Film

Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Po ucieczce Cesarza Leopolda los miasta staje się coraz bardziej niepewny. Jeśli Wiedeń upadnie, armia Wielkiego Wezyra bez trudu dotrze aż do Morza Północnego, a potem także do Rzymu. Po wielu tygodniach oblężenia, 11 września 1683 roku, dochodzi do decydującej bitwy. Szale zwycięstwa przechylają się wielokrotnie.
Od 27 maja kanał Crime & Investigation Network Polsat rozpocznie emisję nowego serialu dokumentalnego "U Noonanów" (ang. At Home With The Noonan’s). Serial stanowi kontynuacje wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego "Brytyjski gangster" (ang. A Very British Gangster), który był pokazywany między innymi na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2011 roku. Kontrowersyjny serial wyreżyserowany przez uznanego dokumentalistę i dziennikarza śledczego Donalda MacIntyre'a to zdecydowanie najodważniejsza produkcja, nakręcona kiedykolwiek dla Crime & Investigation Network Polsat.
Scenarzysta Stephen Volk zmroził strachem całą Anglię. Serial jego autorstwa – Ghostwatch był tak przerażający, że zakazano jego emisji. Po tym kiedy zalęknieni widzowie krzyczeli „już nie damy rady!”, producent „Szeptów” - David M. Thomson, zachwycony talentem scenarzysty zaproponował Volkowi współpracę. Jej efektem jest mrożący krew w żyłach thriller „Szepty”, który wejdzie do kin 15 czerwca.
„Kino Meksyku”, wybór kilkunastu filmów z ostatnich lat i pełna retrospektywa twórczości Carlosa Reygadasa (wraz z nagrodzonym za reżyserię na ostatnim festiwalu w Cannes Post Tenebras Lux) udowodni, że meksykańskim twórcom najbliżej dziś do tradycji minimalistycznego kina z Europy i Azji. Młodzi reżyserzy łamią podstawowe zasady scenopisarstwa, zatrudniają naturszczyków, improwizują na planie. Powstaje kino skupione na doświadczeniu codzienności, ale opowiadające o niej w sposób niejasny, często brutalnie naturalistyczne, zmuszające do szukania własnych odpowiedzi na jedynie zasugerowane pytania.
W związku z premierą filmu „Resident Evil: Retrybucja” prosto ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie mobilne laboratorium tajemniczej i potężnej korporacji Umbrella. Każdy, kto odwiedzi ten pojazd, wejdzie w wyjątkowy świat gry i filmu i… nie wyjdzie sam. Pojazd jest jedynym takim laboratorium, wyposażonym w różne, technologicznie zaawansowane sprzęty. Do tej pory w ten swoisty świat mogli wejść tylko Amerykanie. Teraz jedyny raz w życiu będą mieli tę okazję Polacy.
W czerwcu na Cineman.pl dostępny będzie nominowany do Oscara thriller „Chciwość” w gwiazdorskiej obsadzie: Kevin Spacey, Jeremy Irons i Demi Moore. Swoją premierę w serwisie ma również niezwykła animacja „Potwór w Paryżu”. Kolejna czerwcowa propozycja portalu Cineman.pl to „Czarne złoto” z Antonio Banderasem i Freidą Pinto.
Kiedy dwoje ludzi popełnia zbrodnię, zawsze pojawia się pytanie, czy kiedykolwiek byli by w stanie zrobić coś takiego sami. Co stałoby się, gdyby ich drogi nigdy się nie połączyły? Możemy zastanawiać się, czy ich wyborem kierowała głęboka więź i gotowość do poświecenia się bezgranicznie drugiej osobie, czy może chłodna kalkulacja strat i zysków? Dwa różne portrety psychologiczne, dwa różne zestawy odcisków palców, dwa zupełnie różne sposoby myślenia i działania sprawiają, że ich poczynania stają się trudne do przewidzenia i zdemaskowania.
Daniel Bloom, Ballady i Romanse oraz Mary Komasa to ostatnie gwiazdy 12. T-Mobile Nowe Horyzonty w Arsenale! Dołączą do nich wkrótce laureaci konkursu Zrób głośniej! Bloom oraz Siostry Wrońskie zaprezentują projekty specjalnie przygotowane na festiwal. Wraz z Bloomem na scenie wystąpią znani polscy muzycy, a siostrom Wrońskim towarzyszyć będzie wrocławski artysta - Igor Boxx. W tym roku Klub Festiwalowy stanie się swoistym Arsenałem Dźwięku, w którym usłyszymy najciekawsze projekty muzyczne ostatnich lat w Polsce i na świecie.
„Pieprzyć to, chcę spróbować.” Dla Ralpha Fiennesa pokusa stanięcia po drugiej stronie kamery była silniejsza od nurtujących aktora wątpliwości. I chociaż osiem tygodni na planie reżyserskiego debiutu – „Koriolana” (premiera 8 czerwca) okupił przewlekłym zapaleniem płuc, dziś wie, że było warto. Swoim uporem dał światu najnowocześniejszą w historii, ociekająca testosteronem ekranizację dzieła Szekspira, która w serwisie rottentomatoes.com ma aż 93% pozytywnych recenzji.
Już 22 czerwca na ekrany kin wejdzie film „Cosmopolis”. W swoim najnowszym dziele David Cronenberg przedstawia apokaliptyczną wizję przyszłości. Na ekranie m.in. Robert Pattinson i Juliette Binoche. Nowy Jork, biała limuzyna przemierzająca Manhattan, a w niej Eric Parker – 28-letni milioner, "złote dziecko" Wall Street i niekwestionowany król światowej finansjery . Przed Erikiem 24 najdziwniejsze godziny jego życia – czeka go podróż przez miasto ogarnięte chaosem. Wkrótce jednak elementy układanki złożą się w niepokojącą całość: ktoś czyha na jego życie.
Nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes „Miłość” Michaela Hanekego to jedno z największych arcydzieł współczesnego kina. Film opowiada o sile miłości, czułości i poświęceniu. „Miłość” trafi do polskich kin 2 listopada, tydzień po swojej światowej premierze. Nagrodzony po raz drugi najważniejszą nagrodą festiwalu w Cannes twórca m.in. „Pianistki” i „Białej wstążki” zaprosił do współpracy przy „Miłości” Dhariusa Khondji, wybitnego operatora, autora zdjęć do filmów Davida Finchera, Romana Polańskiego, Wong Kar-waia czy Woody'ego Allena.
8 czerwca na ekrany kin wejdzie „Koriolan”, reżyserski debiut Ralpha Fiennesa. Ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira to efekt połączonych sił scenarzysty „Gladiatora” i ekipy odpowiedzialnej za efekty specjalne w „Hurt Locker. W pułapce wojny”. „Koriolan” to historia krwawej zemsty generała Kajusa Marcjusza (Fiennes) na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie. Wygnany i upokorzony przyłącza się do armii Wolsków pod wodzą Aufidiusza (Gerard Butler), by wspólnie przypuścić spektakularny atak na miasto, które haniebnie zdradziło swojego obrońcę.
Naprawdę, bardzo trudno jest tego filmu nie lubić. Mało jest osób, które nie będą miały przyjemności z dobrze zmontowanej, doskonale zagranej opowieści, miejscami bardzo śmiesznej, świetnie napisanej i poprowadzonej. A ile wspomnień z czasów, kiedy czytaliśmy komiksy! Może i trudno jest się w dorosłym wieku przejąć samą opowieścią, ale delektować się filmem można bez trudu.
Czterdziestu trzech dni potrzebowała komedia „Nietykalni”, by zgromadzić w polskich kinach ponad 500 000 widzów, stając się jednym z największych tegorocznych przebojów! Film zadebiutował na drugim miejscu polskiego box office, ale kolejne trzy tygodnie spędził na jego szczycie notując bardzo niewielkie spadki widowni (w ostatni weekend tylko 2%). Na świecie liczba widzów „Nietykalnych” przekroczyła już 40 milionów!
Pakiet DVD z filmami 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, które – zdaniem jurorów oraz nowohoryzontowej publiczności – stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością właśnie trafił do sprzedaży. Tegoroczny box zawiera aż osiem filmów w reżyserii osobowości światowego kina artystycznego.
„Sin City: A Dame To Kill For” i „Machete Kills” – kontynuacje przebojów Roberta Rodrigueza na teaserowych plakatach. Studio Dimension Film ujawniło datę premiery sequela „Sin City”. Kontynuacja hitu Roberta Rodrigueza i Franka Millera wejdzie na ekrany amerykańskich kin 4 października 2013 roku. Współautorem scenariusza „Sin City: A Dame To Kill For” jest William Monahan („Infiltracja”, „Królestwo niebieskie”). Wiadomo, że w filmie powróci para aktorów znanych z „jedynki” – Mickey Rourke i Jessica Alba. Zdjęcia do filmu rozpoczną się późnym latem, w należącym do Rodrigueza Troublemaker Studios w Austin.
Komedia „Moonrise Kingdom” Wesa Andersona przeszła do historii amerykańskiej kinematografii. Obraz, który 16 maja otworzył festiwal w Cannes, zanotował w miniony weekend u USA najlepsze otwarcie filmu z kategorią wiekową PG-13 na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wyświetlany w zaledwie czterech kinach w USA „Moonrise Kingdom” przyniósł swoim twórcom ponad 0,5 miliona zysku. Oznacza to, że każda kopia filmu wygenerowała w premierowy weekend przychód rzędu 127,250 $.
Przedstawiamy polski plakat do filmu „Valhalla. Mroczny wojownik”, w którym czciciele dawnych bogów zmierzą się z chrześcijanami. Na okrutne widowisko do świata wikingów zaprasza Nicolas Winding Refn, reżyser „Drive”, a w roli głównej wystąpił Mads Mikkelsen, który właśnie odebrał w Cannes nagrodę za najlepszą rolę męską.Rok 1000.
W programie 5. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych "KAMERALNE LATO" nie zabraknie atrakcyjnych warsztatów filmowych dla młodzieży, które poprowadzą wybitni fachowcy oraz popularne gwiazdy polskiego kina. Dwie grupy filmowe działające pod opieka artystyczną amerykańskiego reżysera filmowego Jarka Kupścia ("Reflecting Pool", "Slumberland", "Recoil") oraz znanego operatora filmowego Radosława Ładczuka ("Jesteś Bogiem", "Sala Samobójców") realizować będą w Radomiu krótkometrażową fabułę i film dokumentalny.
Muzykę do filmu napisał Goran Bregovic! W roli głównej Marie de Villepin – francuska pisenkarka, aktorka i modelka, córka byłego premiera Francji Dominique de Villepin. Zaczęła jako dziecko, grając w debiucie reżyserskim Daniele Thompsona „Sezon bicia", gdzie wystąpiła obok Charlotte Gainsbourg i Emmanuelle Beart. Występowała w miniserialu telewizyjnym Les Rois Maudits opartym na powieści Maurice Druon.W 2009 roku zagrała również w filmie Quentina Tarantino “Bękarty wojny”. Rola w „Miłości z księżyca” jest jej największą rolą.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności