
Pragniemy poinformować, że wśród dwunastu filmów ubiegających się o główną nagrodę 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znalazł się thriller „Kret”. Trzymający w napięciu obraz, to fabularny debiut uznanego dokumentalisty Rafaela Lewandowskiego (nagrody na festiwalach Cinéma du Réel, w Paryżu i New Documentaries – MOMA w Nowym Jorku), ze zdjęciami autorstwa Piotra Rosołowskiego, operatora nominowanego do Oscara za „Królika po berlińsku”.

40 tanecznych ekip, 20 krajów i jedna droga na szczyt. Dla jednych taniec to pasja, dla innych jedyna ucieczka. Podczas międzynarodowych mistrzostw tańca Beat the World stawką jest coś znacznie więcej niż puchar. Tam można wygrać marzenia i zrealizować największe nadzieje. W filmie zobaczymy całkowicie wizjonerskie połączenie hip hopu i parkur oraz najlepszych tancerzy ze wszystkich stron świata, taki jak: Flying Steps czy Pink Ladies. Efektowne układy taneczne, fantastyczna choreografia i pierwszorzędne wykonanie wprawią w prawdziwy zachwyt.

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Już od 27 maja na blogu www.uwiklanie.blog.onet.pl rusza akcja interaktywnego pisania z Zygmuntem Miłoszewskim.

„Jestem zachwycony, zdumiony. To jest fantastycznie zrobiony film, tak żywo. Podoba mi się, że wkracza w nasze życie filmowe takie profesjonalne kino, nie ma zmiłuj, wszystko to co chciał, reżyser osiągnął”. Tę entuzjastyczną opinię wyraził Andrzej Wajda po specjalnym pokazie filmu „Uwikłanie”. Dla twórców „Uwikłania” jest to z pewnością piękny komplement, gdy takie słowa wypowiada jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat wielu nagród i wyróżnień w tym Oscara za całokształt twórczości czy Złotej Palmy w Cannes.

„X-Men: Pierwsza klasa” to nie tylko spektakularny film akcji, ale i fascynująca historia o złożonych postaciach ukazująca początki sagi X-Men. Opowiada o tajemnych wydarzeniach z czasów zimnej wojny i o tym, jak świat uniknął nuklearnego Armagedonu. Zobaczymy jak tytułowa pierwsza klasa pogodziła się ze swoimi mocami i jak doszło do konfliktu. Podobnie jak poprzednie części, również ten film jest nie tylko widowiskowy, ale zgłębiający relacje między nietypowymi super-bohaterami.

W 2008 roku, po śmierci Yves’a Saint Laurenta – twórcy jednego z największych imperiów modowych i jednego z najbardziej znanych w historii kreatorów mody, jego życiowy partner Pierre Bergé postanawia rozstać się z kolekcją dzieł sztuki, którą tworzyli wspólnie przez lata. Obrazy Picassa i Matisse’a, antyczne egipskie statuetki, XVII-wieczne chińskie rzeźby – wszystko to zostało wystawione na specjalnie zorganizowanej w Christie’s aukcji okrzykniętej po zakończeniu „aukcją stulecia”.

10 czerwca na ekrany kin wejdzie „Maraton tańca”, najnowszy film Magdaleny Łazarkiewicz. Klimatyczna komedia producentów „Wesela” i „Domu złego” zachwyciła międzynarodową publiczność festiwalu w Pusan, w Korei Południowej. Wyprzedane do ostatniego miejsca pokazy „Maratonu tańca” stały się również sensacją renomowanego MFF Santa Barbara.

Zaledwie tydzień po światowej premierze na festiwalu w Cannes "Melancholia" Larsa von Triera trafia do polskich kin. Poniżej wybór fragmentów recenzji polskiej i światowej krytyki, które pojawiły się po pierwszym festiwalowym pokazie.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Larsem von Trierem, jednym z najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Twórca "Antychrysta" i "Tańcząc w ciemnościach" opowiada w nim o pracy nad swoim najnowszym dziełem - "Melancholią". Na jego planie spotkał się m.in. z Charlotte Gainsbourg (Antychryst) , Kieferem Sutherlandem (24 godziny), Charlotte Rampling (Basen), Alexandrem Skarsgårdem (Czysta krew), Stellanem Skarsgårdem (Przełamując fale), czy Kirsten Dunst (Spider-Man), która za rolę w "Melancholii" otrzymała właśnie w Cannes nagrodę dla najlepszej aktorki.

Zdobywca Złotej Palmy na MFF w Cannes 2011! t najlepszych aktorów naszych czasów (Brad Pitt i Sean Penn) w filmie legendarnego twórcy kina – Terrence’a Malicka („Cienka czerwona linia”). Film-Arcydzieło, który szuka odpowiedzi na najważniejsze pytanie ludzkości – jaki jest sens życia? Jack żyje wraz z dwójką braci oraz rodzicami w szczęśliwym domu. Rodzice otaczają go opieką i troską, a świat wydaje się być dla niego wspaniałym miejscem.

Tajna agentka CIA, Valerie Plame (Naomi Watts) uczestniczy w dochodzeniu w sprawie obecności broni masowego rażenia w Iraku. Jej mąż Joe Wilson (Sean Penn) zajmuje się sprawą sprzedaży wzbogaconego uranu na Bliskim Wschodzie.

Producenci „Igrzysk śmierci” podali właśnie ekscytującą wiadomość. Do obsady mega produkcji na podstawie bestsellera Suzanne Collins dołączył słynny muzyk i aktor Lenny Kravitz. Kravitz wcieli się w Cinnę, tajemniczego stylistę, który będzie dbał o wizerunek Katniss (Jennifer Lawrence) w czasie przygotowań do igrzysk śmierci. Jego zapierające dech w piersiach kreacje mogą odegrać ogromną rolę w życiu dziewczyny. Jeśli zaintrygują hojnych sponsorów, szanse Katniss na przeżycie igrzysk diametralnie wzrosną.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wywiadów Grażyny Torbickiej z Larsem von Trierem i Eleną Anai, gwiazdą najnowszego filmu Pedro Almodóvara. Obie rozmowy dla programu Kocham Kino zostały zarejestrowane podczas zakończonego przed trzema dniami festiwalu filmowego w Cannes. Program wyemitowany zostanie w nocy z 26 na 27 maja, w TVP 2 o godz. 00:10.

Już za dwa dni polska premiera "Melancholii", najnowszego filmu Larsa von Triera, jednego z najgoręcej przyjętych obrazów zakończonego niedawno festiwalu w Cannes. Melancholia" rozpoczyna się wystawnym weselnym przyjęciem Justine (Kirsten Dunst) i Michaela (Alexander Skarsgård), odbywającym się w olbrzymiej posiadłości jej siostry (Charlotte Gainsbourg) i szwagra (Kiefer Sutherland).

Jak zdobyć serce najładniejszej dziewczyny w szkole, jeśli jest się totalnym nowicjuszem w temacie miłosnych podbojów? Bez dwóch zdań potrzebny będzie plan, którego nie powstydziliby się etatowi podrywacze z „American Pie”. A taki właśnie pojawił się głowie bohatera młodzieżowej komedii „Pierwszy raz”. W kinach od 8 lipca 2011.

"Melancholia" była jednym z najgoręcej przyjętych filmów w konkursie tegorocznego festiwalu w Cannes. I jak się okazało wyjechała z imprezy z jedną z najważniejszych nagród. Znakomita, poruszająca rola Kirsten Dunst zrobiła wrażenie na canneńskim jury, pod przewodnictwem Roberta de Niro, które przyznało jej nagrodę dla najlepszej aktorki.

Już 10 czerwca do kin trafi długo wyczekiwany film "Nic do oclenia" twórcy "Jeszcze dalej niż Północ" Danny'ego Boona. Jego nowy film - porusza odwieczny temat kontrowersyjnych francusko-belgijskich stosunków przygranicznych. Historia dwóch nienawidzących się celników - Belga i Francuza, którzy po zlikwidowaniu granic na terenie UE, są zmuszeni pracować razem w ciągu pierwszego weekendu wyświetlania zgromadziła przed ekranami ponad 2,5 mln widzów.

Projekt filmowy „Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu” to unikatowy cykl pokazów filmowych, w których centrum stoją reżyserzy, scenarzyści, operatorzy, kompozytorzy muzyki filmowej i aktorzy – wszyscy urodzeni na Górnym Śląsku. Na projekt składa się 36 pokazów filmowych – po 3 pokazy, raz w miesiącu, w kinach w Gliwicach, Katowicach i Opolu.

Rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu Kasi Rosłaniec, autorki przebojowych GALERIANEK. W połowie maja w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do najnowszego filmu Kasi Rosłaniec BABY BLUES. BABY BLUES to historia Natalii (Magdalena Berus), która w wieku 17 lat zostaje matką. Ojciec Antosia to nastoletni Kuba (Nikodem Rozbicki). Natalia nie jest pewna, czy kocha Kubę, a Kuba nie wie, czy kocha Natalię. Jednak jej już nie zależy na „byciu z kimś na siłę”, „żeby tylko kogoś mieć”, teraz ma Antosia….

Dobiega końca tegoroczny, jak twierdzą obserwatorzy, wyjątkowo udany festiwal filmowy w Cannes. W ciągu kilkudziesięciu godzin dowiemy się, kto z wielkich twórców współczesnego kina, którzy zaprezentowali tu swoje najnowsze dzieła otrzyma jedne z najbardziej prestiżowych w filmowym świecie nagród.