Film

Według badań serwisu metro.co.uk kobieta idealna powinna mieć włosy Penelope Cruz, oczy Liv Tyler, nos Sienny Miller i usta Scarlett Johansson. Większość zapyta, gdzie szukać takiej istoty? Są jednak tacy, dla których ważniejszą kwestią będzie, czy wystarczy im nici, by wszystko to razem pozszywać? Łatwo zgadnąć, do której kategorii zalicza się „Kolekcjoner” – nowe dziecko twórców cyklu „Piła”.
Russell Crowe powraca w trzymającym napięciu thrillerze inspirowanym klasykami gatunku takimi jak „Chinatown”. Były policjant Billy Taggart (Mark Wahlberg) otrzymuje zlecenie od samego burmistrza Nowego Jorku, wszechwładnego Nicholasa Hostetlera (Russell Crowe). Zadanie wydaje się być typową pracą prywatnego detektywa, polega na śledzeniu żony zleceniodawcy (nagrodzona Oscarem Catherine Zeta-Jones) w celu zdobycia dowodów jej niewierności.
Wyprodukowany przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich „Gwizdek” wygrał konkurs filmów krótkometrażowych najważniejszego festiwalu kina niezależnego na świecie - Sundance. Film Grzegorza Zaricznego zaskoczył i ujął amerykańskich jurorów.
1 marca na ekrany kin wejdzie „Weekend z królem”, nowy obraz twórcy „Notting Hill”. W filmie, obok nominowanego do Złotego Globu Billa Murraya, zobaczymy Olivię Williams, znaną z roli w „Szóstym zmyśle” i związków, jakie łączą aktorkę z parą sławnych Polaków. Przypomnijmy, że w 2010 roku wystąpiła w „Autorze widmo” Romana Polańskiego, a znacznie wcześniej była… dziewczyną ministra Sikorskiego.
Byliście wielbicielami przygów Olivii i Petera? Zachwycał was John Noble, grający Waltera Bishopa? Jeśli tak, pewnie ze smutkiem przyjęliście kwestię ostatecznego zakończenia serialu. Ale nawet te dobre trzeba kończyć, tym bardziej, że piąta seria była już tutaj wyciągana trochę na siłę.
Formuła „Seksu w Wielkim Mieście” wyczerpała się na dobre. Serial się skończył. Aktorki nie lubią się na tyle, że nawet wielomilionowe gaże nie są w stanie przekonać ich do kolejnego filmu kinowego. Ale sam wątek mógł jeszcze przynieść zyski. Stąd opowieść o młodziutkiej Carrie Bradshaw. Oto pierwszy spin – off kultowego serialu.
Już w najbliższą sobotę 26.01 w warszawskim kinie Muranów o godzinie 16.15 odbędzie się pierwszy przedpremierowy pokaz filmu „Wspaniała”, jednego z filmowych przebojów we Francji. To czarująca i radosna komedia romantyczna, rozgrywająca się w szalonym i kolorowym świecie lat 50., gdzie mistrzostwa świata w szybkim pisaniu na maszynie budzą większe emocje niż ceremonia rozdania Oscarów i wybory Miss Universe razem wzięte.
Prezentujemy zwiastun „7 dni w Hawanie”, filmowej podróży do królestwa rumu, cygar i ognistej salsy. Przygodę życia przeżyje tu sam Emir Kusturica, a debiutujący w roli reżysera Benicio Del Toro spróbuje swych sił po drugiej stronie kamery. Kubańska fiesta w polskich kinach rozpocznie się wioną tego roku. Film producentów nagrodzonego Oscarem dzieła Stevena Soderbergha „Traffic”, rozgrywający się w ciągu tygodnia w stolicy Kuby. Pełen energii, nowoczesny i eklektyczny portret miasta, widzianego oczami mieszkańców i zachwyconych przyjezdnych, których losy przewijają się w kilku barwnych epizodach.
27 grudnia ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Romana Polańskiego w koprodukcji francusko – polskiej. Ze strony polskiej koproducentem i dystrybutorem filmu jest Monolith Films. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. W filmie zagrają: Emmanuelle Seigner („Essential Killing”, „Motyl i Skafander”, „Niczego nieżałuję - Edith Piaf”, „Frantic”, „Gorzkie gody”, „Dziewiąte wrota”), oraz zdobywca trzech Cezarów - Mathieu Amalric („Quantum of Solace”, „Motyl i skafander”, „Monachium”).
Wysłaniem kart do głosowania przez PwC, wiodącą na świecie firmę audytorsko-doradczą, rozpoczęło się głosowanie na najlepszy film dokumentalny minionego roku. Warunki konkursu spełniły aż 52 filmy. Najlepszy Dokument to nowa kategoria w konkursie Polskich Nagród filmowych Orły, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej: „Witamy w naszym gronie znakomitych autorów filmów dokumentalnych i animowanych! Serdecznie dziękuję Kolegom, którzy przyjęli moją prośbę o wspólną pracę nad kryteriami, a bez których wprowadzenie tej nagrody do Orłów nie byłoby możliwe: Jackowi Bławutowi, Maciejowi Drygasowi, Andrzejowi Fidykowi i Pawłowi Łozińskiemu. Cieszę się, że Członkowie Polskiej Akademii Filmowej poparli zaproponowane inicjatywy. To była najwyższa pora, żeby film dokumentalny był nie tylko reprezentowany, ale i wybierany przez Akademię.”
Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości…
Za nami światowa premiera „Nieulotne”. Najnowszy obraz Jacka Borcucha, jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych za granicą polskich reżyserów młodego pokolenia, został w minioną niedzielę zaprezentowany w ramach prestiżowego Konkursu Międzynarodowego festiwalu Sundance. Jeszcze przed startem imprezy serwis Worldsmovies zaliczył polską produkcję do TOP 10 najciekawszych tytułów festiwalu, obok nowych produkcji Richarda Linklatera, Jane Campion, Park Chan-Wooka i Michaela Winterbottoma, a portal Parkrecord.com z Utah w swojej recenzji gratulował Borcuchowi kolejnego „wciągającego i głębokiego filmu”, który od pierwszych minut „zachwyca pięknymi ujęciami” i grą aktorów „których kocha kamera”. A co o swoim filmie mówi sam twórca?
Uznany za jeden z najlepszych filmów roku 2012 portugalski melodramat „Tabu” pojawi się w polskich kinach 1 marca 2013 roku. Tytuł ten przyznali mu krytycy filmowi związani z magazynem „Sight and Sound”. „Tabu” znalazło się na drugim miejscu w rankingu, a zatem w ścisłej czołówce zaledwie 10 najlepszych filmów ubiegłego roku.
W listopadzie 2005 roku wybuchła sprawa tajnych więzień CIA w Europie – jednym z krajów, gdzie miały znajdować się domniemane ośrodki, była Polska. Sprawa po dziś dzień nie została wyjaśniona, a zmowa milczenia trwa. Dzięki najnowszemu filmowi „Wróg numer jeden” Kathryn Bigelow (w kinach od 8 lutego) temat może powrócić. Jeden z filmowych epizodów odbywa się w tajnym więzieniu CIA w… Polsce.
Telewizyjny film dla każdego, kto szuka tylko w miarę przyzwoitej, ale dość schematycznej rozrywki. Gdyby całość trwała powyżej ustawowych (dla średniej jakości filmu) 90 minut, polecałabym raczej zrezygnować. Tak, proszę bardzo. Ale jeśli naprawdę nie macie nic lepszego do roboty.
W najbliższy weekend – sobota (19 stycznia) oraz niedziela (20 stycznia) – w warszawskim kinie Muranów będzie można zobaczyć filmy Gutek Film nominowane do w sumie 13 Oscarów. Nominowana aż w pięciu kategoriach (najlepszy film, najlepszy scenariusz i reżyseria, najlepsza aktorka, najlepszy film zagraniczny) „Miłość” Michaela Hanekego pokazana zostanie w sobotę o 17.30 i 22.00 oraz w niedzielę o 16.00. Jeden z najgłośniejszych filmów sezonu ma już na swoim koncie Złotą Palmą z Cannes, a także przyznany przed czterema dniami Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego.
Plakat Festiwalu Transatlantyk 2012 autorstwa Tomasza Opasińskiego (Rev Creative) zdobył koleją już nagrodę na międzynarodowym FILM FESTIVAL POSTER AWARDS 2012. Już drugi rok z rzędu Transatlantyk zdobywa nagrodę w tym prestiżowym konkursie.
Kanał HISTORY przygotował na luty 2013 roku następujące propozycje programowe.
Starożytni kosmici (seria 4)
Piątki od 8 lutego o 21.00

„Starożytni kosmici” opowiadają o najbardziej wiarygodnych dowodach obecności obcych na Ziemi w ciągu ostatnich 75 mln lat: od epoki dinozaurów, przez starożytny Egipt, po niebo nad pustynią na zachodzie współczesnych USA; od naskalnych rysunków dziwnych stworzeń, przez przypominającą asfalt substancję znalezioną w egipskiej piramidzie, wytworzoną ze szczątków niezidentyfikowanych stworzeń, po masowe obserwacje zagadkowych pojazdów latających w USA.
Twórca hitu „Notting Hill” przedstawia opartą na prawdziwych wydarzeniach fascynującą historię spotkania króla Jerzego VI i królowej Elżbiety, bohaterów „Jak zostać królem” z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem (Bill Murray). Jest rok 1939. Wielka Brytania stoi w obliczu agresji Niemiec. Król Jerzy VI wyrusza z oficjalną wizytą do USA, aby przekonać prezydenta Roosevelta do zaangażowania się w wojnę w Europie. Królewski weekend w letniej rezydencji prezydenta w Hyde Park jest pretekstem do serii zabawnych nieporozumień, kiedy amerykańska bezpośredniość spotyka się z dworską etykietą. W dodatku Roosevelt, goszcząc parę monarchów, zaczyna równocześnie ryzykowany romans ze swoją kuzynką (Laura Linney).
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego spotu promującego romantyczną komedię „Wesele w Sorrento”. To najnowszy film duńskiej reżyserki Susanne Bier („Bracia”, „Tuż po weselu”), laureatki Oscara za „W lepszym świecie”. „Wesele w Sorrento”, które do polskich kin trafi 1 lutego, światową premierę miało na festiwalu w Wenecji. Niespodziewany zwrot Bier w stronę kina lżejszego, ale cały czas mądrego, bardzo spodobał się publiczności, a także dziennikarzom, którzy chwalili tę bezpretensjonalną, zabawną i inteligentna komedię z Piercem Brosnanem w roli głównej.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności