
Z przyjemnością prezentujemy państwu polski plakat nowej komedii „Człowiek z Hawru” w reżyserii mistrza czarnego humoru Akiego Kaurismäkiego. Twórca niezapomnianych „Leningrad Cowboys” oraz nominowanego do Oscara „Człowieka bez przeszłości”, postanowił porzucić zimne klimaty Helsinek na rzecz północnej Francji, i opowiedzieć pogodną historię wyjątkowo barwnej grupy mieszkańców pewnego portowego miasteczka.

Intensywny pięciodniowy maraton filmowy rozpoczynamy zwyczajowo od czarnego konia festiwalu. W tym roku nawet w dosłownym tego słowa znaczeniu. Czarny koń, który prezentowany będzie na gali otwarcia, to najnowszy film Todda Solondza. Historia Abe’a, otyłego trzydziestolatka, mieszkającego z rodzicami, który za wszystkie swoje niepowodzenia obarcza ludzi wokół siebie, była pokazywana w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Wenecji.

Już dawno filmowi krytycy i widzowie nie byli tak zgodni! Komedia romantyczna „Listy do M.”, która w miniony weekend podbiła serca niemal 400 tysięcy widzów okazała się być najlepszym otwarciem ostatnich 12 miesięcy, a to oznacza, że Polacy w tym roku postawili na miłość! Jest to trzecie najlepsze otwarcie polskiego filmu na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Już jutro rozpoczyna się we Wrocławiu druga edycja American Film Festival. Obrazem otwierającym będzie najnowszy film Todda Solondza „Czarny koń” – pokazywany w tym roku w weneckim konkursie. Reżyser będzie gościem festiwalu i bohaterem retrospektywy.

aktorska para Jason Segel i Amy Adams. W polskiej wersji językowej zwiastuna usłyszymy niezapomniany głos lektorski Andrzeja Matula. W czasie wakacji w Los Angeles, największy fan Muppetów Walter oraz para jego przyjaciół – Gary (Jason Segel) oraz Mary (Amy Adams) odkrywają nikczemny plan nafciarza Texa Richmana (Chris Cooper). Zamierza on zburzyć Teatr Muppetów, aby wydobywać ropę, której złoże właśnie pod nim odkryto.

Gerard Butler („300”) w nowym filmie Marca Forstera „Kaznodzieja z karabinem” wciela się w postać obrońcy afrykańskich dzieci, samozwańczego pastora o kryminalnej przeszłości. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Sam Childers, pierwowzór bohatera filmu, to postać niezwykła. Jego losy to wprost wymarzony scenariusz hollywoodzkiej opowieści.

Już niedługo (18 listopada) kina opanują trochę niesforni, ale umiejący w razie potrzeby wziąć się w garść mali agenci, czyli bohaterowie filmu „Mali agenci 4D: Wyścig z czasem”. Jak pamiętamy, w poprzednich częściach cyklu występował Antonio Banderas jako Gregorio Cortez, ojciec rodziny i superagent jednocześnie.

Na Facebooku zadebiutował polski fanpage jednego z najgoręcej oczekiwanych filmów przyszłego roku - „Igrzysk śmierci”. Obraz powstający na podstawie niezwykle popularnego bestsellera Suzanne Collins, wejdzie na ekrany polskich i światowych kin 23 marca 2012r. Fanpage dostępny jest pod adresem http://www.facebook.com/igrzyskasmierci

23 listopada, w sieci kin Multikino, odbędzie się ogólnopolska premiera filmu The Art of Flight, najbardziej oczekiwanej produkcji w świecie snowboardu i jednej z najważniejszych pozycji w kinematografii sportowej ostatnich lat.

Nie ma w słowniku dostatecznej ilości słów, które odpowiednio opisałyby ten film. Olśniewający. Wspaniały. Fenomenalny. Każde kolejne wydaje się być niedostateczne w zestawieniu z tym absolutnym dziełem filmowym. Oscary mogą w tym roku się nie odbyć, bo twórcy „Służących” powinni z góry zgarnąć wszystkie statuetki. I wszystkie zasłużenie. No, może poza rolą męską.

Adaptacja uroczej książki Allison Pearson to równie uroczy film, pełen ciepłego humoru, dobrego aktorstwa i kilku życiowych refleksji. To dowód, że Amerykanie jednak umieją robić mądre filmy dla masowego odbiorcy. Sporo uśmiechu i kilka łez gwarantowane.

9 grudnia na ekranach polskich kin zagości wysokobudżetowy prequel dreszczowca „Coś”, przełomowego obrazu Johna Carpentera, jednego z najlepszych filmów SF w historii kina. Twórcy "Świtu żywych trupów" oraz "Oszukać przeznaczenie 5" wracają na Antarktydę, by przedstawić dramatyczne wydarzenia poprzedzające atak pozaziemskiego monstrum na bazę amerykańskich naukowców.

W 2012 roku na ekrany polskich kin trafi „Lęk wysokości”, debiut fabularny Bartosza Konopki, jednego z najczęściej nagradzanych polskich reżyserów młodego pokolenia; twórcy nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”.

Ingmar Bergman, Michelangelo Antonioni, Yasujiro Ozu – każde z tych nazwisk to osobny rozdział w historii kina. Wspomnienie czasów, gdy pisaliśmy o nim zdecydowanie przez duże K. Dla tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z tą filmową klasyką, a także dla tych, którzy chcą ją sobie przypomnieć, przygotowaliśmy specjalną serię DVD - „Arcydzieła Mistrzów”.

Sarah Jessica Parker, czterokrotna zdobywczyni Złotego Globu, powraca na ekrany kin. W komedii „Jak ona to robi?” najwyżej opłacana aktorka minionego roku zmierzy się z pokusą wielkich pieniędzy i jeszcze większych namiętności, które popchną ją w ramiona uwodzicielskiego Pierce’a Brosnana.

Ruszyły zgłoszenia filmów do programu 9. edycji Planete Doc Film Festival, która odbędzie się w dniach 11-20 maja 2012 w Warszawie, a w dniach 18-20 maja w ramach "weekendu z cyfrowym Planete Doc" w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce. Aby zgłosić film na 9. Planete Doc Film Festival należy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.planetedocff.pl i przesłać go do 24 lutego na adres entry@planetedocff.pl.

KINEMATOGRAF POLSKI to projekt, w ramach którego odbywają się retrospektywy filmowe wybranych polskich reżyserów. Każdemu przeglądowi towarzyszy spotkanie z gościem specjalnym, dzięki czemu publiczność nie tylko lepiej pozna historię polskiego kina, ale też będzie mogła wejść w interakcję z bohaterem danej retrospektywy.

Cykl filmowy VIVA REWOLUCJA to próba dotknięcia zjawiska buntu jednostki, grup społecznych i całych narodów wobec otaczającej ich rzeczywistości. Na przykładzie rodzimej i światowej kinematografii przyjrzymy się mechanizmom działania rewolucji, przewrotów czy jednostkowych aktów walki o swoje racje. Rewolty polityczne, społeczne, obyczajowe i kulturowe, które zmieniały oblicza świata, przetoczą się przez ekran filmowy. Zapraszamy wszystkich widzów na barykady naszej sali kinowej...Viva rewolucja, viva!

Podczas 2. AFF na ekranach kina Helios zobaczymy wielkie gwiazdy amerykańskiego kina – Philipa Seymoura Hoffmana, Keirę Knightley, Ryana Goslinga, czy też Mię Wasikowską. Obrazem otwierającym 2. AFF będzie Czarny koń w reżyserii bohatera retrospektywy i gościa festiwalu Todda Solondza. To komediodramat o trudnych zmaganiach z codziennością otyłego trzydziestolatka, ze znakomitym Jordanem Gelberem i legendami Hollywood Mią Farrow i Christopherem Walkenem w rolach głównych.

W „Róży” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego nie ma słabych ogniw. „Genialny”, „Wybitny” , „Arcydzieło”, to tylko niektóre cytaty zachwyconej filmem krytyki (Nagroda Dziennikarzy na FPFF – Gdynia 2011). Na słowa powszechnego uznania zasługuje aktorstwo. Trudne główne role zagrali – Agata Kulesza i Marcin Dorociński (Złote Lwy – Najlepsza pierwszoplanowa rola męska 36.FPFF Gdynia 2011