
13 października o godz. 21.00 plac Wszystkich Świętych zamieni się w wielką scenę multimedialnego widowiska realizowanego osobiście przez jednego z najbardziej znanych europejskich reżyserów - Petera Greenawaya. Na spektakl zaprasza Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przed rokiem reżyser wystąpił na festiwalu Heineken Open'er Festivalu w Gdyni, gdzie zaprezentował swój specjalny projekt audiowizualny "The Tulse Luper VJ Tour".

Dzięki wielomiesięcznym staraniom, światowej sławy brytyjski reżyser PETER GREENAWAY zrealizował swój najnowszy film „NIGHTWATCHING” w Polsce. Realizacja „NIGHTWATCHING” określana jest często jako jedna z trzech najbardziej prestiżowych koprodukcji po roku 1989. Jest to bowiem pierwszy film powstający w Polsce, w ramach zunifikowanego, europejskiego systemu produkcji filmowej, którego integralną częścią jest od maja tego roku Polski Instytut Sztuki Filmowej.

265 310 osób obejrzało w weekend otwarcia film Andrzeja Wajdy zatytułowany "Katyń". Wraz z pokazami przedpremierowymi dało to 269 091 osób. To najlepsze otwarcie polskiego filmu w tym roku i trzecie pośród wszystkich tytułów wchodzących do naszych kin. Film Wajdy wszedł do naszych kin na 189 kopiach co dało mu średnią na kopie sięgającą 1400 osób. Wpływy finansowe "Katynia" z pierwszego weekendu sięgnęły 3.941.542,50 PLN brutto.

Ponad 62 filmów (z lat 1913 – 2007) złoży się na program filmowy I – szego Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Warszawą” (9 – 18 listopada, Kinoteka, Warszawa). Filmy będą prezentowane w sekcjach: Kino nieme, Perły kina rosyjskiego, Retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego, Złote dokumenty, Kino XXI – go wieku, Filmy dla dzieci i młodzieży (wersje aktorskie oraz animowane). Widzowie Festiwalu obejrzą filmy w oryginalnej wersji językowej – z polskimi napisami.

W Konkursie Głównym XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę Złote Lwy zdobył film „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego, zrealizowany przy udziale CANAL+. Film wyróżniono też nagrodą za zdjęcia dla Adama Bajerskiego oraz nagrodą organizatorów festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą za „wyjątkowy charakter i konsekwencję artystyczną” - dzięki tej nagrodzie film weźmie udział w kilkunastu międzynarodowych festiwalach.

Miło nam poinformować Państwa, że film "Wino truskawkowe" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego oparty na książce "Opowieści galicyjskie" Andrzeja Stasiuka spotkał się wczoraj w Gdyni z ciepłym przyjęciem publiczności i krytyków.
"Piękne, nastrojowe kino"
Marek Sadowski, "Rzeczpospolita"

Znamy obsadę najciekawiej zapowiadającej się komedii romantycznej przyszłego roku. Obok Magdaleny Różyczki i Marcina Dobrocińskiego w „Rozmowach Nocą” występują również Weronika Książkiewicz, Roma Gąsiorowska, Hanna Śleszyńska, Joanna Żółkowska, Sambor Czarnota i Michał Piela. Film zobaczymy na dużym ekranie 15 lutego 2008 roku. "Rozmowy nocą" to komedia romantyczna łącząca w sobie urzekającą i przejmującą historię w stylu Kiedy Harry poznał Sally" z szaleństwem, humorem i bajkowością filmu "To właśnie miłość".

18 września padł pierwszy klaps na planie filmu fabularnego pod tytułem "Jak żyć?". Będzie to "egzystencjalna" komedia obyczajowa Szymona Jakubowskiego (scenariusz i reżyseria), ubiegłorocznego Stypendysty Twórczego Miasta Krakowa. Zdjęcia będą realizowane w Krakowie i okolicach. W rolach głównych wystąpią Anna Cieślak, Krzysztof Ogłoza, Andrzej Grabowski, Eryk Lubos, Krzysztof Globisz, Mieczysław Grąbka i Andrzej Franczyk.

20 września w nowootwartym Multikinie w Złotych Tarasach po czerwonym dywanie przemaszerowało prawie siedmiuset dziennikarzy oraz fanów – wszyscy śpieszyli na uroczystą polską prapremierę światowego hitu, filmu High School Musical 2.

Właśnie zakończyły się zdjęcia do najbardziej spektakularnej sceny filmu „Lejdis” autorstwa teamu Konecki-Saramonowicz („Pół serio”, „Ciało”, „Testosteron”). Na jeden dzień podwarszawski las w Powsinie zamienił się w gigantyczne pole bitwy starożytnych Rzymian z Trakami. To tu przez sam środek walczących przedzierała się Korba (Anna Dereszowska) w poszukiwaniu Tomka (Rafał Królikowski), ekscentrycznego milionera, miłośnika starożytnej historii, którego pasją jest odtwarzanie prawdziwych bitew.

Wczoraj w nocy zakończyły się zdjęcia do nowej komedii romantycznej według pomysłu Ilony Łepkowskiej i Erwina Wencla „JESZCZE RAZ". Zdjęcia trwały 31 dni, z czego ponad 80% zrealizowano w najpiękniejszych polskich plenerach. Hel, Zakopane, Morskie Oko, Czerwone Wierchy, zamek w Niedzicy – to tylko niektóre z nich. Producenci filmu, Monolith Films i Jawa Media, wykorzystali najnowocześniejsze techniki do jego realizacji.

Tej jesieni do polskich kin zawitają jedne z najbardziej kultowych i najodważniejszych żółwi na świecie. Po raz pierwszy na dużym ekranie, zobaczymy przygody Leonardo, Rafaela, Donatella i Michaelangela, czterech wojowniczych żółwi Ninja, zrealizowane w najnowszej technice CGI. Ich wielbiciele mogą się spodziewać sporej dawki akcji i najnowocześniejszych efektów specjalnych, poczucia humoru jak w „Shreku” i „Epoce lodowcowej”, a przede wszystkim świetnego polskiego dubbing oraz wielu innych „smaczków”...

Po zrealizowaniu scen m. in. w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, jego najbliższym otoczeniu oraz na terenie „Arcelor” Huta Warszawa Sp. z o.o., ekipa filmowa przeniosła się do atelier. W najbliższych dniach twórcy odwiedzą liczne miejsca związane z działalnością księdza Jerzego Popiełuszki rozrzucone po całej Polsce.

Najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej "Pora umierać" zostanie pokazany 12 i 13 września na 32 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Film znajduje się w sekcji Visions. Jest to autorskie kino duetu Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart z olśniewającą kreacją Danuty Szaflarskiej. "Pora umierać" to historia pełnej życia i poczucia humoru starszej pani.

Vanilla i Chocola to urocze, dziesięcioletnie czarownice. Wychowały się w Świecie Magii - niezwykłej krainie, gdzie miotły służą do latania, przedmioty same odkładają się na miejsce, a cukierki mają niezwykłe właściwości. W chwili, gdy spotykamy je po raz pierwszy, obie małe bohaterki stają właśnie do walki o tron.

Rodzinna komedia katastroficzna z życia polskiej „wyższej klasy średniej”. Pierwsza Komunia wnuka Henryka ma rozmach wesela, jednak staranny plan przyjęcia przepada wskutek poczynań pedantycznego szwagra, depresyjnej synowej i uzdolnionych pirotechnicznie dzieci. Na jaw wychodzą ponure sekrety, pokoje willi stają się polem bitwy a wierne dotąd przedmioty odmawiają posłuszeństwa. Miary nieszczęścia dopełnia wizyta katechetki, zemsta sąsiada oraz złośliwość kosiarki do trawy…

16 LISTOPADA W KINACH! filmowa adaptacja jednej z najlepszych powieści GABRIELA GARCII MARQUEZA! MILOSC W CZASACH ZARAZY polska premiera kinowa (równocześnie ze światową): 16 listopada 2007 reżyseria: MIKE NEWELL obsada: Javier Bardem, Giovanna Mezzogiorno, Benjamin Bratt, Salvatore Basile, Catalina Sandino Moreno. Ekranizacja słynnej powieści laureata literackiej Nagrody Nobla, Gabriela Garcii Marqueza, w reżyserii znanego brytyjskiego reżysera MIKE NEWELLA ("Cztery wesela i pogrzeb", "Donnie Brasco", "Harry Potter i Czara Ognia")

„Takiej obsady już dawno nie zgromadzono w żadnym filmie: 21 nagród na najważniejszych festiwalach świata”; „Wspaniały film: fenomenalne aktorstwo, przepiękne zdjęcia i hipnotyczna, zasługująca na Oskara ścieżka dźwiękowa” - to pierwsze recenzje dziennikarzy z FOX.TV. Film twórców przeboju „Godziny” z gwiazdorską obsadą i muzyką Jana A.P. Kaczmarka już w listopadzie w polskich kinach.

Najnowszy dzieło Giuseppe Tornatore z muzyką Ennio Morricone. Do tej pory film otrzymał między innymi pięć najważniejszych nagród Włoskiej Akademii Filmowej (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza główna rola kobieca, najlepsze zdjęcia i najlepsza muzyka) oraz Nagrodę za Najlepszą Reżyserię na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Nowy obraz mistrza kina CARLOSA SAURY, magiczna opowieść o Hiszpanii, w której przeplatają się nastroje i emocje, muzyka i taniec. Dla fanów Carlosa Saury, którym podobało się Flamenco z 1995 roku, Iberia to pozycja obowiązkowa, która pod wieloma względami przypomina ów mistrzowski panoramiczny portret gatunku muzyki, który jest sercem hiszpańskiej kultury.