Film

W programie 12. edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach od 19 do 29 lipca, znajdzie się pięć autorskich retrospektyw. Dušan Makavejev, Ulrich Seidl, Carlos Reygadas (na zdjęciu), Peter Tscherkassky oraz Witold Giersz zapowiedzieli swój przyjazd do Wrocławia.
Co mogło połączyć dwójkę tak różnych ludzi? Zamknięty w sobie Fred (Ewan McGregor) pracuje dla rządowego departamentu ds. Rybołówstwa i nie może odnaleźć życiowej drogi tkwiąc w nieudanym małżeństwie. Piękna i odnosząca sukcesy Harriet (Emily Blunt) jest energiczną managerką w wielkiej korporacji. Poznają się za sprawą pewnego szalonego marzenia jemeńskiego szejka, który chce sprowadzić ławicę łososi na… pustynię! W sfinansowanie projektu zaangażowany jest brytyjski rząd - władze Wielkiej Brytanii za wszelką cenę szukają atrakcyjnej historii dla mediów. Dzięki niesamowitemu, acz przepełnionemu wiarą i nadzieją, planowi jemeńskiego szejka Fred i Harriet przypomną sobie co oznacza dawno przez nich zapomniane słowo: szczęście.
Już 13 kwietnia na ekrany kin trafi ekranizacja komiksu o Duchu Zemsty pt. „Ghost Rider 2” z Nicolasem Cage’em w roli głównej. By potrząsnąć widzem i osiągnąć efekt porywającego 3D, twórcy filmu złamali najważniejsze zasady. „Staraliśmy się przenieść technologię na wyższy poziom” - tłumaczy reżyser, Brian Taylor. Specjaliści 3D „na początku powiedzieli nam, czego nie możemy robić. Żadnych gwałtownych ujęć z ręki, żadnych błysków, nieostrego pierwszego planu” – dodaje. Jednak twórcy zrobili dokładnie odwrotnie.
20 kwietnia na ekrany kin wejdzie „[REC] 3: Geneza” – prequel najpopularniejszej europejskiej serii filmów grozy. Obraz ma szansę przejść do historii za sprawą najlepiej ubranych zombie w dziejach horroru! Wszystko dzięki współpracy twórców z luksusowym domem mody ślubnej – Rosa Clará, w którym zaprojektowano i wykonano kostiumy dla całej obsady filmu.
Komedia "Nietykalni" jest bez wątpienia jedną z największych sensacji europejskich kin ostatnich miesięcy. W pół roku od premiery znalazła się ona w elitarnym klubie najbardziej kasowych europejskich filmów wszech czasów. W rodzimej Francji "Nietykalni" zgromadzili blisko 20 milionową publiczność, a w Niemczech stali się najbardziej kasowym francuskim filmem w historii. W weekend otwarcia pokonali w tamtejszych kinach "Dziewczynę z tatuażem" Davida Finchera, a w 11 tygodni od premiery wciąż są na 2 miejscu w boxoffice!
20 kwietnia na ekrany polskich kin trafi „Lęk wysokości” – najlepszy debiut Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wielokrotnie nagradzany obraz nominowanego do Oscara Bartosza Konopki. „Lęk wysokości” to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka (Marcin Dorociński, nagrodzony Złotymi Lwami za kreację pierwszoplanową na Festiwalu w Gdyni), którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca (Krzysztof Stroiński, laureat Polskiego Orła za wybitną kreację w „Rysie”). Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znowu połączył go kapryśny los?
Jest mi niezmiernie trudno uwierzyć, że w filmie tak znanego i dobrego reżysera, obsadzonego tak dobrymi aktorami, nie znajdzie się nic, czemu warto jest poświęcić uwagę. Niestety należy sprawy nazwać po imieniu. To okropny, schematyczny gniot, jakich mało. Nawet "przeciętny" to dla tego filmu niezasłużony komplement.
Rokrocznie polska policja odnotowuje około 15 tysięcy zaginięć. I chociaż liczby te mogą niepokoić, to wciąż trudno przyrównać je do USA, gdzie każdego dnia bez wieści przepada ponad dwa tysiące Amerykanów. Te upiorne statystki to niewyczerpalne źródło pomysłów dla hollywoodzkich twórców, którzy od lat raczą widzów przebojami w stylu „Uprowadzonej” czy „Lost – Zagubieni”. Kolejny z nich zobaczymy już 30 marca, kiedy na ekrany naszych kin wejdzie thriller „Zaginiona” z Amandą Seyfried
Film oparty na prawdziwej historii wciąż żyjącego człowieka, który jest uważany za pierwszego płatnego zabójcę w historii Republiki Czeskiej. Upadek komunizmu w Czechosłowacji. Na wolność wychodzi 23 000 więźniów objętych amnestią. W ciągu jednego roku przestępczość wzrasta o 50%. Na ulicach panuje prawdziwy terror. Policja robi interesy z mafią, biznesmeni płacą za swój majątek życiem.
Na tegoroczną edycją AfryKamery zapraszamy też najmłodszych widzów. Specjalnie dla nich stworzyliśmy sekcję „AfroKids, w której znalazły się animacje i film krótkometrażowy skierowany do dzieci. Jest to jedyna okazja, żeby pokazać dzieciom, jakie bajki oglądają ich rówieśnicy na czarnym kontynencie i przy okazji zapoznać ich z pełną magii kulturą afrykańską. Pokazy będą specjalnie animowane i uzupełniane edukacyjnymi rozrywkami.
W sieci pojawił się teaserowy zwiastun ostatniej części SAGI ZMIERZCH: PRZED ŚWITEM CZ.2!
Zapraszamy do obejrzenia:
http://www.youtube.com/watch?v=5gRpIQfvNLA
Opowieść o tym, czy warto poświęcać przyjaźń, lojalność i uczciwość dla pieniędzy oraz o tym czy zemsta jest naprawdę słodka. Bohaterowie filmu, czwórka sprzedawców z salonu samochodowego, codziennie zmagają się z trudem swojej pracy. Ich życie zdeterminowane jest przez zawód, w który wpisana jest wieczna pogoń za pieniądzem. Gdy pewnego dnia okazuje się, że jednego z nich, tytułowego Heńka, aresztowano za udział w gangu złodziei, pozostała trójka zostaje wystawiona na próbę uczciwości i moralności. Zmagając się w walce z własnymi słabościami, odkryją największe oszustwo Heńka.
Styczniowy pilot serialu zebrał pozytywne recenzje widzów, dlatego po kilku tygodniach oczekiwania możemy w końcu obejrzeć dalsze losy ojca wychowującego wyjątkowego syna. Bardzo dobra telewizyjna produkcja, której warto dać szansę. Będzie hit?
Trailer jest znacznie lepszy niż sam film, w zalewie mu podobnych dość przeciętny. Można na niego popatrzeć, chociaż na pewno nie powinien zostawać w pamięci dłużej niż trwa sama projekcja. W średnim scenariuszu pozostaje jedynie Amanda Seyfried, na którą zawsze jest miło w filmie popatrzeć. Ale czy dla niej warto wydawać pieniądze na bilet?
Już od 1 kwietnia na Cineman.pl dostępna będzie najnowsza część „SAGI ZMIERZCH”, która stała się jednym z największych przebojów filmowych ostatnich lat, przyciągając do kina miliony widzów. W serwisie obejrzeć można zarówno początek wielkiego finału historii, jak i poprzednie części sagi. Zostały do nich dołączone materiały dodatkowe: wywiady, teledyski oraz nieopublikowane sceny. Wszystkie filmy można zobaczyć również w jakości HD.
21 marca, po 23 dniach zdjęciowych, padł ostatni klaps na planie debiutu kinowego cenionego filmowca niezależnego - Bodo Koxa, obrazu opartego na jednym z najwyżej ocenionych polskich scenariuszy ostatnich lat, „Dziewczyna z szafy”.
Pozbawiony jakiejkolwiek poprawności stylistycznej polski tytuł to kolejna porażka naszych tłumaczy. Z premedytacją dodaję przynajmniej średnik. Znacznie lepszy jest już sam film, mroczny, niepokojący, bardzo dobrze zagrany. Trochę szkoda, że nie dostał się do naszych kin i nie zasłużył sobie na lepszą promocję.
Uwielbiany przez miliony kobiet Robert Pattinson w roli młodego milionera w najnowszym filmie - Davida Cronenberga („Niebezpieczna metoda”, „Nagi lunch”). W blasku świateł, po ulicach Nowego Jorku przetacza się ekskluzywna limuzyna. W środku jedzie Eric Parker – 28-letni milioner, „złote dziecko” Wall Street i niekwestionowany król światowej finansjery. Jadąc przez Manhattan, spostrzega nagle tablicę z kursami walut. Cyfry bardzo szybko idą w górę, a to może oznaczać tylko jedno – finansowe imperium Erica Parkera z każdym ruchem wskazówki zegara zbliża się do upadku.
„LADY” to niezwykła opowieść o niezwykłej kobiecie - Aung San Suu Kyi - birmańskiej opozycjonistce i działaczce politycznej, która w 1988 rozpoczęła walkę z wojskowym reżimem. W 1991 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, a w 2009 otrzymała tytuł Ambasadora Sumienia Amnesty International.
We Wrocławiu zostanie pokazanych około 440 filmów (w tym około 220 pełnometrażowych) z ponad 40 krajów. W programie m.in.: retrospektywy twórczości mistrzów światowego kina: Dušana Makavejeva, Ulricha Seidla, Carlosa Reygadasa, Petera Tscherkassky’ego oraz Witolda Giersza, poza tym współczesne kino meksykańskie, przegląd fałszywych dokumentów, czyli„mockumentów”, filmy z gwiazdami rocka i popu w ramach Re-mixed. Ze sceny na ekran, przegląd filmów zrealizowanych w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego oraz sekcja The Happy End, czyli filmy i projekty audiowizualne o końcu świata. Szczegóły na www.nowehoryzonty.pl
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności