
W 1994 roku Diane English, autorka, scenarzystka i producentka słynnego serialu “Murphy Brown” przeczytała artykuł w magazynie branży filmowej „Variety” na temat remake’u „Kobiet”, komedii z 1939 r. reżyserowanej przez George’a Cukora dla MGM. Film oparty był na cieszącej się ogromnym powodzeniem sztuce Clare Booth z 1936 r. i opowiadał o skrzywdzonej żonie z elity towarzyskiej Nowego Jorku i kręgu jej przyjaciółek. W filmie zagrały ówczesne gwiazdy Hollywood: Norma Shearer, Joan Crawford, Rosalinda Russell, Paulette Goddard i Joan Fontaine.

Zapraszamy na 3. edycję Festiwalu Filmów Popularnonaukowych. To jedyny w Polsce festiwal promujący w przystępny sposób naukę i filmy popularnonaukowe i jedyna okazja, aby w jednym miejscu obejrzeć aż 16 znakomitych filmów. Wstęp na wszystkie pokazy wolny. 25-27 września, aula G Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie. Organizatorem jest Akademicka Telewizja Edukacyjna UG.

Kiedy najnowsze prace – prowokacyjne zdjęcia Nowego Jorku oraz jego mieszkańców nocą - walczącego o uznanie fotografa Leona Kaufmana zyskują zainteresowanie ze strony właścicielki jednej z czołowych galerii w mieście, zachęcony do większej śmiałości Leon postanawia ukazać ciemną stronę ludzkiej natury na nadchodzącej debiutanckiej wystawie. Wierząc, że wreszcie nadał swojej karierze właściwy tor, Leon rozpoczyna obsesyjne poszukiwania brudnych historii, które naprowadzają go na ślad seryjnego mordercy o imieniu Mahogany.

„Obiecaj mi!” to pełna temperamentu, nieposkromionej bałkańskiej energii i absurdalnego humoru opowieść o poszukiwaniu prawdziwej miłości. Tsane żyje na odległym wzgórzu razem z dziadkiem i krową Cvetką. Nie licząc ich sąsiada, nauczyciela, są jedynymi mieszkańcami osady. Pewnego dnia dziadek Tsane mówi, że wkrótce umrze, a przed śmiercią zobowiązuje wnuka do wykonania poważnej misji. Każe mu jechać do miasta, gdzie będzie mógł sprzedać Cvetkę, kupić najpierw ikonę, a następnie dowolną rzecz, której zapragnie.

„To nie tak kotku” to klasyczna, męska odpowiedź na kobiece „nie kłam, kochanie!”Przystojny i zamożny neurochirurg Filip Morawski (Jan Frycz) postanawia spędzić grzeszny weekend z młodą pielęgniarką Dominiką (Małgorzata Buczkowska). Niestety, te romantyczne plany może pokrzyżować żona – doktorowa Morawska (Katarzyna Figura).

W dniu premiery kinowej filmu Gwiezdne wojny. Wojny klonów, piątek 26 września oraz kolejne dwa dni sobotę 27 i niedzielę 28 września, warszawskie kino Atlantic przy ul. Chmielnej zmieni się w prawdziwe pole Wojny Klonów. Podczas wybranych pokazów premierowych filmu Gwiezdne wojny. Wojny klonów w warszawskim kinie Atlantic każdy młody widz będzie miał szansę otrzymać plakat z filmu już przy zakupie biletu.

Miło mi poinformować, że film "Boisko bezdomnych" reż. Kasia Adamik zdobył 4 nagrody podczas
33 FPFF Gdynia 2008:
- Nagrodę Publiczności Silver Screen
- Nagroda za drugoplanową rolę męską: Eryk Lubos
- Nagroda za kostiumy: Katarzyna Lewińska i Magdalena Rutkiewicz
- Nagroda studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej: najlepszy film

15 września w Warszawie padł ostatni klaps na planie najnowszego filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy. Film zrealizowany został według scenariusza będącego adaptacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza p.t. „Tatarak”.

Za kilka dni rozpoczną się zdjęcia do filmu „Men Who Stare at Goats” . W obrazie wystąpią George Clooney, Ewan McGregor, Kevin Spacey i Jeff Bridges. Film będzie adaptacją bestsellerowej powieści Jona Ronsona o tym samym tytule. Scenariusz filmu został napisany przez Petera Straughana, autora „How to Lose Friends and Alienate People”.

Coco Before Chanel w reżyserii Anne Fontaine to film biograficzny opowiadający historię legendarnej projektantki od dzieciństwa, aż do wzniesienia się szczyt kariery. W rolę Coco Chanel wcieliła się Audrey Tautou, obok niej w filmie wystąpią m.in. Marie Gillain oraz Alessandro Nivola. Film powstaje według scenariusza autorstwa Edmonde Charles-Roux oraz Anne Fontaine. Premiera jest przewidziana na rok 2009. Polskim dystrybutorem filmu jest SPI International Polska.

Decyzją Komitetu Selekcyjnego pod przewodnictwem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego film Andrzeja Jakimowskiego „Sztuczki” został polskim kandydatem do Oscara. „Sztuczki" to laureat Złotych Lwów w 2007 roku oraz niemal 30 innych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Film dystrybuowany jest, poza Polską, w 26 krajach świata. Po spektakularnych sukcesach w kraju i za granicą film doczekał się najwyższego uznania – nominacji do Oscara.

W Hongkongu mieszka 20-letnia dziewczyna o imieniu Mun. Od drugiego roku życia jest niewidoma. Po 18 latach, ma szansę rozpocząć normalne życie. Zostaje poddana operacji przeszczepu rogówki. Stopniowo odzyskuje wzrok. Jednak to, co widzi jest przerażające…

Inteligentna, piękna i pełna temperamentu Alexis dla wielu kawalerów byłaby wymarzoną partnerką. Nic zatem dziwnego, że po miesiącu znajomości zaślepiony głębokim uczuciem Dustin wyznaje jej miłość. Alexis decyduje jednak, że zapał amanta trzeba ostudzić... nieodwracalnie. Zdruzgotany koszem Dustin zwraca się o pomoc do najlepszego kumpla, Tanka – specjalisty od reaktywowania związków. Świeżo porzuceni mężczyźni wynajmują Tanka, by ów znawca kobiecego wnętrza urządził kobietom na randce istne piekło na ziemi, po którym same zapragną wrócić do poprzednich partnerów.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami o możliwości przesunięcia daty wejścia do polskich kin ZMIERZCHU (Twilight) uprzejmie informujemy, że film ten będzie miał swoją premierę nie 16 stycznia, jak wcześniej było to zaplanowane, tylko 5 grudnia 2008 roku! Wkrótce na polskich stronach w internecie swoją premierę będą miały dwa zwiastuny z polskimi napisami. Już dzisiaj w załączeniu polska wersja teaserowego plakatu.

Emmanuelle przyjeżdża do Wenecji, gdzie poznaje młodego wdowca. Wykorzystując tajemną moc podarowaną jej przez tybetańskiego mnicha pomaga wdowcowi - Anasisowi odnaleźć miłość. Uczy go, umiejętności czerpania radości ze zmysłowych i bardzo pikantnych doznań. W roli Emmanuelle zobaczymy pierwszą odtwórczynię tej roli - Sylwię Kristel.

Już 10 października wejdzie na ekrany kin animowany film wyprodukowany w całości z myślą o projekcjach trójwymiarowych. Do tej pory podobne możliwości 3D dostępne były jedynie w kinach z projektorami cyfrowymi oraz kinach IMAX. Dzięki nowym, rewolucyjnym rozwiązaniom, m.in. specjalnej kopii filmowej i okularom, nowatorska technologia może stać się teraz szeroko dostępna.

Pierwszoplanowym wątkiem jest związek Iriny i Kostii. Dzieli ich znaczna różnica wieku, ale też ogólne podejście do życia. Bohaterowie przyjeżdżają ze stolicy do niewielkiej rybackiej wioski, gdzie leniwie toczy się życie „ukraińskich” Rosjan.

Kiedy najnowsze prace – prowokacyjne zdjęcia Nowego Jorku oraz jego mieszkańców nocą - walczącego o uznanie fotografa Leona Kaufmana zyskują zainteresowanie ze strony właścicielki jednej z czołowych galerii w mieście, zachęcony do większej śmiałości Leon postanawia ukazać ciemną stronę ludzkiej natury na nadchodzącej debiutanckiej wystawie. Wierząc, że wreszcie nadał swojej karierze właściwy tor, Leon rozpoczyna obsesyjne poszukiwania brudnych historii, które naprowadzają go na ślad seryjnego mordercy o imieniu Mahogany.

Historia lubi zataczać koło. Meg Ryan zadebiutowała w 1981 roku w filmie "Bogaci i sławni" rolą córki Candice Bergen, która w 2008 roku w "KOBIETACH" gra rolę... także jej matki! 10 października na ekranach kin zobaczymy ponownie w roli córki i matki te dwie wspaniałe wszechstronne aktorki: Meg Ryan, trzykrotnie nominowaną do Złotych Globów za role w „Kiedy Harry poznał Sally”, „Bezsenność w Seattle” i „Masz wiadomość” oraz Candice Bergen, niezapomnianą odtwórczynię i współproducentkę "Murphy Brown", za którą otrzymała 2 Złote Globy i 4 Nagrody Emmy oraz niezliczone nominacje.

„Film Grønkjær to dzieło wzruszające, ale pod żadnym względem nie sentymentalne… Ze swoją śnieżną, w połowie ogoloną brodą i dziwacznym wyglądem, Vig przypomina trochę postać z czarnej komedii lub typ duchowego rozbitka wyjętego z XIX wiecznej literatury skandynawskiej i przywróconego do życia”
– Leslie Felperin, Variety