
Już w piątek w polskich kinach pojawi się nowy film Wiesława Saniewskiego – „Wygrany”, w którym Janusz Gajos wciela się w postać namiętnego wielbiciela wyścigów konnych. Reżyser, który sam także ma konie wyścigowe, zawarł w tym filmie sporo własnych doświadczeń. „To jedna z nielicznych gier, w których mamy szanse na wygraną – mówi. – Trzeba tylko spełnić dwa warunki: należy myśleć i poszerzać swoją wiedzę o temacie, a więc także o hodowli koni, o ich treningu itd.

Hiszpania, rok 1973, nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się w cyrku jako klaun. Podobnie jak jego ojciec i dziadek pragnie rozśmieszać dzieci, jednak sam nie zaznał szczęśliwego dzieciństwa i dlatego zostaje "smutnym klaunem". W cyrku poznaje bezwzględnego "wesołego klauna" Sergio, który terroryzuje współpracowników i bije swoją dziewczynę.

Wyobraź sobie narkotyk, który czyni Twój mózg niezwykle wydajnym i sprawia, że chłoniesz ogromną wiedzę. Narkotyk, który czyni cię nadzwyczaj skupionym, szybkim, sprawnym, a nawet atrakcyjnym. Narkotyk, dzięki któremu pokonujesz wszystkie ograniczenia. Niewyobrażalne staje się możliwe nawet dla Eddiego, który od życia nie spodziewa się niczego. Zażycie specyfiku pozwala mu osiągnąć sukces o jakim zawsze marzył.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA odbędzie się w Krakowie w dniach 8-17 kwietnia. W programie znajdzie się blisko 100, w większości premierowych, filmów z całego świata. Do Krakowa przyjedzie w tym czasie ponad 100 zagranicznych gości - gwiazdy światowego kina, aktorzy, reżyserzy, lecz również mistrzowie innych kluczowych profesji filmowych (scenografia, efekty specjalne, casting), którzy poprowadzą specjalistyczne warsztaty branżowe.

Największy przebój hiszpańskiego kina ostatnich lat. Zbierający entuzjastyczne recenzje thriller twórców hitowego „Sierocińca” i „Labiryntu Fauna” to nastrojowy, a jednocześnie mrożący krew
w żyłach thriller, porównywany do “Milczenia owiec” i najlepszych dokonań Hitchcocka. Gdy w tajemniczych okolicznościach ginie piękna, odzyskująca po długiej chorobie wzrok Sara, jej siostra bliźniaczka Julia (w obie postaci wciele się Belén Rueda, znana z pamiętnych ról w „Sierocińcu” i “W stronę morza”) nie może uwierzyć w sugerowane przez policję samobójstwo.

Znając dotychczasowe filmy laureatki Oscara Sofii Coppoli („Przekleństwa niewinności, „Między słowami”, „Maria Antonina”), niełatwo jest wyobrazić ją sobie w Playboy Mansion, siedzibie magazynu „Playboy” i królestwie jego założyciela Hugh Hefnera. A jednak reżyserka udała się tam, w związku z przygotowaniami do swego filmu „Somewhere. Między miejscami” (w kinach w Polsce od 1 kwietnia).

Komedia JAK ZOSTAĆ KRÓLEM urasta w Polsce do miana jednego z największych filmowych fenomenów ostatnich lat. Od premiery 28 stycznia brytyjski przebój utrzymuje się w ścisłej czołówce krajowego box office’u. JAK ZOSTAĆ KRÓLEM do niedzieli 13 marca obejrzało już 806 796 widzów. To najwyższy wynik frekwencyjny laureata Oscara dla najlepszego filmu od czasu superprodukcji “Władca Pierścieni: Powrót Króla”, która triumfowała w 2004 roku.

Prima aprilis to świetna data na premierę najnowszego filmu twórcy "Basenu" i "5x2". Bo tym razem François Ozon wraca w komedii "Żona doskonała" do lekkiego tonu znanego z jego największego przeboju w polskich kinach - "8 kobiet". Film z Catherine Deneuve i Gerardem Depardieu w rolach głównych miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, gdzie spotkał się z entuzjastyczną reakcją krytyki i publiczności, a następnie stał się wielkim przebojem we francuskich kinach.

Diane Lane i John Malkovich zapraszają na opartą na faktach opowieść o spektakularnym sukcesie, za którym stoi potęga nadziei, miłości i odwagi. Od dzisiaj wszyscy miłośnicy doskonałego kina mogą uzupełnić swoje domowe kolekcje o niezwykłą historię „Niezwyciężonego Secretariata” – konia wyścigowego, którego pokochała cała Ameryka. Film jest dostępny zarówno na Blu-ray, jak i DVD.

W nowym filmie Wiesława Saniewskiego – „Wygrany”, który do kin trafi 18 marca, główne role zagrali Paweł Szajda („Pod słońcem Toskanii”, „Tatarak”) i Janusz Gajos („Zemsta”, „Jasminum”). Dwaj aktorzy, reprezentujący różne pokolenia i urodzeni w różnych miejscach naszego globu (Szajda w USA, stan Connecticut, Gajos w Dąbrowie Górniczej), stworzyli doskonale uzupełniający się duet.

Charlotte Rampling, jedna z najbardziej cenionych aktorek międzynarodowego przemysłu filmowego, wielokrotnie nagradzana za prowokacyjne role, m.in. w „Basenie” Françoisa Ozona oraz Rutger Hauer – jeden z najbardziej charakterystycznych artystów współczesnego kina, choćby za pamiętną rolę w „Łowcy androidów” Ridleya Scotta zaszczycą swoją obecnością uroczystą premierę najnowszego filmu Lecha Majewskiego pt. „Młyn i Krzyż”.

ZNANI SĄ JUŻ LAUREACI POLSKICH NAGRÓD FILMOWYCH ORŁY 2011 NAGRÓD POLSKIEJ AKADEMII FLMOWEJ.
W Teatrze Polskim zakończyła się uroczysta gala transmitowana przez Program 2 Telewizji Polskiej.

„Gry wojenne”, film dokumentalny Dariusza Jabłońskiego o pułkowniku Kuklińskim zostanie pokazany na rozpoczętym właśnie festiwalu CINEQUEST w San Jose w Kalifornii. CINEQUEST to największy festiwal kina niezależnego w Ameryce Północnej. Podczas 13 dni trwania festiwalu pokazanych zostanie 200 filmów z różnych krajów. Do Doliny Krzemowej przybędzie ponad 600 filmowców z 44 państw świata. W ciągu 20 lat w festiwalu wzięło udział ponad 10 tysięcy artystów.

Robert De Niro, Bradley Cooper („Kac Vegas”) i wschodząca gwiazda młodego pokolenia Abby Cornish w mrocznym thrillerze o tajemniczym leku, który poszerza zdolności ludzkie. Wyobraź sobie narkotyk, który czyni Twój mózg niezwykle wydajnym i sprawia, że chłoniesz ogromną wiedzę. Narkotyk, który czyni cię nadzwyczaj skupionym, szybkim, sprawnym, a nawet atrakcyjnym. Narkotyk, dzięki któremu pokonujesz wszystkie ograniczenia.

(...) "Italiani" to wielkie artystyczne wydarzenie. Powstał film odważny, bezkompromisowy, eksperymentujący z formą. (...) Zamierzona teatralność, przeestetyzowanie to zapewne wynik współpracy scenariuszowej Łukasza Barczyka z Krzysztofem Warlikowskim. To też odwaga bezkompromisowych aktorów, wreszcie, zasługa doskonałych zdjęć Kariny Kleszczewskiej, podbijających tajemnicę na granicy dwóch światów: świata realnego i świata wyobrażeń.

W 1940 do sowieckiego łagru trafia Janusz, polski żołnierz, skazany za szpiegostwo na podstawie sfabrykowanych dowodów. W świecie gułagu, gdzie każdy walczy o przetrwanie, a litość jest najgorszym z grzechów, Janusz nie poddaje się panującej wśród więźniów atmosferze rezygnacji. Nie godzi się na nieludzkie traktowanie i mordercze warunki panujące w obozie. Nie przestaje wierzyć w możliwość ucieczki i powrót do domu.

Chociaż na planie ponad sześćdziesięciu filmów Allena pojawiały się największe gwiazdy współczesnego kina, to ulubiony bohater reżysera wcale nie wywodzi się z śmietanki Hollywood. Co więcej, nie jest on nawet człowiekiem. Tym wyjątkowym dla allenowskiej twórczości bohaterem jest bowiem miasto. Miasto, milczący obserwator kreślonych przez Mistrza opowieści.

Peter Weir, twórca filmów „Piknik pod wiszącą skałą” oraz „Pan i władca na krańcu świata”, przyjedzie do Polski w związku z polską premierą swojego najnowszego filmu z Colinem Farrellem i Edem Harrisem. „Niepokonani” („The Way Back”) to historia polskiej odwagi, którą zna cały świat. Peter Weir będzie gościem tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, w ramach którego 8 kwietnia w Krakowie odbędzie się uroczysta premiera filmu. Tego samego dnia film wejdzie na ekrany kin w całej Polsce.

Największy przebój hiszpańskiego kina ostatnich lat. Zbierający entuzjastyczne recenzje thriller twórców hitowego „Sierocińca” i „Labiryntu Fauna” to nastrojowy, a jednocześnie mrożący krew
w żyłach thriller, porównywany do “Milczenia owiec” i najlepszych dokonań Hitchcocka. Gdy w tajemniczych okolicznościach ginie piękna, odzyskująca po długiej chorobie wzrok Sara, jej siostra bliźniaczka Julia (w obie postaci wciele się Belén Rueda, znana z pamiętnych ról w „Sierocińcu” i “W stronę morza”) nie może uwierzyć w sugerowane przez policję samobójstwo.

Mam zaszczyt poinformować Państwa, ze 25 marca odbedzie sie premiera najnowszego filmu Przemysława Wojcieszka „Made in Poland”. Film ten jest próba eseju na temat polskiej schizofrenicznej mentalności, w której mieszają się romantyzm, mesjanizm, katolicyzm, lewicowe idee, zamiłowanie do buntu, kompleksy i poczucie zagrożenia. To próba opowieści o kompletnie skołowanych ludziach, którzy szukają sensu we współczesnym świecie i swoim własnym życiu.