
Gdyby na podstawie tej historii ktoś nakręcił film fabularny, wyszłaby z tego bajka, tak samo ckliwa, jak i niewiarygodna. Bronx, barwne lata 50-te. Ona, Linda, ma 20 lat i wygląda jak Liz Taylor. Piękna figura, wielkie, czarne oczy osłonięte długimi rzęsami, burza ciemnych włosów. Koło takiej kobiety nie można przejść obojętnie. On, Burt, ma 10 lat więcej, żonę i bar na Bronksie, a w barze nie do końca czyste interesy. Kiedy spotyka Lindę, zakochuje się bez pamięci.

Reżyser zabiera nas w podróż po Jangcy, jednej z najdłuższych rzek świata, którą pragnęli ujarzmić wszyscy chińscy przywódcy, z Mao Zedongiem na czele. Wybudowana przed dwoma laty Wielka Tama Trzech Przełomów miała przynieść spełnienie tych odwiecznych marzeń i stać się największą dumą narodową, symbolem rosnącej potęgi kraju. Dziś okazuje się jednak, że jej powstanie było nie tylko bardzo kosztowne, lecz także tragiczne w skutkach.

W roku 1970, po weselu w Buenos Aires, Ron i Jacqueline wyruszają w Andy, żeby odwiedzić Cuzco i Machu Picchu, kolebki cywilizacji Inków. Ze swoimi plecakami i aparatami podróżują przez Boliwię, gdzie natykają się na miasto Potosi. Czarno-białe fotografie i wspomnienia, które przywieźli z tej podróży, gdy mieli po 20 lat, są podstawą tego filmu. 29 lat później, w 1999 roku, wyruszają w nową podróż, już znanym sobie szlakiem – Z Buenos Aires do Potosi.

"SERCE NA DŁONI" to czarna komedia opowiadająca historię zepsutego przez dostatnie życie biznesmena, który dowiaduje się, że cierpi na ciężką chorobę serca. Uratować go może tylko natychmiastowy przeszczep. W szpitalu przypadkiem poznaje młodego mężczyznę, któremu zawód miłosny i utrata pracy odebrały wszelką chęć do życia. Potencjalny samobójca jest więc dawcą idealnym, trzeba mu tylko jak najszybciej pomóc rozstać się z tym światem...

To pełna namiętności opowieść o zakończonym małżeństwem związku króla Anglii Henryka VIII z Anną Boleyn oraz potajemnym romansie z jej siostrą Marią, pokazana na tle barwnych i burzliwych wydarzeń na dworze Tudorów, gdzie rządzi seks, intryga i walka o władzę. W filmie zobaczymy dwa najgorętsze aktualnie aktorskie nazwiska: SCARLETT JOHANSSON (Maria Boleyn) i NATALIE PORTMAN (Anna Boleyn).

Tegoroczną edycję festiwalu Planete Doc Review można obędzie obejrzeć nie tylko w warszawskiej Kinotece, ale także po raz pierwszy w historii polskich festiwali, na monitorach swoich komputerów. 20 filmów z programu Planete Doc Review zostanie wyświetlonych w wirtualnym kinie www.iplex.pl. Codziennie w dwóch witualnych salach kina iplex.pl wyświetlanych będzie kilkanaście tytułów repertuaru filmowego festiwalu.

BERGMAN I KOBIETY nie jest tylko przeglądem dzieł wybitnego szwedzkiego reżysera, choć dzieł tu nie zabraknie. Nie jest również kolejną pieśnią pochwalną na jego cześć, choć powodów można by znaleźć aż nazbyt wiele. Przegląd jest próbą problematyzacji twórczości Bergmana, dla którego świat kobiet był uniwersum, tematem przewodnim jego twórczości i życia, nierozłącznie ze sobą związanych.

Martin Scorsese pokazuje Rolling Stonesów jakich świat jeszcze nie widział! Scorsese kręcąc w słynnym Beacon Theatre w Nowym Jorku jesienią 2006, zgromadził ekipę największych fachowców, aby uchwycić wielką siłę legendarnego zespołu. Zdobywca Oscara, operator Robert Richardson (Aviator, JFK) kierował pracą ekipy zdjęciowej (18 kamer!), w skład której wchodziło wielu uznanych twórców, w tym: zdobywcy Oscara John Toll (Ostatni Samuraj, Waleczne Serce) i Andrew Lesnie (trylogia Władca Pierścieni, King Kong), nominowani do nagrody Akademii, między innymi:

Ostatni posterunek. Ostatnie namiętności. Ostatnie dni państwa o nazwie Jugosławia... Przewrotna i ironiczna opowieść o początku krwawego konfliktu. Pierwsza wielka koprodukcja państw byłej Jugosławii. Pełne dystansu i inteligentnego humoru spojrzenie na bolesną historię, która toczy się do dziś. Posterunek graniczny to próba nowego spojrzenia na wciąż żywy i bolesny konflikt państw byłej Jugosławii. Pełna gorzkiego humoru opowieść o małym posterunku, w którym pewnego dnia wszystko się zmieni.

28 marca bieżącego roku w polskich kinach pojawi się nowy film Andrieja Zwiagincewa – „Wygnanie”. Po debiucie niezwykłym „Powrotem” (Złoty Lew na Festiwalu Filmów w Wenecji w 2003 roku) Zwiagincew okrzyknięty został drugim Tarkowskim. „Wygnaniem” udowadnia, że przydomek ten nie został mu przyznany przez przypadek i że w pełni na niego zasługuje. Świadczy o tym niewątpliwy sukces „Wygnania” na świecie:

28 marca padł pierwszy klaps na planie filmu GRAND HOTEL, najnowszej komedii w reżyserii Sławomira Kryńskiego („Księga wielkich życzeń”, „Listy miłosne”). W rolach głównych zobaczymy m.in. Jana Frycza, Katarzynę Figurę, Małgorzatę Buczkowską, Tomasza Kota, Jacka Borusińskiego, Michała Bajora i Sławomira Orzechowskiego. GRAND HOTEL to szalona i pełna zwrotów akcji komedia pomyłek z wątkiem kryminalnym tocząca się w środowisku polskich lekarzy.

Od piatku, 28.03 na ekranach kin laureat nagrody publiczności na tegorocznym festiwalu w Sundance irlandzki film muzyczny „Once”. Piosenka „Falling Slowly” pochodząca z filmu została nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmowego utworu. Niskobudżetowy „Once”, to romantyczny musical, sprytnie unikający standardowych kliszy gatunku. Urzeka prostotą i naturalnością aktorstwa, a bohaterowie śpiewają do siebie bez wyobcowującej śmieszności czy zadęcia, właściwego klasycznym musicalom.

27 marca, rozpoczyna się 8. Tydzień Kina Hiszpańskiego, który będzie odbywał się aż w sześciu miastach w Polsce. Na uroczystym otwarciu pokazany zostanie "SIEROCINIEC" ("EL ORFANATO") w reżyserii Juana Antonio Bayona - emocjonująca opowieść o duchach, największy przebój hiszpańskich kin ubiegłego roku.

Fando i Lis, będący ekranizacją sztuki Fernando Arrabala (wystawionej wcześniej przez Jodorowskiego na scenie), był na tyle szokujący i „zepsuty”, że po jego klęsce na Festiwalu Filmowym w Acapulco (8 czerwca 1972) dystrybutor, firma Cannon Films, zdecydowała się go ocenzurować. Po premierze Jodorowsky ledwo uniknął linczu i został dekretem burmistrza wyrzucony z miasta, a z Meksyku prawie deportowany. Plotka głosiła, że w scenie, w której mężczyzna pije krew Lis, użyto prawdziwej krwi aktorki.

W 1986 roku w jednej z prowincji Korei Południowej znaleziono ciała dwóch kobiet. Obie zostały zamordowane w podobnych okolicznościach. Policja miała do rozwiązania sprawę pierwszego seryjnego mordercy w kraju. Szybko nazwano go koreańskim Kubą Rozpruwaczem. Śledztwo prowadzą inspektor Park i jego dość agresywny partner Jo Yong-gu. Obaj to dobrzy detektywi, chociaż stosują kontrowersyjne metody - wymuszają zeznania torturując podejrzanych.

"Kochanice króla" to oparta na bestsellerowej powieści Philippy Gregory, pasjonująca i pełna namiętności opowieść o miłości, intrydze i zdradzie, rozgrywająca się na tle burzliwych wydarzeń w XVI-wiecznej Anglii. Kiedy tajemnicą poliszynela staje się rosnąca niechęć króla Henryka VIII do swej żony Katarzyny Aragońskiej, która nie potrafi dać mu męskiego potomka, seniorzy rodu Boleyn obmyślają chytry plan, jak podwyższyć status i wpływy rodziny na dworze. Dwie młode i wykształcone siostry Anna (Natalie Portman) i Maria (Scarlett Johansson) wykorzystane zostaną przez ojca i wuja do realizacji politycznych celów.

MMA to najmodniejszy obecnie sport walki, którego turnieje ustanawiają rekordy oglądalności w płatnych telewizjach. Jego tematyce poświęcono ponad trzy miliony stron internetowych. Gwiazdy MMA zdobią okładki tak poczytnych magazynów jak „Sports Illustrated” czy „ESPN The Magazine”. MMA to najmodniejszy obecnie sport walki, którego turnieje ustanawiają rekordy oglądalności w płatnych telewizjach.

Prześladowanie obrońców praw człowieka; cenzura i kontrola Internetu - stron internetowych, blogów i opublikowanych w sieci artykułów; brak oficjalnych informacji o wykonywanych wyrokach śmierci, stracenia osób niewinnych, rozrastający się biznes pobierania organów do przeszczepów od skazanych na karę śmierci; pozasądowe przetrzymywania bez postawienia zarzutów, procesu czy jakiejkolwiek kontroli sądowej;

"Daratt" to kolejny, obok "Półksiężyca", film w dystrybucji Agencji Promocji Manana, który zrealizowany został w ramach projektu New Crowned Hope Festival, związanego z obchodami 250. rocznicy urodzin Mozarta. Akcja filmu rozgrywa się w zachodniej Afryce, w Czadzie, i opowiada o zemście i wybaczaniu. Bohaterem filmu jest Atim, dumny nastolatek zamierzający pomścić ojca zabitego podczas wojny domowej. Między nim a mordercą powstaje zaskakująca relacja...

W kwietniu Travel Channel zaprasza wszystkich w kolejną podróż po Polsce, z programem Travel 2008. Byliśmy już w Łodzi, poznawaliśmy Tatry, a teraz przyszła kolej na Poznań. Miasto położone na trasie prowadzącej z Moskwy do Berlina, Londynu czy Paryża, jest miejscem, w którym łączą się kultury.