
Alliance Francaise UG
Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki”
Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego - Francuskie Rendez-Vous
19 stycznia 2006.

W Hollywood powstaje scenariusz do drugiej części obrazu przygodowego "Skarb narodów". Pierwsza część z 2004 roku opowiadała o przygodach poszukiwacza skarbów Bena Gatesa, w postać którego wcielił się Nicolas Cage. Film zarobił w amerykańskich kinach niemal 173 miliony dolarów.

David Fincher wyreżyseruje thriller "Torso" oparty na powieści graficznej autorstwa Briana Michaela Bendisa i Marka Andrey-ko. "Torso" prezentuje prawdziwą, ale nieznaną historię agenta Departamentu Skarbu, Eliota Nessa, który zasłynął ścigając Ala Capone.

Amerykański reżyser Robert Altman ma otrzymać w tym roku honorowego Oscara za całokształt twórczości. Poinformowała o tym Akademia Filmowa w Los Angeles. Altman dostał w swojej karierze pięć nominacji do Oscara za reżyserię i dwie jako producent. Jednak drogocenna statuetka nigdy nie trafiła do jego rąk.

Kiefer Sutherland liczy na to, że plany adaptacji serialu "24 godziny" na potrzeby kina nie zakończą się na jednym filmie.Producenci pracują obecnie nad przeniesieniem popularnego serialu na ekran kinowy. Sutherland, który odtwarza postać głównego bohatera, agenta Jacka Bauera, ma w związku z tym przedsięwzięciem znacznie rozleglejsze plany.

działa pełna polska wersja strony internetowej filmu UNDERWORLD: EVOLUTION
www.underworld.com.pl , na której znajdują się między innymi: galeria zdjęć, zwiastun w polskiej wersji językowej, charakterystyki wszystkich głównych bohaterów filmu.

Clint Eastwood oraz studia DreamWorks i Warner Bros. mają poważne problemy z ustaleniem harmonogramu prac nad najnowszymi produkcjami reżysera. Clint Eastwood zamierza opowiedzieć o bitwie o Iwo Jima w 1945 w dwóch filmach, "Flags of Our Fathers" oraz "Red Sun, Black Sand", które stanowić będą dwie wersje tej samej historii.

Rachel McAdams, Gael Garcia Bernal, Michelle Williams oraz James McAvoy i Chiwetel Ejiofor zostali nominowani do nagrody dla najlepszej wschodzącej gwiazdy kina. McAdams, Bernal, Williams, McAvoy i Ejiofor zostali wybrani przez jury, w skład którego weszli m.in. Alan Parker i Cate Blanchett, z listy 25 kandydatów do nagrody.

National Society of Film Critics wybrało filmową biografię Trumana Capote najlepszym obrazem ubiegłego roku. Produkcja "Capote" to opowieść o słynnym pisarzu i jego pracy nad książką "Z zimną krwią", która przyniosła mu uznanie na całym świecie. Film koncentruje się na relacji pisarza z Perrym Smithem, jednym z zabójców rodziny z Kansas. Obraz pokonał m.in. "Historię przemocy" Davida Cronenberga i "2046" Wong Kar-Waia.

Specjalnym wydarzeniem stycznia w kinie Muranów będzie przegląd wybranych filmów Andrieja Konczałowskiego. Pretekstem do tej mini retrospektywy jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów rosyjskich jest przedstawienie „Król Lear”, które Konczałowski przygotowuje właśnie w Teatrze na Woli.

Jennifer Aniston postanowiła się wycofać z udziału w firmie producenckiej, którą założyła wraz z Bradem Pittem, gdyż przedsięwzięcie zrobiło się zbyt poważne. Pitt i Aniston założyli firmę Plan B wraz z producentem Bradem Greyem. Wśród przedsięwzięć podjętych przez studio znalazły się "Troja", "Charlie i fabryka czekolady", a także "Jesse James", w którym Pitt gra słynnego rewolwerowca.

Drugą odsłonę trylogii o walce pomiędzy wampirami i wilkołakami - "Underworld: Evolution" Polacy zobaczą na osiem godzin przed Amerykanami. "Underworld: Evolution" wejdzie do polskich kin 20 stycznia, tego samego dnia, co w USA, a także w Wielkiej Brytanii.

"M jak Miłość" to ulubiony serial Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Biuro Badania Opinii i Rynku Estymator. Na ten serial wskazało w badaniu 72 proc. ankietowanych. Drugi w rankingu jest "Klan" - 27 proc.
"M jak Miłość" jest najchętniej oglądanym serialem niezależnie od płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania respondentów.

Jon Stewart poprowadzi 5 marca 78. galę wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Stewart jest znany z prowadzenia programu satyrycznego "The Daily Show". Komik wcześniej prowadził podobne uroczystości, m.in. w 2001 i 2002 roku był gospodarzem gali wręczenia Grammy Awards.

Tom Cruise po raz siódmy zajął pierwsze miejsce w rankingu gwiazd gwarantujących największą oglądalność filmu. Przystojny gwiazdor już siedem razy gościł na szczycie listy aktorów i aktorek, którzy zapewnili producentom największe zyski, publikowanej co roku przez wydawnictwo Quigley, zaś w całej pierwszej dziesiątce jego nazwisko pojawiało się aż 18 razy.

Po sukcesie kasowym filmów "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra" oraz "Ocean's Twelve: Dogrywka" powstanie kolejna część przygód zwariowanej szajki złodziei. Realizację projektu zapowiedział producent dwóch poprzednich obrazów, Jerry Weintraub. Film powstanie dla wytwórni Warner Bros. Scenariuszem zajmują się Brian Koppelman i David Levien.

Wśród nominowanych do tegorocznych nagród stowarzyszenia krytyków filmowych z Chicago (Chicago Film Critics Association) w kategorii "najlepsze zdjęcia" znalazł się Janusz Kamiński.

Billy Crystal, aktor, komik, gospodarz kilku ceremonii rozdania Oscarów, nie poprowadzi przyszłorocznej uroczystości wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

W piątek, 6 stycznia, w TVP 1 odbędzie się emisja pierwszego z dwóch odcinków miniserialu pt. "Battlestar Galactica". Stuosiemdziesięciominutowy serial jest nową telewizyjną wersją cyklu, który powstał w 1978 roku. Jego akcja dzieje się w dalekiej przyszłości. Ludzie żyją w dwunastu koloniach we wszechświecie.

Zmarł Vincent Schiavelli, aktor charakterystyczny, znany z ról w "Locie nad kukułczym gniazdem" oraz "Uwierz w ducha".Posępny wygląd Vincenta Schiavelliego sprawiał, że aktor grywał najczęściej postaci ekscentrycznych dziwaków.