
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do swoich nagród. Szansę na zwycięstwo w kategorii "Najlepszy dokument pełnometrażowy" ma dystrybuowana przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Pina Wima Wendersa - film tańca zrealizowany w technice 3D, z udziałem zespołu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, poświęcony fascynującej i unikalnej twórczości zmarłej latem 2009 roku wspaniałej choreografki.

Zgodnie z przewidywaniami amerykańskiej prasy, „Idy marcowe”, elektryzujący thriller o pokerowej rozgrywce na szczytach władzy, znalazł się w gronie nominowanych do Oscara. Wyreżyserowany przez Georga Clooneya film otrzymał dzisiaj nominację do nagrody Akademii. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej doceniła film Clooneya, przyznając „Idom marcowym” nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Doceniono także samego George Clooneya – został nominowany do głównej nagrody aktorskiej za rolę w filmie „Spadkobiercy”.

Grupa wysoko postawionych mężczyzn wprowadza w życie spisek mający na celu eliminację jednej kobiety. Wynik tego starcia okaże się daleki od oczekiwań. Piękna Mallory Kane to tajna superbroń amerykańskich spec służb. W najodleglejszym zakątku świata wykona najtrudniejsze zadanie i nie pozostawi żadnego śladu. Oficjalnie nie istnieje. Nieoficjalnie jest niezastąpiona. Ale tylko do czasu, gdy staje się niewygodna.

Bezpretensjonalna opowieść o potrzebie bliskości i zrozumienia drugiego człowieka. Angela, młoda Rumunka, postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie. Opuszcza męża i przyjeżdża do Włoch w poszukiwaniu jakieś pracy. Niebawem zatrudnia się jako opiekunka Gemmy Pratesi, niepełnosprawnej starszej kobiety. Gemma jest zgorzkniałą wdową, kapryśną i wybuchową kobietą, która nie kryje irytacji obecnością Angeli. Staruszka nie ma jednak wyboru.

Nieczęsto zdarza się, żeby po wielkim sukcesie w jednej dziedzinie z powodzeniem działać w zupełnie innym środowisku. A tak właśnie stało się w przypadku legendarnej już wytwórni muzycznej Warp, która od niedawna podbija również świat filmu. "Moja łódź podwodna" Richarda Ayoade, "Tyrannosaurus" Paddy'ego Considine'a, "Trash Humpers" Harmony Korine'a, "This is England" Shane'a Meadowsa, czy "Four Lions" Chrisa Morrisa to tylko niektóre z wyprodukowanych przez nich filmów, które zdążyły już zjeździć festiwale na całym świecie i zdobyć wiele nagród. I choć to tytuły znane kinomanom, to jeszcze nie mogą równać się sławą z zespołami i artystami, których muzykę wydaje Warp.

Los potrafi zabrać wszystko. Ale nie miłość. Dom pracuje na nocną zmianę w małym hotelu w pobliżu przemysłowej części Lehawre. Pewnej nocy poznaje kobietę bez bagażu i bez butów. Ma ona na imię Fiona. Oznajmia mu, że jest czarodziejką, i może urzeczywistnić jego trzy życzenia. Jednak po spełnieniu dwóch z nich – znika tajemniczo, aby odnaleźć swoje drugie ja, odkryć swoje niepowtarzalne wnętrze. Zakochany w niej mężczyzna wyrusza na poszukiwanie. Fiona otwiera Domowi okno na świat pełen tajemnic i marzeń.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła dzisiaj listę 5 filmów nominowanych do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Wśród obrazów, które powalczą o statuetkę, znalazł się film Agnieszki Holland "W ciemności". „W ciemności” to dziewiąta polska produkcja nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Historycznie pierwszą był „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego w 1963 roku, a ostatnią nominację otrzymał w 2007 roku „Katyń” Andrzeja Wajdy. Od 1979 roku, czyli od ponad 30 lat, tylko filmy Andrzeja Wajdy (trzykrotnie) były nominowane w tej kategorii, a od pierwszej nominacji - dla „Noża w wodzie” Polańskiego, w gronie wyróżnionych polskich tytułów, poza filmami Wajdy i Polańskiego, znalazły się produkcje Jerzego Antczaka („Noce i dnie”), Jerzego Hoffmana („Potop”) i Jerzego Kawalerowicza („Faraon”).

Przyjemny film sensacyjno-szpiegowski, nieprzesadzony, dobrze zagrany, wciągający. Jego niewątpliwym sukcesem jest to, że potrafi zaskoczyć. Dla dobrego zakończenia naprawdę warto jest przymknąć oko na kilka dłużyzn.

Na planie wojennego thrillera „Obława” Marcina Krzyształowicza padł ostatni klaps. Twórcy zostawili sobie na deser efektowną scenę miłosną z udziałem Soni Bohosiewicz – filmowej żony Macieja Stuhra. Dość szybko okaże się, że zdrada żony to najmniejszy problem Kondolewicza (Maciej Stuhr). Na konfidenta wydano wyrok śmierci. „W dotychczasowej poetyce opowiadania o wojnie moglibyśmy jednoznacznie określić Kondolewicza jako straszną szuję. Na szczęście ponad pół wieku od tamtych wydarzeń możemy rozmawiać o nich trochę inaczej. Dlatego nawet w tak złej postaci jak Kondolewicz możemy starać się znaleźć trochę człowieczeństwa. Dojrzeliśmy wreszcie do tego żeby powiedzieć głośno, że w czasie wojny nie ma „dobrych” i „złych” – mówi Maciej Stuhr.

9 lutego rozpoczyna się 62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Podczas festiwalu, na specjalnych pokazach, zaprezentowane zostaną trzy filmy, których polskim dystrybutorem jest MONOLITH FILMS: - “ŚCIGANA” reż. Steven Soderbergh. W kinach od 24 lutego. Na ekranie: Ewan McGregor, Michael Douglas, Antonio Banderas, Michael Fassbender i Gina Carano

Najlepsze filmy 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty od najbliższego piątku będą mogli oglądać widzowie katowickiego Kina Światowid (ul. 3-go Maja 7) oraz wrocławskiego Kina Helios (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Najnowsze dzieła między innymi Bruno Dumonta, Urszuli Antoniak, Béli Tarra, Wilhelma i Anki Sasnal oraz Kim Ki-duka pojawią się tam na dużych ekranach w dniach 20-26 stycznia.

Czy Rolex, stylowe auto i tupet wystarczą żeby uwieść kobietę? Czy statystyka, że na dziesięć podrywanych dziewczyn, sześć zgadza się na spędzenie upojnej nocy, to niezły wynik? O zabawnych konsekwencjach, nie do końca przemyślanego wieczoru, opowiada Borys Szyc, który w komedii „Sztos 2” wciela się w postać Janka. Janek wraz z Synkiem (Cezarym Pazurą) trenuje trudną sztukę uwodzenia i z dużym zakłopotaniem opowiada o swoich miłosnych przygodach:

Film dokumentalny to więcej niż temat. To styl filmowania, opowiedzenia historii, sposób montażu. Twórcy, których znamy z poprzednich edycji festiwalu Planete Doc w tym roku w maju pokażą w Warszawie swoje nowe filmy. Publiczność warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25 będzie miała okazję zobaczyć je wcześniej. Już w najbliższy wtorek 24 stycznia o godz. 19.00 zapraszamy na pierwszą odsłonę nowego cyklu filmowego "Planete Doc (P)Review", który pokaże dlaczego warto wybrać się w maju na 9. edycję festiwalu Planete Doc.

Wiosną na ekrany naszych kin wejdzie „[Rec] 3: Genesis” – kontynuacja najpopularniejszej serii filmów grozy w historii kina europejskiego. W trzeciej części cyklu, który zapoczątkował ogólnoświatową modę na hiszpańskie horrory, zabójczy wirus opuści podwoje znanej z poprzednich filmów kamienicy, by z dala od Barcelony zamienić pewną ślubną ceremonię w krwawe piekło. Kiedy weselni goście zaczną zamieniać się w opętane szaleństwem monstra, państwo młodzi szybko zrozumieją, że zwrot „póki śmierć nas nie rozłączy” nabrał nowego, złowieszczego znaczenia!

Zapraszamy na najnowszą odsłonę jedynego w Polsce festiwalu pokazującego Afrykę, jej kulturę i przede wszystkim kinematografię z perspektywy samych Afrykanów. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 19-26 kwietnia w warszawskiej Kinotece. Po edycji warszawskiej wybrane filmy ruszą w tournee jako AfryKamera Repliki do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Białegostoku. Dzięki ostrej selekcji na festiwalu pojawią się najgłośniejsze filmy afrykańskie ostatnich lat.

Zwracamy sie do polskich filmowców, podrózników, miłośników czarnego kontynentu, by nadsyłali do nas filmy ukazujące ich własne spojrzenie na Afrykę. Interesują nas też obrazy, które pokazują codzienne życie Afrykanów w Polsce i Europie oraz ich udział w życiu publicznym i kulturalnym. Filmy zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia "NASZ AFRYKAŃSKI OBIEKTYW. I AFROPOLSKIE NAGRODY FILMOWE", który odbędzie się 26 kwietnia 2012 roku w warszawskiej Kinotece.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła wczoraj listę filmów, które mają szansę na nominację do Oscara w kategorii film obcojęzyczny. Wśród 9 obrazów, które wciąż liczą się w walce o statuetkę, znalazł się film Agnieszki Holland "W ciemności". To wielkie wyróżnienie dla polskiej produkcji, która by dołączyć do grona elitarnej dziewiątki, musiała pokonać aż 62 oficjalnych kandydatów z całego świata.

Duet Castle i Beckett powraca na ekrany w 4. sezonie serialu „Castle” od 6 lutego godz.22:00 tylko na Universal Channel. W nowym sezonie na partnerów czekają nie tylko nawiedzone domy, tajemniczy super-bohater czy właściciel „fontanny młodości”, ale także nowa postać, która podzieli bohaterów. Relacja detektyw i pisarza od samego początku była osobliwa. Po wielu wspólnych przeżyciach –ściganiu morderców, unikaniu kul napastników, rozwiązywaniu niezliczonych spraw morderstw, ich relacja zdaje się być silniejsza niż kiedykolwiek.

20 stycznia o godzinie 22:45 rozpocznie się Filmowa Noc Kinoteki pod hasłem komedie z odrobiną dramatu, podczas której będzie można obejrzeć najciekawsze filmowe komediodramaty ostatnich miesięcy wraz z premierowym seansem najnowszego filmu Romana Polańskiego - RZEŹ. Całonocne seanse to propozycja dla wszystkich fanów dobrego kina. Dzięki niej można zaoszczędzić na biletach!. Widzowie kupują tylko jeden bilet, a filmów mogą oglądać aż 4!

„Szpieg” Tomasa Alfredsona, uzyskał aż 11 nominacji do brytyjskich Oscarów, czyli do nagród BAFTA. Nominacje uzyskał w najbardziej prestiżowych kategoriach, w tym dla najlepszego filmu i dla najlepszego aktora – Gary’ego Oldmana. Szpiegowski thriller, który można obecnie ogl±dać w polskich kinach, zebrał znakomite recenzje, staj±c się filmowym wydarzeniem roku!