Film

„Slumdog. Milioner z ulicy”, faworyt i zdobywca wszystkich najważniejszych nagród filmowych tego roku zatryumfował również w Polsce. Zgodnie z Box Office polskich multipleksów, film w ciągu trzech dni weekendu otwarcia obejrzało 93 201 osób! W tym samym okresie na film „Popiełuszko” do kin wielosalowych wybrało się 89 292 widzów. W sumie w weekend 27 lutego–1 marca na najnowszy obraz Danny'ego Boyle'a, wchodzący na 60 kopiach, wybrało się do kin 104 208 osób, a łącznie z wynikami pokazów przedpremierowych obraz ten zobaczyło: 136 941 osób w Polsce!
Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG z zamiłowania do dobrego kina niezależnego, podlaskiej wielokulturowości, żubrów i smaku lokalnej kiszki ziemniaczanej zaprasza na kolejną, tegoroczną inwazję Filmowego Podlasia... wszak oni zawsze wracają ! Będzie to wielobarwna biesiada podlaska, podczas której zaspokojone zostaną wszystkie zmysły przybyłych widzów.
Internauci mieszkający poza granicami Polski mają teraz szansę śledzić rodzimą kinematografię. Filmowy serwis iplex.pl, czyli wypożyczalnia filmów działająca w systemie VoD (Video on Demand – wideo na żądanie) oferuje wszystkim filmowym pasjonatom mieszkającym poza granicami kraju możliwość oglądania polskich produkcji w doskonałej jakości.
Film reżysera „Zabójczego numeru” (Ben Kingsley, Josh Hartnett, Morgan Freeman, Bruce Willis) oraz producentów “Hollywoodland” i “Braveheart – Waleczne serce”, z muzyką lidera zespołu Massive Attack! „PUSH” to zapierający dech w piersiach efektami specjalnymi thriller SF. Scenariusz filmu został oparty w znacznym stopniu na eksperymentach z dziedziny parapsychologii. To właśnie zwykli ludzie obdarzeni nadludzkimi zdolnościami przewidywania przyszłości lub potrafiącymi sterować cudzymi myślami stali się inspiracją twórców filmu, ale też obiektem zainteresowań kontrwywiadu..
Kolejną znakomitą propozycją SPI jest komedia „The Baster" z Jennifer Aniston („Przyjaciele”) oraz Jasonem Batemanem w reżyserii Willa Specka i Josha Gordona („Ostrza chwały”). „The Baster” opowiada o neurotycznym mężczyźnie, który pomaga swojej najlepszej przyjaciółce w poszukiwanich dawcy nasienia do zapłodnienia in vitro. Cała intryga polega na tym, że sam chce zostać ojcem dziecka.
Film z gwiazdorską obsadą: Colin Farrell oraz Keira Knightley, to rewelacyjna ekranizacja powieści Kena Bruena pod tym samym tytułem. Opowieści o byłym kryminaliście z południowego Londynu, który chcąc zacząć żyć od nowa zaczyna pracować jako gosposia.
Film „ The Rum Diary” z udziałem Johnny'ego Deppa, wyreżyserowany przez scenarzystę słynnych "Pól śmierci" Rolanda Joffe i Bruce'a Robinsona. Jest to filmowa opowieść o miłości, zdradzie i pożądaniu, której akcja dzieje się w stolicy Puerto Rico, San Juan w latach 50. ubiegłego wieku i jest oparta na autentycznych wydarzeniach z życia Huntera S. Thompsona , jednego z najciekawszych pisarzy XX wieku. Adaptacji wczesniejszej powieści Thompsona - Las Vegas Parano - podjął się Terry Gilliam.
Film jest dziełem tych samych twórców , którzy pracowali przy stworzeniu słynnego obrazu hollywoodzkiego – „Pasja ” w reż. Mela Gibsona. W roli tytułowej zobaczymy Camillę Belle („10.000 BC"). Jonathan Rhys Meyers („Dynastia Tudorów") wcieli się w Gabriela oraz Lucyfera, Peter O'Toole („Gwiezdny pył") zagra Symeona . Al Pacino wystąpi w roli Heroda, zaś Jessica Lange zagra prorokinię Annę.
Oscara dla najlepszego aktora otrzymał Sean Penn za kreację Harvey'a Milka w filmie "Obywatel Milk". Jest to druga nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej w karierze aktorskiej Penna. "Obywatel Milk" zdobył Oscara również w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny - otrzymał go Dustin Lance Blank. Poruszającą historię człowieka, który zaryzykował życie w walce o własne przekonania można oglądać w kinach od 23 stycznia.
Film "Krwawe Walentynki 3D", po doskonałym otwarciu, znalazł się na drugim miejscu Box Office'u. Został tym samym w tym tygodniu najpopularniejszym filmem zagranicznym w Polsce. Wśród filmów premierowych uzyskał najwiekszą ilość widzów na kopię. "Krwawe Walentynki 3D" wprowadzono na 49 kopiach i od pokazów przedpremierowych zobaczyło je już ponad 52 000 widzów. "Krwawe Walentynki 3D" to zrealizowana w najnowszej technologii trójwymiarowej, nowa wersja horroru z 1981 roku, który Quentin Tarantino nazwał "najbardziej krwawym horrorem wszechczasów".
Nigdy nie wrócisz do domu (2008, 55 min), scen. i reż. Jolanta Krysowata. Premiera filmu dokumentalnego o Stefanie Półrulu, marynarzu straconym w czasach stalinowskich. Półrul po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej postanowił zostać w armii; skierowano go do pracy w sądzie Marynarki Wojennej w Gdyni. Szybko zorientował się, że uczestniczy w zbrodniczym systemie i wstąpił do Polskiej Organizacji Podziemnej Wolność.
Film „Człowiek na linie – Man on Wire” uhonorowany Oscarem w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny! Podczas oscarowej gali Philippe Petit, bohater filmu, odebrał nagrodę razem z twórcami filmu: Jamesem Marshem i Simonem Chinnem i jak zwykle zrobił to w nietypowy sposób – zaprezentował sztuczkę ze statuetką. Rzadko zdarza się, że film, który jest entuzjastycznie odbierany przez publiczność zdobywa Oscara w kategorii Najlepszy Dokument.
25-letni Aleksiej Shultes, były sportowiec, który uległ poważnemu wypadkowi, zarabia na życie jako kieszonkowiec. Mieszka z matką w dużym mieście, rankiem biega w parku, wieczorem ogląda sport w telewizji, czasem odwiedza brata w wojsku. Zawsze robi zakupy w tym samym sklepie. Nie wyraża żadnych emocji, nikt z jego znajomych nie wie jak żyje. Tajemnicą jest, co ma zapisane w notesie, który zawsze nosi ze sobą.
"Yentl" z pewnością należy do najciekawszych filmów lat 80. Przede wszystkim jako musicalowa ekranizacja opowiadania Isaaca Bashevisa Singera, po wtóre - jako reżyserski debiut Barbry Streisand, po trzecie wreszcie - ze względu na aktorską i wokalną kreację reżyserki. Tym razem aktorka i piosenkarka, która już za swój ekranowy debiut ("Zabawna dziewczyna") zdobyła Oscara, zdecydowała się zagrać siedemnastolatkę, która udaje... chłopca.
Oscary rozdane – w nocy z 22 na 23 lutego po raz 81. przyznano nagrody Amerykańskiej Akadamii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Za najlepsze role kobiece wyróżniono Kate Winslet (za pierwszoplanową rolę w filmie Stephena Daldry’ego „Lektor) oraz Penelope Cruz (za drugoplanową rolę w filmie Woody’ego Allena „Vicky Cristina Barcelona”. Wybitne kreacje obu aktorek były już wielokrotnie nagradzane.
Z wielką radością informujemy, że podczas tegorocznej ceremonii wręczenia Oscarów najnowszy film Danny'ego Boyle'a "SLUMDOG. MILIONER Z ULICY" otrzymał aż 8 statuetek Akademii, w tym te najważniejsze: dla NAJLEPSZEGO FILMU i za NAJLEPSZĄ REŻYSERIĘ!!!
Robert De Niro, Bruce Willis, Sean Penn, Robin Wright Penn oraz Kristen Stewart to tylko część niezwykłej obsady najnowszej komedii Barry'ego Levinsona przedstawiającej zabawne perypetie producenta filmowego, któremu wszyscy wchodzą na głowę, a on sam boryka się z kolejnym rozwodem. "Co jest grane?" w dystrybucji Best Filmu od 24 kwietnia.
Człowiek który podjął decyzję o zamachu na "kata Warszawy", dowódcę SS i policji, Franza Kutscherę: August Emil Fieldorf ps. "Nil" w najnowszym filmie Ryszarda Bugajskiego pt. "GENERAŁ NIL" w kinach od 17 kwietnia 2009. 22 lutego 2009 rekonstrukcja zamachu na Kutscherę w prawdziwym miejscu wydarzenia oraz gra uliczna "Najgłośniejsze akcje Kedywu Armii Krajowej" 65 lat temu żołnierze Armii Krajowej dokonali w centrum stolicy zamachu na dowódcę SS i policji niemieckiej Franza Kutscherę, zwanego "katem Warszawy".
„Baader – Meinhof” to najnowszy film reżysera Uliego Edela („Dzieci z Dworca Zoo”, „Piekielny Brooklyn”) i scenarzysty oraz producenta, Bernda Eichingera (w 2003 r. Oscar za „Nigdzie w Afryce”oraz nominacja do Oscara w 2005 r. za „Upadek”). Podczas wizyty szacha Iranu w Berlinie dochodzi do krwawo stłumionych przez policję zamieszek na ulicach miasta.
Film okrzyknięty na targach MFF w Cannes najlepszym horrorem, a zarazem jednym z najbardziej brutalnych filmów ostatnich lat. We Francji film (decyzją francuskiej Komisji Kwalifikacyjnej, SRF będzie dozwolony od lat 18-tu . Komisja uznała, że poziom przemocy w filmie jest nie do zniesienia nawet dla tak liberalnego widza, jak francuski. Twórcy „Martyrs” wnieśli apelację. Podkreślają w niej, że poziom przemocy w ich filmie nie odbiega od poziomu przemocy w innych filmach tego gatunku.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności