Film

Wszyscy marzymy, aby mieć nadprzyrodzone moce. Marząc nie zadajemy jednak pytań: co by było, gdybyśmy rzeczywiście je zdobyli, co może się stać, jeśli przekonamy się, że nie potrafimy i nie jesteśmy przygotowani na korzystanie z tej siły? Już 3 lutego na ekrany kin wejdzie niezwykle oryginalny film „Kronika”.
Zdradzamy młodzieńcze fascynacje Borysa Szyca: Od czasów licealnych był moim idolem. To on stał się pierwszą polską prawdziwą gwiazdą – mówi Borys Szyc. Kiedyś w Łodzi Pasikowski kręcił film „Słodko-gorzki”, była tam scena w dyskotece wypełnionej statystami. Wiadomo było, że przyjedzie Linda, szepty szły po całej sali. Gdy Boguś wszedł, przywitał go pisk wszystkich kobiet – a ja pomyślałem - mój Boże, ja też tak chcę! – Borys Szyc opowiada o swojej młodzieńczej fascynacji Bogusławem Lindą, z którym pojawia się w prawdziwie męskiej komedii - „Sztos 2”.
„Niezwykle innowacyjna kompozycja filmu Maftei to wizualizacja miłości zagubionej we mgle i frustracji odczuwanej przez bohaterów. W szczególności zachwycają fragmenty rozmów z internetowego czatu nałożone na sekwencje z codziennego życia Gabi.” Variety Gabriel i Gabriela są szczęśliwym małżeństwem z dwudziestoletnim stażem. Nie czują już jednak do siebie pożądania seksualnego. Czy życie nie ma im nic więcej do zaoferowania? Po spędzeniu kilku nocy na internetowym czacie, oboje zakochują się w kimś nieznajomym – nie wiedząc, że tak naprawdę odnaleźli siebie nawzajem.
„Dobra zabawa nie tylko dla zagorzałych fanów zombie.” Variety. „Romero byłby dumny, widząc ten film!” www.eatmybrains.com. Gdy Michael przyjeżdża do Berlina zobaczyć się ze swoją byłą dziewczyną Gabi, w mieście wybucha epidemia groźnego wirusa, rozprzestrzeniającego się w przerażającym tempie. Mieszkańcy stają się bezmyślnymi maniakami, groźnymi dla otoczenia. Ku zmartwieniu Michaela, Gabi nie mam w domu. W jej bloku spotyka on Harpera – nastoletniego praktykanta wykonującego naprawy hydrauliczne.
Marieke chce żyć własnym życiem. Ale jak ma to osiągnąć, jeśli miłość została jej odebrana? W ramionach starszych mężczyzn poszukuje siły by stanąć twarzą w twarz z przeszłością i wreszcie samą sobą. Marieke ma 20 lat. Mieszka z matką Jeanie, kobietą, która zamknęła się w sobie po śmierci męża. Na co dzień Marieke pracuje w fabryce czekoladek. Nocami ucieka w ramiona dużo starszych mężczyzn. Z nimi czuje się silna, szczęśliwa i wolna.
Urszula Antoniak to polska artystka, mieszkająca i tworząca w Holandii. Uznaje się ją za wielką nadzieję europejskiego kina. Jej najnowszy film Code Blue był wydarzeniem festiwali w Cannes i Nowe Horyzonty we Wrocławiu. 13 stycznia trafia do kin, zaś od początku roku można go oglądać w ramach Nowe Horyzonty Tournée. To jeden z najciekawszych i najbardziej wstrząsających filmów o śmierci i samotności, zrealizowany w ostatnich latach. Zwraca uwagę niezwykłą atmosferą, wyrafinowanymi zdjęciami i fenomenalną kreacją Bien de Moor, która tworzy w filmie Antoniak rolę życia.
Mogą dla niej zabić, albo zginąć. Kim jest kobieta, dla której są w stanie poświęcić wszystko, podjąć się „misji niemożliwej”? Bohaterką „Terytorium wroga” jest Elsa (Diane Kruger), piękna dziennikarka, porwana w Afganistanie. Grupa komandosów wyszkolonych do pracy w ekstremalnych warunkach podejmie się próby jej odbicia. Czy im się to uda? Czy ocalenie jednej osoby jest więcej warte od życia sześciu? Czy warte jest tego uczucie, które zrodzi się pomiędzy jednym z żołnierzy a dziennikarką? Czego nie jest w stanie przewidzieć wojskowy regulamin?
Takich jak ona mężczyźni unikają jak ognia. Jest twarzą kobiecego MMA. Mówi o sobie, że „urodziła się silna”. 24 lutego na ekrany polskich kin wejdzie „ŚCIGANA” Stevena Soderbergha, twórcy takich hitów jak „Ocean’s Eleven” i „Erin Brockovich”. W roli głównej zobaczymy Ginę Carano.
Miło mi poinformować, że oficjalna, polska premiera filmu pt. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA odbędzie się 16 marca. Film wejdzie na ekrany kin w całej Polsce równocześnie z premierą amerykańską. Widzowie będą mogli zobaczyć "Królewnę Śnieżkę" w wersji oryginalnej i dubbingowanej. Na ekranie największe Hollywoodzkie gwiazdy! W rolę Złej Królowej wcieliła się Julia ROberts, w rolę Śnieżki Lily Collins, a Księcia: Armie Hammer.
"Wstyd" Steve'a McQueena, to w zgodnej opinii światowej krytyki, jeden z najwybitniejszych filmów ostatniego półrocza. Znalazło się dla niego miejsce na wielu listach najlepszych obrazów roku 2011, a grający w nim główną rolę Michael Fassbender jest jednym z faworytów do Oscara. Polska premiera "Wstydu" odbędzie się 24 lutego, a film promować będą dwa plakaty.
W białym piekle 8 mężczyzn walczy o życie. Ich jedyną nadzieją jest pewna kobieta. W sercu Alaski rozbija się samolot. Na miejscu ginie 117 pasażerów, a tylko ośmiu udaje się przeżyć. Na skutym lodem odludziu, bez kontaktu ze światem, bez ciepłej odzieży i jedzenia każdy z nich musi się zmierzyć z siłami natury i samym sobą. Uznani za zaginionych, ścigani przez stado wygłodniałych wilków, nie mieliby żadnych szans na przetrwanie, gdyby nie jeden z nich.
10 lutego na ekrany naszych kin wejdzie „Odrobina nieba”, najpiękniejsza historia miłosna od czasów „Love Story”. Jedna z najbardziej pożądanych aktorek Hollywood – Kate Hudson („Nine. Dziewięć”, „Jak stracić chłopaka w 10 dni”, nominacja do Oscara za „U progu sławy”) wciela się w beztroską singielkę Marley, która po serii przelotnych romansów poznaje wreszcie mężczyznę swoich marzeń, przystojnego doktora Juliana – w tej roli główny konkurent Antonio Banderasa do miana latynoskiego amanta wszech czasów – Gael Garcia Bernal, znany ze „Złego wychowania”, „Listów do Julii” oraz nagrodzonego Oscarem filmu „Babel”.
W sieci można obejrzeć wideo-wywiad z laureatem Oscara – Christophem Waltzem, gwiazdą mistrzowskiej komedii Romana Polańskiego „Rzeź” (w kinach od 20 stycznia 2012). Kiedy na planie jednego filmu współpracuje ze sobą aż czterech laureatów Oscara, konflikt osobowości staje się rzeczą nieuniknioną. Przekonał się o tym gwiazdor Tarantino, Christoph Waltz, który na planie „Rzezi” wdał się w potyczkę z samym reżyserem filmu – Romanem Polańskim.
Już 27 stycznia do polskich kin trafi jedno z największych filmowych odkryć ostatnich miesięcy - "Moja łódź podwodna" Richarda Ayoade. Poniżej prezentujemy polski plakat tego filmu. Pamiętacie świat sprzed "Harry'ego Pottera" i "Zmierzchu"? Jeżeli tak, z pewnością polubicie Oliviera Tate'a. Ten chłopak nie pasowałby do naszych czasów - nie potrafi czarować, nie jest też wampirem.
24 stycznia (wtorek) odwiedzi Warszawę Ziska Riemann, reżyserka filmu „Lollipop Monster“, który wejdzie do kin 27 stycznia. Ziska Riemann urodziła się w 1973 roku i dorastała w Berlinie. W 1991 we współpracy z Gerhardem Seyfriedem opublikowała pierwsze komiksy. Następnie na rynku ukazało się pięć kolejnych komiksów – „Space Bastards”, „Future Subjunkies”, „Starship Eden”, „Die Comics.
Jest rówieśnikiem tygodnika Newsweek, mostu Golden Gate i amerykańskiego kina samochodowego. Swoją pierwszą nominację do Oscara otrzymał, gdy Lennon i Yoko stanęli na ślubnym kobiercu, a człowiek stawiał pierwsze kroki na Księżycu. Został zdobywcą Nagrody Akademii, gdy Kalifornijczycy oklaskiwali gubernatora Schwarzeneggera, a Szwedzi odrzucali euro. Roman Polański, bo o nim mowa, od 60 lat utrzymuje najwyższy poziom artystyczny i komercyjny. 20 stycznia, w pół wieku od „Noża w wodzie”, na ekrany kin wejdzie jego najnowsza, mistrzowska komedia „Rzeź”.
W Stanach Zjednoczonych zakończyła się niedawno emisja pierwszej serii serialu „Terra Nova”, serialu wyznaczającego nowe granice telewizji. To najprawdopodobniej najdroższy serial, jaki powstał w telewizji, z każdym odcinkiem wycenianym na sumę 4 milionów dolarów. Ale każdy z tych czterech milionów wydany jest dokładnie tak jak trzeba. To właśnie Terra Nova wprowadziła profesjonalizm i rozmach dużego ekranu na ten telewizyjny. Prawdopodobnie powstanie druga seria. Jeśli tak dobra, jak ta pierwsza, oby na drugiej się nie skończyło.
Jako pierwsi najlepsze filmy 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty zobaczą widzowie warszawskiego Kina Muranów (ul. Gen. Władysława Andersa 1) oraz krakowskiego Kina Pod Baranami (Rynek Główny 27). Najnowsze dzieła między innymi Nuri Bilge Ceylana, Bruno Dumonta, Urszuli Antoniak i Kim-Ki Duka będzie można obejrzeć w dniach 6-12 stycznia. Tym razem program Nowe Horyzonty Tournée składa się aż z ośmiu tytułów, które według festiwalowych selekcjonerów i widzów stały się nowohoryzontowymi wydarzeniami.
Aki Kaurismäki to najbardziej uznany fiński reżyser, którego trzy ostanie filmy - "Człowiek bez przeszłości", "Światła o zmierzchu" i "Człowiek z Hawru" - reprezentowały Finlandię w wyścigu po Oscara. Filmowiec ten w zasadzie od początku swojej kariery był porównywany, zestawiany i łączony z Jimem Jarmuschem. I choć porównania te są całkowicie uprawnione to związek między twórcami na pewno nie jest relacją mistrz-uczeń. To raczej bardzo ciekawy przypadek pokrewnych dusz realizujących swoje filmy po dwóch przeciwległych stronach Atlantyku.
Gdyby ten film trafił do kin, a nie od razu na DVD, byłby świadectwem upadku kinematografii. Tak mam nadzieję, stanie gdzieś na półce, gdzie nie zobaczy go więcej niż parę osób. Straszna głupota, kiepsko wykonana, kiepsko zagrana i jeszcze gorzej napisana. Okropne!
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności