
Wielkim triumfatorem zakończonego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji okazał się Jerzy Skolimowski i jego film "Essential Killing". Jury pod przewodnictwem Quentina Tarantino (w jego składzie znalazł się także Luca Guadagnino, reżyser "Jestem miłością") przyznało najnowszemu obrazowi twórcy "Czterech nocy z Anną" Nagrodę Specjalną oraz wyróżniło odtwórcę głównej roli - Vincenta Gallo - nagrodą dla najlepszego aktora.

WYGRANY/The Winner to przejmująca opowieść o przyjaźni, pasji, miłości oraz o tym, co każdego z nas uskrzydla – wygrywaniu i realizowaniu własnych marzeń. Premiera tej polsko-amerykańsko-szwajcarskiej koprodukcji w reżyserii Wiesława Saniewskiego, z gwiazdorską obsadą: Paweł Szajda, Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak, Grażyna Barszczewska, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Peter J. Lucas, zaplanowana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Paul Conroy budzi się w trumnie. Ma komórkę, zapalniczkę i długopis… ale nie ma ochoty umierać. Nowatorski scenariusz i świetna gra aktorska, które przykują do fotela niczym Cube. Budzi się. Wokół jest ciemno. Woła o pomoc, ale jego głos odbija się od desek. W końcu udaje mu się znaleźć zapalniczkę. Nerwowo rozpala płomień. Orientuje się, że leży zamknięty w trumnie. W jego kieszeni dzwoni telefon…

Nastoletni Owen od czasu rozwodu rodziców przechodzi trudne chwile. Nielubiany w szkole staje się coraz częstszym obiektem kpin kolegów. Czas spędza samotnie oddając się marzeniom o zemście na swych prześladowcach. Pewnego dnia w sąsiedztwie pojawia się tajemnicza Abby. Owen zaprzyjaźnia się z dziewczyną nie zwracając początkowo uwagi na jej nietypowe zachowania: Abby wychodzi na dwór tylko po zmroku i podobnie jak Owen nie ma żadnych przyjaciół.

Gwiazdy Hollywood znają go doskonale! Jego metody nauczania pomogły im uwierzyć w siebie i osiągnąć spektakularne sukcesy w świecie filmu i show biznesu. Bernard Hiller, posiadający łódzkie korzenie, już we wrześniu zdradzi tajniki sukcesu polskim aktorom! W dniach 21-23 września 2010 w Łódzkim Domu Kultury w Łodzi odbędą sie warsztaty aktorskie z Bernardem Hillerem, który jest uznanym za jednego z najlepszych hollywoodzkich nauczycieli aktorstwa z ponad 28-letnim doświadczeniem w zawodzie.

„StreetDance 3D” to film o pasji, marzeniach, przyjaźni i zaufaniu. Film o tańcu i z tańcem w roli głównej. Pomysł na obsadzenie w rolach aktorskich finalistów brytyjskich edycji programów „You Can Dance” i „Mam Talent” okazał się strzałem w dziesiątkę - dzięki temu mamy obraz prawdziwy, genialnie zatańczony. Odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach. W tym filmie nie ma ściemy.

Najnowszy film reżysera przebojowych horrorów Wzgórza mają oczy i Lustra. Jezioro Wiktoria to raj dla tysięcy młodych ludzi spragnionych słońca, wody i niesamowitych imprez do rana. Jednak spokojne zazwyczaj wody jeziora tego lata staną się żerowiskiem wyjątkowo krwiożerczych istot. Na skutek podwodnego trzęsienia ziemi, uwięzione w głęboko położonym zbiorniku wodnym prehistoryczne piranie przedostaną się do jeziora i rozpoczną krwawe polowanie na ludzi.

"Wyśnione miłości" - entuzjastycznie przyjęty na festiwalu Era Nowe Horyzonty najnowszy film Xaviera Dolana - trafi do polskich kin o tydzień wcześniej, 8 października. "Wyśnione miłości" to pełna energii i emocji opowieść o przyjaźni i miłości, rywalizacji i zdradzie. Krytyk filmowy z magazynu "IndieWire" po premierze filmu w Cannes pisał m.in. Emocje z Almodovara... styl Wong Kar-waia.

Już od 12 listopada polska publiczność będzie mogła obejrzeć w kinach "Wyjście przez sklep z pamiątkami", debiut reżyserski Banksy'ego, legendarnego brytyjskiego artysty grafitti. Film miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu w Sundance. Wywołał tam zamieszanie podobne do tego, które staje się udziałem każdego kolejnego dzieła Banksy'ego, od lat utrzymującemu w tajemnicy swoją tożsamość, choć poluje na nią cały świat.

ŚLUBY PANIEŃSKIE to największa polska produkcja kostiumowa od czasów Zemsty oraz Ogniem i mieczem, która łączy w sobie szacunek do oryginału literackiego z nowoczesną formułą realizacyjną, korzystającą z możliwości technicznych współczesnego kina.

17 września Kino Świat wprowadza na polskie ekrany thriller NIE OGLĄDAJ SIĘ, w którym spotykają się dwie kobiety o niezwykłej urodzie i nieprzeciętnym talencie. Sophie Marceau i Monica Bellucci w jednym filmie. Tak elektryzującego żeńskiego duetu dawno w kinie nie było… Reżyserem NIE OGLĄDAJ SIĘ jest Marina De Van, współautorka scenariusza międzynarodowego hitu “Osiem kobiet”.

MR. NOBODY to pełna rozmachu produkcja SF, uhonorowana na MFF w Wenecji, porównywana z “Zakochanym bez pamięci” i “Ciekawym przypadkiem Benjamina Buttona”. W obsadzie - obok grającego tytułową rolę Jareda Leto (“Requiem dla snu”, “Podziemny krąg”) - Diane Kruger (“Bękarty wojny”), Sarah Polley (“Istota”), Rhys Ifans (“Harry Potter i Insygnia Śmierci”), Toby Regbo (“Harry Potter i Insygnia Śmierci”) i Juno Temple (“Pokuta”).

O godzinie 20:00, 6 września 2010 roku na łódzkim Księżym Młynie rozpoczęły się zdjęcia do najnowszej produkcji filmowej w reżyserii Borysa Lankosza. Padający deszcz i gęsto unoszący się dym w najbardziej tajemniczej dzielnicy Łodzi wspaniale oddał atmosferę filmu realizowanego w konwencji noir.

Zdobywca Oscara w głównej roli, w ekscytującej historii swojego życia. Pomimo, że o Milošu Formanie powstało już kilka filmów dokumentalnych, pozostaje on ciągle źródłem emocji i inspiracji. W ciągu ostatnich piętnastu lat nastąpiło sporo znaczących zmian w życiu reżysera. O tych najważniejszych Miloš Forman mówił jednak rzadko, choć miały one ogromny wpływ zarówno na niego samego, jak i jego filmową twórczość.

ROMANEK DRZOZGA to trzydziestolatek mieszkający samotnie na Fytlu, osiedlu dwóch familoków na obrzeżach Bytomia. Zajmuje mieszkanie po rodzicach, z szacunku do których prawie nic od lat nie zmienia w jego wystroju. Romanek skrycie podkochuje się w 19-letniej sąsiadce – ładnej, pulchnej Otylii zwanej MOTYLKIEM. Wobec wszystkich chce jednak sprawiać wrażenie, że niczego ani nikogo mu do życia nie potrzeba.

Włochy, wczesne lata dwudzieste. Młody i energiczny Benito Mussolini próbuje swych sił w polityce. W Mediolanie poznaje pierwszą żonę – Idę Dalser. Jest wówczas wydawcą rewolucyjnego pisma Avanti!, a także zagorzałym socjalistą, pragnącym poprowadzić masy ku nowej i lepszej przyszłości: antyklerykalnej, antymonarchicznej i społecznie wyemancypowanej włoskiej republice.

Luna i Amar to młoda, kochająca się para, która musi stawić czoła nieoczekiwanym przeciwnościom losu zagrażającym ich związkowi. Po dramatycznej przemianie, jakiej doświadcza Amar po pobycie w obozie islamskich fundamentalistów, zagubiona Luna musi podjąć decyzję: czy miłość wystarczy, by utrzymać związek z mężczyzną, od którego oddziela ją coraz wieksza przepaść?

W ramach pierwszej edycji AFF odbędzie się pełna retrospektywa twórczości Johna Cassavetesa - reżysera, aktora i scenarzysty, jednego z najwybitniejszych niezależnych filmowców działających w obrębie kina amerykańskiego. John Cassavetes, urodzony w Nowym Jorku reżyser filmowy, karierę rozpoczynał jako aktor w latach 50. XX wieku. Pod koniec dekady, przy wsparciu przyjaciół, nakręcił swój pierwszy autorski film Cienie.

„StreetDance 3D” to film o pasji, marzeniach, przyjaźni i zaufaniu. Film o tańcu i z tańcem w roli głównej. Pomysł na obsadzenie w rolach aktorskich finalistów brytyjskich edycji programów „You Can Dance” i „Mam Talent” okazał się strzałem w dziesiątkę - dzięki temu mamy obraz prawdziwy, genialnie zatańczony. Odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach. W tym filmie nie ma ściemy.

Właśnie rozpoczęło się głosowanie na najlepszy europejski film roku w ramach People's Choice Award, plebiscytu publiczności organizowanego przez Europejską Akademię Filmową. Dotychczas nagroda ta trafiała m.in. do "Volver", "Amelii", "Slumdog. Milioner z ulicy".