
Chociaż filmy Adoora Gopalakrishnana zawsze głęboko zakorzenione są w jego rodzimej Kerali, odnoszą się do uniwersalnych prawd. I żaden z dotychczasowych filmów nie czyni tego bardziej niż 4 KOBIETY. Chociaż filmy Adoora Gopalakrishnana zawsze głęboko zakorzenione są w jego rodzimej Kerali, odnoszą się do uniwersalnych prawd. I żaden z dotychczasowych filmów nie czyni tego bardziej niż 4 KOBIETY.

Polski film Cztery noce z Anną Jerzego Skolimowskiego otworzy odbywający się w dniach 17 – 27 lipca we Wrocławiu 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY. Wrocławski pokaz będzie polską premierą filmu, który był prezentowany w tym roku w Cannes na otwarcie prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateures (Piętnastka realizatorów). Był to jedyny polski reprezentant w selekcji oficjalnej canneńskiego festiwalu.

11 lipca 2008 (piątek) w warszawskiej Kinotece odbędzie się Polska premiera kinowa filmu “W górę Jangcy” w reż. Junga Changa zdobywcy Grand Prix 5. Festiwalu Filmowego Planete Doc Review 2008 – Nagroda Millennium. Na początku sierpnia w pierwszych dniach Olimpiady w Chinach zostanie natomiast wydane trzypłytowe wydawnictwo DVD „Oblicza Chin”,

Czarna komedia. Horror . Nowa Zelandia. Nękany obsesyjnymi lękami przed owcami Henry Oldfield wraca na rodzinną farmę. Od powrotu do domu Henry przeczuwa, że na farmie dzieje się coś niedobrego. Początkowo zrzuca to na karb własnych lęków i przywidzeń związanych z tajemniczym wypadkiem z dzieciństwa… Wkrótce okazuje się, że rzeczywistość zaczyna go przerastać, a zmutowane owce rozpętają prawdziwy horror.

Nagrody i festiwale: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver 2007 – nagroda dla najlepszego dokumentu kanadyjskiego, Festiwal Sundance 2007 – nominacja do nagrody Grand Prix, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie 2007 - nominacja do nagrody głównej (Jorisa Ivensa), Festiwal Filmów Dokumentalnych Planete Doc Review 2008 – Nagroda Millennium Awards and nominations: Vancouver International Film Festival 2007 – Best Canadian Documentary; Sundance Film Festival 2008 – Grand Prix nomination; IDFA 2007 – Joris Ivens Award nomination, Planete Doc Review Film Festival 2008-Millennium Award.

Roderick Gordon i Brian Williams, autorzy bestsellerowej powieści „Tunele”, podpisali wart milion dolarów kontrakt dotyczący adaptacji filmowej swojego dzieła. Książka o podziemnych przygodach czternastoletniego Willa Burrowsa, okrzykniętego przez Barry’ego Cunninghama następcą Harry’ego Pottera ukazała się w Polsce 30 maja. Wydało ją Wydawnictwo Wilga. Realizacją filmu pod roboczym tytułem "Tunele" zajmie się amerykańska wytwórnia Relativity Media, która w swoim dorobku ma produkcje takie jak "American Gangster" z udziałem Denzela Washingtona czy nową wersję "3.10 do Jumy", w której wystąpił Russell Crowe.

Rozgrywający się w listopadzie 1999 roku (prawdziwe morderstwo miało miejsce w sierpniu 2000) "Alpha Dog" opowiada historię Johnny'ego Truelove'a, młodego dilera z Claremont w Kalifornii. W wieku 19 lat chłopak ma już posiadłość i samochody. Grono lojalnych przyjaciół nie odstepuje go na krok. Pośród nich są Frankie Ballenbacher - jego prawa ręka i Elvis Schmidt, który by spłacić swe długi u kumpla pełni w jego willi rolę gospodyni domowej i jest przez to obiektem ciągłych kpin kolegów, którzy uważają go za frajera.

Kolejny po „Labiryncie Fauna“ i „Sierocińcu“ fenomen hiszpańskiego kina grozy. Uznany za najbardziej nowatorski horror tej dekady i absolutny przełom w historii gatunku. Na uwagę zasługuje również fakt, że do tej pory żaden film nie doczekał się amerykańskiego remake’u w tak błyskawicznym tempie. W dobie telewizji na żywo cóż może być bardziej przerażającego od… horroru na żywo? Uciekaj… Kryj się… Walcz o przetrwanie… Ale nigdy nie przestawaj nagrywać!

Nagrodzony na festiwalach w Wenecji i Toronto thriller, porównywany do „Miasta Boga” Fernando Meirellesa. Tytułowa Zona to wyjątkowo ekskluzywne, zamknięte, oddzielone od reszty miasta drutem kolczastym osiedle w Mexico City. Pewnego dnia trzech wyrostków, mieszkających w pobliskich slumsach postanawia obrabować jeden z domów. Tytułowa Zona to wyjątkowo ekskluzywne, zamknięte, oddzielone od reszty miasta drutem kolczastym osiedle w Mexico City.

Pierwsza polska komedia muzyczno-taneczna. Filmową Hanię, początkującą dziennikarkę, zagra, robiąca karierę w USA, polska aktorka Iza Miko. W roli Wojtka, chłopaka, którego największą życiową pasją jest taniec, zobaczymy Mateusza Damięckiego. Ponadto obsadę filmu zasilą czołowe gwiazdy polskiego kina. Na ekranie zobaczymy m.in.: Katarzynę Figurę, Katarzynę Herman, Rafała Królikowskiego i Krzysztofa Globisza. Grupę taneczną, utworzoną na potrzeby produkcji, stanowią najlepsi z najlepszych.

„Kosmiczna przygoda” to pierwszy film animowany zrealizowany w całości w technologii 3D do obejrzenia w każdym kinie. Rozrywka dla całej rodziny w polskiej wersji językowej z udziałem gwiazd polskiego kina i telewizji. Reżyserem filmu jest twórca hitów kina cyfrowego takich jak „Dzikie Safari”, „Obcy. Kosmiczna inwazja”. Musicie to zobaczyć!!!

Rosyjska superprodukcja z polskim akcentem - Michałem Żebrowskim w roli głównej. Zrealizowana z epickim rozmachem opowieść o czasach polskiej inwazji na Moskwę i trudnej miłości… Historia bezwzględnego polskiego oficera, który chciał zostać władcą jednego z najpotężniejszych państw Europy. Jego miłość do rosyjskiej księżniczki mogła odmienić losy świata. Film o wielomilionowym budżecie, wyprodukowany przez nagrodzonego Oscarem® Nikitę Michałkowa („Spaleni słońcem”).

Kino mocnych wrażeń w klimacie filmów „Szósty zmysł” i „Oko”. W rolach głównych najbardziej pożądane gwiazdy młodego pokolenia Hollywood. Przerażający thriller, którego zakończenie kompletnie Was zaskoczy. Są zjawiska, które świat medycyny wolałby przemilczeć… Co roku w USA przeprowadza się 21 milionów operacji chirurgicznych pod narkozą. Mało kto wie, że jeden na 700 pacjentów budzi się podczas operacji, nieprawidłowo reagując na znieczulenie.

27 czerwca odbędzie się premiera wydania DVD filmu "Bitwa o Irak". W tym samym czasie kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy uczestniczyła w misjach zagranicznych. Ale na czołówkach gazet znajdą się tylko w dwóch przypadkach: gdy zginą lub gdy w niejasnych okolicznościach zginą ci, których mieli bronić. Dlaczego są w Iraku? Dlaczego są w Afganistanie? Kto i z jakich powodów ich tam posłał?

NAGRODY MIESIĘCZNIKA „KINO” I NAGRODA PUBLICZNOŚCI WARSZAWSKIEJ EDYCJI 9. FFLA PRZYZNANE!Widzowie 9. edycji festiwalu w głosowaniu internetowym za najlepszy film w konkursie Nowe Kino Ameryki Łacińskiej wybrali: ZABRANIA SIĘ ZABRANIAĆ (Proibido proibir) reż. Jorge Durán (Brazylia). Na kolejnych miejscach, ocenionych równie wysoko znalazły się filmy:

Martyrs (reż. Pascal Laugier), okrzyknięty na targach MFF w Cannes najlepszym horrorem, a zarazem jednym z najbardziej brutalnych filmów ostatnich lat trafi na ekrany polskich kin jesienią. Film wprowadzi do kin SPI International Polska. We Francji film (decyzją francuskiej Komisji Kwalifikacyjnej, SRF) będzie dozwolony od lat 18-tu . Komisja uznała, że poziom przemocy w filmie jest nie do zniesienia nawet dla tak liberalnego widza, jak francuski. Twórcy „Martyrs” wnieśli apelację.

Film wejdzie na ekrany amerykanskich kin 12 grudnia 2008 (u nas zimą 2008/2009), ale już teraz w USA "zmierzchomania" rozpętała się na dobre. Cykl powieści Stephanie Meyer okupujący ponad 30 tygodni pierwsze miejsca literackich bestsellerów New York Timesa został dotąd sprzedany w ilości około 6 milionów egzemplarzy i stał się prawdziwym fenomenem kulturowym. Zwiastun teaserowy filmu ścigał się na MySpace z rekordowymi wynikami oglądalności zwiastuna ostatniego INDIANY JONESA.

We wrześniu 1971 roku doszło w Londynie do brawurowej kradzieży w banku przy Baker Street. Złodzieje wydrążyli pod ziemią tunel do skarbca i ukradli ze skrytek depozytowych gotówkę i biżuterię wartości wielu milionów funtów. Nigdy nie znaleziono winnych i nie odzyskano skradzionych dóbr. Kradzież stulecia trafiła na pierwsze strony gazet, ale po paru dniach zapadła cisza, będąca wynikiem dekretu, ograniczającego swobodę wypowiedzi. Film rozwiewa tajemnicę, jaką owiana była ta historia.

Po szalonym sukcesie poprzednich filmów Tylera Perry’ego: „Z pamiętnika wściekłej żony”, „Moja wielka wściekła rodzina” oraz „Daddy’s Little Girls”, ten scenarzysta, reżyser, producent i aktor powraca na ekrany swoim czwartym filmem „Małżeństwa i ich przekleństwa”. Podobnie jak poprzednie filmy, ten również jest adaptacją święcącej tryumfy sztuki teatralnej Perry’ego, pod tym samym tytułem. Jest to przezabawna, ale i podnosząca na duchu opowieść o czterech parach spędzających razem urlop, podczas którego ujawniają się ich problemy małżeńskie.

Nagrodzona Złotą Palmą na tegorocznym MFF w Cannes „Klasa” („Entre Les Murs”, reż. Laurent Cantet) trafi na ekrany polskich kin dzięki SPInce. Jury MFF w Cannes tak uzasadniło swoją decyzję: „’Klasa’ to film niezwykle spójny, perfekcyjnie zrealizowany na wszystkich poziomach. Gra aktorska jest wyjątkowa, scenariusz - niezwykły, tematyka – ponadczasowa.