
Pełna rozmachu produkcja braci Coen w reżyserii Johna Turturro ("Barton Fink"). Historia mężczyzny, który z niewinnego dobrodusznego męża, zmienia się w gwałtownego i namiętnego kochanka. Brawurowe love story z doborową obsadą, wspaniałą scenografią i muzyką utrzymane w konwencji "Chicago" i "Moulin Rouge".

Nie tylko życie i kariera artystów były uzależnione od polityki i służb bezpieczeństwa. Enerdowska policja polityczna Stasi była wszechobecna i przerażająco profesjonalna, niszczyła nie tylko swoich wrogów, zastraszyła skutecznie większą część społeczeństwa, które by osiągnąć swoje małe marzenia w socjalistycznym raju musiało iść na moralnie wątpliwe kompromisy… Interakcje ludzkie były zdominowane przez tajemnice, kłamstwa i strach. „Życie na podsłuchu” świetnie oddaje tę atmosferę.

Mimo ze cywilizacja Majow upadla kilkaset lat temu ich kalendarz konczy się dopiero na roku 2012. Wtedy to, zgodnie z przepowiednia, ziemie spustoszy seria poteznych trzesien i 22 grudnia nastapi koniec swiata. Majowie, nazywani Grekami Nowej Ery, byli wysoko rozwinietym spoleczenstwem, stworzyli wlasny kalendarz, alfabet, kunsztowna sztuke, rozwineli nauki matematyczne, astronomie, architekture. Jednoczesnie byli przekonani ze po okresie wzrostu nieuchronnie nastapi okres upadku. Z niesamowita dokladnoscia okreslili okres prosperity na 400-500 lat, po ktorych nastapi rozpad i destrukcja.

Film „Patrol” (od 1 grudnia w kinach) opowiada o życiu i niebezpiecznej pracy ratowników amerykańskiej Straży Przybrzeżnej. Jeden z odtwórców głównych ról – Ashton Kutcher („Zupełnie jak miłość”) przyznawał, że w filmie są może trzy sceny, w których nie jest cały mokry. I faktycznie, akcja filmu toczy się przede wszystkim w wodzie.

Nowy ekranowy rok zainauguruje kolejna produkcja (na ogół) nieomylnego twórcy przebojów kinowych Jerry’ego Bruckheimera - film „Déjà vu” z Denzelem Washingtonem i Jimem Caviezelem w rolach głównych. Obraz zadebiutował w miniony weekend w USA i od razu trafił na trzecie miejsce box-office’u z wpływami, bagatela, prawie 29 milionów dolarów.

Na planie zdjęciowym w Soho widziano Jude’a Law i Norah Jones w sytuacjach intymnych. A konkretnie, para całowała się około 150 razy w ciągu trzech dni. Przyczyną tego wybuchu namiętności był film “My Blueberry Nights,” pierwsze anglojęzyczne dzieło Wong Kar-wai’a, niezależnego reżysera z Hong Kongu, którego twórczość stała się symbolem kosmopolitycznego szyku.

Najnowszy film Toma Tykwera, adaptacja bestsellerowej powieści Patricka Süskinda przebojem zdobywa ekrany w całej Europie. Miło nam poinformować, że także w Polsce Pachnidło doczekało się już pierwszego głosu w prasie. Poniżej załączamy fragmenty artykułu Tadeusza Sobolewskiego, zamieszczonego w miesięczniku „Kino”.

Doskonała wiadomość dla fanów Roberta Rodrigeza i Quentina Tarantino, którzy już od ponad półtora roku z niecierpliwością czekają na wspólne przedsięwzięcie obu reżyserów! Oficjalna jest już informacja, iż zamiast jednego filmu zatytułowanego „Grind House” otrzymamy dwie pełnometrażowe produkcje: „Planet Terror” (reż. R. Rodriguez) i „Death Proof” (reż. Q. Tarantino).

DO LAURÓW ZEBRANYCH PRZEZ FILM „Życie na Podsłuchu” (Das Leben der Anderen) DOŁĄCZYŁY KOLEJNE CZŁONKOWIE EUROPEJSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ UHONOROWALI FILM TRZEMA NAGRODAMI W TYM NAJWAŻNIEJSZĄ UZNALI FILM „Zycie na Podsłuchu” NAJLESZYM FILMEM EUROPEJSKIM

Spośród wszystkich dokonań szwedzkiego reżysera wybrano 10 najbardziej aktualnych tytułów. Tam, gdzie rosną poziomki, Szepty i krzyki, Milczenie, Źródło, Goście Wieczerzy Pańskiej, Sceny z życia małżeńskiego, Persona, Jak w zwierciadle, Siódma pieczęć, Jesienna sonata – to te pozycje w filmografii Bergmana, które pochylają się nad kondycją człowieka we współczesnym świecie i które cały czas prowokują i dają do myślenia.

HANNIBAL. PO DRUGIEJ STRONIE MASKI, film Petera Webera, reżysera głośnej „Dziewczyny z perłą”, powstał w oparciu o książkę Thomasa Harrisa pod orygialnym tytułem „Hannibal Rising”. Książka ukaże się w Polsce w styczniu nakładem wydawnictwa Amber. Thomas Harris jest również autorem scenariusza do filmu Petera Webera.

Kevin Costner to jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych hollywoodzkich gwiazdorów. Na koncie ma Oscary, Złoty Glob, nagrody MTV oraz niezliczone nominacje do najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Do historii kina przeszły jego kreacje w tak ważnych produkcjach, jak „Tańczący z wilkami”, „JFK” czy „Doskonały świat”. Nie stroni także od ról w filmach komercyjnych, jak „Bodyguard” czy „Robin Hood: Książę złodziei”.

Po sukcesie w amerykańskich kinach trzeci epizod kultowego już horroru podbija wschodnią część Europy. Wyniki boxoffice’u w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Słowenii i Rosji uplasowały się grubo powyżej oczekiwań dystrybutorów. W praktyce oznacza to, że w Europie Wschodniej „Piła 3” zarobiła już ponad milion dolarów amerykańskich. Przed nami weekend otwarcia na Ukrainie i 5 stycznia premiera „Piły 3” w Polsce!!!

Z przyjemnością informujemy, że najnowszy film Sławomira Fabickiego „Z odzysku” jest nie tylko polskim kandydatem do Oscara, ale również kandydatem do Złotego Globu, o czym zdecydowało Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Film twórcy „Męskiej sprawy” wraz z pozostałymi 55 tytułami (wśród nich „Apocalypto” Mela Gibsona oraz „Letters From Iwo Jima” Clinta Eastwooda) starać się będzie o nominację do Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

„Inland Empire” miał swoją premierę na ostatnim festiwalu w Wenecji, gdzie David Lynch odebrał nagrodę honorową za całokształt twórczości, po projekcji zaś otrzymał owacje na stojąco.
„Inland Empire” wzbudził na Lido wiele dyskusji, ale ogólne przyjęcie filmu należy ocenić bardzo pozytywnie. W recenzjach podkreśla się znaczący udział Polaków, jak również interesujący sposób ukazania w filmie miasta Łodzi.

Z przyjemnością informujemy, że Polski kandydat do Oscara, film „Z odzysku” Sławomira Fabickiego, został nagrodzony na zakończonym 26 listopada br. 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach w Grecji.

Los Angeles, 1933 rok. Miasto pełne pięknych palm i ludzi poszukujących wymarzonego szczęścia. Wśród nich młody i naiwny Arturo Bandini (Colin Farrell), który pragnie zostać słynnym pisarzem. Mieszka w hotelu w towarzystwie wiecznie pijanego Hellfricka (Donald Sutherland).

27 listopada w kinie „Pokój” w Białymstoku po raz pierwszy film kinowy zaprezentowany zostanie osobom niewidomym. By przybliżyć niewidzącym wrażenia kinowe, zostanie zastosowana wyjątkowa metoda audio deskrypcji. Pierwszym filmem w Polsce pokazywanym w kinie niewidomym będą „Statyści” Michała Kwiecińskiego. Opracowana w USA i rozpowszechniona na początku lat osiemdziesiątych unikalna metoda polega na odtwarzaniu niewidomym podczas projekcji dodatkowego komentarza.

Latem 1997 roku wiadomość o śmierci Księżnej Diany wstrząsa brytyjską opinią publiczną. Królowa Elżbieta II, którą tragiczna wieść zastaje w rezydencji na szkockiej prowincji, odgradza się od medialnej burzy grubymi murami zamku Balmoral. Tymczasem, w Londynie dla nowo wybranego premiera Tony’ego Blaira, nadchodzi moment próby. Tłumy składają hołd zmarłej księżnej i coraz głośniej domagają się reakcji dworu. Prasa zaczyna atakować rodzinę królewską. Królowa jednak milczy.

Przed realizacją własnego scenariusza „ŻYCIE NA PODSŁUCHU”( Das leben der Anderen), reżyser Florian Henckel von Donnersmarck (debiut pełnometrażowy) poświęcił blisko 4 lata wnikliwym badaniom danych o Stasi (Ministerium für Staatssicherheit).