Film

Prezes KS Tęcza Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym), omyłkowo ścigany przez szefa mafii Kredę (Marek Kondrat), musi mu oddać dwa miliony euro. Niezawodna Maria Wafel (Zofia Merle) radzi, aby zdobył pieniądze, sprzedając ziemię na Suwalszczyźnie księdzu Pudrowi (Krzysztof Globisz). Jednak znacznie łatwiejszym sposobem pozyskania tej sumy okazuje się szwindel bankowy, który Ochódzki organizuje do spółki z prezesem banku – Koziczkiem (Janusz Rewiński). Uciekając z forsą, niespodziewanie spotyka żonę Molibdena i ląduje w jej małżeńskim łóżku.
Na krótko przed walentynkami - 26 stycznia, w polskich kinach pojawi się najnowszy film niezwykle cenionego brytyjskiego reżysera Anthony’ego Minghelli – „Rozstania i powroty”. To film o miłości w pogmatwanym świecie dzisiejszego Londynu. W głównej roli wystąpi Jude Law i będzie to, po „Utalentowanym panu Ripleyu” i „Wzgórzu nadziei”, ich trzeci wspólny film.
Krótkometrażowy film Artura Wyrzykowskiego pt. "Wszystko" jest pierwszym polskim filmem finansowanym przez kilkadziesiąt, a może ikilkaset osób. Młody reżyser nie mając pieniędzy na film postanowił zebrać je od wielu ludzi i w tym celu założył stronę internetową www.wszystko.net , na ktorej znaleźć można wszystkie szczegóły dotyczące projektu, a także obecny stan konta.
W weekend otwarcia „Pachnidło” obejrzało ponad 100 tys. widzów. To jeden z najlepszych wyników ostatnich miesięcy w polskich kinach. „Pachnidło” osiągając wynik 1589 osób na kopię pokonało wyniki otwarcia m.in. filmy „Apocalypto”, Mela Gibsona, „Piła III”, „Eragon”, „Wpuszczony w kanał”, „Sezon na misia” czy „Diabeł ubiera się u Prady”. Film „Pachnidło” był bezapelacyjnie najchętniej oglądanym filmem minionego weekendu.
Zdjęcia do spotu reklamowego komedii „Testosteron” – w której grają gwiazdy polskiego kina Piotr Adamczyk, Borys Szyc i Maciej Stuhr – zakończyły się w poniedziałek, 15 stycznia, w warszawskiej szkole tańca Eguarolla. Miejsce to znane jest Polakom jako sala prób dla uczestników programu „Taniec z gwiazdami”. Spot reklamowy „Testosteronu” – którego reżyserem jest Tomasz Konecki - jest dowcipnym pastiszem słynnego TVN-owskiego programu.
We wtorek, 9 stycznia w warszawskim Teatrze Polskim po raz 14. wręczono "Paszporty Polityki". W kategorii Film nagrodę otrzymał Sławomir Fabicki za głośny debiut pełnometrażowy pt. "Z odzysku". Według redakcji "Polityki" film "Z odzysku" zasłużył na tę nagrodę, bo pokazuje moralne wybory młodego Polaka dorastającego we współczesnej rzeczywistości. Sławomira Fabickiego nagrodzono też za wielką wrażliwość artystyczną i społeczną.
"Miłość. Nie przeszkadzać!" to przebojowa komedia romantyczna, która bawi i wzrusza jak "Pretty Woman", rozgrywa się w świecie glamour jak w "Diabeł ubiera się u Prady" i pozwala poczuć zapach luksusu "Śniadania u Tiffany'ego". W tym wszystkim mnóstwo miłości i humoru...i Audrey Tautou, jakiej nikt się nie spodziewa! Czy Amelia może stać się symbolem seksu? Zobaczcie sami!
W programie replika festiwalu Euroshorts 2006 z wyborem najciekawszych obrazów fabularnych, dokumentalnych i animowanych zakwalifikowanych do konkursu, najlepsze polskie filmy reklamowe oraz osławiony Amerykański Film Reklamowy 2006, który dorocznie włączany jest do kolekcji MOMA w Nowym Jorku. Konkurs filmów reklamowych Euroshorts istnieje od 1995 roku. Wyróżnienia zdobyły w nim wszystkie znaczące polskie filmy reklamowe ostatnich lat. Konkurs jest ogłaszany na początku roku, prace można zgłaszać do 30 września.
Wielka cisza, obraz wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego dokumentu 2006 roku, trafi na ekrany polskich kin 2 lutego 2007 roku. To pierwszy w historii film opowiadający o życiu wewnątrz zakonu kartuzów w Alpach Francuskich. Surowy dokument w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Reżyser Philip Gröning otrzymał pozwolenie na realizację filmu po dziewiętnastu latach starań. Zakon kartuzów jest bractwem o jednej z najbardziej ścisłych reguł w kościele rzymskokatolickim - ukryci przed ludzkim wzrokiem mnisi wiodą życie według starych reguł i rytuałów.
Kolejna organizacja zrzeszająca amerykańskich krytyków filmowych przyznała swoje wyróżnienia. Narodowe Stowarzyszenie Krytyków Filmowych za najlepszą produkcję 2006 roku uznało "Labirynt Fauna" w reżyserii Guillermo del Toro. Te wyróżnienia przyznano już po raz 41. W bezpośredniej rywalizacji meksykańsko-hiszpański film pokonał m.in. "Listy z Iwo Jimy" Clinta Eastwooda, produkcję amerykańską ale w całości nakręconą po japońsku.
W kinach, w których wyświetlano "Piłę III", był to zdecydowanie najpopularniejszy film. Na jedną kopię przypadło 1275 widzów (film pokazywany na 58 kopiach). Pierwsza część przygód Jigsawa przyciagnęła do kin w weekend otwarcia zaledwie 19 449, druga już 38 257, a trzecia aż 73 973. Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym każda kolejna część PIŁY podwaja wyniki części poprzedniej.
Walentynki tuż-tuż... Z tej okazji KINO ŚWIAT zaprosi na przebojową komedię romantyczną pt. "MIŁOŚĆ. NIE PRZESZKADZAĆ!", która bawi i wzrusza jak "Pretty Woman", rozgrywa się w świecie glamour, jak w "Diabeł ubiera się u Prady" i pozwala poczuć zapach luksusu "Śniadania u Tiffany'ego". W tym wszystkim mnóstwo miłości i humoru...i Audrey Tautou, jakiej nikt się nie spodziewa! Czy Amelia może stać się symbolem seksu? Zobaczcie sami!
Zdobywca Złotego Niedźwiedzia, Nagrody Jury Ekumenicznego i Nagrody Pokojowej na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2006). Debiut reżyserski Bośniaczki, hołd dla ofiar jugosłowiańskiej wojny, bezwzględne rozliczenie winowajców i próba odblokowania wojennych wspomnień, które pozwolą ludziom na Bałkanach dalej normalnie żyć.
Samodzielne Koło Piśmiennictwa Filmowego (FIPRESCI) przyznało doroczne nagrody Złotych Taśm Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepsze filmy wyświetlane w kinach polskich w roku 2006. Złota Taśma dla najlepszego filmu polskiego przyznana została „Placowi Zbawiciela” w reżyserii Krzysztofa i Joanny Krauzów.
Kino Świat, polski dystrybutor filmu PIŁA III, zdecydował, że na jednym z pierwszych, testowych pokazów filmu w Warszawie (KINOTEKA, 2 stycznia (wtorek) o godz. 18.15) dla bezpieczeństwa widzów zostanie zapewniona profesjonalna opieka medyczna. Decyzja dystrybutora została podyktowana wydarzeniami towarzyszącymi brytyjskiej premierze filmu. W ciągu pierwszego tygodnia wyświetlania filmu w kinach w Anglii, pracownicy musieli wzywać pogotowie, bo widzowie mdleli w trakcie seansów. Jeszcze częściej zdarzało się, iż kinomani wychodzili (lub wręcz wybiegali) z sal w trakcie projekcji. Często można było usłyszeć na salach kinowych krzyki przerażenia.
Na zakończenie zdjęć do filmu „Post Mortem. Opowieść katyńska.” w Krakowie reżyser Andrzej Wajda oraz aktorki Maja Komorowska i Maja Ostaszewska złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. W filmie Andrzeja Wajdy Kraków z lat 1939-45 odgrywa istotną rolę. Mieszkają tam bohaterki filmu – matki, żony i córki polskich oficerów, zamordowanych w Katyniu. Kraków jako stolica Generalnej Guberni jest miejscem, gdzie przechowuje się zgromadzone przez hitlerowców dowody zbrodni, ale gdzie również podejmowane są najważniejsze decyzje wymierzone w intelektualny potencjał narodu polskiego – jak aresztowanie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w listopadzie 1939 roku.
Jim Caviezel, pamiętny Chrystus z „Pasji” Mela Gibsona, w najnowszym filmie Tony’ego Scotta „Déjà vu” zgodził się zagrać „czarny charakter”. Nie bez wpływu na jego decyzję był wielki sentyment do jednego z wczesnych filmów reżysera - „Top Gun”.
Nadchodzący - 2007 rok z pewnością przyniesie dziesiątki fantastycznych tytułów na nasze ekrany kinowe. Na pewno będzie śmiesznie, smutno, strasznie, mądrze i refleksyjnie. Kinomani z pewnością mają już swoje typy. Są jednak takie tytuły, na które czekają szczególnie niecierpliwie… Rok zacznie się od subtelnego uderzenia.
Już 5 stycznia (w dniu polskiej premiery trzeciej części "Piły") sieć kin Multikino zaprasza na niezapomniany Nocny Maraton Filmowy z PIŁĄ! Widzowie w trakcie jednej nocy zobaczą wszystkie 3 CZĘŚCI "PIŁY" (PIŁA, PIŁA II, PIŁA III). Maraton odbędzie się we wszystkich 8 miastach, w których znajduje się Multikino (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Zabrze, Bydgoszcz, Szczecin i Elbląg). Start maratonu : godz. 22:00 (tylko w Elblągu o godz. 21:00).
Kate Winslet, Jamesa Gandolfiniego i Susan Sarandon, czyli Tuli, Jacka i Kitty, bohaterów "Romance&Cigarettes" - brawurowej komedii Johna Turturro - w kinach od 29 grudnia. Te oraz pozostałe przeboje można usłyszeć w jedynym karnawałowym filmie tego sezonu "ROMANCE&CIGARETTES". Płyty z muzyką z filmu nie można kupić w sklepach, do posłuchania tylko w kinie. Zapraszamy!
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności