Film

Debiutancki film Kingi Dębskiej „Hel” ma nieprawdopodobną siłę rażenia. Mocny temat i znakomita obsada: Paweł Królikowski, Anna Geislerová, Lesław Żurek sprawiają, że wierzymy w tę historię do końca. Piotr (Paweł Królikowski) jest psychiatrą. Siedzi na nocnym dyżurze, gdy na jego oddział przywożą chłopaka. To Kamil (Lesław Żurek), syn którego nie widział całe lata. Chłopak znika ze szpitala równie szybko, jak się pojawił. Jednak Piotr postanawia nawiązać z nim kontakt.
Po sukcesach ostatnich filmów, Woody Allen powraca z nową, w zgodnej opinii widzów i krytyków najśmieszniejszą komedią od lat: „Co nas kręci, co nas podnieca”. W Cannes najnowsza produkcja Allena została przyjęta entuzjastycznie – publiczność nagrodziła film owacją na stojąco. Fabuła, jak zwykle u mistrza pikantnego humoru, porusza tematykę relacji damsko - męskich, które są dla Allena niewyczerpanym źródłem komediowych inspiracji.
W roku 1972 wprowadzono skalę oceny spotkań z istotami pozaziemskimi. Zauważenie UFO określane jest jako spotkanie pierwszego stopnia. Zebranie dowodów znane jest jako spotkanie drugiego stopnia. Nawiązanie kontaktu z obcymi to spotkanie trzeciego stopnia.
Dopiero, co gościliśmy na ekranach film poświęcony przygotowaniom do ostatniej trasy koncertowej Michaela Jacksona, a już 12 marca w kinach zagości kolejny niezwykły dokument muzyczny „Beats of freedom – Zew wolności”. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów rocka i nie tylko, bo przede wszystkim, jak twierdzą krytycy, to po prostu kawał dobrego kina.
Film, który powstał na podstawie powieści Natalie Robinson i Stevena M. L. Aronsona pokazuje prawdziwą, choć niezwykłą, historię Barbary Daly (Julianne Moore). Wżeniła się ona w klasę wyższą, poślubiając dziedzica fortuny twórców bakelitu, Brooksa Baekelanda (Stephen Dillane). Piękna i charyzmatyczna kobieta zupełnie nie pasowała do powściągliwego męża, a narodziny ich jedynego potomka, Tony'ego, zachwiały jeszcze bardziej podstawami niestabilnego i burzliwego małżeństwa.
W nowym filmie Romana Polańskiego – „Autor widmo”, zrealizowanym na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa „Ghostwriter” (w polskich kinach od 19 lutego), pojawi się jedna z gwiazd serialu „Seks w wielkim mieście”, Kim Cattrall. Tym razem serialowa Samantha występuje jako „supersekretarka”, osobista asystentka byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa (Pierce Brosnan).
Siedem nagród „Goya” hiszpańska Akademia Filmowa przyznała w niedzielę wieczorem (14.02) wielkiemu historycznemu widowisku „Agora” w reż. Alejandra Amenábara („Otwórz oczy”, „Inni”, „W stronę morza”), w tym za najlepszy scenariusz oryginalny, zdjęcia, scenografię i kostiumy. Ten zrealizowany z ogromnym rozmachem film, jedna z najdroższych europejskich produkcji (50 mln euro) już za miesiąc, 12 marca, trafi na polskie ekrany. Główną rolę, charyzmatycznej uczonej Hypatii z Aleksandrii, gra Rachel Weisz („Wierny ogrodnik”, „Był sobie chłopiec”).
Pewnego dnia na Ziemię ma spaść ognisty deszcz, palący wszystko na swojej drodze i zamieniający miasta w zgliszcza. Oceany mają wystąpić z brzegów, zalewając położone na wybrzeżach metropolie, a cała nasza cywilizacja przestanie istnieć. Według kalendarza Majów ten dzień to dokładnie 21 grudnia 2012 roku i oznaczać ma koniec ludzkich dziejów na naszej planecie.
Film Ja, też! Antonio Naharro i Álvaro Pastora otrzymał Nagrodę Publiczności na zakończonym wczoraj MFF Rotterdam. To już jego kolejne wyróżnienie. Debiutancki film hiszpańskich twórców był rewelacją ubiegłorocznego festiwalu w San Sebastian, a w styczniu pokazywany był na MFF Sundance, gdzie zebrał wiele pozytywnych recenzji.
Już 19 lutego trafi na nasze ekrany „Autor Widmo”, najnowszy film Romana Polańskiego, będący adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa „Ghostwriter”. Tytułowego „autora widmo”, który pisze wspomnienia byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa (Pierce Brosnan) gra Brytyjczyk Ewan McGregor („Płytki grób”, „Trainspotting”, „Gwiezdne wojny”). – Ta postać to everyman, który jednocześnie ma w sobie pewien glamour – tłumaczył Harris.
Pierwsza anglojęzyczna komedia obyczajowa twórcy Noi Albinoi i Zakochani widzą słonie. Opowieść o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu szczęścia. Dagur Kári ma na koncie 3 filmy fabularne. Akcja każdego z nich rozgrywa się w innym kraju, każdy został zagrany w innym języku. Wspólnym mianownikiem wszystkich trzech jest żywe zainteresowanie Káriego postaciami żyjącymi na marginesie lub wręcz poza marginesem społecznym.
„Trick” jest pierwszym od wielu lat polskim filmem sensacyjnym z błyskotliwym poczuciem humoru o genialnych oszustach i ich misternie zaplanowanej zemście na tych, którzy ich zdradzili. Ten rodzaj kina przeżywał w Polsce prawdziwy rozkwit w latach 80. za sprawą „Vabanku” i „Wielkiego Szu”, a na całym świecie do dziś dostarcza widzom rozrywkę na najwyższym poziomie m.in. w kolejnych częściach „Ocean’s Eleven”, jednak w ostatnich latach był rzadko reprezentowany w naszej kinematografii.
Wybuchowe połączenie zakręconego scenariusza w stylu „Kill Billa” Quentina Tarantino z dynamicznym wykonaniem prosto z filmów Guy’a Ritchiego („Sherlock Holmes", "Przekręt”, „Porachunki” ). Nicolas Cage, Mark Strong, Aaron Johnson w filmowej adaptacji komiksu autora "Wanted", wyprodukowanej przez Brada Pitta i wyreżyserowanej przez Mathew Vaughna ("Gwiezdny pył", "Przekładaniec") .
Po raz siódmy w Warszawie odbędzie się trzecia co do popularności w Europie impreza filmowa poświęcona filmowi dokumentalnemu – Festiwal PLANETE DOC REVIEW, którą odwiedziło w zeszłym roku 25 000 widzów.
Młodziutką Carey Mulligan już dziś nazywa się nową Audrey Hepburn, choć jej kariera dopiero na dobre się rozpoczyna. Porównania do słynnej aktorki nie biorą się jednak z niczego. Uroda, niezwykły uśmiech a przede wszystkich wyjątkowy talent - to tylko te najbardziej oczywiste podobieństwa Mulligan do gwiazdy "Śniadania u Tiffany'ego".
Magiczna opowieść o przystojnym Irlandczyku Syracusie (Colin Farrell), który pewnego dnia wyławia z morza piękną i niezwykle tajemniczą dziewczynę (Alicja Bachleda-Curuś). Mieszkańcy pobliskiej wioski przekonani są, że kobieta jest mityczną nimfą – Ondine. Irlandczyk wiedziony uczuciem o niespotykanej mocy, zakochuje się w odnalezionej przez siebie niezwykłej dziewczynie.
Kamera w długiej panoramie filmuje jedynie kreskę horyzontu, łączącą spieczoną ziemię z rozprażonym niebiem. Tak wygląda idealna pustka. Krajobraz, który fascynuje i przeraża - Bietpak Dała, czyli Głodowe Stepy - pustynna, sucha i surowa wyżyna w Kazachstanie; w której nieliczni pasterze-nomadzi wiodą życie pełne trudu. I to tu rozegra się zabawna i ciepła miłosna (choć – jak to z młodzieńczymi miłościami bywa – tragiczna) historia. Pośrodku bezkresnego stepu zobaczymy CZYM JEST SZCZĘŚCIE.
W piątek, 5 lutego, na nasze ekrany trafi komedia romantyczna „Oświadczyny po irlandzku”, której akcja toczy się – jakżeby inaczej – na Szmaragdowej Wyspie. Producent Jake Weiner podkreślał: – Irlandia od początku była w naszym zamiarze jeszcze jednym bohaterem filmu, a nie tylko efektownym tłem. Niby obecna jest tu współczesność, ale jednocześnie możesz się w tej krainie łatwo zagubić.
Legendy rockowego podziemia dzielą się wspomnieniami o muzyce, życiu i paranoicznej cenzurze. W czasach, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem, zjawiskiem społecznym o kolosalnej sile rażenia, stała się przestrzenią ludzi wolnych. „Żelazna kurtyna” nie była w stanie zatrzymać rocka, a młodzi ludzie dzięki muzyce poczuli własną siłę i godność.
Już od najbliższego piątku, 5 lutego, w kinie Kultura odbędą się premierowe pokazy brytyjskiego dramatu „Fish Tank”. Film Andrei Arnold został wyróżniony Nagrodą Jury Festiwalu Cannes 2009! Główna bohaterka filmu, Mia, jest zbuntowaną, zamkniętą w sobie 15-latką. Swoim trudnym charakterem odstrasza rówieśników, a najlepiej czuje się w samotności. Życie w sferze marzeń zostaje zakłócone, kiedy jej matka przyprowadza do domu tajemniczego mężczyznę imieniem Connor. To spotkanie zupełnie ją odmieni…
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności