Film

Siniaki na twarzy i kilka wybitych zębów dało początek wojnie totalnej, w którą uwikłała się plejada hollywoodzkich sław, takich jak Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz i John C. Reilly. A sprawcą całego zamieszania był… Polański. Nie chodzi tu jednak o wybitnego polskiego reżysera, lecz o jego syna Elvisa, a wspomniane zajście stanowi zaledwie wstęp do „Rzezi” – mistrzowskiej komedii Romana Polańskiego, która w polskich kinach zagości już 20 stycznia.
Film Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring”, z udziałem ikony światowego kina - laureatki Oscara Juliette Binoche, otworzy prestiżową Panoramę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2012. Festiwalowy pokaz filmu odbędzie się 9 lutego 2012. Najnowszy obraz reżyserki jednego z najbardziej nagradzanych filmów ostatnich lat - „33 scen z życia” – pojawi się w polskich kinach 17 lutego 2012.
Scenariusz filmu, napisany przez Simona Beaufoya („Slumdog. Milioner z ulicy”), powstał na podstawie bestselleru Paula Tordaya. Pokaz filmu SALMON FISHING IN THE YEMEN otworzy 23. Festiwal Filmowy w Palm Springs. Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=rHuHjhj0Lnw
Ach czego tutaj nie ma! Jest poszukiwanie skarbu, od wieków ukrytego i strzeżonego przez specjalnie powołanych do tego strażników. Jest pani archeolog, która za wszelką cenę chce dotrzeć do skarbu, tak aby przekazać go ludzkości. Jest mężczyzna, który musi wybierać pomiędzy własnym obowiązkiem a rodzącym się uczuciem do kobiety. I jest pościg, bo przecież każdy chce być pierwszy.
Pod koniec ubiegłego roku w Tallinie miało miejsce dość niezwykłe wydarzenie. W stolicy Estonii, będącej w 2011 Europejską Stolicą Kultury, stanął ekran, na którym wyświetlono na taśmie 35 mm bardzo wyjątkowy film. "60 Seconds of Solitude in a Year Zero" to składanka krótkich filmów, podobna takim przedsięwzięciom jak "10 minut później: Trąbka" lub "Lumiere i spółka", w której wzięło udział 60 reżyserów z całego świata. Każdy z nich miał dla siebie dokładnie 60 sekund.
Francuskie Cezary, czeskie Lwy, hiszpańskie Goya, Europejskie Nagrody Filmowe, amerykańskie Oscary, a w Polsce - Orły. Zbliża się otwarcie 14. edycji Orłów, nagród przyznawanych przez Polską Akademię Filmową. Od 10 do 31 stycznia 2012 roku w Centrum Artystycznym Kino Luna odbędzie się przegląd filmów kandydujących do 14. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2012, nagród Polskiej Akademii Filmowej.
20 stycznia na ekrany polskich kin wejdzie „Rzeź” – mistrzowska komedia Romana Polańskiego. W błyskotliwej ekranizacji sztuki Yasminy Rezy wystąpiła aktorska śmietanka Hollywood – Christoph Waltz, John C. Reilly oraz Jodie Foster i Kate Winslet, którym występ w „Rzezi” przyniósł nominacje do Złotego Globu dla najlepszych aktorek w komedii i musicalu.
Władimir i Elena to starsze małżeństwo, mieszkające w luksusowym apartamencie w Moskwie. Pobrali się jako dojrzali ludzie, choć oboje pochodzą z różnych środowisk. Władimir to bogaty, wyrachowany, zimny uczuciowo, skupiony na sobie mężczyzna. Elena jest pielęgniarką, którą pewnego dnia poznał szpitalu. Ich wzajemne relacje przypominają układ. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno: on ma pieniądze, ona zapewnia opiekę.
Sam Worthington, gwiazdor „Avatara” i „Starcia Tytanów”, którego już 27 stycznia zobaczyć będzie można w „Człowieku na krawędzi”, postanowił zagrać w filmie by… zmierzyć się ze swoim lękiem wysokości. Większość scen „Człowieka na krawędzi” kręcono na gzymsie Roosevelt Hotel. „Kilkadziesiąt metrów nad ziemią zmienia się perspektywa” – deklaruje aktor, i zapewnia, że widzów czeka „czysta adrenalina”. Przesyłam Państwu wypowiedź aktora na temat roli i wyzwania, którego się podjął.
Marisa, dwudziestoletnia Niemka, nienawidzi obcokrajowców, Żydów, glin i wszystkich tych, których obwinia o kłopoty swojej ojczyzny. Zachowuje się prowokująco, pije, wdaje się w bójki, a do swojej kolekcji tatuaży zamierza włączyć portret Adolfa Hitlera. Jej domem jest gang neonazistów, gdzie rządzą nienawiść i przemoc, a na porządku dziennym są suto zakrapiane imprezy.
Nowy rok kalendarzowy rozpoczynamy z zaangażowaniem społecznym. Wraz ze styczniem DKF UG Miłość Blondynki otwiera nowy cykl filmowy WYKLUCZENI. Podczas czterech odsłon spróbujemy pochylić się nad problemami, które doskwierają ludziom we współczesnym świecie. Zastanowimy się kto i co powoduje, że niektórzy z nas doświadczają procesu wykluczenia. Postaramy się poprzez prezentowane filmy zbadać jak i czy dzisiejsze przemiany ekonomiczne i obyczajowe wpływają na zmianę postrzegania tematu szerokiego spektrum wykluczeń w społeczeństwie.
Zdumiewająco świeżutki produkt filmowy, z uroczym i bardzo oryginalnym zakończeniem. Dziw bierze, że w zalewie pseudo komediowego chłamu, na ekrany trafia jeszcze film, który jest sympatyczny i potrafi zaskoczyć.
No dobrze. Niby wszystko jest takie jak być powinno, ale to wciąż za mało. Część pierwsza wyznaczyła tak wysoki poziom, że dorównać było jej bardzo trudno. I chociaż całość ogląda się bardzo dobrze, to różnice pomiędzy oryginałem a sequelem są bardzo widoczne.
Pierwsza od wielu lat pełnokrwista komedia Romana Polańskiego „Rzeź” to entuzjastycznie przyjęta na festiwalu w Wenecji ekranizacja sztuki Yasminy Rezy „Bóg mordu”, która od wielu sezonów przyciąga tłumy rozentuzjazmowanych widzów do renomowanych teatrów po obu stronach Atlantyku. Dwie nowojorskie pary: Alan (Christopher Waltz nagrodzony Oscarem za kreację w „Bękartach wojny” Quentina Tarantino) i Nancy (Kate Winslet, laureatka Oscara za rolę w „Lektorze”) oraz Michael (nominowany do Oscara za musical „Chicago” John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster, zdobywczyni Oscarów za wirtuozerskie kreacje w „Oskarżonych” i „Milczeniu owiec”).
Kino akcji, być może tylko a być może aż. Całość ogląda się dość przyjemnie, sensownie. To dobrze spędzony czas, nawet jeśli całość daleka jest od oryginalności.
W sieci można obejrzeć wideo-wywiad z piękną Amber Heard, aktorką partnerującą Johnny’emu Deppowi w komedii „Dziennik zakrapiany rumem” (w kinach od 30 grudnia 2011). Wywiad można obejrzeć na kanale KINO ŚWIAT, na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=kVhFJnbp8cc
Zdumiewająca i pozytywna niespodzianka. Z całkowicie trywialnego pomysłu wyrosła nam komedia całkiem śmieszna, ale przede wszystkim mądra, nie obrażająca godności swojego widza. Ogląda się to doskonale, z refleksją i nostalgią.
Akcja filmu rozgrywa się w kwietniu 2012 roku, sto lat po zatonięciu słynnego Titanica. Nowy, luksusowy statek wycieczkowy SS Titanic II, rozpoczyna swoją podróż na tej samej trasie, którą poprzednik odbył sto lat wcześniej. Podczas podróży, dochodzi do podwodnego trzęsienia ziemi. Tworzy się wielkie tsunami, które doprowadza do zderzenia góry lodowej ze statkiem, miażdżąc burtę statku.
Po mistrzowsku skonstruowana intryga, znakomite sceny akcji i finał, który zaskoczy każdego. Jest wczesny poranek w samym sercu Nowego Jorku. W położonym na 21 piętrze oknie luksusowego hotelu pojawia się mężczyzna. Wszystko wskazuje na to, że zamierza popełnić samobójstwo. Gdy na miejscu zjawia się policja, mężczyzna oświadcza, że będzie rozmawiał tylko z wybraną negocjatorką.
Gdyby dno miało wiele warstw, ten film znajdowałby się na najniższej z nich. To kino, które zmęczy nawet najbardziej zagorzałych wielbicieli gatunku katastroficznego. Nie ma po co nawet patrzeć w kierunku telewizora. Od kina też proszę trzymać się z daleka! Nudny, papierowy koszmar dla desperatów.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności