
Warszawskie Etnokino zaprasza na cykl projekcji polskich filmów z angielskimi napisami. Wybraliśmy twórczość reżyserów nagradzanych na światowych festiwalach i o dorobku uznanym w Polsce i za granicą. Pokażemy klasykę polskiego kina, w tym również kultowe, PRL-owskie komedie. Filmy prezentowane w ramach cyklu „Polish films in English” kierujemy przede wszystkim do publiczności obcojęzycznej, ale także do osób uczących się języka angielskiego.

„Dom zły” – najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego do minionego poniedziałku zobaczyło 93.374 widzów. Blisko stutysięczna widownia plasuje film wśród pięciu największych kinowych przebojów ostatniego weekendu. Uznanie widzów potwierdziło międzynarodowe jury XVII edycji PLUS CAMERIMAGE, nagradzając Krzysztofa Ptaka Srebrną Żabą za zdjęcia do filmu.

Dobiegł końca drugi tydzień grania w kinach „Sagi ZMIERZCH: Księżyc w nowiu” i tytuł ten może poszczycić się bardzo wysokim wynikiem 532 973 widzów. Tym samym na obraz ten wybrało się już więcej osób niż ogółem na pierwszą część ekranizacji bestsellerowej książki Stephenie Meyer. Opowieść o wampirach i nieśmiertelnej miłości gromadzi wokół siebie coraz więcej wielbicieli.

Właśnie ukazuje się na DVD pierwsze polskie wydanie pełnej wersji – 183 minuty - japońskiego arcydzieła – "Kwaidan". To opowieści o śmiertelnikach, którzy napotykają na swojej drodze potężne nadprzyrodzone siły i często nie są w stanie ani ich pokonać, ani pojąć. Te klasyczne japońskie historie grozy przełożył na ekran Masaki Kobayashi, twórca takich dzieł, jak "Harakiri" i "Bunt". Powstał film o hipnotycznej mocy i atmosferze, która do dziś budzi lęk.

"Rewizyta" jest filmem o dalszych losach bohaterów filmów Krzysztofa Zanussiego z lat siedemdziesiątych: "Życia rodzinnego" (1971), "Barw ochronnych" (1976) i "Constansu" (1980). Co się z nimi stało? Gdzie są? Jak przeżyli kilkadziesiąt lat, które dzielą nas od tamtych czasów? Nawiązuje do najlepszych lat polskiego kina.

Zbierający na całym świecie laury i entuzjastyczne opinie najnowszy film Lone Scherfig doczekał się kolejnego wyróżnienia. Znalazł się w gronie 5 filmów nominowanych do prestiżowych amerykańskich nagród Independent Spirit Award w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Rywalami "Była sobie dziewczyna” będą m.in. "Służąca" Sebastiana Silvy, "Matka" Bong Joon-ho i "A prophet" Jacquesa Audiarda.

Podczas niedawnej konferencji na festiwalu Camerimage Terry Gilliam mówił że znalazł już odtwórcę Don Kichota do swojego najnowszego projektu, powstającego z komplikacjami od wielu lat "The Man Who Killed Don Kichote". Nie chciał jednak zdradzić nazwiska tego aktora. Tymczasem w jednym z ostatnich wywiadów reżysera "Parnassusa" uprzedził Robert Duvall, twierdząc, że to on podpisał kontrakt na rolę!

Rok 2044. Postapokaliptyczny krajobraz zniszczonej Ameryki przemierza Eli (Denzel Washington) – samotnik i wolny strzelec. Mężczyzna jest w posiadaniu tajemniczej księgi, w której znajduje się „klucz” i wiedza niezbędna do ocalenia ludzkości. Podczas podróży bohater trafia do małego miasteczka zarządzanego przez burmistrza – tyrana Carnegie (Gary Oldman).

Dziś już oficjalnie możemy potwierdzić, że najnowszy film Jacka Borcucha został zakwalifikowany do konkursu głównego Sundace Festiwal w sekcji World Cinema Narrative Competition. Po raz pierwszy w historii festiwalu polski film spotyka tak prestiżowe wyróżnienie. To wielki sukces twórców filmu i naszej kinematografii. „Wszystko, co kocham” wejdzie na ekrany polskich kin już 15 stycznia.

Już od 4 grudnia, kina Cinema City w całej Polsce zapraszają wszystkich wielbicieli „Mikołajka” na długo wyczekiwaną filmową adaptację serii opowiadań autorstwa René Goscinny i Jean-Jacques Sempé o niesfornym chłopcu i jego paczce. Podczas premierowego weekendu, 5-6 grudnia, kina Cinema City przygotowały mikołajkowe atrakcje. Młodzi i starsi widzowie będą mogli wykazać się wiedzą o ulubionym bohaterze i uczestniczyć w zajęciach klasy Mikołajka prowadzonych przez nauczyciela Rosoła.

W ślad za rozwojem najnowocześniejszej technologii 3D na rynku kinowym Monolith Films zdecydował się na dystrybucję tytułów filmowych zrealizowanych w trójwymiarowej technologii. W najbliższym czasie Monolith Films wprowadzi do polskich kin aż 13 takich produkcji – jedną z nich będzie kontynuacja światowego hitu tanecznego „Step Up – Taniec zmysłów” pod tytułem „Step Up 3-D”.

Młodość, miłość, wolność, bunt i muzyka – jest czas, gdy wszystko zdarza się po raz pierwszy a miłość ma smak oranżady!
Ogromną siłą filmu są aktorzy – młodzi, piękni, zdolni: Mateusz Kościukiewicz („Senność”), Jakub Gierszał („Milion dolarów”), Mateusz Banasiuk („Ekipa”), Igor Obłoza oraz Olga Frycz („Dom nad rozlewiskiem”). Towarzyszą im uznane gwiazdy: Andrzej Chyra („Katyń”), Katarzyna Herman („Kochaj i tańcz”). Muzykę, która w filmie staje się manifestem wolności i młodości skomponował Daniel Bloom („Tulipany”). Autorem scenariusza i reżyserem jest Jacek Boruch („Tulipany”).

„Dom zły” – najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego, twórcy kultowego „Wesela”, obejrzało w kinach podczas pierwszego weekendu 33.337 widzów. Uznanie widzów podzielają również krytycy i określają film jednym z najlepszych w historii polskiej kinematografii. Thriller Smarzowskiego znalazł się w pierwszej piątce najchętniej oglądanych filmów weekendu, wśród których są takie komercyjne produkcje, jak „2012”, „Opowieść wigilijna” czy „Saga zmierzch: Księżyc w nowiu”.

„Dziewięć”, niezwykły musical Roba Marshala, reżysera „Chicago”, jest największym faworytem tegorocznych Annual Satellite Awards - otrzymał aż 10 nominacji! Organizatorem Annual Satellite Awards jest Międzynarodowa Akademia Dziennikarzy (IPA – International Press Academy). Założona w 1996 roku przez Mirjana van Blaricom IPA zrzesza dziennikarzy wszystkich mediów z całego świata. Akademia co roku przyznaje nagrody dla wybitnych produkcji kinowych, telewizyjnych i z dziedziny nowych mediów. Tegoroczne nominacje zostały ogłoszone 30 listopada, a nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 20 grudnia.

Horror fantasy utrzymany w klimacie „Underworld” i „Van Helsing”. Rok 2016. Od 10 lat tajemnicza choroba zmienia ludzi w wampiry. Nowa rasa przejęła dominację na Ziemi. Ci, którzy ocaleli są hodowani jak zwierzęta, które mają dostarczać niezbędnego pokarmu. Życie nowych istot uzależnione jest od dostępu do krwi zdrowych ludzi, których na świecie pozostaje coraz mniej. Kiedy gatunek ludzki jest bliski wymarcia, wśród wampirów pojawiają się obrońcy ostatnich ludzi.

Quentin Tarantino przedstawia kolejną opowieść o spektakularnej zemście. Pełna spalin i kurzu historia o twardzielach z piekła rodem. Droga do piekła jest wybrukowana wszystkim, tylko nie dobrymi intencjami. A zemsta najlepiej smakuje na zimno…

Jeden z najdroższych filmów w historii europejskiej kinematografii, porównywany do „Królestwa niebieskiego” i „Tristana i Izoldy”, to widowiskowa saga osadzona w średniowiecznych realiach. „Templariusze. Miłość i krew” to opowieść o miłości i zdradzie, namiętności i pokucie, władzy i intrydze.

We wtorek 15 grudnia o godz. 19:00 w warszawskim kinie Kinoteka odbędzie się uroczysta premiera najnowszego filmu Luca Bessona zatytułowanego "ARTUR I ZEMSTA MALTAZARA” - kontynuacji przeboju kinowego "Artur i Minimki".

Film Królowa śniegu przenosi nas w świat nieokreślony czasem i przestrzenią, w którym pogoń za materializmem zaciera istotę ulotności ludzkiego życia. Matka Roberta (Ewa Kasprzyk), artystka-fotograf, przypadkiem odkrywa homoseksualizm swojego syna i jego związek z innym mężczyzną. Robert (Jarosław Sacharski) traci w krótkim czasie i jego i zaufanie matki. Wyrusza na poszukiwanie ukochanego. Na swojej drodze napotyka chorą psychicznie babcię (Teresa Lipowska).

Zakończyły się właśnie zdjęcia do "Kobieta, która pragnęła mężczyzny", erotycznego dramatu z Marcinem Dorocińskim i duńską aktorką Sonją Richter, znaną z głównej roli w filmie "Otwarte serca". Ekipa, na której czele stał reżyser Per Fly pracowała w Kopenhadze, Paryżu i w Warszawie. Za przedsięwzięcie odpowiada legendarny duński producent Ib Tardini, twórca m.in. "Włoskiego dla początkujących".