Film

Z przyjemnością informujemy, że najnowszy film twórcy „Hellboy’a” Guillermo Del Toro, zdobywca Złotej Żaby podczas ostatniego Camerimage, otrzymał aż sześć nominacji do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. „Labirynt Fauna” powalczy o Oscara w następujących kategoriach: Najlepszy Film Nie anglojęzyczny, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Charakteryzacja, Muzyka oraz Najlepszy Scenariusz Oryginalny.
Madeinusa podczas pierwszych 16 dni zgromadziła w Warszawie ponad 5666 widzów pomimo ograniczonej dystrybucji na dwóch kopiach. Następny tydzień to ostatnia szansa na obejrzenie filmu w stolicy. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji go zobaczyć, zapraszamy! Pierwszy od 35 lat peruwiański film na polskich ekranach zainteresował nie tylko kinomanów, lecz także osoby zainteresowane odległymi zakątkami naszej planety.
Nie od dziś wiadomo, że Anthony Minghella – twórca takich filmów, jak „Wzgórze nadziei” czy „Angielski pacjent”, przywiązuje ogromną wagę do muzyki. Dźwięk w jego filmach nie tylko towarzyszy obrazowi, ale uzupełnia go, tworzy z nim jedną całość. Często muzyka inspiruje reżysera, który słucha jej już podczas pisania scenariusza. Było to widać szczególnie w przypadku „Utalentowanego pana Ripleya”. Muzyka pełniła tu kluczową rolę, a płyta ze ścieżką dźwiękową biła rekordy popularności.
W ubiegłotygodniowym, piętnastym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wziął czynny udział Stanisław Tym vel Ryszard Ochódzki. Reżyser, scenarzysta i odtwórca głównej roli w filmie „Ryś”. W studiu telewizyjnej Dwójki przekazał na aukcję prawdziwy i niezwykle zagadkowy rekwizyt z wchodzącego na ekrany już 9 lutego filmu. Prezent Stanisława Tyma to witraż, na którym widnieją bohaterowie filmu oraz tajemniczy napis:
Peter Webber będzie gościem na polskiej premierze swojego najnowszego filmu Hannibal. Po drugiej stronie maski. Polska premiera filmu odbędzie się 19 lutego w Warszawie. Peter Webber jest reżyserem osławionej Dziewczyny z perłą z udziałem Colina Firtha i Scarlett Johansson, która okazała się olbrzymim sukcesem zdobywając 3 nominację do Oscara, 2 nominacje do Złotego Globu i 10 nominacji do nagród BAFTA.
Reżyser głośnego „Nadzoru”, Wiesław Saniewski, który powrócił w wielkim stylu „Bezmiarem sprawiedliwości” (film znajdzie się w polskich kinach 9. marca 2007 roku), znakomicie przyjętym przez krytyków na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, przygotowuje wysokobudżetową, międzynarodową koprodukcję, zatytułowaną „Sąd ostateczny”.
Wielka cisza, obraz wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego dokumentu 2006 roku, trafi na ekrany polskich kin 2 lutego 2007 roku. Uroczysta premiera planowana jest 29 stycznia. To pierwszy w historii film opowiadający o życiu wewnątrz zakonu kartuzów w Alpach Francuskich. Surowy dokument w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Reżyser Philip Gröning otrzymał pozwolenie na realizację filmu po dziewiętnastu latach starań.
Zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na 56. Festiwalu Filmowym w Berlinie. Szokujący film Michaela Winterbottoma („Aleja snajperów”, „In This World”), ujawniający prawdę o okrytym złą sławą więzieniu w bazie wojskowej w Guantanamo. Warto zobaczyć to, czego nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, a z czym mogliśmy mieć więcej wspólnego niż nam się wydaje...
Jeden z najlepszych i najpopularniejszych polskich plakacistów – Andrzej Pągowski, zdobywca dziesiątek nagród, autor plakatów teatralnych, filmowych, okładek książkowych, płytowych, scenografii i kampanii reklamowych, ponownie projektuje plakat dla Stanisława Tyma. To Pągowski bowiem był autorem sławnego i wymownego afiszu do „Misia” Stanisława Barei. Artysta tak wspomina tamtą pracę: „Miś” powstawał w czasach, kiedy kretynizmów w naszym kraju było co niemiara. Byli jednak tacy, którzy uważali, że to, co się dzieje, jest normalne.
Prezes KS Tęcza Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym), omyłkowo ścigany przez szefa mafii Kredę (Marek Kondrat), musi mu oddać dwa miliony euro. Niezawodna Maria Wafel (Zofia Merle) radzi, aby zdobył pieniądze, sprzedając ziemię na Suwalszczyźnie księdzu Pudrowi (Krzysztof Globisz). Jednak znacznie łatwiejszym sposobem pozyskania tej sumy okazuje się szwindel bankowy, który Ochódzki organizuje do spółki z prezesem banku – Koziczkiem (Janusz Rewiński). Uciekając z forsą, niespodziewanie spotyka żonę Molibdena i ląduje w jej małżeńskim łóżku.
Na krótko przed walentynkami - 26 stycznia, w polskich kinach pojawi się najnowszy film niezwykle cenionego brytyjskiego reżysera Anthony’ego Minghelli – „Rozstania i powroty”. To film o miłości w pogmatwanym świecie dzisiejszego Londynu. W głównej roli wystąpi Jude Law i będzie to, po „Utalentowanym panu Ripleyu” i „Wzgórzu nadziei”, ich trzeci wspólny film.
Krótkometrażowy film Artura Wyrzykowskiego pt. "Wszystko" jest pierwszym polskim filmem finansowanym przez kilkadziesiąt, a może ikilkaset osób. Młody reżyser nie mając pieniędzy na film postanowił zebrać je od wielu ludzi i w tym celu założył stronę internetową www.wszystko.net , na ktorej znaleźć można wszystkie szczegóły dotyczące projektu, a także obecny stan konta.
W weekend otwarcia „Pachnidło” obejrzało ponad 100 tys. widzów. To jeden z najlepszych wyników ostatnich miesięcy w polskich kinach. „Pachnidło” osiągając wynik 1589 osób na kopię pokonało wyniki otwarcia m.in. filmy „Apocalypto”, Mela Gibsona, „Piła III”, „Eragon”, „Wpuszczony w kanał”, „Sezon na misia” czy „Diabeł ubiera się u Prady”. Film „Pachnidło” był bezapelacyjnie najchętniej oglądanym filmem minionego weekendu.
Zdjęcia do spotu reklamowego komedii „Testosteron” – w której grają gwiazdy polskiego kina Piotr Adamczyk, Borys Szyc i Maciej Stuhr – zakończyły się w poniedziałek, 15 stycznia, w warszawskiej szkole tańca Eguarolla. Miejsce to znane jest Polakom jako sala prób dla uczestników programu „Taniec z gwiazdami”. Spot reklamowy „Testosteronu” – którego reżyserem jest Tomasz Konecki - jest dowcipnym pastiszem słynnego TVN-owskiego programu.
We wtorek, 9 stycznia w warszawskim Teatrze Polskim po raz 14. wręczono "Paszporty Polityki". W kategorii Film nagrodę otrzymał Sławomir Fabicki za głośny debiut pełnometrażowy pt. "Z odzysku". Według redakcji "Polityki" film "Z odzysku" zasłużył na tę nagrodę, bo pokazuje moralne wybory młodego Polaka dorastającego we współczesnej rzeczywistości. Sławomira Fabickiego nagrodzono też za wielką wrażliwość artystyczną i społeczną.
"Miłość. Nie przeszkadzać!" to przebojowa komedia romantyczna, która bawi i wzrusza jak "Pretty Woman", rozgrywa się w świecie glamour jak w "Diabeł ubiera się u Prady" i pozwala poczuć zapach luksusu "Śniadania u Tiffany'ego". W tym wszystkim mnóstwo miłości i humoru...i Audrey Tautou, jakiej nikt się nie spodziewa! Czy Amelia może stać się symbolem seksu? Zobaczcie sami!
W programie replika festiwalu Euroshorts 2006 z wyborem najciekawszych obrazów fabularnych, dokumentalnych i animowanych zakwalifikowanych do konkursu, najlepsze polskie filmy reklamowe oraz osławiony Amerykański Film Reklamowy 2006, który dorocznie włączany jest do kolekcji MOMA w Nowym Jorku. Konkurs filmów reklamowych Euroshorts istnieje od 1995 roku. Wyróżnienia zdobyły w nim wszystkie znaczące polskie filmy reklamowe ostatnich lat. Konkurs jest ogłaszany na początku roku, prace można zgłaszać do 30 września.
Wielka cisza, obraz wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego dokumentu 2006 roku, trafi na ekrany polskich kin 2 lutego 2007 roku. To pierwszy w historii film opowiadający o życiu wewnątrz zakonu kartuzów w Alpach Francuskich. Surowy dokument w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Reżyser Philip Gröning otrzymał pozwolenie na realizację filmu po dziewiętnastu latach starań. Zakon kartuzów jest bractwem o jednej z najbardziej ścisłych reguł w kościele rzymskokatolickim - ukryci przed ludzkim wzrokiem mnisi wiodą życie według starych reguł i rytuałów.
Kolejna organizacja zrzeszająca amerykańskich krytyków filmowych przyznała swoje wyróżnienia. Narodowe Stowarzyszenie Krytyków Filmowych za najlepszą produkcję 2006 roku uznało "Labirynt Fauna" w reżyserii Guillermo del Toro. Te wyróżnienia przyznano już po raz 41. W bezpośredniej rywalizacji meksykańsko-hiszpański film pokonał m.in. "Listy z Iwo Jimy" Clinta Eastwooda, produkcję amerykańską ale w całości nakręconą po japońsku.
W kinach, w których wyświetlano "Piłę III", był to zdecydowanie najpopularniejszy film. Na jedną kopię przypadło 1275 widzów (film pokazywany na 58 kopiach). Pierwsza część przygód Jigsawa przyciagnęła do kin w weekend otwarcia zaledwie 19 449, druga już 38 257, a trzecia aż 73 973. Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym każda kolejna część PIŁY podwaja wyniki części poprzedniej.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności