
9 lutego rozpoczyna się 62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Podczas festiwalu, na specjalnych pokazach, zaprezentowane zostaną trzy filmy, których polskim dystrybutorem jest MONOLITH FILMS: - “ŚCIGANA” reż. Steven Soderbergh. W kinach od 24 lutego. Na ekranie: Ewan McGregor, Michael Douglas, Antonio Banderas, Michael Fassbender i Gina Carano

Najlepsze filmy 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty od najbliższego piątku będą mogli oglądać widzowie katowickiego Kina Światowid (ul. 3-go Maja 7) oraz wrocławskiego Kina Helios (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Najnowsze dzieła między innymi Bruno Dumonta, Urszuli Antoniak, Béli Tarra, Wilhelma i Anki Sasnal oraz Kim Ki-duka pojawią się tam na dużych ekranach w dniach 20-26 stycznia.

Czy Rolex, stylowe auto i tupet wystarczą żeby uwieść kobietę? Czy statystyka, że na dziesięć podrywanych dziewczyn, sześć zgadza się na spędzenie upojnej nocy, to niezły wynik? O zabawnych konsekwencjach, nie do końca przemyślanego wieczoru, opowiada Borys Szyc, który w komedii „Sztos 2” wciela się w postać Janka. Janek wraz z Synkiem (Cezarym Pazurą) trenuje trudną sztukę uwodzenia i z dużym zakłopotaniem opowiada o swoich miłosnych przygodach:

Film dokumentalny to więcej niż temat. To styl filmowania, opowiedzenia historii, sposób montażu. Twórcy, których znamy z poprzednich edycji festiwalu Planete Doc w tym roku w maju pokażą w Warszawie swoje nowe filmy. Publiczność warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25 będzie miała okazję zobaczyć je wcześniej. Już w najbliższy wtorek 24 stycznia o godz. 19.00 zapraszamy na pierwszą odsłonę nowego cyklu filmowego "Planete Doc (P)Review", który pokaże dlaczego warto wybrać się w maju na 9. edycję festiwalu Planete Doc.

Wiosną na ekrany naszych kin wejdzie „[Rec] 3: Genesis” – kontynuacja najpopularniejszej serii filmów grozy w historii kina europejskiego. W trzeciej części cyklu, który zapoczątkował ogólnoświatową modę na hiszpańskie horrory, zabójczy wirus opuści podwoje znanej z poprzednich filmów kamienicy, by z dala od Barcelony zamienić pewną ślubną ceremonię w krwawe piekło. Kiedy weselni goście zaczną zamieniać się w opętane szaleństwem monstra, państwo młodzi szybko zrozumieją, że zwrot „póki śmierć nas nie rozłączy” nabrał nowego, złowieszczego znaczenia!

Zapraszamy na najnowszą odsłonę jedynego w Polsce festiwalu pokazującego Afrykę, jej kulturę i przede wszystkim kinematografię z perspektywy samych Afrykanów. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 19-26 kwietnia w warszawskiej Kinotece. Po edycji warszawskiej wybrane filmy ruszą w tournee jako AfryKamera Repliki do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Białegostoku. Dzięki ostrej selekcji na festiwalu pojawią się najgłośniejsze filmy afrykańskie ostatnich lat.

Zwracamy sie do polskich filmowców, podrózników, miłośników czarnego kontynentu, by nadsyłali do nas filmy ukazujące ich własne spojrzenie na Afrykę. Interesują nas też obrazy, które pokazują codzienne życie Afrykanów w Polsce i Europie oraz ich udział w życiu publicznym i kulturalnym. Filmy zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia "NASZ AFRYKAŃSKI OBIEKTYW. I AFROPOLSKIE NAGRODY FILMOWE", który odbędzie się 26 kwietnia 2012 roku w warszawskiej Kinotece.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła wczoraj listę filmów, które mają szansę na nominację do Oscara w kategorii film obcojęzyczny. Wśród 9 obrazów, które wciąż liczą się w walce o statuetkę, znalazł się film Agnieszki Holland "W ciemności". To wielkie wyróżnienie dla polskiej produkcji, która by dołączyć do grona elitarnej dziewiątki, musiała pokonać aż 62 oficjalnych kandydatów z całego świata.

Duet Castle i Beckett powraca na ekrany w 4. sezonie serialu „Castle” od 6 lutego godz.22:00 tylko na Universal Channel. W nowym sezonie na partnerów czekają nie tylko nawiedzone domy, tajemniczy super-bohater czy właściciel „fontanny młodości”, ale także nowa postać, która podzieli bohaterów. Relacja detektyw i pisarza od samego początku była osobliwa. Po wielu wspólnych przeżyciach –ściganiu morderców, unikaniu kul napastników, rozwiązywaniu niezliczonych spraw morderstw, ich relacja zdaje się być silniejsza niż kiedykolwiek.

20 stycznia o godzinie 22:45 rozpocznie się Filmowa Noc Kinoteki pod hasłem komedie z odrobiną dramatu, podczas której będzie można obejrzeć najciekawsze filmowe komediodramaty ostatnich miesięcy wraz z premierowym seansem najnowszego filmu Romana Polańskiego - RZEŹ. Całonocne seanse to propozycja dla wszystkich fanów dobrego kina. Dzięki niej można zaoszczędzić na biletach!. Widzowie kupują tylko jeden bilet, a filmów mogą oglądać aż 4!

„Szpieg” Tomasa Alfredsona, uzyskał aż 11 nominacji do brytyjskich Oscarów, czyli do nagród BAFTA. Nominacje uzyskał w najbardziej prestiżowych kategoriach, w tym dla najlepszego filmu i dla najlepszego aktora – Gary’ego Oldmana. Szpiegowski thriller, który można obecnie ogl±dać w polskich kinach, zebrał znakomite recenzje, staj±c się filmowym wydarzeniem roku!

Niekomercyjny projekt filmowy „Student Break” to absurdalna komedia osadzona w realiach życia studenckiego na uczelniach technicznych. Film w zabawny sposób odnosi się do stereotypów związanych ze studiowaniem na kierunkach technicznych oraz nawiązuje do znanego serialu Prison Break. Przedsięwzięcie zostało w całości zrealizowane przez grupę pasjonatów techniki filmowej z Trójmiasta i studentów Politechniki Gdaoskiej. W skład ekipy technicznej wchodzi 5 osób oraz 6 osób wspierających.

Jeden z najseksowniejszych i najbardziej romantycznych gwiazdorów w historii kina, uwielbiany przez kobiety bon vivant i jeden z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich aktorów – Hugh Grant, zapowiedział swoją obecność na londyńskiej premierze najnowszej komedii Olafa Lubaszenki Sztos 2 - poinformowali organizatorzy premiery. Rzecznik aktora milczy w temacie, kto będzie mu tego wieczoru towarzyszył.

Swoją listę najlepszych filmów roku 2011 przygotował Rodrigo Perez, jedna z najważniejszych osób odpowiedzialnych za bloga The Playlist, należącego obecnie do najpopularniejszych i najbardziej opiniotwórczych w filmowym internecie. W TOP 10 znalazły się takie tytuły jak „Rozstanie” Asghara Farhadiego (miejsce 7.), „Skóra, w której żyję” Pedro Almodóvara (miejsce 6.), „Zapiski z Toskanii” (miejsce 5.), „Debiutanci” Mike'a Millsa (miejsce 3.), czy „Wstyd” (miejsce 1.). Polscy widzowie „Wstyd” będą mieli okazję zobaczyć już od 24 lutego, a „Zapiski z Toskanii” wejdą do polskich kin 9 marca.

Jak co roku Quentin Tarantino dzieli się ze wszystkimi fanami filmów na całym świecie swoją listą najlepszych obrazów minionych 12 miesięcy. Typy tego znakomitego filmowca, jurora wielu festiwali są zawsze szeroko komentowane. Tym razem w czołowej dziesiątce twórcy „Bękartów wojny” znalazła się „Skóra, w której żyję” Pedro Almodóvara (sam Almodóvar trafił do grona najlepszych reżyserów roku, a scenariusz należy wg Tarantino do najlepszych adaptacji). Dodatkowo wśród „specjalnych wyróżnień” znaleźli się „Debiutanci” Mike'a Millsa.

Choć największą sławę przyniosły jej komedie, Andie MacDowell ma na swoim koncie także role w filmach kryminalnych. W filmie „Ryzyko” (ang. „ At Risk”) Andie MacDowell wciela się w rolę prokuratora okręgowego, Monique Lamont, która skrywa sporo tajemnic. Lamont kandyduje na gubernatora stanu Massachusseets. To na jej prośbę policjant Win Garano (Daniel Sunjata) przybywa do Tennessee by zbadać okoliczności śmierci młodej Brytyjki. Do morderstwa doszło 35 lat wcześniej, a jego okoliczności nadal pozostają tajemnicą.

Intrygi, romanse i mroczne tajemnice z przeszłości to kulisy pokerowej rozgrywki na szczycie, w którą w filmie „Idy marcowe” uwikłają się najwięksi przystojniacy Hollywood – George Clooney i Ryan Gosling. Już trzeciego lutego obie megagwiazdy przekonają się, że tylko najtwardsi gracze zdołają odkryć, jak zostać prezydentem!

Urodziła się w Miami, ale w jej żyłach płynie gorąca, latynoska krew. Karierę zaczęła w wieku 14 lat od… roli w telenoweli „Prisionera”. Dziś Genesis Rodriguez uznawana jest za jedną z najbardziej utalentowanych aktorek, do którego pokolenia w przyszłości należeć będzie Hollywood, a znawcy kobiecej urody są zgodni, że Megan Fox nie ma przy niej szans. 27 stycznia zobaczymy ją w filmie „Człowiek na krawędzi

Ethan Hunt wydostaje się z wysoce strzeżonego więzienia przy taktach klasyka soulu. Zaprzecza wszelkim prawom grawitacji. Kule się go nie imają, nie straszna mu burza piaskowa na pustyni czy też wspinaczka po wieżowcu na 130 piętro. Ethan Hunt po prostu umie wszystko. Witamy w „Mission Impossible” numer cztery. Znacznie lepszej niż poprzednia, znacznie bardziej zabawnej chyba niż wszystkie razem wzięte.

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że to bardzo dobry film. Przede wszystkim dzięki doskonałym aktorom, którzy słowo pisane przekuli w ciekawy, angażujący produkt. Przy adaptacjach sztuk teatralnych, to przecież wyłącznie na nich spoczywa ta odpowiedzialność. To też – jak na Polańskiego – film bardzo nietypowy. Komedia nie jest przecież jego sztandarowym produktem. Tylko czy naprawdę „Rzeź” to komedia?