
Już 22 czerwca na ekrany kin wejdzie film „Cosmopolis”. W swoim najnowszym dziele David Cronenberg przedstawia apokaliptyczną wizję przyszłości. Na ekranie m.in. Robert Pattinson i Juliette Binoche. Nowy Jork, biała limuzyna przemierzająca Manhattan, a w niej Eric Parker – 28-letni milioner, "złote dziecko" Wall Street i niekwestionowany król światowej finansjery . Przed Erikiem 24 najdziwniejsze godziny jego życia – czeka go podróż przez miasto ogarnięte chaosem. Wkrótce jednak elementy układanki złożą się w niepokojącą całość: ktoś czyha na jego życie.

Nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes „Miłość” Michaela Hanekego to jedno z największych arcydzieł współczesnego kina. Film opowiada o sile miłości, czułości i poświęceniu. „Miłość” trafi do polskich kin 2 listopada, tydzień po swojej światowej premierze. Nagrodzony po raz drugi najważniejszą nagrodą festiwalu w Cannes twórca m.in. „Pianistki” i „Białej wstążki” zaprosił do współpracy przy „Miłości” Dhariusa Khondji, wybitnego operatora, autora zdjęć do filmów Davida Finchera, Romana Polańskiego, Wong Kar-waia czy Woody'ego Allena.

8 czerwca na ekrany kin wejdzie „Koriolan”, reżyserski debiut Ralpha Fiennesa. Ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira to efekt połączonych sił scenarzysty „Gladiatora” i ekipy odpowiedzialnej za efekty specjalne w „Hurt Locker. W pułapce wojny”. „Koriolan” to historia krwawej zemsty generała Kajusa Marcjusza (Fiennes) na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie. Wygnany i upokorzony przyłącza się do armii Wolsków pod wodzą Aufidiusza (Gerard Butler), by wspólnie przypuścić spektakularny atak na miasto, które haniebnie zdradziło swojego obrońcę.

Naprawdę, bardzo trudno jest tego filmu nie lubić. Mało jest osób, które nie będą miały przyjemności z dobrze zmontowanej, doskonale zagranej opowieści, miejscami bardzo śmiesznej, świetnie napisanej i poprowadzonej. A ile wspomnień z czasów, kiedy czytaliśmy komiksy! Może i trudno jest się w dorosłym wieku przejąć samą opowieścią, ale delektować się filmem można bez trudu.

Czterdziestu trzech dni potrzebowała komedia „Nietykalni”, by zgromadzić w polskich kinach ponad 500 000 widzów, stając się jednym z największych tegorocznych przebojów! Film zadebiutował na drugim miejscu polskiego box office, ale kolejne trzy tygodnie spędził na jego szczycie notując bardzo niewielkie spadki widowni (w ostatni weekend tylko 2%). Na świecie liczba widzów „Nietykalnych” przekroczyła już 40 milionów!

Pakiet DVD z filmami 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, które – zdaniem jurorów oraz nowohoryzontowej publiczności – stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością właśnie trafił do sprzedaży. Tegoroczny box zawiera aż osiem filmów w reżyserii osobowości światowego kina artystycznego.

„Sin City: A Dame To Kill For” i „Machete Kills” – kontynuacje przebojów Roberta Rodrigueza na teaserowych plakatach. Studio Dimension Film ujawniło datę premiery sequela „Sin City”. Kontynuacja hitu Roberta Rodrigueza i Franka Millera wejdzie na ekrany amerykańskich kin 4 października 2013 roku. Współautorem scenariusza „Sin City: A Dame To Kill For” jest William Monahan („Infiltracja”, „Królestwo niebieskie”). Wiadomo, że w filmie powróci para aktorów znanych z „jedynki” – Mickey Rourke i Jessica Alba. Zdjęcia do filmu rozpoczną się późnym latem, w należącym do Rodrigueza Troublemaker Studios w Austin.

Komedia „Moonrise Kingdom” Wesa Andersona przeszła do historii amerykańskiej kinematografii. Obraz, który 16 maja otworzył festiwal w Cannes, zanotował w miniony weekend u USA najlepsze otwarcie filmu z kategorią wiekową PG-13 na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wyświetlany w zaledwie czterech kinach w USA „Moonrise Kingdom” przyniósł swoim twórcom ponad 0,5 miliona zysku. Oznacza to, że każda kopia filmu wygenerowała w premierowy weekend przychód rzędu 127,250 $.

Przedstawiamy polski plakat do filmu „Valhalla. Mroczny wojownik”, w którym czciciele dawnych bogów zmierzą się z chrześcijanami. Na okrutne widowisko do świata wikingów zaprasza Nicolas Winding Refn, reżyser „Drive”, a w roli głównej wystąpił Mads Mikkelsen, który właśnie odebrał w Cannes nagrodę za najlepszą rolę męską.Rok 1000.

W programie 5. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych "KAMERALNE LATO" nie zabraknie atrakcyjnych warsztatów filmowych dla młodzieży, które poprowadzą wybitni fachowcy oraz popularne gwiazdy polskiego kina. Dwie grupy filmowe działające pod opieka artystyczną amerykańskiego reżysera filmowego Jarka Kupścia ("Reflecting Pool", "Slumberland", "Recoil") oraz znanego operatora filmowego Radosława Ładczuka ("Jesteś Bogiem", "Sala Samobójców") realizować będą w Radomiu krótkometrażową fabułę i film dokumentalny.

Muzykę do filmu napisał Goran Bregovic! W roli głównej Marie de Villepin – francuska pisenkarka, aktorka i modelka, córka byłego premiera Francji Dominique de Villepin. Zaczęła jako dziecko, grając w debiucie reżyserskim Daniele Thompsona „Sezon bicia", gdzie wystąpiła obok Charlotte Gainsbourg i Emmanuelle Beart. Występowała w miniserialu telewizyjnym Les Rois Maudits opartym na powieści Maurice Druon.W 2009 roku zagrała również w filmie Quentina Tarantino “Bękarty wojny”. Rola w „Miłości z księżyca” jest jej największą rolą.

Kreatywne wykorzystywanie rekina w kinie nie przestaje mnie zadziwiać. Mieliśmy oczywiście kultowe „Szczęki”, mieliśmy kilka naprawdę dobrych filmów z morskimi mordercami, ale rekin w kinie to dzisiaj przede wszystkim filmy klasy C, rzadko wypuszczane na duży ekran. Zmieniają się tylko miejsce i środowisko w którym występuje bestia. Mieliśmy już rekiny w piasku, mieliśmy w jeziorach, teraz zaś przyszedł czas na bagna. Ciekawe co będzie dalej. Rekin w kosmosie?

Znamy polski tytuł psychologicznego thrillera „Sleep Tight”, jednego z najwyżej ocenionych i najpopularniejszych hiszpańskich filmów 2011 roku. Brzmi on „Słodkich snów”. Nowe dzieło Jaume Balaguero, twórcy przebojowej serii [REC], wejdzie do kin 29 czerwca. Cesar (popisowa rola Luisa Tosara – gwiazdy numer 1 hiszpańskiego kina) wzorowo wypełnia obowiązki dozorcy w luksusowej kamienicy w samym sercu Barcelony. Gdy jednak w jednym z najelegantszych mieszkań zamieszka piękna Clara (Marta Etura, „GranatowyPrawieCzarny”), w skrytym Cesarze obudzi się demon. Zrobi wszystko, by zbliżyć się do fascynującej go kobiety.

Emir Kusturica, twórca takich filmów jak: „Underground”, „Czarny kot, biały kot”, „Obiecaj mi” dwukrotny laureat Złotej Palmy na festiwalu w Cannes wprowadza nas w niezwykłe i niesamowite życie jednego z największych piłkarzy świata – Argentyńczyka Diego Armando Maradony. Film prowadzi widza przez życie i karierę Mardony, jego triumfy i porażki, najważniejsze miejsca w życiu – Buenos Aires, Kuba, Neapol - od skromnych początków w willi Slumsy Fiorito do Buenos Aires dzisiaj, gdzie mieszka z żoną i dwiema córkami.

8 czerwca na ekrany kin wejdzie „Koriolan” najnowocześniejsza od czasu „Romea i Julii” Baza Luhrmana, ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira. Debiut reżyserski Ralpha Fiennesa, aktora nominowanego do Oscara za role w „Liście Schindlera” i „Angielskim pacjencie”, to historia krwawej zemsty generała Kajusa Marcjusza (Fiennes) na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie.

Pyszna, paryska komedia znakomicie doprawiona humorem i przyprószona szczyptą miłości! Bon Appétit! Alexandre Lagarde (Jean Reno), uznany w całym Paryżu mistrz kuchni, cierpi na brak kulinarnej weny. Choć prowadzona przez niego restauracja jest niczym Luwr wśród muzeów, a goście z wielotygodniowym wyprzedzeniem muszą oczekiwać na stolik, Alexandre wpada w nie lada tarapaty. Nowy właściciel restauracji planuje zastąpić dotychczasowe menu rewolucyjną, znacznie tańszą kuchnią molekularną.

Plemię kulturystycznych barbarzyńców cieszy się w krainie Wszechściemia sławą niepokonanych wojowników. Jednak pewnego dnia, wskutek zdradzieckiej intrygi, prawie wszyscy bitni pakerzy trafiają do niewoli okrutnego księcia, chorobliwie napalonego na władzę nad światem. Prawie czyni wielką różnicę. Obdarzony wąskimi barami i szerokim uśmiechem Roman, wieczny przedmiot kpin współplemieńców, cudem pozostaje na wolności i musi zebrać w sobie nadludzką odwagę, aby ruszyć z odsieczą uwięzionym barbarzyńcom.

Pochodzą z Miami na Florydzie. Tańczą na ulicy, w galeriach sztuki i centrach handlowych. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych a każda, nawet najdziwniejsza lokalizacja może stać się parkietem. Nazywają się „The Mob”. Grupie przewodzi niejaki Sean. Pewnego dnia chłopak spotyka piękną nieznajomą o imieniu Emily. Dziewczyna przyjechała do Miami aby zostać profesjonalną tancerką. Teraz będzie miała okazję uczestniczyć w czymś więcej niż tylko w zawodach tanecznych - dzielnica członków „The Mob” zagrożona jest wyburzeniem.

Studenci Wiedzy o filmie UG, Koło Naukowe Filmoznawców, Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego ALTERNATOR zapraszają na: Spotkanie promocyjne almanachu PRZEZROCZE podsumowującego 2011 rok w światowym kinie. To doskonała okazja do rozmowy o najnowszych produkcjach – nie bójmy się wyrażać własnych opinii!

Zapraszamy do obejrzenia polskiego zwiastuna filmu „Valhalla: mroczny wojownik”, w którym czciciele dawnych bogów zmierzą się z chrześcijanami. Na okrutne widowisko do świata wikingów zaprasza Nicolas Winding Refn, reżyser „Drive”. Rok 1000. Jednooki wojownik (Mads Mikkelsen) od lat trzymany jest w klatce przez wrogie plemię, które zmusza go do krwawych walk.