Film

International Documentary Association ogłosiło właśnie swoje nominacje do nagród za najlepsze filmy dokumentalne sezonu. W najbardziej prestiżowej kategorii - pełnometrażowy dokument - znalazło się pięciu kandydatów, w tym debiutancki film Banksy'ego, legendarnego brytyjskiego artysty graffiti.
W niedzielę 24 października premierowym i jedynym w Polsce pokazem filmu Edgara Wrighta Scott Pilgrim kontra świat/ Scott Pilgrim vs. The World, adaptacji komiksowej sagi o Scotcie Pilgrimie, której sześć tomów uznano za popkulturowy fenomen mijającej dekady, zakończyła się pierwsza edycja AMERICAN FILM FESTIVAL we Wrocławiu.
Wskutek szalonego zbiegu okoliczności Piotr (Tomasz Karolak) trafia na rozkładówkę poczytnego magazynu i z dnia na dzień zostaje celebrytą. Sesja zdjęciowa przynosi mu sławę i... miłość. Piotr zakochuje się bez pamięci w ponętnej stylistce Marcie (Małgorzata Socha), jednak jego była narzeczona Ewa (Iza Kuna) - szefowa działu mody magazynu i przełożona Marty - jest gotowa na wszystko, aby odzyskać względy eks-faceta.
Film "PARA DO ŻYCIA" (Steam of life) Joonasa Berghälla i Mikki Hotakainena został oficjalnym kandydatem do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Jest to pierwszy przypadek w historii, aby kraj wystawił film dokumentalny do walki o nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej w tej kategorii. Na zakończonym właśnie festiwalu filmów dokumentalnych DOK Leipzig, jednej z najbardziej prestiżowych i największych tego typu imprez na świecie, film otrzymał Srebrnego Gołębia - drugą w kolejności najważniejszą nagrodę festiwalu.
Już 5 listopada, na wirtualnych ekranach iplex.pl zagości kolejna internetowa edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK. Dzięki niej amatorzy rosyjskiego kina przez dziesięć festiwalowych dni będą mogli oglądać zarówno klasykę, jak i filmy nagradzane w ostatnich latach. Festiwal Kina Rosyjskiego SPUTNIK to niepowtarzalna okazja spotkania z najlepszymi propozycjami kina wschodniego. Dzięki iplex.pl od 5-go do 14-go listopada internauci będą mieli szansę obejrzeć siedemnaście festiwalowych projekcji reprezentujących zarówno klasykę mistrzów, jak i współczesne kino rosyjskie.
DKF UG Miłość Blondynki uważa nowy sezon akademicki za otwarty! Wszyscy miłośnicy kina mogą czuć się zaproszeni na autotematyczny cykl filmowy KOCHAM KINO, w ramach którego opowie szanownym widzom samo o sobie. Będzie przy tym rozbrajająco szczere – ukaże swoje jasne, ale także i mroczne oblicze.
Andrzej (Robert Więckiewicz) i Siejka (Krzysztof Stroiński), agenci służb specjalnych, planują misterny i skomplikowany międzynarodowy przekręt, dzięki któremu staną się bogatsi o kilka milionów. By plan się powiódł potrzebna jest kobieta. Do akcji wciągają niczego nie podejrzewającą "dziewczynkę" Ankę (Joanna Orleańska). Nieoczekiwanie Andrzej i Anka zakochują się w sobie.
Dominika Kluźniak – grająca główną rolę w najnowszej komedii Andrzeja Saramonowicza "Jak się pozbyć cellulitu" - oraz Grzegorz Małecki, Aleksandra Popławska i Ewa Konstancja Bułhak - wcielający się w tym filmie w role drugoplanowe - otrzymali właśnie prestiżowe nagrody teatralne: Feliksy Warszawskie.
Zbliża się premiera filmu „Skrzydlate świnie” (5 listopada). A to najlepszy pretekst, aby zorganizować pokazy przedpremierowe! :) Dlatego w czwartek (4 listopada) we wszystkich kinach Cinema City wyświetlany będzie przedpremierowo właśnie film Anny Kazejak – „Skrzydlate świnie”. „Skrzydlate świnie” to historia grupy przyjaciół, których dzieli sytuacja życiowa, lecz łączy wspólna pasja – zamiłowanie do piłki nożnej. Jednak film bynajmniej nie jest o futbolu. „Skrzydlate świnie” to przede wszystkim film o dojrzewaniu.
Pierwszą edycję AMERICAN FILM FESTIVAL czas zakończyć. Za nami amerykańska uczta WSZYSTKICH STANÓW KINA. Usatysfakcjonowani estetycznymi doznaniami, zbieramy siły na ostatnią porcję kinowych wrażeń. Dzisiaj na wędrówkę po amerykańskiej kinematografii zabiera nas Mateusz Gutek, współtwórca programu AFF, który radzi nam zatrzymać się na dwóch filmach: Ride, Rise, Roar oraz "balecie w tenisówkach" NY Export: Opus Jazz.
5 listopada w naszych kinach pojawi się „Amerykanin” – najnowszy film George'a Clooneya, w reż. Antona Corbijna („Control”). Autorem muzyki do filmu jest Herbert Grönemeyer, urodzony w Getyndze muzyk, piosenkarz i aktor. Spod jego ręki wyszły m.in. hymny – igrzysk olimpijskich w Atenach (2004), oraz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Niemczech (2006).
W wigilijny wieczór w małym norweskim miasteczku Skogli kilka osób, mimo przeszkód, próbuje odnaleźć drogę do domu na święta. Różnią się pod względem wieku i charakterów, ale łączy je jedno – chęć powrotu do domu z własnym bagażem życiowych doświadczeń. I choć dom traktowany jest tu symbolicznie – jako ostoja miłości i bezpieczeństwa – to dla wszystkich okazuje się być wartością najcenniejszą.
Dokument „Śmietnisko” powstawał przez ponad trzy lata. Film jest zapisem podróży słynnego artysty Vika Muniza, który opuszcza swój dom na Brooklynie, aby wyruszyć do ojczystej Brazylii na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro. Na miejscu artysta fotografuje eklektyczną grupę "catadores", jak nazywa się samozwańczych zbieraczy materiałów nadających się do ponownego przetworzenia.
Pierwszy raz w Polsce na dużym ekranie reżyserska wersja filmu „AMADEUSZ” Milosa Formana! Premiera: 5 listopada. W 2002 roku, 17 lat po premierze Milos Forman pokazał w Berlinie reżyserską wersję filmu „AMADEUSZ” . Wersja ta jest dłuższa o 20 minut, bogatsza o nowe sceny i postacie. Pojawia się w niej m.in. trójka ominiętych w pierwotnej wersji aktorów wcielających się w rolę małżeństwa Schlumberg wraz z córką: Kenneth McMillan, Cassie Stuart, Rita Zohar.
Paul Conroy budzi się w trumnie. Ma komórkę, zapalniczkę i długopis… ale nie ma ochoty umierać. Nowatorski scenariusz i świetna gra aktorska, które przykują do fotela niczym Cube. Budzi się. Wokół jest ciemno. Woła o pomoc, ale jego głos odbija się od desek. W końcu udaje mu się znaleźć zapalniczkę. Nerwowo rozpala płomień. Orientuje się, że leży zamknięty w trumnie. W jego kieszeni dzwoni telefon…
Kinami Cinema City zawładną demoniczne moce. Aż 20 kin w ostatni piątek października (29.10) zaoferuje swoim widzom prawdziwie mrożące krew w żyłach maratony z siejącymi postrach bohaterami horrorów. Pikanterii mrocznym maratonom dodadzą halloweenowe dekoracje, co sprawi, że każdemu udzieli się upiorna atmosfera nadchodzącego święta.
Już za tydzień, 28 października (czwartek), obędą się wyjątkowe, zamknięte i absolutnie prestiżowe pokazy fragmentów filmu Tron: Legacy w 3D w kinach Cinema City w całej Polsce oraz Orange IMAX Łódź. Film ma mieć swoją premierę dopiero 24 grudnia tego roku, lecz jeszcze przed końcem października nieliczni będą mogli obejrzeć fragmenty tej futurystycznej super-produkcji. Wejściówki będzie można zdobyć tylko dzięki specjalnym konkursom organizowanym w mediach.
Przed nami kolejne filmowe atrakcje i estetyczne doznania. Festiwalowiczom, którzy jeszcze nie zdecydowali "na co dziś pójść do kina" Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny Gutek Film doradzający programowo American Film Festival, poleca dwa tytuły, których nie można przeoczyć. Kontynuujemy rozmowy o tym, co dzieje się w świecie filmu. Tym razem dyskusji poddamy… scenariopisarstwo. Zastanowimy się Jak uprawiać zawód scenarzysty i nie umrzeć z głodu?
Po gorącym otwarciu 1. edycji AFF przez Paula D. Millera znanego jako DJ Spooky przyszedł czas na rozpoczęcie pokazów galowych festiwalu. Ula Śniegowska, dyrektor artystyczna AFF prezentuje subiektywny wybór filmów z sekcji HIGHLIGHTS i SPECTRUM. Będziemy rozmawiać na temat przyszłości dystrybucji kinowej i zapraszamy do udziału w dyskusji organizowanej przez tygodnik "Przekrój" pod intrygującym tytułem W kinie czy na laptopie?
Russell Crowe (Robin Hood, Gladiator) w najnowszym filmie Paula Haggisa, twórcy znakomitego dramatu Miasto gniewu (Crash), nagrodzonego trzema Oscarami w tym za najlepszy film i scenariusz oryginalny (autorstwa Haggisa). Dla niej wszystko to historia zwykłego człowieka postawionego w niezwykłej sytuacji.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności