
Polityka jest brzydka, również dosłownie – politycy mają nieładne zęby, brzuszki albo brzuszyska, pomarszczone twarze, przerzedzone włosy. Oglądamy politykę od środka, od kulis – dystrybutor sugeruje, że „Minister” to polityczny thriller, ale brak napięcia sprawia, że to raczej polityczny koszmar.

Stana Katic, znana polskim widzom z roli detektyw Beckett w popularnym serialu „Castle” oraz Josh Lucas, wcielający się ostatnio w rolę prawnika Mitcha McDeere, w serialu „ Firma” spotkali się na planie najnowszego filmu Michaela Polisha. Katic i Lucas dołączyli do międzynarodowej obsady filmu fabularnego „ Big Sur”. Ona wcieli się w rolę poetki Lenore Kandel, on zagra amerykańskiego poetę związanego z ruchem bitników – Neal’a Cassady.

Komedia o polowaniu w najdzikszych rejonach… świadomości. Kaja i Eirik to na pozór udane małżeństwo. Kaja nosi serce na dłoni i duszę na ramieniu. Eirik odkrywa siebie tylko na tyle, na ile musi, żeby mieć święty spokój. Zdaje się, że kiedyś się kochali. Teraz łączy ich tylko syn i codzienność pełna pozorów. W końcu rodzina jest najważniejsza. Całe ich życie wywraca się do góry nogami, kiedy do domu naprzeciwko wprowadzają się Sigve i Elisabeth. Nowi sąsiedzi są doskonali. Wiodą uporządkowane życie, wiedzą o sobie wszystko i nawet adoptowali sierotę z Etiopii! Kaja, której mąż unika od roku, postanawia odkryć tajemnicę perfekcyjnego związku. Teraz wszyscy będą mogli być wręcz nieprzyzwoicie szczęśliwi…

Ma Oscara w ręku i bardzo zaraźliwe poczucie humoru. Uwiodła nim Joela Coena, który widząc ją w swoim filmie „Śmiertelnie proste” postanowił, że nie ma wyjścia - musi się z nim ożenić. To, że Frances McDormand („Tajne przez poufne”, „Fargo”) jest wyjątkowa i trzeba ją zdobyć za wszelką cenę, wiedział to także reżyser filmu „Wszystkie odloty Cheyenne’a”. Aby obsadzić ją u boku Seana Penna („21 gram”, „Obywatel Milk”) posunął się jeszcze dalej - dokonał małego szantażu…

W jaki sposób młodzi muzycy szukają producenta? Albo kreują sobie fałszywy wizerunek jak Lana del Ray. Albo wymyślają sobie bardzo „odjechaną” nazwę i podobnie jak jeden z bohaterów filmu „Wszystkie odloty Cheyenne’a”, szturmują drzwi legendy rocka i z tupetem przekonują, że są świetni. Wyobraźcie sobie, że w ekscentrycznego ojca rocka - Cheyenne’a wciela się dwukrotny zdobywca Oscara - Sean Penn („Rzeka tajemnic”, „Obywatel Milk”). Ma uszminkowane na czerwono usta i burzę czarnych, natapirowanych włosów. Lider zespołu mówi do niego:

Fryzjerstwo to nie tylko zawód, to sztuka. Fryzura może być praktyczna i ładna, czasem oryginalna. Zwykle podcina się końcówki, nakłada farbę, zdarzają się też bardziej radykalne cięcia. Lecz uczestnicy programu „Fryzjerzy na ring” nie są przeciętnymi przedstawicielami swojego zawodu. To artyści, którzy poświęcają całe życie, aby osiągnąć doskonałość w tym fachu. Zwycięzca może wygrać 100 000 dolarów, a przeciwników w każdym odcinku ubywa.

Alice jest biologiem specjalizującym się w badaniu zwierząt morskich. Od jakiegoś czasu żyje wraz ze swoją córką Margheritą na odludnej plaży na Sardynii. Plaże i pejzaże są tu tak urocze i nieskażone cywilizacją, że szybko stają się obiektem pożądania różnych inwestorów. Jednym z nich jest Carlo, biznesman pozbawiony skrupułów, który nie cofnie się przed niczym dla osiągnięcia zysku. Carlo chce wybudować kompleks luksusowych apartamentów, lecz zadanie okaże się niełatwe.

Marieke chce zacząć żyć własnym życiem. Jak ma to zrobić, skoro brakuje jej miłości? Szuka ciepła w ramionach starszych mężczyzn, aby nabrać siły potrzebnej do stawienia czoła przeszłości. Tylko dzięki temu będzie mogła być znowu sobą. Marieke ma 20 lat. Mieszka ze swoją matką, kobietą zimną i zdystansowaną. Jeanne stała się taka, gdy umarł jej mąż. Marieke pracuje w fabryce czekolady w Brukseli, a nocami skrywa się w ramionach dojrzałych kochanków. Gdy jest z nimi, czuje się silna, kochana i wolna.

Widzowie znają ją z takich filmów jak: „Wielki Mike: The Blind Side”, „Porwanie” czy „Ksiądz”. W "Królewnie Śnieżce" miała przyjemność współpracować z królową kina Julią Roberts. Zapytana o to, czy aktorka była także złą królową poza planem, Lily odpowiada:

Prezentujemy polski spot "Ostatniej miłości na Ziemi", niezwykłego filmu będącego oryginalnym połączeniem zmysłowego romansu i kina katastroficznego. Dwójka nieznajomych - w ich rolach Ewan McGregor ("Debiutanci", "Autor widmo") i Eva Green ("Casino Royale") - spotykają się przypadkowo i szaleńczo w sobie zakochują. Jednak wkrótce świat stanie w obliczu tajemniczego zagrożenia, mogącego stanowić koniec ludzkości.

Karen Stone (Helen Mirren), broadwayowska gwiazda, przekracza pięćdziesiątkę. Świadoma każdej zmarszczki i stale pogarszających się recenzji wyjeżdża z mężem do Włoch. Tam mężczyzna umiera. Pani Stone pozostaje w Rzymie. Spotyka Contessę, która podsuwa jej pomysł na poprawę nastroju: zna mnóstwo przystojnych włoskich chłopców… I tak pani Stone poznaje Paola. Zabawna ekranizacja powieści znanego amerykańskiego dramaturga Tennessee Williamsa.

To miał być najszczęśliwszy dzień w życiu Klary. Jednak słowa "póki śmierć nas nie rozłączy" szybko nabrały zupełnie nowego, złowrogiego znaczenia. Morderczy wirus zamienił gości weselnych w krwiożercze monstra. Panna młoda rozpoczyna desperacką walkę o przetrwanie.

Bohaterem kolejnej retrospektywy 12. MFF Nowe Horyzonty będzie Dušan Makavejev – legenda europejskiej kontestacji filmowej, skandalista, nowofalowiec, mistrz politycznej groteski. Jego filmy były często uznawane za zbyt śmiałe obyczajowo i zakazywane przez cenzurę, zaskakiwały anarchistycznym nastrojem i eksperymentalną formą. Makavejev to twórca ponadczasowych alegorii, wyśmiewających i oskarżających faszyzm oraz komunizm.

Prezentujemy polski plakat komedii "Nietykalni", jednej z największych filmowych sensacji ostatnich miesięcy w Europie. Do tej pory zobaczyło ją 25 milionów widzów i liczba ta cały czas rośnie. Za porywającą rolę w tym filmie Omar Sy otrzymał prestiżową nagrodę Cezara pokonując Jeana Dujardina, zdobywcę Oscara za występ w "Artyście".

Niesamowita, nagrodzona Złotym Globem Shirley MacLaine wciela się w rolę dojrzałej nauczycielki gry na fortepianie - Madame Sousatzkę. Bohaterka jest rosyjską imigrantką oraz postrachem uczniów, których predyspozycje rozwija z uporem i twardą ręką. Pewnego dnia trafia do niej uzdolniony stypendysta - Manek Sen. Talent tego 15-letniego chłopca fascynuje nauczycielkę. Madame Sousatzka wiąże z nim wielkie zawodowe plany. Jednocześnie zaczyna coraz bardziej przejmować kontrolę nad całym jego życiem, chcąc podporządkować je jednemu celowi: muzyce.

Podobno recenzent winny jest niskim zyskom, jakie film zanotował w pierwszy weekend otwarcia. Przynajmniej w mniemaniu niektórych. Okazało się bowiem, że oto producent wiekopomnego dzieła „Kac Wawa” planuje pozwać Tomasza Raczka do sądu, o bagatela, kilka milionów złotych. Na tyle bowiem wycenił swoje straty, które – jego zdaniem – spowodowała dosadnie przedstawiona opinia recenzenta o filmie.

15 marca Tydzień Kina Hiszpańskiego rozpoczyna się w Warszawie (w kinach Muranów, LAB i Luna). W dniach 23-29 marca zawita również do Wrocławia. Przegląd odbędzie się w kinie Helios przy ul. Kazimierza Wielkiego. To największy na świecie przegląd hiszpańskiej kinematografii poza granicami Hiszpanii. W trakcie wrocławskiej imprezy wyświetlonych zostanie 12 filmów. Będzie to szeroka prezentacja najnowszych osiągnięć kinematografii hiszpańskiej – od ambitnego kina artystycznego, przez filmy nagradzane i doceniane na prestiżowych festiwalach, po kasowe hity hiszpańskiego rynku filmowego. Większość prezentowanych tytułów będzie miała swoje polskie premiery.

Niezwykle ambitny i utalentowany Ash po niezbyt udanym występie tanecznym zostaje wyśmiany przez amerykańską grupę Invincible. Chłopak jednak nie poddaje się tak łatwo i wspólnie z nowopoznanym Eddim wyruszają w podróż po Europie w poszukiwaniu najlepszych tancerzy. Ich celem jest stworzenie grupy, która pozwoli im pokonać rywali. Głos serca i rytm ulicy prowadzi ich od gorącej Ibizy, przez Amsterdam, Paryż czy Londyn aż po Rzym!

Już 16 marca na ekrany kin wejdzie film „Kupiliśmy zoo”. To zabawna, wzruszająca i magiczna historia w reżyserii wyróżnionego Oskarem twórcy Camerona Crowe’a („Jerry Maguire”, „U progu sławy”). Główne role zagrali Matt Damon, Scarlett Johansson i Thomas Haden Church. Matt Damon wciela się w rolę samotnego ojca dwójki dzieci, piszącego felietony do gazety. Wraz z rodziną mieszka w Los Angeles. Pewnego dnia postanawia zmienić swoje życie. Rzuca pracę. Przenosi się na przedmieścia, gdzie kupił wielki dom położony na 18akrowym terenie.

Jestem w głębokim szoku, ale skierowanym w zupełnie innym kierunku. Moje porażenie nie wynika bowiem z faktu, że obejrzałam dzieło, ale raczej z tego, że Liam Neeson zgodził się zagrać w czymś tak okropnym. Nie da się tego oglądać bez zniesmaczenia, irytacji i oburzenia. Zero logiki czy realizmu, dramatycznie mało rozrywki. Nuda!