
Dzięki hiszpańskiemu reżyserowi Alejandro Amenábarowi („Otwórz oczy”, „Inni”, „W stronę morza”) już w marcu masową wyobraźnią ma szansę zawładnąć Hypatia z Aleksandrii, którą w jego najnowszym filmie „Agora” gra Rachel Weisz („Wierny ogrodnik”, „Był sobie chłopiec”). Hypatia, pierwsza uczona w dziejach świata – grecka matematyczka, astronom i filozofka (ok. 355-415) została bestialsko zamordowana przez podburzony motłoch.

W filmie Burtona odnajdujemy ten sam magiczny świat, który Alicja odwiedziła jako dziecko, jednak źle zrozumiała słowo „Underland” (Podziemie) i myślała, że chodziło o „Wonderland” (Kraina Czarów). Alicja, dziś 19-letnia, ponownie udaje się w głąb króliczej nory i mimo że nie pamięta swoich poprzednich przygód w Krainie, znów spotyka jej mieszkańców – zwariowanego Kapelusznika, uśmiechniętego Kota z Cheshire, Pana Gąsienicę Absolema, piękną Białą Królową i jej mściwą starszą siostrę, Czerwoną Królową.

Oparta na ostatniej powieści bestsellerowego pisarza Nicholasa Sparksa („Pamiętnik”, „List w butelce”), historia ojca, który chce naprawić swoje relacje z córką (uwielbiana przez nastolatki Miley Cyrus). W tym celu zabiera ją na wakacje do małej przybrzeżnej miejscowości na Południu Ameryki, gdzie zamierza wykorzystać swoją szansę i jedyną rzecz, jaka ich łączy - muzykę.

Las (Polska 2009), pierwszy film fabularny Piotra Dumały, jednego z najbardziej znanych w Polsce autorów animacji, po światowej premierze na 9. MFF ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu, 26 lutego trafia do kin. „Obejrzałem Las. To film doskonały, spełniony, czysty. Niezwykle rzadki okaz. Dzieło organiczne, żyjące własnym życiem. Proste, minimalistyczne, przykuwające. Tajemnicze jak sen. (…)

Firma Gutek Film z wielką radością informuje, że nabyła prawa do dystrybucji w Polsce filmu "A Single Man", debiutu reżyserskiego słynnego kreatora mody Toma Forda z genialną kreacją aktorską Colina Firtha. Film ten, którego polski tytuł będzie brzmiał "Samotny mężczyzna", jest adaptacją prozy Christophera Isherwooda, autora m.in. "Pożegnania z Berlinem", na podstawie którego powstał scenariusz słynnego "Kabaretu".

Ubiegłej niedzieli odbyła się gala wręczenia nagród BAFTA. Wyróżnienia przyznawane przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych należą do jednych z najbardziej prestiżowych filmowych trofeów na świecie. Wielką triumfatorką okazała się młodziutka Carey Mulligan, która otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Jej rola w "Była sobie dziewczyna" została uznana lepszą od występów m.in. takich gwiazd jak Audrey Tautou w "Coco Chanel", czy Meryl Streep w "Julia i Julia". Mulligan za tę rolę nominowana jest także do tegorocznych Oscarów.

Miło nam Państwa poinformować, że ukazała się limitowana edycja filmu Emily Young pt. Weronika postanawia umrzeć, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Paula Coelho. W specjalnym pudełku znajduje się, poza filmem wydanym na DVD, książka w wersji audio w interpretacji Ksawerego Jasieńskiego. Ekranizacja bestsellerowej powieści jednego z najbardziej uwielbianych pisarzy naszych czasów Paulo Coelho, autora takich książek jak „Alchemik”, „Podręcznik wojownika światła”, „Brida”, „Jedenaście minut”.

82. gala rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej coraz bliżej. Znane są juz nominacje, czas obstawiać zwycięzców. Kto zostanie największym tegorocznym przegranym, a do kogo powędruje najwięcej złotych statuetek? Podczas gdy Hollywood wstrzymuje oddech i szykuje kreacje na 7 marca, sieć kin Cinema City już na 14 dni przed wielka gala rusza z wyjątkowym oscarowym konkursem. Skuter i tytuł „Filmowego nosa 2010” czekają.

W niewielkiej miejscowości na amerykańskim środkowym zachodzie mąż i żona walczą o przetrwanie. Nieznana toksyna, która dostała się do wody pitnej, powoduje, że wystawieni na jej działanie ludzie zmieniają się w krwiożercze bestie. Władze odmawiają interwencji, skazując niezarażonych mieszkańców miasteczka na pewną śmierć. American Dream zmienia się w koszmar, kiedy w „mieście jak z obrazka” mieszkańcy zaczynają poddawać się wszechogarniającej żądzy przemocy, co w krótkim czasie prowadzi do krwawej anarchii.

Nicka Hornby można nazwać, oczywiście zachowując wszelkie proporcje, kimś na kształt Stephena Kinga. Rzecz jasna angielski autor nie pisze horrorów, natomiast jego proza, podobnie jak słynnego Amerykanina, od lat jest świetną pożywką dla filmowców.

Limitowany box Kolekcji Sputnika. 3 rosyjskie filmy specjalnie dla Pań i nie tylko. Premiera już 6 marca. Nostalgiczne, przenikliwe kino Andrieja Zwiagincew w postaci filmu Wygnanie, kino obrazu, klimatu – Podróż ze zwierzętami domowymi oraz film Okrucieństwo - brutalne, zaskakujące bez krzty romantyzmu.

Debiutancki film Kingi Dębskiej „Hel” ma nieprawdopodobną siłę rażenia. Mocny temat i znakomita obsada: Paweł Królikowski, Anna Geislerová, Lesław Żurek sprawiają, że wierzymy w tę historię do końca. Piotr (Paweł Królikowski) jest psychiatrą. Siedzi na nocnym dyżurze, gdy na jego oddział przywożą chłopaka. To Kamil (Lesław Żurek), syn którego nie widział całe lata. Chłopak znika ze szpitala równie szybko, jak się pojawił. Jednak Piotr postanawia nawiązać z nim kontakt.

Po sukcesach ostatnich filmów, Woody Allen powraca z nową, w zgodnej opinii widzów i krytyków najśmieszniejszą komedią od lat: „Co nas kręci, co nas podnieca”. W Cannes najnowsza produkcja Allena została przyjęta entuzjastycznie – publiczność nagrodziła film owacją na stojąco. Fabuła, jak zwykle u mistrza pikantnego humoru, porusza tematykę relacji damsko - męskich, które są dla Allena niewyczerpanym źródłem komediowych inspiracji.

W roku 1972 wprowadzono skalę oceny spotkań z istotami pozaziemskimi. Zauważenie UFO określane jest jako spotkanie pierwszego stopnia. Zebranie dowodów znane jest jako spotkanie drugiego stopnia. Nawiązanie kontaktu z obcymi to spotkanie trzeciego stopnia.

Dopiero, co gościliśmy na ekranach film poświęcony przygotowaniom do ostatniej trasy koncertowej Michaela Jacksona, a już 12 marca w kinach zagości kolejny niezwykły dokument muzyczny „Beats of freedom – Zew wolności”. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów rocka i nie tylko, bo przede wszystkim, jak twierdzą krytycy, to po prostu kawał dobrego kina.

Film, który powstał na podstawie powieści Natalie Robinson i Stevena M. L. Aronsona pokazuje prawdziwą, choć niezwykłą, historię Barbary Daly (Julianne Moore). Wżeniła się ona w klasę wyższą, poślubiając dziedzica fortuny twórców bakelitu, Brooksa Baekelanda (Stephen Dillane). Piękna i charyzmatyczna kobieta zupełnie nie pasowała do powściągliwego męża, a narodziny ich jedynego potomka, Tony'ego, zachwiały jeszcze bardziej podstawami niestabilnego i burzliwego małżeństwa.

W nowym filmie Romana Polańskiego – „Autor widmo”, zrealizowanym na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa „Ghostwriter” (w polskich kinach od 19 lutego), pojawi się jedna z gwiazd serialu „Seks w wielkim mieście”, Kim Cattrall. Tym razem serialowa Samantha występuje jako „supersekretarka”, osobista asystentka byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa (Pierce Brosnan).

Siedem nagród „Goya” hiszpańska Akademia Filmowa przyznała w niedzielę wieczorem (14.02) wielkiemu historycznemu widowisku „Agora” w reż. Alejandra Amenábara („Otwórz oczy”, „Inni”, „W stronę morza”), w tym za najlepszy scenariusz oryginalny, zdjęcia, scenografię i kostiumy. Ten zrealizowany z ogromnym rozmachem film, jedna z najdroższych europejskich produkcji (50 mln euro) już za miesiąc, 12 marca, trafi na polskie ekrany. Główną rolę, charyzmatycznej uczonej Hypatii z Aleksandrii, gra Rachel Weisz („Wierny ogrodnik”, „Był sobie chłopiec”).

Pewnego dnia na Ziemię ma spaść ognisty deszcz, palący wszystko na swojej drodze i zamieniający miasta w zgliszcza. Oceany mają wystąpić z brzegów, zalewając położone na wybrzeżach metropolie, a cała nasza cywilizacja przestanie istnieć. Według kalendarza Majów ten dzień to dokładnie 21 grudnia 2012 roku i oznaczać ma koniec ludzkich dziejów na naszej planecie.

Film Ja, też! Antonio Naharro i Álvaro Pastora otrzymał Nagrodę Publiczności na zakończonym wczoraj MFF Rotterdam. To już jego kolejne wyróżnienie. Debiutancki film hiszpańskich twórców był rewelacją ubiegłorocznego festiwalu w San Sebastian, a w styczniu pokazywany był na MFF Sundance, gdzie zebrał wiele pozytywnych recenzji.