
Film "Krwawe Walentynki 3D", po doskonałym otwarciu, znalazł się na drugim miejscu Box Office'u. Został tym samym w tym tygodniu najpopularniejszym filmem zagranicznym w Polsce. Wśród filmów premierowych uzyskał najwiekszą ilość widzów na kopię. "Krwawe Walentynki 3D" wprowadzono na 49 kopiach i od pokazów przedpremierowych zobaczyło je już ponad 52 000 widzów. "Krwawe Walentynki 3D" to zrealizowana w najnowszej technologii trójwymiarowej, nowa wersja horroru z 1981 roku, który Quentin Tarantino nazwał "najbardziej krwawym horrorem wszechczasów".

Nigdy nie wrócisz do domu (2008, 55 min), scen. i reż. Jolanta Krysowata. Premiera filmu dokumentalnego o Stefanie Półrulu, marynarzu straconym w czasach stalinowskich. Półrul po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej postanowił zostać w armii; skierowano go do pracy w sądzie Marynarki Wojennej w Gdyni. Szybko zorientował się, że uczestniczy w zbrodniczym systemie i wstąpił do Polskiej Organizacji Podziemnej Wolność.

Film „Człowiek na linie – Man on Wire” uhonorowany Oscarem w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny! Podczas oscarowej gali Philippe Petit, bohater filmu, odebrał nagrodę razem z twórcami filmu: Jamesem Marshem i Simonem Chinnem i jak zwykle zrobił to w nietypowy sposób – zaprezentował sztuczkę ze statuetką. Rzadko zdarza się, że film, który jest entuzjastycznie odbierany przez publiczność zdobywa Oscara w kategorii Najlepszy Dokument.

25-letni Aleksiej Shultes, były sportowiec, który uległ poważnemu wypadkowi, zarabia na życie jako kieszonkowiec. Mieszka z matką w dużym mieście, rankiem biega w parku, wieczorem ogląda sport w telewizji, czasem odwiedza brata w wojsku. Zawsze robi zakupy w tym samym sklepie. Nie wyraża żadnych emocji, nikt z jego znajomych nie wie jak żyje. Tajemnicą jest, co ma zapisane w notesie, który zawsze nosi ze sobą.

"Yentl" z pewnością należy do najciekawszych filmów lat 80. Przede wszystkim jako musicalowa ekranizacja opowiadania Isaaca Bashevisa Singera, po wtóre - jako reżyserski debiut Barbry Streisand, po trzecie wreszcie - ze względu na aktorską i wokalną kreację reżyserki. Tym razem aktorka i piosenkarka, która już za swój ekranowy debiut ("Zabawna dziewczyna") zdobyła Oscara, zdecydowała się zagrać siedemnastolatkę, która udaje... chłopca.

Oscary rozdane – w nocy z 22 na 23 lutego po raz 81. przyznano nagrody Amerykańskiej Akadamii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Za najlepsze role kobiece wyróżniono Kate Winslet (za pierwszoplanową rolę w filmie Stephena Daldry’ego „Lektor) oraz Penelope Cruz (za drugoplanową rolę w filmie Woody’ego Allena „Vicky Cristina Barcelona”. Wybitne kreacje obu aktorek były już wielokrotnie nagradzane.

Z wielką radością informujemy, że podczas tegorocznej ceremonii wręczenia Oscarów najnowszy film Danny'ego Boyle'a "SLUMDOG. MILIONER Z ULICY" otrzymał aż 8 statuetek Akademii, w tym te najważniejsze: dla NAJLEPSZEGO FILMU i za NAJLEPSZĄ REŻYSERIĘ!!!

Robert De Niro, Bruce Willis, Sean Penn, Robin Wright Penn oraz Kristen Stewart to tylko część niezwykłej obsady najnowszej komedii Barry'ego Levinsona przedstawiającej zabawne perypetie producenta filmowego, któremu wszyscy wchodzą na głowę, a on sam boryka się z kolejnym rozwodem. "Co jest grane?" w dystrybucji Best Filmu od 24 kwietnia.

Człowiek który podjął decyzję o zamachu na "kata Warszawy", dowódcę SS i policji, Franza Kutscherę: August Emil Fieldorf ps. "Nil" w najnowszym filmie Ryszarda Bugajskiego pt. "GENERAŁ NIL" w kinach od 17 kwietnia 2009. 22 lutego 2009 rekonstrukcja zamachu na Kutscherę w prawdziwym miejscu wydarzenia oraz gra uliczna "Najgłośniejsze akcje Kedywu Armii Krajowej" 65 lat temu żołnierze Armii Krajowej dokonali w centrum stolicy zamachu na dowódcę SS i policji niemieckiej Franza Kutscherę, zwanego "katem Warszawy".

„Baader – Meinhof” to najnowszy film reżysera Uliego Edela („Dzieci z Dworca Zoo”, „Piekielny Brooklyn”) i scenarzysty oraz producenta, Bernda Eichingera (w 2003 r. Oscar za „Nigdzie w Afryce”oraz nominacja do Oscara w 2005 r. za „Upadek”). Podczas wizyty szacha Iranu w Berlinie dochodzi do krwawo stłumionych przez policję zamieszek na ulicach miasta.

Film okrzyknięty na targach MFF w Cannes najlepszym horrorem, a zarazem jednym z najbardziej brutalnych filmów ostatnich lat. We Francji film (decyzją francuskiej Komisji Kwalifikacyjnej, SRF będzie dozwolony od lat 18-tu . Komisja uznała, że poziom przemocy w filmie jest nie do zniesienia nawet dla tak liberalnego widza, jak francuski. Twórcy „Martyrs” wnieśli apelację. Podkreślają w niej, że poziom przemocy w ich filmie nie odbiega od poziomu przemocy w innych filmach tego gatunku.

Nastolatka pragnąca niezależności podgląda sąsiadów z dachu swojego domu i przy okazji fotografuje sceny miłosne pomiędzy samotną kobietą w średnim wieku - Zoją, a jej kochankiem (żonatym sąsiadem). Wika wpada na pomysł żeby szantażować zdrajcę. Za pomocą detektywa mężczyzna szybko demaskuje dziewczynę, jednak z obawy przed nagłośnieniem sprawy zrywa ze swoją kochanką - Zoją. Wika szuka kontaktu z Zoją. Gdy kobiety zapoznają się, Wika namawia swoją nową koleżankę do zemsty na byłym kochanku.

Próba opisania kobiecej wrażliwości poprzez cykl trzech krótkich fabuł. Polifoniczna opowieść o kobiecym świecie, utkana z trzech filmowych obrazów. Różne spojrzenia, różne sposoby narracji. Trzy syntetyczne studia kobiecej natury. Każda z trzech opowieści to portret kobiecej postaci. Krystyna, Emilka i Anna – trzy niezwykłe bohaterki, których losy uzupełniają się wzajemnie. Ich historie są punktami granicznymi w przestrzeni pomiędzy szczęściem i cierpieniem, wolnością i zniewoleniem, rzeczywistością i snem...

John Malkovich w adaptacji najsłynniejszej powieści laureata nagrody Nobla J.M. Coetzeego, uhonorowanej nagrodą Bookera w 1999 roku. Profesor David Lurie (John Malkovich) jest wyrafinowanym człowiekiem i wykładowcą literatury brytyjskiej na Uniwersytecie w Cape Town. Jest niepoprawnym - idącym obyczajowo pod prąd, lecz zgodnie ze swoimi pragnieniami - romantykiem. Poezja, dobre wino i muzyka klasyczna towarzyszą jego życiu częściej, niż napotkani ludzie. Po rozstaniu z żoną wiedzie samotne życie i jest zajęty wyłącznie zaspokajaniem swoich pragnień.

16 lutego Kazimierz Kutz kończy 80 lat! Z tej okazji Wydawnictwo Znak i kino Muranów zapraszają na przegląd filmów reżysera. W dniu 17 lutego odbędzie się pokaz dokumentu W kraju i za granicą w którym uczestniczyć będzie Kazimierz Kutz. Spotkanie z reżyserem będzie również połączone z promocją książki Aleksandry Klich Cały ten Kutz. Biografia niepokorna, wydanej przez Znak. Spotkanie poprowadzi Tadeusz Sobolewski

Film „Człowiek na linie – Man on Wire” w reż. Jamesa Marsha, historia niesamowitego wyczynu, jakiego dokonał w 1974 roku Philippe Petit przechodząc po linie rozciągniętej między wieżami World Trade Center, został ponownie doceniony. Film otrzymał nagrodę BAFTA, nazywaną „brytyjskimi Oscarami”, dla najlepszego filmu brytyjskiego (Nagroda Alexandra Kordy). Film wejdzie na ekrany polskich kin 27 marca.

"Tak wygląda PRL" - to kontynuacja ubiegłorocznego cyklu "Co Ty wiesz o PRL?". Od początku trwania cyklu prezentowane są filmy okresu Polski Ludowej, powstające w tym czasie bądź traktujące o codzienności minionego okresu. Pomysłodawcy projektu oraz zaproszeni prelegenci od początku trwania cyklu, zarysowują tło epoki, w której tworzyli polscy artyści filmowi.

Czekamy na filmy! Tegoroczna edycja Przeglądu zaplanowana została na 18-20 września. Zwyczajem ubiegłych lat tydzień wcześniej zrobimy ekscytujący support w Karkonoszach w postaci prezentacji najciekawszych filmów. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować swoje produkcje, do nadsyłania filmów na nasz adres.

Na dwa tygodnie przed oficjalną ceremonią wręczenia Oscarów® „Slumdog. Milioner z ulicy” zdobywa kolejne nagrody. Tym razem najnowsze dzieło Danny’ego Boyle’e otrzymało 7 nagród BAFTA, w tym za Najlepszy film, Najlepszą reżyserię i Najlepszy scenariusz. Deszcz nagród dla „Slumdog. Milioner ulicy” zdaje nie kończyć się nigdy. Film z ceremonii na ceremonię zdobywa coraz więcej wyróżnień. Otrzymał już Złote Globy, teraz BAFTA, a już wkrótce sięgnie po Oscary®. Podczas 62. rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej „Slumdog. Milioner z ulicy” otrzymał aż 7 nagród, w tym za:

Szykuje się teatralny hit. Po 32 latach na deski teatru powraca sztuka wielka w każdym sensie. Reżysersko, aktorsko, kostiumowo i scenograficznie. Być może nie będzie już przesłania o wolności w komunistycznym kraju, jednak nawet we współczesnej adaptacji widz odczyta to co najważniejsze – potrzebę wyzwolenia w świecie tłamszonym przez restrykcyjne zasady.