
Jest taka grupa filmów, na którą zawsze znajdą się odbiorcy, niezależnie od tego jak schematyczny, powtarzalny czy przewidywalny jest scenariusz i filmowa opowieść. Cóż, powiedzmy szczerze, lubimy romanse nakręcone w ładnej scenerii z ładnymi aktorami. A jeśli jeszcze zmierzają do happy endu…

Dokonaliśmy zmian w naszym jesiennym repertuarze. 11 listopada zamiast brytyjskiej komedii „Moja łódź podwodna” w kinach pojawi się ekranizacja bestsellerowej powieści Davida Nichollsa „Jeden dzień” ("One Day") z Anne Hathaway i Jimem Sturgessem w rolach głównych.

Wartka akcja rozgrywająca się od Meksyku po Australię, od Paryża i Londynu po Oman i Walię, zapierające dech w piersiach pościgi i spektakularne wybuchy - już w najbliższy piątek na ekrany kin wejdzie film ELITA ZABÓJCÓW – porywająca, oparta na faktach przygodowo-szpiegowska produkcja, która zagląda za kurtynę działań osławionej jednostki militarnej SAS (Special Air Service).

Wielkie widowisko historyczne w reż. Jerzego Hoffmana, a jednocześnie pierwszy polski film fabularny w 3D – „1920 Bitwa Warszawska”, trafi na nasze ekrany już 30 września. W głównej roli kobiecej, aktorki warszawskiego kabaretu Oli, zakochanej w kawalerzyście i poecie Janie (Borys Szyc), występuje Natasza Urbańska.

Znakomita animacja Przemysława Adamskiego „Noise” z muzyką Tomasza Stańko zostanie dołączona do filmu „Klatka”. Oba filmy wejdą do kin 28 października. Realizując swoją misję wspierania młodych i niezależnych twórców SPECTATOR powraca do pomysłu dołączania krótkich form do filmów pełnometrażowych.

Steven Seagal - jeden z najpopularniejszych aktorów kina akcji („Nico”, „Na zabójczej ziemi”, „Liberator”) w serialu o specjalnej jednostce dochodzeniowej. 1 października Cineman.pl zaprezentuje trzynaście odcinków najnowszej serii ze Stevenem Seagalem w potrójnej roli: aktora, scenarzysty i producenta. Będzie to absolutna premiera filmu w polskim Internecie. Serial nie był emitowany w polskiej telewizji ani wydany na DVD.

Dziś w polskich kinach debiutuje najnowsza superprodukcja w reż. Jerzego Hoffmana, a przy tym pierwszy polski film w 3D – „1920 Bitwa Warszawska”. –Film będzie grany we wszystkich 87 multipleksach na 238 ekranach oraz w 60 kinach jednosalowych, z których wiele zakupiło projektory cyfrowe, specjalnie na „Bitwę” – informuje Sławomir Salamon, dyrektor generalny firmy dystrybucyjnej Forum Film Poland.

Potiche oznacza po francusku wazę lub inny pozbawiony praktycznego zastosowania przedmiot dekoracyjny o niewielkiej wartości, jakim ozdabia się półki i kominki. Potocznie, jest to obraźliwe określenie kobiety, której jedynym atutem jest uroda, albo takiej, która żyje w cieniu męża i zdaje się być pozbawiona własnej tożsamości. Słowem potiche nazywano niektóre żony polityków, a nawet kilka kobiet polityków, w tym Bernadette Chirac, a ostatnio - Ségolène Royal.

Kolejny po głośnym, prowokacyjnym Antychryście film Larsa von Triera. Tym razem autor Przełamując fale i Tańcząc w ciemnościach pragnie zrealizować bardzo osobiste, psychologiczne kino katastroficzne i piękny film o końcu świata. Głównymi bohaterkami Melancholii są dwie siostry, grane przez Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg. Młodsza wychodzi właśnie za mąż, gdy okazuje się, że do Ziemi niebezpiecznie zbliża się inna planeta, grożąc końcem świata.

Rodzina małego Nataniela dostaje w spadku po cioci Eleonorze dom wraz z bogatą biblioteką. Problemy finansowe rodziny sprawiają, że bezcenne książki mają zostać sprzedane. Jednak ich bohaterowie ożywają i proszą chłopca o pomoc. Nataniel ma przejąć rolę Wielkiego Czytelnika. Kłopot w tym, że chłopiec nie umie czytać, a to niezbędne do ocalenia nowych przyjaciół.

Olivier (Ewan McGregor) prowadzi poukładane życie i uważa, że nic nowego i niespodziewanego już mu się nie przydarzy. I właśnie wtedy jego 75-letni ojciec (Christopher Plummer) postanawia wyznać mu prawdę, którą ukrywał przez całe życie - jest gejem. Ta informacja to dla Oliviera szok, ale pozwala mu on na nowo zbudować zaniedbaną relację z najbliższym człowiekiem, którego jak się okazało zupełnie nie znał.

"Carlos" to zrealizowana z rozmachem, filmowa biografia słynnego wenezuelskiego terrorysty Ilicha Ramíreza Sáncheza, znanego jako Carlos. Zarówno nagrodzony Złotym Globem miniserial, jak i oparty na nim film wyreżyserował Olivier Assayas, który wraz z Danem Franckiem napisał do nich scenariusz.

25 listopada na ekrany polskich kin wejdzie film „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka. Najnowszy obraz zdobywcy Złotych Lwów FPFF za „Małą Moskwę”, to pełna pełną suspensu i zaskakujących zwrotów akcji historia, której nie powstydziliby się scenarzyści hollywoodzkich hitów spod znaku „Ocean's Eleven”. W opartym na prawdziwych wydarzeniach filmie wystąpiła plejada utalentowanych aktorów młodego pokolenia m.in. Filip Bobek, Marcin Bosak, Piotr Głowacki, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Czeczot, Olga Frycz i Sonia Bohosiewicz.

„Jane Eyre” to niewinna, a jednocześnie niewypowiedzianie seksowna historia miłosna zrealizowana z prawdziwą pasją. W rolach głównych Mia Wasikowska i Michael Fassbender. Ona w ubiegłym roku zarobiła najwięcej wśród kobiecych gwiazd, on wracał z festiwalu w Wenecji triumfując jako najlepszy aktor. Ona zagrała u Van Santa a za chwilę zagra u Jarmuscha, On robi przerwę bo pracowitym okresie i zakończonych zdjęciach m. in. w „Prometeuszu” Ridleya Scotta.

Nowa apokalipsa, nowa zagłada ludzkości i nowy świat, który zasiedlają, pełni złych doświadczeń ludzie. Terra Nova lansowana jest jako serial familijny, co może niestety skutecznie przyczynić się do jego szybkiej zagłady. Pomogłoby trochę ostrzejszej akcji dla dorosłych, bo takie filmy lubią przede wszystkim dorośli wielbiciele gatunku fantasy i science – fiction.

Film "Rozstanie", który zadebiutuje na naszych ekranach 7 października, został wybrany irańskim kandydatem do Oscara. Okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina i nagrodzone na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi podbija światowe festiwale.

Ten dziwaczny film ma być chyba czymś na kształt moralistycznej opowiastki o tym, że chciwość nie popłaca, a jedynie sprowadza nas na złą drogę i powoduje degenerację moralną. Można to obejrzeć, chociaż miejscami naprawdę trudno się nie dziwić, że coś takiego w ogóle znalazło drogę na ekran. Mały czy duży.

Ale się porybiło… Ryby będą łowić na lądzie! W ko-ko-ko-komedii z ikrą rekin rybojad i jego ekipa morskich płetwiaków poczują smaka na kurczaka. Smakowite opowieści żółwicy Magdy, zachwalającej specjały kuchni „nadwodnego” świata, sprawiły, że dwa rekiny - Szczena (Piotr Fronczewski) i mały Olo (Marcin Hycnar) - poczuły smaka na kurczaka.

2. edycja AFF będzie bogata w retrospektywy klasyków kina i współczesnych twórców niezależnych. Już zapowiadaliśmy przeglądy filmów Billy’ego Wildera i Joe Swanberga. Bohaterem trzeciej retrospektywy będzie zdobywca tegorocznej Złotej Palmy na festiwalu w Cannes za Drzewo życia – Terrence Malick, uchodzący za jednego z najbardziej tajemniczych twórców kina amerykańskiego.

Na punkcie tej mrocznej i pełnej tajemnic historii oszalały nie tylko amerykańskie nastolatki. Szaleństwo, obsesja, uzależnienie dotknęły całej kuli ziemskiej. Wszyscy, włączając w to nawet autorkę zadają sobie pytanie, co może być przyczyną tak wielkiej i nieustającej popularności historii o miłości, która pokonuje wszystkie przeszkody.