Film

Sielanka nigdy nie trwa wiecznie. Nad Królowym Mostem zbierają się ciemne chmury, a dzwon, który dotychczas harmonijnie odmierzał czas mieszkańców miasteczka, pewnego dnia zabrzmiał fałszywie. Ksiądz patrzy w niebo i pyta Najświętszą Panienkę, czy zło wyprze dobro, i czy zło tylko dobrem można zwyciężać… Spokojne życie mieszkańców tego kąta Podlasia zakłócały tylko przybycia obcych. Czasem, obcy stawał się swoim, jak Marusia, Bocian czy Marian, czasem – obcy znikał, wygnany przez lokalną społeczność, która nie chciała burzenia swojego świata. Tak jest i tym razem.
W listopadzie 2008 na ekrany polskich kin trafi komedia "My best friend's girl", z nominowaną do Oscara za "U progu sławy" KATE HUDSON w roli głównej. "MY BEST FRIEND'S GIRL" to przewrotna historia o tym jak pogodzić miłość z przyjaźnią w reżyserii Howarda Deutcha, autora m.in. "Jak ugryźć 10 milionów 2".
Australijskie Stowarzyszenie Scenarzystów Filmowych wyróżniło swoją doroczną nagrodą skrypt Anny-Marii Monticelli będący adaptacją słynnej powieści Johna Maxwella Coetzee "Hańba". Wyróżniona w 1999 roku Bookerem "Hańba" to osadzona we współczesnej RPA opowieść o granicach winy i jej odkupienia. Pięćdziesięciodwuletni David Lurie, profesor literatury brytyjskiej, zostaje wyrzucony z uczelni za molestowanie studentki.
Nadmorskie miasto. Poranna audycja w lokalnym radiu. Spiker rozpoczyna radiowy dzień od słów: „Witam was serdecznie. Jak się czujecie tego pięknego dnia? Nie jest piękny? O, nie. Każdy dzień jest piękny. Mówią, co prawda, że nadciąga huragan i zmiecie nas z powierzchni ziemi, ale ja w to nie wierzę. Wyjrzyjcie przez okno, to poczujecie, że nic nie może się stać”.
Johan i jego rodzina to menonici z północnego Meksyku. Wbrew prawu boskiemu i ludzkiemu Johan, mąż i ojciec, zakochuje się w innej kobiecie. Najnowszy film Carlosa Reygadasa to badanie społeczności menonitów, sekty wyznaniowej osiadłej na północy Meksyku. Korzenie menonitów sięgają XVI wieku, kiedy byli oni dysydencką sektą protestancką. Odmawiają oni chrztu dzieciom, ponieważ w ich przekonaniu religia jest sprawą świadomego wyboru.
Ksiądz, Kosmonauta, Minister, Wariat, Górnik, Rolnik i facet z wyrokiem... Co może ich łączyć? Na razie miejsce zamieszkania - Dworzec Centralny. Wkrótce dołączy do nich były piłkarz reprezentacji Polski, którego wielką karierę przerwała kontuzja. Dzięki spotkaniu z nim, zostaną przyjaciółmi i stworzą drużynę. Choć trudno w to uwierzyć, wkrótce wyruszą na podbój świata. Po mistrzostwo...
Długo oczekiwany film w reżyserii Rafała Wieczyńskiego „Popiełuszko” wejdzie na ekrany kin 20 lutego 2009 roku. Premiera filmu, przedstawiającego losy legendarnego kapelana Solidarności na tle najważniejszych wydarzeń w historii Polski przełomu lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych, rozpocznie obchody 25. Rocznicy Śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki. Tym obchodom będzie towarzyszyła duża kampania informacyjno – edukacyjna.
W Londynie rozpoczęły się właśnie zdjęcia do filmu "Dorian Gray". Obraz w reżyserii Olivera Parkera powstaje na podstawie powieści Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya". W rolach głównych wystąpią Ben Barnes ("Opowieści z Narnii") i Colin Firth ("Dziennik Bridget Jones", "To właśnie miłość". Film wejdzie do kin w 2009 roku, dystrubucją w Polsce zajmuje się Best Film.
Film Małgorzaty Szumowskiej „33 sceny z życia” otrzymał grand prix – Srebrnego Lamparta (Nagrodę Jury) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Locarno jest jednym z czterech (obok Cannes, Berlina i Wenecji) najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Na sukces polskiego filmu, na którymś z tych czterech festiwali, czekaliśmy od czasu Srebrnego Niedźwiedzia przyznanego Krzysztofowi Kieślowskiemu w Berlinie w 1994 roku za film „Trzy kolory: Biały”.
Czterdziestoletni Andreas przyjeżdża do miasta, nie pamiętając jak i dlaczego się w nim znalazł. Czekają na niego praca, mieszkanie, a nawet żona. Wkrótce mężczyzna zaczyna odczuwać, iż coś jest nie tak z miejscem, do którego trafił. Otaczający go ludzie wydają się być zupełnie wyprani z emocji, a wszędobylscy „opiekunowie” coraz wnikliwiej go obserwują. Próbuje więc uciec z miasta, ale okazuje się, że jest to niemożliwe. Andreas poznaje Hugo, który tak samo tęskni za prawdziwym życiem.
Od czasu, kiedy wściekły tłum zmusił rumuńskiego dyktatora Ceausescu do ucieczki śmigłowcem z Bukaresztu minęło 16 lat. W rocznicę tych wydarzeń Virgil Jderescu, gospodarz show w lokalnej telewizji w miasteczku na wschód od stolicy, zaprasza dwóch gości – byłych rewolucjonistów, by odtworzyć z nimi chwile buntowniczej chwały. Jeden z gości to Pişcoci; złośliwy staruszek dorabiający do emerytury jako Święty Mikołaj.
Pero mieszka wraz z liczną rodziną. Jego ojciec, od śmierci żony pogrążony w depresji, ożywia się tylko wtedy, kiedy po raz kolejny usiłuje popełnić samobójstwo. Siostra od lat skłócona z mężem wciąż schodzi się z nim i rozstaje; szwagier, człowiek wyposażony w namiętny charakter i starego mercedesa, nie bywa zbyt często w domu. Druga siostra, głuchoniema Ida, to nieobliczalna istota; balansując na granicy jawy i snu, wielbi w ekscentryczny sposób Šukiego – przyjaciela Pero.
Film inspirowany prawdziwą historią młodej Anneliese Michel z Miltenbergu. Jej przeżycia były także inspiracją do filmu Egzorcyzmy Emily Rose Scotta Derricksona. Niemiecka prowincja, lata 70-te ubiegłego stulecia. Wychowana w religijnej rodzinie 21-letnia Michaela Klingler cierpi na dziwną chorobę: napady paniki, utrata świadomości i halucynacje. Lekarze stwierdzają epilepsję; dziewczyna musi brać silne leki. Niedługo potem Michaela po raz pierwszy zostawia rodzinę i wyjeżdża; rozpoczyna studia.
Najnowszy film Sławomira Kryńskiego, znany do tej pory pod roboczym tytułem „Grand Hotel”, wejdzie na ekrany kin (3 października 2008) pod oficjalnym tytułem: „To nie tak jak myślisz, kotku”. „To nie tak jak myślisz, kotku” to klasyczna, męska odpowiedź na kobiece „nie kłam, kochanie!”. Przystojny i zamożny neurochirurg Filip Morawski (Jan Frycz) postanawia spędzić grzeszny weekend z młodą pielęgniarką Dominiką (Małgorzata Buczkowska).
TVN i ITI Cinema ogłaszają oficjalnie datę premiery najnowszej produkcji TVN, filmu „Kochaj i tańcz”. Pierwszy polski film taneczny, wejdzie do kin 6 marca 2009 roku. Producent i dystrybutor filmu zapowiadają wydarzenie, jakiego w polskiej kinematografii jeszcze nie było. Muzyka, rytm, taniec, pasja i eksplozja energii na dużym ekranie. W rolach głównych: Iza Miko i Mateusz Damięcki. W filmie występują również: Katarzyna Figura, Katarzyna Herman, Wojciech Mecwaldowski, Krzysztof Globisz, Rafał Królikowski.
Krystyna Janda i Andrzej Wajda znów po latach spotykają się w filmie fabularnym „Tatarak” wg opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza w adaptacji Olgi Tokarczuk i Andrzeja Wajdy. Integralną część filmu stanowi opowiadanie węgierskiego pisarza Sándora Mároiego. W filmie obok Krystyny Jandy wystąpią: Jadwiga Jankowska – Cieślak, Jan Englert, Leszek Żurek oraz amerykański aktor polskiego pochodzenia Paweł Szajda, który wystąpi po raz pierwszy w polskim filmie.
Rybackie osiedle pod Kiercza, cieszące się kiedyś dobrobytem, dziś zubożałe, zawieszone pomiędzy radziecko przeszłością, a ukraińską teraźniejszością. Przyjeżdżający tu urlopowicze, ludzi biznesu dla miejscowej ludności to osoby z odległej planety. Irina, zamożnie usytuowana czterdziestolatka, potrzebuje męskiego ramienia. Poznaje młodego mężczyznę Kostie, który staje się jej utrzymankiem. Kochankowie postanowią odwiedzić wybrzeże Krymskie, miejsce, związane ze wspomnieniami z ich dzieciństwa.
Film nominowany w 6 kategoriach do nagrody Narodowej Akademii Nauki Kinematograficznej Rosji „Złoty Orzeł”. Natalia (Ksenia Kutepowa) mieszka na stacji niedaleko torów kolejowych. Codziennie doi krowę, а «gospodarz» sprzedaje mleko pasażerom z przejeżdżających obok pociągów. «Gospodarz» to jej mąż. Zabrał Natalię z domu dziecka, gdy miała 16 lat. Od tego czasu jej życie kręci się wokół domu, chlewu i pociągów, które przejeżdżają pod jej oknami bez zasłon, do jakieś nieznanego, zupełnie innego świata.
Rok 1942, II wojna światowa. Niemiecka marynarka zajmuje radziecki holownik na Morzu Białym. Młody, przerażony marynarz zdradza przyjaciela i zabija go na żądanie wroga. Myśli, że w ten sposób uratował własne życie, ale niespodziewany wybuch zatapia statek. Rok 1942, II wojna światowa. Niemiecka marynarka zajmuje radziecki holownik na Morzu Białym. Młody, przerażony marynarz zdradza przyjaciela i zabija go na żądanie wroga. Myśli, że w ten sposób uratował własne życie, ale niespodziewany wybuch zatapia statek.
Oto inteligentna i błyskotliwa komedia o sile babskiej przyjaźni i istocie kobiecości w XXI wieku. Oto gwiazdorska kobieca obsada, z Meg Ryan, Annette Bening i Evą Mendes na czele, w klasycznej opowieści o kobietach z Nowego Jorku. "KOBIETY" odkrywają przed nami kobiecy świat w sercu Manhattanu, gdzie miesza się bogactwo i wpływy świata finansów, mediów i mody. Mężczyźni w tym świecie przedstawieni są barwnie i z rozmachem, lecz ... nie pojawiają się na ekranie.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności