
Już 19 lutego trafi na nasze ekrany „Autor Widmo”, najnowszy film Romana Polańskiego, będący adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa „Ghostwriter”. Tytułowego „autora widmo”, który pisze wspomnienia byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa (Pierce Brosnan) gra Brytyjczyk Ewan McGregor („Płytki grób”, „Trainspotting”, „Gwiezdne wojny”). – Ta postać to everyman, który jednocześnie ma w sobie pewien glamour – tłumaczył Harris.

Pierwsza anglojęzyczna komedia obyczajowa twórcy Noi Albinoi i Zakochani widzą słonie. Opowieść o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu szczęścia. Dagur Kári ma na koncie 3 filmy fabularne. Akcja każdego z nich rozgrywa się w innym kraju, każdy został zagrany w innym języku. Wspólnym mianownikiem wszystkich trzech jest żywe zainteresowanie Káriego postaciami żyjącymi na marginesie lub wręcz poza marginesem społecznym.

„Trick” jest pierwszym od wielu lat polskim filmem sensacyjnym z błyskotliwym poczuciem humoru o genialnych oszustach i ich misternie zaplanowanej zemście na tych, którzy ich zdradzili. Ten rodzaj kina przeżywał w Polsce prawdziwy rozkwit w latach 80. za sprawą „Vabanku” i „Wielkiego Szu”, a na całym świecie do dziś dostarcza widzom rozrywkę na najwyższym poziomie m.in. w kolejnych częściach „Ocean’s Eleven”, jednak w ostatnich latach był rzadko reprezentowany w naszej kinematografii.

Wybuchowe połączenie zakręconego scenariusza w stylu „Kill Billa” Quentina Tarantino z dynamicznym wykonaniem prosto z filmów Guy’a Ritchiego („Sherlock Holmes", "Przekręt”, „Porachunki” ). Nicolas Cage, Mark Strong, Aaron Johnson w filmowej adaptacji komiksu autora "Wanted", wyprodukowanej przez Brada Pitta i wyreżyserowanej przez Mathew Vaughna ("Gwiezdny pył", "Przekładaniec") .

Po raz siódmy w Warszawie odbędzie się trzecia co do popularności w Europie impreza filmowa poświęcona filmowi dokumentalnemu – Festiwal PLANETE DOC REVIEW, którą odwiedziło w zeszłym roku 25 000 widzów.

Młodziutką Carey Mulligan już dziś nazywa się nową Audrey Hepburn, choć jej kariera dopiero na dobre się rozpoczyna. Porównania do słynnej aktorki nie biorą się jednak z niczego. Uroda, niezwykły uśmiech a przede wszystkich wyjątkowy talent - to tylko te najbardziej oczywiste podobieństwa Mulligan do gwiazdy "Śniadania u Tiffany'ego".

Magiczna opowieść o przystojnym Irlandczyku Syracusie (Colin Farrell), który pewnego dnia wyławia z morza piękną i niezwykle tajemniczą dziewczynę (Alicja Bachleda-Curuś). Mieszkańcy pobliskiej wioski przekonani są, że kobieta jest mityczną nimfą – Ondine. Irlandczyk wiedziony uczuciem o niespotykanej mocy, zakochuje się w odnalezionej przez siebie niezwykłej dziewczynie.

Kamera w długiej panoramie filmuje jedynie kreskę horyzontu, łączącą spieczoną ziemię z rozprażonym niebiem. Tak wygląda idealna pustka. Krajobraz, który fascynuje i przeraża - Bietpak Dała, czyli Głodowe Stepy - pustynna, sucha i surowa wyżyna w Kazachstanie; w której nieliczni pasterze-nomadzi wiodą życie pełne trudu. I to tu rozegra się zabawna i ciepła miłosna (choć – jak to z młodzieńczymi miłościami bywa – tragiczna) historia. Pośrodku bezkresnego stepu zobaczymy CZYM JEST SZCZĘŚCIE.

W piątek, 5 lutego, na nasze ekrany trafi komedia romantyczna „Oświadczyny po irlandzku”, której akcja toczy się – jakżeby inaczej – na Szmaragdowej Wyspie. Producent Jake Weiner podkreślał: – Irlandia od początku była w naszym zamiarze jeszcze jednym bohaterem filmu, a nie tylko efektownym tłem. Niby obecna jest tu współczesność, ale jednocześnie możesz się w tej krainie łatwo zagubić.

Legendy rockowego podziemia dzielą się wspomnieniami o muzyce, życiu i paranoicznej cenzurze. W czasach, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem, zjawiskiem społecznym o kolosalnej sile rażenia, stała się przestrzenią ludzi wolnych. „Żelazna kurtyna” nie była w stanie zatrzymać rocka, a młodzi ludzie dzięki muzyce poczuli własną siłę i godność.

Już od najbliższego piątku, 5 lutego, w kinie Kultura odbędą się premierowe pokazy brytyjskiego dramatu „Fish Tank”. Film Andrei Arnold został wyróżniony Nagrodą Jury Festiwalu Cannes 2009! Główna bohaterka filmu, Mia, jest zbuntowaną, zamkniętą w sobie 15-latką. Swoim trudnym charakterem odstrasza rówieśników, a najlepiej czuje się w samotności. Życie w sferze marzeń zostaje zakłócone, kiedy jej matka przyprowadza do domu tajemniczego mężczyznę imieniem Connor. To spotkanie zupełnie ją odmieni…

W miniony weekend warszawskie Multikina i Silver Screeny odwiedził Lem, przybysz z Planety 51. Każdy z młodych widzów, który podszedł do Lema i przybił z nim „czwórkę” (gdyż Lem ma tylko cztery palce) mógł dostać filmowy gadżet, m.in. piórnik, jojo, naklejki, plan lekcji, lub długopis. Dzieci raczej nie bały się zielonego kosmity. Chętnie się z nim witały, robiły sobie zdjęcia, zadawały pytania, a nawet sprawdzały, czy jest to prawdziwy Lem, czy na baterie.

Film Tlen (Kislorod, Rosja 2009) Iwana Wyrypajewa, który zdobył Nagrodę Publiczności na zeszłorocznym, 9. MFF Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, 5-tego lutego trafi do kin. Tlen to drugi po Euforii film Wyrypayeva, który mimo iż wyrasta z doświadczeń scenicznych reżysera, opiera się przede wszystkim na obrazie i montażu.

Najnowszy film grozy twórców „Mechanika”, „Amityville” i „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”. Współczesna wersja filmu wyreżyserowanego przez mistrza horroru George’a A. Romero. „OPĘTANI” („Crazies”) w kinach od 5 marca br. David jest szanowanym szeryfem w niewielkim miasteczku w Stanach Zjednoczonych. Na jednym z meczy bejsbolowych na boisku pojawia się znany wszystkim mieszkaniec. Intruz jest uzbrojony w naładowaną strzelbę, którą celuje w szeryfa.

W poniedziałek 1 lutego 2010 roku o godzinie 12.00, w Centrum Artystycznym KINIE LUNA w Warszawie zostały ogłoszone nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2010, przyznawanych głosami Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie członków Polskiej Akademii Filmowej na Polskie Nagrody Filmowe Orły było dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu.

W okresie ferii zimowych kina Cinema City w całej Polsce zapraszają dzieci na wyjątkowe atrakcje pełne sportowych emocji. Oprócz projekcji ulubionych filmów, uczniowie odwiedzający Cinema City w tym czasie mogą liczyć na specjalnie przygotowane dla nich niespodzianki. W tym roku na małych widzów w warszawskich kinach Cinema City przed seansami czekać będą niezwykłe gry i zabawy sportowe.

Już od piątku, 5 lutego, zapraszamy widzów kina Kultura na jedyne warszawskie pokazy filmu „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki na łączonych pokazach z animacją „Esterhazy” Izabeli Plucińskiej. Głosami Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, obraz będzie walczył o Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny!

Dzisiaj w Los Angeles odbyła się uroczysta prezentacja nominacji do tegorocznych Oscarów. Wśród tytułów, które mają szanse na te prestiżowe nagrody znalazły się również "Była sobie dziewczyna" i "Parnassus". Najnowsza komedia obyczajowa Lone Scherfig ("Włoski dla początkujących") już wcześniej typowana była do nominacji. Pewniakiem wydawała się szczególnie w kategorii Główna Rola Kobieca.

Raquel, tytułowa służąca, od 23 lat pracuje w domu państwa Valdes. Po tak długim czasie żyje już wyobrażeniem, że jest nie tylko zwykłą służącą, lecz pełnoprawnym członkiem rodziny. Pewnego dnia pani domu postanawia zatrudnić drugą kobietę do pracy, uważając, że Raquel potrzebuje więcej odpoczynku. Ta jednak odbiera to jako „zamach” na swoją pozycję. W obawie przed utratą dotychczasowej, uprzywilejowanej roli, robi wszystko, aby pozbyć się kolejnych współpracowniczek. Do czasu.

Na świecie AVATAR pobił TITANICA we wpływach już w 6 tygodniu grania. W Polsce TITANIC miał w sumie 3,520,000 widzów, AVATAR na razie ma 2,190,000 widzów, ale nadal jest w pierwszej trójce oglądanych filmów. Podczas pierwszego tygodnia grania AVATARA, w Multikinie w całym kraju obejrzało go 220 tysięcy widzów i był to najlepszy wynik sieci kinowej w Polsce. Sale kinowe w Multikinie są bardzo dobrze przygotowane do wyświetlania filmów w cyfrowej technologii 3D za względu na wysoki procent zainstalowanych systemów trójwymiarowej projekcji.