Film

Czterokrotnie nagradzana Złotym Globem Sarah Jessica Parker powraca na ekrany kin w nowym filmie twórców „Dziennika Bridget Jones” i „Diabeł ubiera się u Prady”. W komedii „Jak ona to robi?” odtwórczyni roli Carrie Bradshaw, najsłynniejszej singielki świata, udowodni wszystkim, że nowoczesna kobieta może z powodzeniem królować na Wenus i rządzić na Marsie.
26 grudnia na ekrany kin wejdzie „CHCIWOŚĆ” („Margin call”) - najgłośniejszy thriller finansowy tego roku. Reżyser filmu J.C. Chandor, który do tej pory działał głównie w reklamie, zna środowisko finansowe od kuchni – jest synem bankiera i od lat współpracuje z wielkimi korporacjami. „Chciwość” to portret branży, w której ryzyko wpisane jest w każde działanie. Film, prezentowany podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, zdobył uznanie krytyków i międzynarodowej publiczności. Oto kilka recenzji z prasy zagranicznej:
Film „Wilk”stworzyła plejada skandynawskich sław. Film wyreżyserował Daniel Alfredson, znany z ekranizacji „Millenium cz. 2 i cz. 3”, w główną rolę wcielił się Peter Stormare aktor, który w trakcie swojej kariery współpracował z braćmi Coen (Fargo), Larsem von Trierem ( „Tańcząc w ciemnościach” ) czy Terry Gilliamem ( „Parnassus”, „Nieustraszeni bracia Grimm”). Zdjęcia zrobił operator Jörgen Persson, autor zdjęć m.in. do takich filmów jak „Wiarołomni” Liv Ulman. Scenariusz napisała Kerstin Ekman, autorka powieści „Dzwon śmierci”.
Już w najbliższy piątek do kin trafi zwycięski film ostatniej edycji MFF Nowe Horyzonty "Attenberg" Athiny Rachel Tsangari. W tej opowieści o dość niekonwencjonalnej przyjaźni dwóch dziewczyn ważną rolę odgrywa muzyka kultowego zespołu Suicide, którego teksty stanowią dodatkowy komentarz do ekranowych wydarzeń. Wśród internautów film wzbudził jednak zainteresowanie ze względu na oryginalne wykonanie wielkiego francuskiego przeboju z lat 60 "Tous les garcons et les filles" Françoise Hardy.
Z okazji premiery najnowszego filmu Spielberga, reżyser będzie uczestniczył w czacie z fanami, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 27 listopada. Również polscy kinomani będą mieli szansę zadać pytanie twórcy „Szeregowca Ryana” i „Listy Schindlera”. Czat rozpocznie się około godziny 22 polskiego czasu na portalu MSN.com.
Okrzyknięty wydarzeniem roku, olśniewający i doskonały - tylko jeden film, mógł wzbudzić tyle emocji. Mowa o najbardziej oczekiwanej premierze roku, o filmie „Szpieg”. Błyskotliwa ekranizacja bestsellerowej powieści mistrza gatunku Johna le Carré zachwyciła redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, Adama Michnika oraz Pawła Smoleńskiego. Nie ukrywają, że „Szpieg” zrobił na nich ogromne wrażenie:
Pierwsze miejsce w polskim i światowym box office należy do: SAGI ZMIERZCH: PRZED ŚWITEM. CZĘŚĆ 1! Przypominam, że polska i światowa premiera najnowszej części bestsellerowej Sagi miała miejsce w ostatni piątek (18 listopada). Podczas weekendu premierowego w Stanach Zjednoczonych film zarobił prawie 140 milionów dolarów. W Polsce pierwszą część wielkiego finału zobaczyło już ponad 330 tysięcy widzów, tym samym pobijając rekord poprzednich wyników Sagi.
Pierwsza od wielu lat pełnokrwista komedia Romana Polańskiego „Rzeź” to entuzjastycznie przyjęta na festiwalu w Wenecji ekranizacja sztuki Yasminy Rezy „Bóg mordu”, która od wielu sezonów przyciąga tłumy rozentuzjazmowanych widzów do renomowanych teatrów po obu stronach Atlantyku.
Kolejna apokalipsa, tym razem jednak ta z granicy kina klasy C, na dodatek i tak średnio strawnego, bazującego na budżecie wysokości kieszonkowego ucznia szkoły średniej. Marniutkie kino, nawet dla wielbicieli gatunku.
Co nowego w dobie elektronicznych gadżetów, niezwykłych gier komputerowych i internetu może dać dzieciom kino? Pozornie nic, bo wielką przygodę przeżyją dzięki domowym konsolom i komputerom, a animacje obejrzą na wielkich ekranach telewizorów i to nawet w 3D. Jednak tym razem filmowcy przygotowali dla nich niespodziankę. Od piątku w kinach można zobaczyć „Małych agentów 4D: Wyścig z czasem” – film, który zdziwi i zafascynuje każde, nawet najbardziej wymagające dziecko.
W sieci pojawiły się nowe materiały z planu wojennej superprodukcji Stevena Spielberga. To pierwszy od czasu „Szeregowca Ryana” film tego reżysera, którego akcja dzieje się na froncie. „Czas wojny” jest adaptacją słynnej sztuki wystawianej na deskach światowych teatrów. Film wejdzie do polskich kin 13 stycznia.
Gerard Butler w swoim najnowszym filmie „Kaznodzieja z karabinem” wciela się w postać Sama Childersa, przestępcy, który nawraca się i próbuje odkupić swoje winy. Na początku widzimy go jako bezwzględnego członka gangu motocyklowego. W porównaniu z Childersem bohaterowie hitowego serialu „Synowie Anarchii” to aniołki, które za chwilę wyśpiewywać będą chórem wesołe piosenki.
Zanim komisja oscarowa Amerykańskiej Akademii Filmowej obejrzy szpiegowski thriller pt. „SZPIEG” z Garym Oldmanem, który wg bookmacherów ma w tym roku realne szanse na Oscara – pierwsi będziemy my. Już 25 listopada, przed premierą w Ameryce, polscy widzowie będą mogli zobaczyć film okrzyknięty wydarzeniem roku!
Miło nam poinformować, że w konkursie głównym rozpoczynającego się w sobotę w Bydgoszczy festiwalu Camerimage znajdzie się aż 5 filmów z repertuaru Gutek Film. Będą to: "Wstyd" reż. Steve McQueen (polska premiera luty 2012), "Człowiek z Hawru" reż. Aki Kaurismäki (w kinach od 6 stycznia 2012), "Wichrowe Wzgórza" reż. Arnea Arnold (polska premiera marzec 2012), "Rozstanie" reż. Asghar Farhadi (wyświetlany w kinach od 7 października br.), "Melancholia" reż. Lars von Trier (film ukazał się właśnie na DVD)
Analityk pracujący dla potężnej firmy inwestycyjnej, mającej swoją siedzibę na słynnym Wall Street, odkrywa niepokojące dane. Uzyskane przez niego informacje wskazują na nieprawidłowości finansowe, które mogą doprowadzić do bankructwa całego przedsiębiorstwa. Gdy statystyki trafiają w ręce najważniejszych członków zarządu, rusza lawina krytycznych, niekoniecznie trafionych decyzji.
Sensacja, humor i tarantinowskie dialogi, czyli wyjątkowe spojrzenie na historię Polski. Waldemar Krzystek, zdobywca Złotych Lwów FPFF za „Małą Moskwę” powraca z filmem „80 milionów”. Jak sam o sobie mówi, jest niczym bohater „Norwegian Wood” Murakamiego, który sięgał po książki wyłącznie, jeśli od ich wydania upłynęło co najmniej ćwierć wieku.
Druga edycja American Film Festival dobiegła końca. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, festiwalowa publiczność oddawała głosy na najlepsze filmy w sekcjach Spectrum oraz American Docs. Na uroczystej gali poznaliśmy laureatów plebiscytu.
Teaserowy trailer zapowiadał „Meridę waleczną” jako animację skierowaną do nieco starszych odbiorców. Teraz Disney/Pixar opublikował zwiastun pokazujący komediowe oblicze najnowszego dzieła legendarnego studia. Film wejdzie na ekrany kin 12 października.
Druga edycja American Film Festival dobiega końca. Filmem zamykającym jest Damsels in Distress Whita Stillmana ze znakomitą rolą Grety Gerwig. Obraz opowiada o grupie dziewczyn, które wierzą, że za pomocą zmiany wizerunku, odpowiednich perfum, a przede wszystkim tańca, są w stanie uleczyć niedoszłe samobójczynie.
Ten film był z góry skazany na wszelaki, wielowymiarowy sukces. Trzy pierwsze części sagi „Zmierzch” podobno już zarobiły niemalże 2 miliardy dolarów, a miliony widzów na całym świecie żyją filmami, tak samo jak wcześniej żyły książkami Stephenie Meyer. Przyznać jednak muszę, że twórcy filmowego „Zmierzchu” na laurach nie spoczęli, po raz kolejny tworząc ekranizację dobrą, miejscami bardzo dobrą, jak twierdzi wielu, po raz kolejny lepszą od literackiego pierwowzoru. Bo jak to w filmie bywa, należy go skracać w stosunku do książki. A to, ciut przegadanemu „Zmierzchowi” wychodzi naprawdę tylko na dobre.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności