
Stowarzyszenie NOWE HORYZONTY, organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ERA NOWE HORYZONTY (MFF ENH) we Wrocławiu, rozszerza swoją aktywność o dystrybucję filmów w kinach i na DVD.
Projekt jest wspólną inicjatywą trzech partnerów: Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci ERA, która jest współorganizatorem i Głównym Partnerem wrocławskiego wydarzenia oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Partnera Głównego festiwalu.

Zdobywca Oscara Davis Guggenheim (Niewygodna prawda) prezentuje osobiste relacje przedstawicieli trzech pokoleń wirtuozów gitary elektronicznej: The Edge’a (U2), Jimmy’ego Page’a (Led Zeppelin) i Jacka White’a (The White Stripes). "Będzie głośno" pozwala zobaczyć, jak każdy z nich wypracował swoje unikalne brzmienie i styl gry na ulubionych instrumentach, czyli najprzeróżniejszych wersjach gitary.

Najnowsze filmy wielkich mistrzów współczesnego kina zdobyły uznanie Europejskiej Akademii Filmowej. Podczas gali rozdania tegorocznych nagród, która miała miejsce w niemieckim Bochum "Antychryst" Larsa von Triera zdobył nagrodę im. Carlo Di Palmy za zdjęcia. Ich autorem jest wybitny operator Anthony Dod Mantle, dla którego to już kolejne wyróżnienie w tym niezwykle udanym roku - rozpoczęty Oscarem za zdjęcia do "Slumdog. Milioner z ulicy".

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej jak co roku ogłosiło nominacje do prestiżowych Złotych Globów. Budzą one wielkie emocje, bo są doskonałym prognostykiem przed Oscarami i nominowani do nich mają wielkie szanse na kolejne nagrody. Wielkie wyróżnienie spotkało Carey Mulligan. Młodziutka aktorka została nominowana w kategorii Najlepsza Aktorka w Dramacie za główną rolę w filmie "Była sobie dziewczyna" Lone Scherfig.

Całkiem możliwe, że fantastyczny "Parnassus" otrzyma kilka nominacji do Oscara i wśród nich może znaleźć się również nominacja dla Terry'ego Gilliama za... piosenkę! Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła właśnie listę 63 piosenek, które ubiegać się będą najpierw o nominację, a potem Oscara. Wśród nich znalazły się dwa utwory z "Parnassusa" ? "We Are The Children Of The World" i "We Love Violence", których Gilliam jest współautorem.

Zapraszamy do Polonii na pokazy filmu „Mniejsze zło” w reżyserii Janusza Morgensterna. Jest to pierwszy, od czasów „Żółtego szalika” film słynnego reżysera, który akcję swojego „Mniejszego zła” umieścił w okresie stanu wojennego. Główny bohater, Kamil, ma jeden wyraźny cel – zostać pisarzem. Ma jednak pewien zasadniczy problem - nie potrafi pisać – więc zaczyna dopuszczać się oszustw, by móc zyskać uznanie w środowisku literackim…

„Randka w ciemno” to nieprzewidywalna, pełna zwrotów akcji komedia o relacjach damsko-męskich, utrzymana w klimacie „Lejdis” i „Testosteronu”. Co by było, gdyby faceci z „Testosteronu” stanęli do konfrontacji z ostrymi dziewczynami z „Lejdis”? Na to pytanie próbują odpowiedzieć twórcy nieprzewidywalnej komedii „Randka w ciemno”.

„Dziewięć” - najnowszy musical Roba Marshalla, autora „Chicago”, zdobył 5 nominacji do tegorocznych nagród amerykańskiego przemysłu filmowego – Złotych Globów 2010, w tym te najważniejsze: dla Najlepszego Filmu Komediowego lub Musicalu, dla Najlepszego Aktora (Daniel Day Lewis) i Najlepszej Aktorki (Marion Cotillard).

W świąteczny piątek, 25 grudnia 2009r. na ekrany wszystkich kin Cinema City i Orange IMAX w Polsce wejdzie „Avatar” - najnowsza superprodukcja, obsypanego Oscarami, wizjonerskiego fascynata technologii trójwymiarowej, Jamesa Camerona. Film ten, na którego możliwość realizacji reżyser czekał aż 15 lat, wyprodukowany został w całkowicie innowacyjny sposób, z wykorzystaniem pełni możliwości jaki daje trójwymiar.

Film producentów trylogii „Matrix”. Budżet filmu wyniósł 85 milionów dolarów. Świetny Denzel Washington („American Gangster”, „Deja Vu”) i genialny Gary Oldman („Mroczny rycerz”’, „Piąty element”) jako śmiertelni wrogowie w walce o ocalenie ludzkości! Rok 2044. Postapokaliptyczny krajobraz zniszczonej Ameryki przemierza Eli (Denzel Washington) – samotnik i wolny strzelec. Mężczyzna jest w posiadaniu tajemniczej księgi, w której znajduje się „klucz” i wiedza niezbędna do ocalenia ludzkości.

Miasto, w którym mieszka Harry Brown (Michael Caine), były żołnierz piechoty morskiej, pogrąża się we wszechogarniającej przemocy. Grupy chuliganów atakują przechodniów i wprowadzają terror. Tego stanu rzeczy nie może znieść Leonard, przyjaciel Harry’ego. Podczas próby powstrzymania bandytów dochodzi do bójki i mężczyzna zostaje zabity. Zatrzymani za morderstwo młodzi przestępcy zostają jednak wypuszczeni przez policję na wolność.

"Przerwane objęcia", zmysłowy thriller Pedro Almodóvara znalazł się wśród 69 zagranicznych filmów wybranych przez członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej do walki o prestiżowe Złote Globy. Rywalami "Przerwanych objęć" będą m.in. "Biała wstążka", "Liban", "Prorok", czy polski "Rewers". Poprzednim filmem Almodóvara, który w 2003 roku uzyskał nominację do Złotego Globu, a potem tę nagrodę wygrał był "Porozmawiaj z nią".

Od 11 grudnia w kinach zobaczyć będzie można, równie wzruszający co optymistyczny, dokument „Epidemia miłości. Dowodzi on, że w nawet tak trudnym czasie jak Powstanie Warszawskie rodziły się wielkie uczucia wieńczone ślubnym kobiercem. Tematyka tego filmu nie tylko przybliża Polakom historię naszego kraju, ale też ukazuje ją oczami bohaterów tamtych dni.

„Ślepy los” Lucy Walker (autorki cenionego dokumentu „Devil’s Playground” o nastolatkach ze społeczności amiszów) to znakomity dokument, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Nagroda Publiczności w sekcji „Panorama” na MFF w Berlinie w 2007 roku,

TREŚĆ:Reżyser filmów niezależnych próbując ukończyć kolejną niskobudżetową produkcję, wpada w kłopoty finansowe. W celu podratowania budżetu produkcji zatrudnia się na pół etatu w firmie farmaceutycznej, gdzie przypadkowo zostaje wplątany w morderstwo...

W dniach 14-16 grudnia w kinie Muranów odbędzie się przegląd kina fińskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze filmy wyprodukowane w ciągu 2 ostatnich lat w Finlandii. W tegorocznym programie znalazły się najnowsze filmy Mika Kaurismäkiego i Klausa Härö, reżyserów znanych nagradzanych na festiwalach filmowych na całym świecie.

Według Sama Raimiego, film jest "prostą opowieścią z morałem", której bohaterka jest "naprawdę dobrą dziewczyną. Nikomu nie życzy źle i stara się zrobić karierę w Los Angeles. Christine ma chłopaka, na którym bardzo jej zależy i dla którego popełnia jeden bardzo zły uczynek. Podejmuje decyzję, żeby zgrzeszyć, czym uruchamia całą lawinę wydarzeń, zaś film opowiada o tym, jaka kara ją za to spotyka".

Najnowszy film Juliusza Machulskiego pt. "KOŁYSANKA" pojawi się w kinach już 12 lutego 2010 (a nie jak wcześniej zapowiadaliśmy, 19 lutego). Mistrz gatunku ("Seksmisja", "Kiler", "Ile waży koń trojański?") tym razem postanowił stworzyć przewrotną mieszankę: połączyć humor z elementami grozy. "KOŁYSANKA" będzie inteligentną i nietypową komedią, która proponuje widzom oryginalną zabawę konwencjami.

„KROPKA.COM” to opowieść o starciu dwóch różnych generacji i światów. Águas-Altas - mała wieś w Portugalii - zostaje pozwana przez wielką korporację z powodu… strony internetowej. Wieś jest gospodarzem domeny o tej samej nazwie, co międzynarodowa marka wody mineralnej. Przed mieszkańcami wsi stoi trudna decyzja: poddać się czy zmagać z firmą, za którą stoi sztab prawników. Sądowa batalia szybko zamienia się w medialny cyrk. W mieszkańcach wsi rodzi się duma i poczucie przynależności.

Rodzice Mikiego wracają na Węgry w połowie lat sześćdziesiątych, kiedy wszyscy inni uciekają na Zachód. Dla zbuntowanego chłopaka, ubranego w hawajską koszulę i z idealnie wystylizowanymi włosami, powrót z Ameryki jest szokiem. Jego dawni, węgierscy przyjaciele zachwyceni są jego pstrokatymi ciuchami, amerykańskim akcentem i kolekcją płyt winylowych Buddy’ego Holly.