
Europejskie Centrum Solidarności ogłasza ogólnopolski Konkurs na najlepszą animację, film, diaporamę, wideo pt.: „30 sekund o wolności” - w ramach 2 edycji All About Freedom Festival, który odbędzie się w dniach 3-9 listopada 2008 roku w Gdańsku.

Nieruchomy Poruszyciel nadchodzi! Film Łukasza Barczyka zagości na naszych ekranach już 14 listopada. W związku z premierą mamy dla was konkursowe pytanie. Autor co 10 poprawnej odpowiedzi zostanie nagrodzony koszulką z filmu.

Najnowszy film braci Coen "Tajne przez poufne" otworzył się w ten weekend z wynikiem ponad 100 tysięcy widzów. Jest to rekordowe otwarcie w historii filmów braci Coen w Polsce. Komedia, w której w głównych rolach wystąpli Brad Pitt i George Clooney, również w Stanach Zjednoczonych uzyskała najlepszy wynik wsród filmów Ethana i Joela Coenów. "Tajne przez poufne" to historia dwóch pracowników siłowni, którzy przypadkiem natrafiają na tajne akta CIA.

„Piła V” przycięła 30 i pół miliona dolarów już w pierwszy weekend! A w ciągu najbliższego tygodniu kultowa seria wytnie też ostatniego z konkurentów w walce o tytuł najbardziej kasowej serii filmów grozy. Po pierwszym weekendzie w kinach, „Piła V”, horror wypuszczony spod skrzydeł studia Lionsgate, osiągnął szacunkowy przychód 30,5 miliona dolarów. Tym samym, „Piła” ma szansę stać się najbardziej dochodową serią filmów grozy.

Wydarzeniem specjalnym 4. edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino! będzie przegląd filmów Haile Gerimy, najpopularniejszego etiopskiego reżysera.

O FILMIE MÓWI ŁUKASZ BARCZYK, SCENARZYSTA I REŻYSER: NIERUCHOMY PORUSZYCIEL to termin stworzony przez Arystotelesa. Arystoteles poszukiwał pochodzenia wszelkiego ruchu - zmiany potencjałów, praprzyczyny. Doszedł do wniosku, że przyczyną wszelkiego ruchu musi być Ten, który spoczywa w absolutnym spokoju - NIERUCHOMY PORUSZYCIEL. Tworząc koncepcję NIERUCHOMEGO PORUSZYCIELA Arystoteles stworzył pierwszą w naszej części świata koncepcję monoteistycznego Boga, Boga rozumianego jako pierwsza przyczyna i ostateczny cel każdego ruchu.

"ZMIERZCH", historia niebezpiecznej, zakazanej miłości młodej dziewczyny i nieśmiertelnego wampira, na długo przed premierą kinową stał się fenomenem kulturowym i zjawiskiem społecznym napędzanym przez wielomilionową rzeszę fanów. Na dwa miesiące przez polską premierą filmu KRÓTKA HISTORIA TEGO FENOMENU W MILIONACH I I INNYCH LICZBACH:

W związku z premierą filmu Senność Magdaleny Piekorz, mamy dla was konkurs. I oczywiście konkursowe pytanie. Autor co dziesiątej poprawnej odpowiedzi zostanie nagrodzony płytą, czyli muzyką z filmu Senność.

Długometrażowy dokument o niebezpiecznej przygodzie, niebywałej sprawności fizycznej i próbie uchwycenia ulotnego piękna narciarstwa. To opowieść o narciarstwie wysokogórskim, dyscyplinie sportowej, która zaistniała zaledwie 35 lat temu. Wszystko zaczęło się w roku 1970 we francuskich górach Chamonix, gdzie narciarze zaczęli próbować ekstremalnych, grożących śmiercią zjazdów. Ludzi takich jak Anselme Baud czy Patricka Vallencant inspirowało niebezpieczeństwo i świadomość, że przekraczają granice tego co wydawało się niemożliwe.

Laureat Srebrnego Lamparta na 61 Międzynarodowym Festiwalu w Locarno. To największy międzynarodowy sukces polskiego filmu na tak ważnym festiwalu od 14 lat – to jest, od czasu Srebrnego Niedźwiedzia przyznanego Krzysztofowi Kieślowskiemu w Berlinie w 1994 roku za film „Trzy kolory: Biały”. Niemiecki krytyk filmowy tak pisał o filmie Małgorzaty Szumowskiej po projekcji w Locarno: „33 genialne sceny z życia”.

Jest to niezwykły film, który zdobył niebywałe uznanie w Rosji. Opowiada on historię trójkąta miłosnego, do którego należą trzy pokolenia, trzy różne światy – 40letnia dojrzała kobieta, o 10lat młodszy od niej kochanek, który z małej wsi przyjeżdża do Moskwy oraz ok.20letnia dziewczyna mieszkająca w małej rybackiej wiosce, do której przenosi się akcja filmu.

Sześć lat po kontrowersyjnym debiucie Więzienie kobiet (Women’s Prison; 2002) Manijeh Hekmat powraca przejmującym, realistycznym dramatem o irańskich kobietach szukających własnych korzeni i dziedzictwa. Opowiada o 3 kobietach w obrębie jednej rodziny - zbuntowanej córce studentce, matce – kobiecie wywodzącej się z wielkomiejskiej klasy średniej oraz babce - uosabiającej tradycyjną kulturę Persji.

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie i Przeglądzie Filmu Filozoficznego twórców obrazów filmowych zawierających w sobie treści filozoficzne.

Tegoroczną edycję festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! zainauguruje turecki obraz Puszka Pandory (Pandoranin kutusu/Pandora's Box), zdobywca ZŁOTEJ MUSZLI za najlepszy film oraz SREBRNEJ MUSZLI dla najlepszej aktorki (Tsilla Chelton) na MFF w San Sebastián 2008. Autorką filmu jest urodzona w Turcji Yesim Ustaoglu, laureatka m.in. Nagrody Blue Angel dla najlepszego europejskiego filmu na MFF Berlinale 1999 za “Journey to the Sun”.

Już 18 października, w kinie Wisła rozpoczyna się tematyczny przegląd filmowy zatytułowany „Polska niepokorna”. Organizatorem przeglądu jest Fundacja Kultury „Skrypt” oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Prezentowane podczas przeglądu filmy przedstawiają najnowszą historię Polski przez pryzmat ruchów niepodległościowych, począwszy od lat 50-tych, aż po stan wojenny.

Melodramat. W filmie Nights w Rodanthe Diane Lane wciela się w rolę Adrienne Willis, która chcąc zerwać z pełnym chaosu życiem, znajduje schronienie w nadmorskim miasteczku Rodanthe na jednej z wysp u wybrzeża Karoliny Północnej, gdzie ma zająć się przez weekend gospodą znajomej. Ma nadzieję, że znajdzie tu spokój, którego tak bardzo jej potrzeba, by przemyśleć konflikty rozgrywające się w jej otoczeniu – z niewiernym mężem, który prosi ją o powrót do domu, i z córką, która podważa każdą jej decyzję.

Turk (Robert DeNiro) i Rooster (Al Pacino) już 30 lat pracują w policji Nowego Jorku. Wielokrotnie odznaczani starzy wyjadacze wcale nie tęsknią do emerytury. Trafia im się ostatnia sprawa, która wydaje się mieć związek z prowadzonym przez nich śledztwem sprzed lat. Ponownie uaktywnia się morderca, którego ofiarami są wyjątkowo paskudni przestępcy, którzy z braku dowodów zdołali umknąć sprawiedliwości. Zabójca zostawia przy zwłokach charakterystyczne wierszyki opisujące przewinienia zabitego łajdaka. Sprawiedliwości stało się zadość, o jednego kryminalistę mniej na ulicach miasta.

17-19 października w kinie Charlie odbędą się pokazy filmu „Kaal” (pol. „Nasz czas”) o handlu kobietami w realiach hinduskich. Film pokazywany był na ponad 14 festiwalach filmowych na całym świecie, m.in. w Budapeszcie, Durbanie, Kairze i Sao Paulo.

Wiecznie żywe legendy tanga argentyńskiego w dokumencie porównywanym do „Buena Vista Social Club”. “Café de los Maestros” to opowieść muzyczna prezentująca najwspanialsze tanga z lat 40-tych oraz 50-tych minionego stulecia w interpretacji największych sław tamtego okresu, takich jak Atillio Stampone i Leopoldo Federico. Projekt został zrealizowany dzięki dwóm sławom kina: Gustawo Santaoalli (produkcja) oraz Walterowi Sallesowi (produkcja wykonawcza).

Bohaterem filmu jest Kong - głuchoniemy, płatny zabójca. Jego najlepszym przyjacielem jest Joe, pogrążający się w depresji i alkoholizmie były morderca. Mroczne życie Konga zmienia się, gdy spotyka śliczną Fon. Postanawia wycofać się z zawodu i rozpocząć normalne życie. Jego szczęście nie trwa jednak długo... Na własną rękę wymierza sprawiedliwość i rozprawia się z podziemnym światem Bangkoku.