeca Festival i Festiwalu w Goteborgu, a niedawno otrzymał także prestiżową nagrodę Złotego Żuka za Najlepszy Film i Najlepszą Reżyserię, przyznawane przez Szwedzki Instytut Filmowy. W załączeniu znajdą Państwo presskit filmu.

„Titanic” Jamesa Camerona wszedł na ekrany kin w 1997 roku. Niemal natychmiast stał się kultową historią miłosną. Film zdobył nie tylko rzesze fanów, ale i rekordową liczbę nominacji do Oscara (aż jedenaście). Na całym świecie zarobił niemal dwa miliardy dolarów. W kwietniu 2012 roku, sto lat po katastrofie i piętnaście lat po premierze, do kin wejdzie trójwymiarowa wersja wielkiego hitu.

Omar Sy po wielkim komercyjnym oraz artystycznym sukcesie filmu „Nietykalni” i Cezarze za najlepszą rolę męską może przebierać w ofertach. Nic dziwnego, że aktor zdecydował się na udział w najnowszym filmie prawdziwego wizjonera kina Michela Gondry'ego. Reżyser „Zakochanego bez pamięci” zaproponował Sy rolę u boku jednej z najpopularniejszych francuskich aktorek – uwielbianej od czasu jej roli w „Amelii” Audrey Tautou.

Nadciąga prawdziwa gratka dla wielbicieli pięknych kobiet, słonecznych klimatów i dynamicznej akcji. Trwają zdjęcia do polskiego serialu o ratownikach, który ma stać się hitem wiosenno-letniego sezonu. Tym razem przystojni, ubrani w stroje kąpielowe i wyposażeni w bojki ratownicy patrolować będą nadwiślański brzeg!

Akcja marketingowa filmu dawała jasno do zrozumienia, że oto oglądać będziemy opowieść tak popularną i kultową, jak co najmniej słynny „Zmierzch”, który od lat przecież wywołuje na całym świecie istne szaleństwo. Niestety w przeciwieństwie do „Zmierzchu”, trudno jest tutaj mówić o sprawnym, wciągającym filmie. Coś zawodzi.

Rozpowszechnienie sprzętu video spowodowało, że dziś prawie każdy może mieć do niego dostęp. Każdy może kręcić filmy i wiele osób to robi... Sęk w tym, że nie zawsze wychodzi to tak, jakbyśmy tego chcieli. Często brakuje nam wiedzy potrzebnej do tego, by nasz "domowy", "amatorski" filmik wyglądał trochę lepiej. Uniwersytecka Kronika Filmowa i Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego dają możliwość zdobycia podstaw kręcenia filmów na cyklu wykładów i ćwiczeń praktycznych.