
„Interesujący projekt”, „oryginalna i pasjonująca historia” – tak o „Yumie” Piotra Mularuka pisali francuscy recenzenci. Ekscytujące połączenie kina akcji, komedii i romansu z popisową rolą Jakuba Gierszała wejdzie do kin 10 sierpnia, ale już na przełomie czerwca i lipca film będzie reprezentował nasz kraj na festiwalu w Karlowych Warach.

Dotychczas „Zakochanych w Rzymie” można było obejrzeć wyłącznie we Włoszech, gdzie najnowsza komedia Allena, od wejścia na ekrany, bije rekordy popularności. W premierowy weekend film zarobił 3,7 miliona dolarów, notując najwyższy, historyczny wynik otwarcia obrazu reżysera w włoskich kinach. Co więcej, po niespełna dwóch miesiącach od premiery w Italii, „Zakochani” mają na koncie 10 milionów dolarów i potrzebują już tylko 1,8 miliona do pobicia znakomitego wyniku oscarowego hitu „O północy w Paryżu”.

Alexandre Lagarde (Jean Reno), uznany w całym Paryżu mistrz kuchni, cierpi na brak kulinarnej weny. Choć prowadzona przez niego restauracja jest niczym Luwr wśród muzeów, a goście z wielotygodniowym wyprzedzeniem muszą oczekiwać na stolik, Alexandre wpada w nie lada tarapaty. Nowy właściciel restauracji planuje zastąpić dotychczasowe menu rewolucyjną, znacznie tańszą kuchnią molekularną. Na miejsce Alexandra czyha niejeden młody kucharz, a on sam stoi przed bardzo trudnym wyborem.

Twórcy powstającej właśnie dla kanału AXN Spin nowej polskiej produkcji serialowej , Overnight, wpadli na pomysł nagrania rockowej piosenki i klipu zagrzewającego naszych piłkarzy do walki.
W Internecie można zobaczyć już pierwsze efekty ich pracy. Po niezaprzeczalnym, choć dyskusyjnym, sukcesie zespołu Jarzębina oraz ich utworu Koko Euro spoko przyszedł czas na kolejne narodowe Euro-produkcje. Ekipa filmowa Overnight – polskiej produkcji serialowej kręconej dla kanału AXN Spin - została przez ów hit „zainspirowana” i postanowiła nagrać piosenkę oraz klip z okazji nadchodzących europejskich rozgrywek w piłce nożnej.

10 sierpnia na ekrany kin wejdzie „Yuma” – ekscytujące połączenie kina akcji, komedii i romansu z popisową rolą Jakuba Gierszała, laureata Złotej Kaczki, Nagrody Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego oraz tytułu Shooting Star 2012, przyznawanego najbardziej utalentowanym młodym europejskim aktorom na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Film dokumentalny „VICE Guide to Kongo” otrzymał najwyższe wyróżnienie Webby Award w kategorii „NEWS & POLITICS”. Współzałożyciel VICE-a Suroosh Alvi odbył podróż w głąb Demokratycznej Republiki Konga. Ze względu na wojnę domową i łamanie praw człowieka pozyskiwanie koltanu i innych rud tantalu w rejonie konfliktu zostało zakazane przez ONZ. Pomimo to nadal wydobywa się go nielegalnie.

Cztery zagubione dusze i cztery zupełnie inne rodzaje samotności. Każda z nich podszyta strachem i iluzją. Ingeborg ubolewa, że wiek zniszczył jej atrakcyjność. Siedząc w sterylnym wnętrzu swojego mieszkania, szuka w myślach choćby jednej osoby, do której mogłaby się odezwać. Jej córka Anna nie może pogodzić się z utratą jednej piersi; wraz z nią straciła także pewność siebie i ochotę na seks. Chce znowu czuć się pożądana, wybiera więc najprostszą drogę: porno.

Kolejny sukces i kolejna doskonała komedia z serii. Zasługa jej jakości tkwi nie tylko w samych aktorach, ale też tym samym reżyserze, który - 14 lat po części pierwszej – wciąż jest w stanie wykrzesać ze starej opowieści coś zupełnie świeżego i jednocześnie tak samo śmiesznego jak części pierwszej. Kto wie, może to jedna z tych serii, która może jeszcze mieć z powodzeniem kolejne odsłony?

Rzadko zdarza się, by film który wygrał festiwal w Sundance triumfował także w Cannes. A tak stało się w przypadku „Bestii z południowych krain”. Na początku roku film ten okrzyknięto najlepszym amerykańskim debiutem ostatniej dekady i sensacją festiwalu w Sundance, gdzie otrzymał główną nagrodę oraz został najwyżej oceniony przez krytykę i publiczność.

To poważny kandydat na najgłupszy film jaki kiedykolwiek powstał w kinie, nie tylko w ostatnich latach, ale kiedykolwiek. Jest obrzydliwy, ohydny, przepełniony tekstami wziętymi żywcem z filmów dla napalonych nastoletnich chłopców. Dzięki niezmiernie popularnemu aspektowi 3D, mamy jeszcze na dodatek piękny i zbliżony widok na organy rozrodcze i wymiociny. Wyłącznie dla najbardziej wytrwałych, chociaż i oni mogą mieć problemy. Ratuje go tylko spojrzenie na wszystko jak na parodię.

Australijsko – fińsko – niemiecki film o nazistach, pozornie banalny i parodiujący określone gatunki, w gruncie rzeczy jednak sprytnie komentujący współczesną politykę. Czapki z głów, bo całość jest i śmieszna i ciekawa i mądra.

Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Po ucieczce Cesarza Leopolda los miasta staje się coraz bardziej niepewny. Jeśli Wiedeń upadnie, armia Wielkiego Wezyra bez trudu dotrze aż do Morza Północnego, a potem także do Rzymu. Po wielu tygodniach oblężenia, 11 września 1683 roku, dochodzi do decydującej bitwy. Szale zwycięstwa przechylają się wielokrotnie.

Od 27 maja kanał Crime & Investigation Network Polsat rozpocznie emisję nowego serialu dokumentalnego "U Noonanów" (ang. At Home With The Noonan’s). Serial stanowi kontynuacje wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego "Brytyjski gangster" (ang. A Very British Gangster), który był pokazywany między innymi na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2011 roku. Kontrowersyjny serial wyreżyserowany przez uznanego dokumentalistę i dziennikarza śledczego Donalda MacIntyre'a to zdecydowanie najodważniejsza produkcja, nakręcona kiedykolwiek dla Crime & Investigation Network Polsat.

Scenarzysta Stephen Volk zmroził strachem całą Anglię. Serial jego autorstwa – Ghostwatch był tak przerażający, że zakazano jego emisji. Po tym kiedy zalęknieni widzowie krzyczeli „już nie damy rady!”, producent „Szeptów” - David M. Thomson, zachwycony talentem scenarzysty zaproponował Volkowi współpracę. Jej efektem jest mrożący krew w żyłach thriller „Szepty”, który wejdzie do kin 15 czerwca.

„Kino Meksyku”, wybór kilkunastu filmów z ostatnich lat i pełna retrospektywa twórczości Carlosa Reygadasa (wraz z nagrodzonym za reżyserię na ostatnim festiwalu w Cannes Post Tenebras Lux) udowodni, że meksykańskim twórcom najbliżej dziś do tradycji minimalistycznego kina z Europy i Azji. Młodzi reżyserzy łamią podstawowe zasady scenopisarstwa, zatrudniają naturszczyków, improwizują na planie. Powstaje kino skupione na doświadczeniu codzienności, ale opowiadające o niej w sposób niejasny, często brutalnie naturalistyczne, zmuszające do szukania własnych odpowiedzi na jedynie zasugerowane pytania.

W związku z premierą filmu „Resident Evil: Retrybucja” prosto ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie mobilne laboratorium tajemniczej i potężnej korporacji Umbrella. Każdy, kto odwiedzi ten pojazd, wejdzie w wyjątkowy świat gry i filmu i… nie wyjdzie sam. Pojazd jest jedynym takim laboratorium, wyposażonym w różne, technologicznie zaawansowane sprzęty. Do tej pory w ten swoisty świat mogli wejść tylko Amerykanie. Teraz jedyny raz w życiu będą mieli tę okazję Polacy.

W czerwcu na Cineman.pl dostępny będzie nominowany do Oscara thriller „Chciwość” w gwiazdorskiej obsadzie: Kevin Spacey, Jeremy Irons i Demi Moore. Swoją premierę w serwisie ma również niezwykła animacja „Potwór w Paryżu”. Kolejna czerwcowa propozycja portalu Cineman.pl to „Czarne złoto” z Antonio Banderasem i Freidą Pinto.

Kiedy dwoje ludzi popełnia zbrodnię, zawsze pojawia się pytanie, czy kiedykolwiek byli by w stanie zrobić coś takiego sami. Co stałoby się, gdyby ich drogi nigdy się nie połączyły? Możemy zastanawiać się, czy ich wyborem kierowała głęboka więź i gotowość do poświecenia się bezgranicznie drugiej osobie, czy może chłodna kalkulacja strat i zysków? Dwa różne portrety psychologiczne, dwa różne zestawy odcisków palców, dwa zupełnie różne sposoby myślenia i działania sprawiają, że ich poczynania stają się trudne do przewidzenia i zdemaskowania.

Daniel Bloom, Ballady i Romanse oraz Mary Komasa to ostatnie gwiazdy 12. T-Mobile Nowe Horyzonty w Arsenale! Dołączą do nich wkrótce laureaci konkursu Zrób głośniej! Bloom oraz Siostry Wrońskie zaprezentują projekty specjalnie przygotowane na festiwal. Wraz z Bloomem na scenie wystąpią znani polscy muzycy, a siostrom Wrońskim towarzyszyć będzie wrocławski artysta - Igor Boxx. W tym roku Klub Festiwalowy stanie się swoistym Arsenałem Dźwięku, w którym usłyszymy najciekawsze projekty muzyczne ostatnich lat w Polsce i na świecie.

„Pieprzyć to, chcę spróbować.” Dla Ralpha Fiennesa pokusa stanięcia po drugiej stronie kamery była silniejsza od nurtujących aktora wątpliwości. I chociaż osiem tygodni na planie reżyserskiego debiutu – „Koriolana” (premiera 8 czerwca) okupił przewlekłym zapaleniem płuc, dziś wie, że było warto. Swoim uporem dał światu najnowocześniejszą w historii, ociekająca testosteronem ekranizację dzieła Szekspira, która w serwisie rottentomatoes.com ma aż 93% pozytywnych recenzji.