
Fantastycznie przyjęty za granicą nowy film George'a Clooneya – „Amerykanin” (amerykańska premiera miała miejsce 1 września), w Polsce pojawi się 5 listopada. Thriller, nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści „A Very Private Gentelman” (1990) angielskiego autora Martina Bootha (1944–2004), to nie tylko intrygująca główna rola Clooneya, ale i projekt, w który aktor zaangażował się także jako producent.

Najnowsze dzieło Françoisa Ozona ,,Schronienie’’(Le Refuge), fantastycznie przyjęte przez zagraniczne media, wkrótce na ekranach polskich kin. 10 września, na ekrany amerykańskich kin wszedł najnowszy film Françoisa Ozona ,,Schronienie” (Le Refuge), poparty fantastycznymi recenzjami zagranicznych mediów.

Publiczność 1. edycji American Film Festival, który odbędzie się we Wrocławiu między 20 a 24 października, jako pierwsza w Polsce będzie miała szansę obejrzeć słynny już reżyserski debiut Banksy'ego - "Wyjście przez sklep z pamiątkami". Bohaterem filmu jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage'ową odzieżą w Los Angeles.

W przyszłym tygodniu przyjedzie do Polski Alexander Skarsgaard, szwedzki aktor i reżyser. Olbrzymią popularność w ostatnim czasie przyniosła mu rola Erica Northmana, charyzmatycznego wampira z serialu Czysta krew. To właśnie start trzeciego sezonu serii jest powodem wizyty Skarsgaarda w naszym kraju.

Jeden z najlepszych polskich reżyserów Wojciech Smarzowski, twórca Wesela i Domu złego, reżyseruje nowy film! Na ekranie Agata Kulesza i Marcin Dorociński. W lipcu Wojciech Smarzowski stanął za kamerą swego najnowszego filmu zatytułowanego Róża z Mazur. Prace nad filmem podzielone są na etapy podyktowane zmianami pór roku. Obecnie trwają zdjęcia „jesienne”. Smarzowski zgromadził na planie plejadę znakomitych aktorów.

Reżyserka i scenarzystka Agnieszka Łukasiak, przygotowuje się do napisania i wyreżyserowania swojego drugiego filmu - tym razem w Hollywood. Jej debiut, szwedzko-polski film fabularny „Dwa ognie” został niedawno zakwalifikowany do Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pusan.

Mamyprzyjemność poinformować, że trwają właśnie prace na planie najnowszej produkcji fabularnej realizowanej przez TVN „Kumulacja”. Komedia kryminalna w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, wg scenariusza Piotra Jaska (scenarzysty serialu „Brzydula”) W rolach głównych Lesław Żurek i debiutująca na dużym ekranie Justyna Schneider a także Tamara Arciuch, Antek Pawlicki, Krzysztof Czeczot, Weronika Książkiewicz, Marek Włodarczyk i inni.

W tym tygodniu padł 1000 klaps na planie filmu "Być jak Kazimierz Deyna". Zdjęcia do filmu, które powstają w Warszawie i okolicach przekroczyły tym samym półmetek. Być jak Kazimierz Deyna to zabawna opowieść o dorastaniu, niejednej miłości i życiowych wyborach, w której bramki strzelają Deyna i Boniek, białe skarpetki mają moc afrodyzjaku, pożądanie prowadzi do czystości, a Matka-Polka rozprawia się z rynkami wschodnimi

Twórcy Nocy w muzeum i Różowej pantery zapraszają na doskonałą zabawę dla całej rodziny, komedię o lekkim zabarwieniu... ekologicznym. Film w polskiej wersji językowej! W roli głównej Brendan Fraser gwiazda trylogii Mumia oraz Podróż do wnętrza ziemi. Partnerują mu Brooke Shields oraz wschodząca gwiazda dużego ekranu Matt Prokop (High School Musical 3).

Zło zwykle wygląda niewinnie…. Nastoletni Owen od czasu rozwodu rodziców przechodzi trudne chwile. Nielubiany w szkole staje się coraz częstszym obiektem kpin kolegów. Czas spędza samotnie oddając się marzeniom o zemście na swych prześladowcach. Pewnego dnia w sąsiedztwie pojawia się tajemnicza Abby. Owen zaprzyjaźnia się z dziewczyną, nie zwracając początkowo uwagi na jej nietypowe zachowania: Abby wychodzi na dwór tylko po zmroku i podobnie jak Owen nie ma żadnych przyjaciół.

Dwukrotnie nominowana do Oscara (Emma, Rodzina Adamsów) autorka kostiumów Ruth Myers projektując stroje do najnowszej ekranizacji Doriana Graya zdecydowanie odeszła od typowego modelu filmu kostiumowego. W czasach, w których rozgrywa się historia Doriana Graya istniała śmietanka w stylu 'glamour' i jej udało się uchwycić ten charakter. Dorian w filmie Olivera Parkera jawi się jak ktoś w rodzaju Micka Jaggera.

Najnowszy film reżysera przebojowych horrorów Wzgórza mają oczy i Lustra. Jezioro Wiktoria to raj dla tysięcy młodych ludzi spragnionych słońca, wody i niesamowitych imprez do rana. Jednak spokojne zazwyczaj wody jeziora tego lata staną się żerowiskiem wyjątkowo krwiożerczych istot.

RABBIT HOLE to ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki Davida Lindsay-Abaire’a ukazująca - podobnie jak filmy „American Beauty” i „Droga do szczęścia” - losy idealnej pary na zakręcie życia. Becca i Howie Corbett są wzorowym małżeństwem, którego spokój zakłóci rodzinna tragedia. Zmęczona przyjmowaniem wyrazów otuchy od przyjaciół, Becca oderwie się od bolesnych wspomnień w dość niekonkwencjonalny sposób.

Film THE KING’S SPEECH w reżyserii Toma Hoopera (“Elżbieta I”) uhonorowany został na 35. MFF w Toronto główną nagrodą - The Cadillac People’s Choice Award, przyznawaną przez publiczność festiwalową. To świetny prognostyk przed zbliżającymi się nominacjami do Oscara. W ubiegłych latach nagroda MFF w Toronto przypadła filmom “Slumdog: Milioner z ulicy” (Toronto’2008, 8 Oscarów + 2 nominacje) i “Precious” (Toronto’2009, 2 Oscary + 4 nominacje).

Światł obiegła elektryzująca wiadomość - produkcja długo oczekiwanej ekranizacji kultowej GRY ENDERA autorstwa Orsona Scotta Carda rusza z miejsca! Reżyserem obrazu będzie Gavin Hood ("X-Men Origins: Wolverine"), który obecnie wprowadza do scenariusza ostatnie poprawki.

Scott Alexander przyjął zaproszenie Niezależnej Fundacji Filmowej do udziału w 5. edycji ScripTeast w roli Doradcy Kreatywnego – przez siedem dni, w trakcie stacjonarnych warsztatów w Sterdyni, biorący w ScripTeast udział scenarzyści podczas indywidualnych spotkań będą omawiać z nim zgłoszone do projektu scenariusze. Doradcy Kreatywni, przyjmując zaproszenie Fundacji do udziału w warsztatach, jednocześnie podejmują się przeczytania biorących udział w programie scenariuszy.

Jedna z najmroczniejszych legend zrealizowana w konwencji gotyckiego horroru, oparta na powieści Oscara Wilde'a Młody chłopak, Dorian Gray (Ben Barnes) przybywa do Londynu. Na miejscu poznaje malarza Basila Hallwarda (Ben Chaplin), który zafascynowany hipnotyczną urodą i niewinnością młodzieńca postanawia namalować jego portret.

Laureatem Wielkiego Jantara - Grand Prix 29. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” został LINCZ w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. LINCZ to oparta na faktach historia grupy desperatów, terroryzowanych przez brutalnego recydywistę, którzy - w obliczu bezczynności organów ścigania - postanowili wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.

Nadszedł długo oczekiwany moment. Wszystkich kinomanów, wielbicieli kina amerykańskiego, a także sceptyków, którzy studzą amerykańską gorączkę wątpliwościami, zapraszamy na stronę internetową 1. American Film Festival (Wrocław, 20-24 października, 2010), gdzie o godz. 12:00 opublikowany został pełny program festiwalu wraz z kalendarzem projekcji.

Szwedzko-polski debiut fabularny „Dwa ognie” Agnieszki Łukasiak został zakwalifikowany na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan w Korei Południowej. Festiwal - zaliczany do najważniejszych na świecie (tzw. klasa A) - odbędzie się w dniach 7-15 października 2010 roku. MFF w Pusan znany jest zwłaszcza z promocji młodych talentów oraz przedstawianiu światu ich debiutanckich dokonań i z roku na rok gromadzi coraz większą międzynarodową publiczność.